Kapské Město

Doprava v Kapském Městě

Jak se dostat do Kapského Města

Preferujete-li pohodlnou cestu z Prahy až na jih kontinentu, pak se připravte na částky kolem 16.000 Kč. Výrazněji můžete ušetřit při odletu z Vídně, odkud nejčastěji létají Ethiopian Airlines, občas i Turkish Airlines nabízejí zhruba 1–2x do roka akční ceny kolem 12.000 Kč.

Oblíbené jsou také tzv. open-jaw rouotingy, tj. kombinovaná letenka s příletem do Kapského Města a odletem z Johannesburgu (nebo naopak) ideální k procestování celé Jižní Afriky. Cena se od klasické zpáteční letenky příliš neliší.

Vnitrostátní letenky po Jižní Africe jsou levné a spojení mezi největšími městy, tedy konkrétně z Kapského Města do Johannesburgu či Durbanu, velmi frekventované. Jednosměrné ceny startují na 1.500 Kč. Nejlevnějšími aerolinkami bývají místní low-costy Kulula.com, Mango nebo FlySafair. Jedná se o klasické společnosti s moderní flotilou, není čeho se obávat.

Nejlepším dopravním prostředkem pro cesty z Kapského Města po Jižní Africe je bezpochyby půjčené auto. Jiná varianta fakticky ani není možná, autobusy se dostanete jen do měst a uniknou vám nejhezčí místa a scenerie. Silnice v Jižní Africe jsou kvalitní a bezpečné, jediný problém může působit jízda vlevo.

Jak se dopravovat po Kapském Městě

Autem

Je nanejvýš pravděpodobné, že si auto budete půjčovat tak jako tak, je jen otázkou, jak si rozvrhnete plán. Pro pohyb po centru nebo i k dolní lanovce na Stolovou horu není auto nutné. Naopak pro cestu k mysu Dobré naděje bude auto nezbytností, pokud nechcete cestovat s organizovanou vyjížďkou v přesné dané časy a za nehorázné ceny.

Jízda napříč Kapským Městem není díky mnoha rychlostním silnicím a dálnicím tak komplikovaná, jak se může zdát, pouze značení je mizerné, takže GPSka bude určitě velkou výhodou. Veřejných parkovišť za spíš symbolické poplatky je i v centru města dostatek.

Autobusem

Kapské Město má mladý a moderní systém autobusové dopravy zavedený teprve v roce 2010. Systém je velmi přehledný i pro zahraniční návštěvníky. Zastávky připomínají spíše menší stanice metra, na většině z nich je pokladna k zakoupení jízdenek i přehledná mapa systému. Autobusy jsou moderní a jezdí plus minus podle jízdního řádu (obvykle jednou za 10 až 20 minut), velká část linek má totiž vyhrazené speciální pruhy, které neblokuje ostatní doprava.

U pokladny na většině zastávek si nejprve musíte koupit kartičku „Myconnect“ za 35 randů, na kterou si dobijete libovolný vámi určený obnos.

Kartičku přiložíte k turniketu na stanici při nástupu a následně i při výstupu. Pokud jedete linkou, kde nejsou turnikety na zastávkách, přiložte ke čtečce uvnitř autobusu, opět jak při nástupu, tak při výstupu. Jízdné se totiž vypočítává podle vzdálenosti. Jízdné je dražší ve špičkách pracovního dne (6:45–8:00 a 16:15–17:30) a to cca o 35 %.

  • 0–5 km: 13,90 R ve špičce, 9,10 R mimo špičku,
  • 5–10 km: 15,50 R ve špičce, 11,10 R mimo špičku,
  • 10–20 km: 23,50 R ve špičce, 14,80 R mimo špičku,
  • K cestě na letiště se připočítává přirážka 73 randů.

Ústřední přestupní stanicí všech linek je „Civic Centre“ v centru města.

Užitečné linky:

  • 107 jede z centra do zastávky Kloof Nek, kde přestoupíte na linku 110 k dolní stanici lanové dráhy na Stolovou horu. Linka 110 je zdarma,
  • 104 jezdí z centra podél pobřežní promenády,
  • 108 a 109 vás dovezou do turisticky oblíbené vesničky Hout Bay,
  • A01 jede na letiště,
  • Mapa všech linek.

Vlakem

Společnost Metrorail Western Cape provozuje síť příměstských železničních linek z hlavního nádraží. Většina z nich vede do nevábných předměstských oblastí, jednu z linek, a to červenou, však lze využít i pro turistické účely. Jezdí totiž do oblíbeného letoviska Simon’s Town zhruba hodinu a půl jízdy na jih. Kromě mnoha restaurací a barů je kousek od Simon’s Townu známá pláž Boulders Beach, kde se vyskytují tučňáci.

Červená linka neprojíždí žádnými slumy, takže jízda je bezpečná. Vlaky jsou sice trochu zastaralé, ale cesta je rozhodně pěkným zážitkem. Jízdenku musíte koupit vždy jen u pokladny na každém nádraží, cesta z centra Kapského Města do Simon’s Town vyjde na 9,50 randů ve druhé třídě, resp. 15,50 randů ve třídě Metro Plus, kde bude vždy méně cestujících. Sleva na zpáteční jízdenku neexistuje.

Vlaky jezdí alespoň jednou za hodinu, interval není pravidelný a při cestě z Kapského Města dejte pozor na cílovou stanici – ne všechny spoje dojedou až do Simon’s Town.

Taxi

Použití taixslužby v Kapském Městě se poněkud liší od evropských zvyků. Nefunguje tu klasické „mávnutí“ na taxík uprostřed ulice ani na stanoveném místě. Všechny taxislužby jezdí jen na objednání. Ať budete v jakémkoli hotelu nebo restauraci, personál ochotně poradí a taxi zavolá.

Jednou z nejspolehlivějších firem je Rikkis Taxi.

Nejpohodlnější možností je samozřejmě použití Uberu, který funguje i v Kapském Městě.

Ceny jsou pevně stanovené podle taxametru a pohybují se zhruba kolem 10 randů za kilometr + 12 randů nástupní sazba.

Pěšky

Po celém centru, pobřežních oblastech Waterfront, Sea Point a Camps Bay i po rezidenčních čtvrtích v okolí Milnerton, Oranjezicht, Gardens, Century City, Hout Bay nebo Simon’s Town se bez obav můžete pohybovat pěšky. Jediné reálné nebezpečí představují kapsáři, kteří se soustředí především do centra (oblast ohraničená ulicemi Long, Loop a Adderley Street).

Chystáš se do Kapského Města?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.