Průvodce městem

Brána Afriky Kapské Město

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

V žebříčcích nejfotogeničtějších měst se pravidelně usazuje v první světové desítce. Jako majestátní ochránce nad ním bdí světoznámá Stolová hora a jen pár kilometrů na jih trčí do oceánu snad nejproslulejší mys na světě – mys Dobré Naděje. Seznamte se s Kapským Městem.

Druhá největší aglomerace Jižní Afriky je zároveň jejím legislativním hlavním městem (sídlí zde parlament) a také jedním z největších lákadel celé země. Svěží vítr od dvou různých oceánů – Atlantského a Indického – sem přináší vůni dálek a pocitu konce světa, Stolová hora zase úchvatné výhledy, a to jak z vrcholu, tak zespodu… Bohatá a mnohdy velmi turbulentní historie má zase na svědomí nesmírnou rozmanitost a prolínání kultur z celého světa. Kapské Město se tak stane ideální zastávkou na začátku či třešničkou na dortu ke konci vaší dovolené v Jižní Africe

Bezpečnost

O Kapském Městě se traduje mnoho historek jako o jednom ze nejnebezpečnějších měst na světě, což dokládají i statistiky. Není ale třeba panikařit, zločinnost se primárně vůbec netýká turistů a vlastně ani hlavních pamětihodností. Tam si musíte jen dát velký pozor na osobní věci, kapesní krádeže nejsou ničím výjimečným. Při cestě autem přes okrajové části Kapského Města a křižovatkách mějte zavřená okýnka a nereagujte na pouliční prodejce. V centru a rezidenčních oblastech se pohybujte jako doma, a to klidně i ve večerních hodinách.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3-4 dny
Hlavní zajímavosti včetně mysu Dobré naděje zvládnete za 3 dny.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen - duben
V našem létě je na jihu Afriky velmi větrno a překvapivě chladno.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Tolik běžně stojí letenky z Prahy, z Vídně cca 13.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Stolová hora

Jeden ze sedmi novodobých divů světa, monumentální 1.085 metrů vysoká skála s téměř 10 km dlouhým plochým vrcholem, se tyčí jako ochránce nad celým městem. Kromě naprosto fantastických výhledů všemi směry na město, oceán, Kapský poloostrov i strmé útesy hory, se na vrcholku můžete pokochat desítkami vzácných rostlin i živočichů.

Na vrcholu hory najdete restauraci a několik obchodů se suvenýry – vyhněte se jim, jsou násobně předražené.

Jak nahoru – pěšky

Největší zážitek budete mít pochopitelně z pěšího výstupu, který je možný po mnoha trasách různých obtížností, za užití se neplatí žádné poplatky. Počítejte ale s velkým převýšením, často spalujícím horkem, nedostatkem stínu, a tudíž je nutností s sebou táhnout velké množství vody. Zdatnějším turistům cesta zabere kolem 2 hodin, méně zdatným klidně 5–6 hodin. Cesty zásadně vyžadují pevnou turistickou obuv.

Na oficiálním webu Národního parku Stolová hora najdete základní informace a doporučení k 5 nejfrekventovanějším cestám na vrchol, řiďte se jimi! Nejschůdnější a nejpopulárnější cestou je Smuts Track z východní strany od Botanické zahrady Kirstenbosch, cestou s nejkrásnějšími výhledy, ale zároveň vzdálenostně nejdelší, je Pike Track a nejkratší a příšerně strmá je pak Platteklip Track.

Nudit se nebudete ani na vrcholu. Kromě výhledů totiž můžete podniknout nenáročné vrcholové (i několik kilometrů dlouhé) túry prakticky po rovině, počítejte však s absolutní absencí stínu.

Jak nahoru – lanovkou

Většina cestovatelů však volí pohodlnější způsob, a sice jízdu ikonickou otáčivou lanovkou, která celá léta slouží jako jeden z nejpoutavějších reklamních nosičů karetních společností Visa a MasterCard. Dvojice kabin, které se během cesty otáčí o 360 stupňů, pendluje každý den (vždy se 14denní výlukou uprostřed zimy, tedy na přelomu července a srpna). V průběhu roku se provozní doba mění dle měsíců, nejčastěji od 8:00 do 19:00, viz oficiální web.

Zpáteční lístek stojí 293 randů (cca 500 Kč), jednosměrný 151 randů. Pokud zakoupíte online a jízdenku vytisknete, budete čekat ve výrazně kratší frontě.

Jak se dostat k dolní stanici lanovky

Doporučujeme nejezdit autem. Vyhnete se nervům a tvrdému boji a parkovací místo, kterých v hlavní sezoně bývá velký nedostatek a parkuje se po ulicích všude v okolí.

