Průvodce státem

Jihoafrická republika

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tisíc a jedna tvář Jižní Afriky

Jižní Afrika, též známá jako JAR nebo zastarale Jihoafrická republika, se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí (od severozápadu k severovýchodu) s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed země její území perforuje ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem.

Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Tak zní oficiální motto Jižní Afriky a právě ono nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout ode všeho trochu. Od vysokohorské turistiky přes plážovou dovolenou, aktivní prázdniny na safari, surfování nebo městskou turistiku v podobě spektakulárního Kapského Města.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Pro občany ČR vstup bez víz, občané SK víza mít musí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
V naší zimě se ohřejete, na poznávačku ale vyrazte kydkoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jihoafrické republiky

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Bohatá, místy velmi pohnutá a nechvalně proslulá, historie se začíná psát za éry kolonizace v 15. století, kdy se na území postupně vystřídali Portugalci a Nizozemci, ale i Němci. V 19. století začali pronikat ve velkém na jih Afriky Britové a postupně vytlačili Búry, potomky nizozemských osadníků, do vnitrozemí, kde na přelomu 19. a 20. století došlo k nevyhnutelnému konfliktu. Ten po těžkých válkách vyhráli Britové a ovládli celé území. V roce 1961 pak získala země nezávislost.

Jihoafrická republika již od dob osamostatnění prosazovala tvrdou politiku apartheidu, tedy v reálném překladu totální segregace bílých a černých. Ikonickým bojovníkem proti této nešťastné kapitole v dějinách země se stal na 27 let uvězněný Nelson Mandela, který byl později zvolen prezidentem Jižní Afriky. Bohužel jsou však dozvuky apartheidu patrné dodnes, byť již naštěstí v nenásilné formě.

Do dnešní doby jsou v JAR patrné rozdíly mezi oblastmi původních Búrů a Britů a dalších minoritních etnik.

Sochy Nelsona Mandely

Lidé

Přestože by se mohlo zdát, že podíl bělošské a černošské populace je zhruba vyrovnaný, opak je pravdou. V Jižní Africe žije přes 80 % černochů a pouze 8 % bělochů. Dále jsou zastoupeny početné menšiny Indů, Singapurců, ale i Číňanů nebo Indonésanů. I po více než 20 letech po ukončení apartheidu je na první pohled zřejmé, že černošská populace pořád zastává méně atraktivní práci než populace bělošská.

Zhruba 80 % obyvatelstva se hlásí ke křesťanství, z čehož většina jsou protestanti. Nalezneme zde i početnou muslimskou komunitu sídlící mimo jiné v krásné barvené čtvrti Bo-Kaap v Kapském Městě. Zajímavostí je, že poměrně vysoké procento (15 %) se nehlásí k žádné k víře, což je ve světě relativní výjimkou.

V Jižní Africe žije 5x více lidí než v České republice.

Svátky

Svátky v podstatě kopírují západní svět, volno je tedy o Vánocích, Velikonocích, na Nový rok, 1. května nebo například 18. června na den Nelsona Mandely.

Otevírací doba obchodů je podobná jako v ČR, tedy většinou od 8 do 18 hodin. Musíme si však dát pozor na supermarkety, u nichž jsme často zvyklí, že mají otevřeno dlouho do noci. V Jižní Africe se většinou zavírá v 19 nebo 20 hodin.

V sobotu je otevírací doba většinou zkrácená o dvě hodiny večer, v neděli je pak u větších supermarketů otevřeno obvykle jen dopoledne, u menších může být zavřeno úplně.

Kultura

Popsat kulturu Jižní Afriky v kostce je zhola nemožné. Mísí se zde totiž desítky různých vlivů v čele s vlivy britskými a celkově s působením západního světa, ale ne bezvýznamnou roli v kultuře hraje i dávná minulost původních obyvatel území a pronikají sem i vlivy z indického subkontinentu a jihovýchodní Asie a Austrálie.

Jazyk

V JAR je jako úřední řeč ustanoveno hned 11 jazyků. Nejrozšířenější podle počtu obyvatel je zulu následovaná jazyky xhosa, afrikánštinou (kterou se mluví na největší ploše), angličtinou (kterou mluví nejvíce lidí), sesothštinou, tswana, severní sotho, tsonga, swazi, venda a ndebele.

Na celém území se bez nejmenších problémů domluvíte anglicky a v celé západní polovině i holandsky, protože holandština s afrikánštinou jsou si velmi podobné.

Minislovníček pro jazyk afrikaans:

 • Dobrý den – Goeie dag
 • Na shledanou – Totsiens
 • Děkuji – Dankie
 • Prosím – Asseblief
 • Ne – Geen
 • Ano – Ja
 • Pohlednice – Postkaart
 • Známka - Postmark
 • Kudy? – Watter manier?

Minislovníček pro jazyk zulu:

 • Dobrý den – Sawubona
 • Na shledanou – Hamba Kahle
 • Děkuji – Ngiyabonga
 • Prosím – Ngiyacela
 • Ne – Akukho
 • Ano – Yebo
 • Pohlednice – Iposikhadi
 • Kudy? – Ngayiphi indlela?

Turismus

Jižní Afrika je jednou z mála zemí na kontinentu, která má kvalitní a relevantní turistickou infrastrukturu srovnatelnou s jakoukoliv západní zemí pro všechny skupiny cestovatelů. Od nenáročných baťůžkářů po gurmány, kteří se nebojí za pohodlí připlatit. Najít kvalitní a levné