Ideálním způsobem je autobus MHD. Nejprve využijete linku 107 z centra do zastávky Kloof Nek, jezdí každých 10 minut a za jízdenku zaplatíte 9,10 randů, resp. 13,90 v ranní a odpolední špičce. Ze zastávky Kloof Nek přímo k dolní stanici lanovky pak každých 15–20 minut pendluje linka 110, která jezdí zdarma.

Zavřít boční panel

Mys Dobré naděje

Cape of Good Hope, neboli mys Dobré naděje, je ostrý skalnatý výběžek na jihu Kapského poloostrova ležící asi 65 km od centra Kapského Města. Bezesporu je nejnavštěvovanějším a nejznámějším mysem na planetě, i když často z poněkud mylných důvodů.

Bývá považován za nejjižnější bod Afriky a místo, kde se mísí vody Atlantského a Indického oceánu. To se však děje o zhruba 200 km východněji u Střelkového mysu, který je skutečným nejjižnějším bodem Afriky. Mys Dobré naděje měl však pro mořeplavce daleko větší význam – byl totiž prvním bodem na cestě mezi Evropou a Asií, od něhož se převažující jižní směr konečně změnil na východní. Jako první ho pojmenoval v roce 1488 portugalský mořeplavec Barolomeu Dias.

K mysu se dostanete jedině autem, přičemž vás čeká asi hodinu a půl dlouhá jízda z centra Kapského Města. Protože je součástí národního parku, budete muset projet mýtnou bránou, kde zaplatíte 147 randů za osobu na den. Autem lze dojet opravdu až přímo k mysu, nebo alternativně na parkoviště u dolní stanice lanovky k majáku, odkud vede k mysu pěkná turistická stezka (cca 2 km poměrně strmě dolů).

Místo je krásné s dramatickou scenerií strmých a vysokých skal, nicméně samotný mys byste pouhým okem vlastně ani nepoznali. Připomíná ho jen velká dřevěná cedule, u níž se často tvoří fronta na fotku až na desítky minut…

Zavřít boční panel

Maják Cape Point

Jen pár set metrů od slavného mysu Dobré naděje se nachází další a ještě fotogeničtější mys „Cape Point. Po silnici ze Simon’s Townu projedete stejnou mýtnou branou jako k mysu Dobré naděje (poplatek do celé oblasti je 147 randů za osobu) a zaparkujete na parkovišti u restaurace na vysokém útesu, parkovné je zdarma.

Odtud se vydáte pěšky po pohodlném chodníku nejprve vzhůru asi půl kilometru až k majáku, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na všechny světové strany, budete si připadat doslova jako na konci světa. Cestu od parkoviště k majáku můžete překonat i pozemní lanovkou za 55 randů (resp. 70 za cestu tam i zpět). Lanovka jezdí od 9:00 do 17:30.

Od nejvyššího bodu a majáku můžete ještě klesat dál až na samý okraj Cape Point ke starému majáku.

Zavřít boční panel

Simon’s Town a Boulders Beach

Populární rybářské a námořnické městečko Simon’s Town leží asi 40 km jižně od Kapského Města tak akorát na půli cesty k mysu Dobré naděje. Kromě mnoha pohodových restaurací a hospůdek je vesnice proslavená především pláží Boulders Beach, kde žije kolonie více než 3.000 tučňáků afrických.

Ti zde pobývají celoročně, každý den v roce, nemusíte se tak bát žádné výrazné sezónnosti. Od února zhruba do června je sice tučňáků nejvíc, nicméně alespoň nějakého zcela jistě zahlédnete po celý rok.

Boulders Beach najdete asi kilometr od centra Simon’s Town a protože je součástí Table Mountain National Park, za vstup musíte zaplatit 76 randů na osobu. Areál je otevřen:

  • Prosinec–leden: 7:00–19:30,
  • Únor–březen: 8:00–18:30,
  • Duben–září: 8:00–17:00,
  • Říjen–listopad: 8:00–18:30.

Pojedete-li autem, vyrazte co nejdříve, jinak obtížně zaparkujete. Do Simon’s Townu se ale během hodiny a půl dostanete také červenou linkou příměstského vlaku Metrolink, který jezdí zhruba jednou až dvakrát za hodinu z hlavního nádraží v Kapském Městě.

Zavřít boční panel

Fish Hoek

Populární odpočinkové středisko Fish Hoek leží jednu stanici vlakem před městečkem Simon’s Town a je známé především jako klidná rekreační oblast kvůli svým dlouhým písčitým plážím chráněným před větrem a relativně teplými vodami zátoky Flase Bay.

Hned za obcí se zvedá malé pohoří Muizenberg protkané několika kilometry nenáročných krátkých tras.

Zavřít boční panel

Rezervace Silvermine

Mírnému pohoří oddělující Kapský poloostrov od zbytku pevniny dominuje přírodní rezervace Silvermine s desítkami kilometrů pěších tras snadné náročnosti skrz skalnaté pláně plné vzácných druhů rostlin. Silvermine je ideálním místem pro odpočinek od davů lidí, které sem zrovna neproudí.

Dostanete se sem ze silnice spojující obce Westlake a Noordhoek, za vstup se platí 51 randů.

Zavřít boční panel

Hout Bay

Jedna z nejnavštěvovanějších obcí v okolí Kapského Města je určená naprosto pro všechny. Na široké písčité pláži v centru městečka a v klidné zátoce najdou útočiště opalovací maniaci, rodiny s dětmi i otužilci, kteří se chtějí vykoupat v Atlantiku. Zátoka přece jen vodu trochu ohřívá, a tak není tak ledově chladná.

Popojedete-li trochu dál na otevřené pobřeží, ocitnete se v surfařském ráji. Hout Bay je dokonce jedním ze šestnácti míst na světě, kde se pravidelně objevují ty největší vlny zvané „Dungeons“…

Hout Bay je taky jedním z nejoblíbenějších rybářských městeček v celé provincii Kapsko.

V samotném městečku pak najdete spoustu restaurací, obchodů se suvenýry, rybáren i kratších treků po okolních strmých kopcích s úchvatným výhledem.

Do Hout Bay dojedete z centrální stanice Civic Centre autobusy 109 a 110 za R18,20 ve špičce, resp. 12,20 mimo špičku.

Zavřít boční panel

Pláž Camps Bay

Asi nejhezčí pláž nejblíže centru leží na předměstí v Camps Bay. Dlouhá, široká a písčitá pláž poskytne dost prostoru, monumentální skalní stěna „12 apoštolů“ pak dotvoří úchvatný výhled. Vstup je bezplatný, vyrazte sem, pokud budete mít volný půlden a rádi byste nachytali nějaké to opálení. Vzhledem k otevřenému oceánu to na koupání bude jen pro ty největší otužilce.

Do Camps Bay se snadno dostanete autobusovými linkami 107, 108 a 109.

Zavřít boční panel

Lion’s Head a Signal Hill

Dvojice menších vrcholů se krčí ve stínu mnohem větší matky Stolové hory, ale pokud jste milovníci výhledů, určitě zamiřte i sem. Kapské Město budete mít stále jako na dlani a navíc se vám naskytne excelentní výhled i na samotnou Stolovou horu.

Kopec Singal Hill je vhodný i pro méně zdatné jedince, dá se totiž dojet autem až úplně na vrchol. Za vjezd ani vstup se neplatí žádné poplatky.

Na větší vrchol Lion’s Head pak vede několik turistických stezek z městské části Sea Point s božskými výhledy na Atlantský oceán.

Zavřít boční panel

Stadion Green Point

Fotbalový stadion vystavěný především kvůli Mistrovství světa ve fotbale 2010 je mnohými považován za nejkrásnější na světě. Rychle se stal jednou z ikon Kapského Města a nechybí na žádné pohlednicové fotografii nebo prospektu.

Každé úterý a čtvrtek ve 12:00 se pořádají krátké cca hodinové prohlídky zázemí stadionu za 45 randů. Je nutné se objednat online.

Zavřít boční panel

Robben Island

Nevelký plochý ostrov ležící asi 10 km od břehů Kapského Města, na němž žije stovka obyvatel, by snad ani nepřitahoval pozornost nebýt jednoho významného faktu, díky němuž je zapsán do konce na listině UNESCO. Právě na Robbenově ostrově byl totiž plných 18 let z 27 celkových vězněn bojovník proti apartheidu a pozdější prezident JAR Nelson Mandela.

Na ostrov se bohužel nedostanete jinak než s organizovanými prohlídkami. Jedna vstupenka stojí 340 randů a obsahuje zpáteční jízdu trajektem, dopravu turistickým minibusem po ostrově i vstup do budovy, kde byl Nelson Mandela vězněn. Vyplouvá se z mola „Nelson Mandela Gateway“ v oblasti V&A Waterfront (poblíž muzea diamantů), a to 3x denně (9:00, 11:00 a 13:00). Celá prohlídka včetně jízdy trajektem tam i zpět zabere 3,5–4 hodiny. Aktuální časy, informace a možnost online koupě lístku (v sezoně nutné řešit alespoň 14 dní dopředu) najdete na oficiálním webu Robbenova ostrova.

Zavřít boční panel

Castle of Good Hope

Skvěle udržovaná pevnost Nizozemské Východoindické společnosti ze 17. století poskytne krátký pohled do dob, kdy Kapské Město sloužilo jako důležitá zastávka pro mořeplavce na cestě z Evropy do Indie.

Nachází se jen pár kroků od hlavního nádraží, otevřeno je denně od 9:00 do 15:30, za vstup se platí 28 randů.

Zavřít boční panel

Bo-Kaap

Oblast pestrobarevných a krásně udržovaných domečků na svazích vrchu Signal Hill směrem k centru města je jedním z „must-see“ v Kapském Městě. V průvodcích se o čtvrti sice moc nemluví, ale už jen kvůli krásné a milé architektuře, kdy skutečně každý domek září jinou pastelovou barvou, sem musíte zavítat.

Čtvrť Bo-Kaap byla od 17. století slumem, kde se usídlili otroci Nizozemské Východindické společnosti dovezení především z oblasti Malajsie a Indonésie a dodnes jsou domovem jejich potomků. Až po skončení apartheidu přestala být místní komunita utlačována a z Bo-Kaap se stala klidná a bezpečná čtvrť plná klikatých uliček. Dodnes je jedním z největších center muslimské komunity v JARu.

Zavřít boční panel

Victoria & Albert Waterfront

… zkráceně V&A Waterfront je populárním centrem zábavy a veškerého kulturního i gastronomického dění v Kapském Městě. Mnozí projekt moderní výstavby u přístaviště v oblasti Green Point však kritizují, protože i kvůli němu se ze samotného centra Kapského Města vytrácí volnočasový život a prakticky veškerý se soustředí právě sem.

Budete si tu připadat jako ve velkém nákupním středisku se stovkami luxusních obchodů a restaurací a s jedinečnou atmosférou pobřeží Atlantského oceánu. Najdete tu také spoustu atrakcí, mezi nejvýznamnější patří:

  • Two Oceans Aquarium: Obrovské akvárium amerického střihu s desítkami obřích nádrží a stovkami mořských druhů. Otevřeno je denně od 9:30 do 16:00 a vstup stojí 175 randů (webová stránka),
  • Muzeum diamantů: V jedné z diamantových velmocí nesmí chybět muzeum v každém větším městě. V tom Kapském najdete jedno z největší diamantových muzeí se zajímavými expozicemi ohledně těžby i následného zpracování. Otevřeno je 9:00–21:00 a vstup činí 50 randů (webová stránka).
Zavřít boční panel

Botanická zahrada Kirstenbosch

Jedna z nejhezčích botanických zahrad v Africe leží v krásném prostřední na úbočí Stolové hory. Na více než 520 hektarech budete obdivovat všechny významné jihoafrické i africké rostliny a nachodíte tu klidně desítky kilometrů. Příjemné prostředí s krásně upravenými cestami a záhony vás uvolní po náročném programu předchozích dní.

Otevřeno je od 8:00 do 19:00 (září–březen), ve zbytku roku jen do 18:00. Platí se 65 randů. Detaily na webové stránce zahrady.

Botanická zahrada leží na východním úbočí Stolové hory, takže doprava k ní je nejlepší autem. Ostatně, žádný autobus MHD do oblasti ani nezajíždí.

Počasí a sezóny v Kapském Městě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kapské Město
Nejlepší počasí bude během české zimy, tedy místního léta

26 °C

27 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Kapské Město je sice v Africe, ale úmorná neutuchající vedra zde nečekejte. Vzhledem k poloze na jižní polokouli tu léto panuje během našich zimních měsíců, hlavní sezona probíhá od prosince do února, kdy teploty šplhají ke 30 °C, prší jen výjimečně. I přes hezké počasí ale nepočítejte s teplým oceánem, voda má stabilní teplotu mezi 15 a 18 °C celoročně.

Od dubna teploty postupně klesají, v místní zimě, tedy našem létě očekávejte maxima kolem 17–18 °C doprovázené nepříjemným chladným větrem.

Sezóny a kdy vyrazit

Máte-li rádi teplo, jeďte mezi prosincem a únorem, hezké a teplejší počasí ale začíná už v polovině října a končí v polovině dubna. Pokud vám nevadí jarní teploty a svěží mořský vítr, jeďte kdykoli, deště se nedočkáte, jak je rok dlouhý.

Skvělé akce do Kapského Města

ušetříš až 25%
Tam jsi ještě nebyl!
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu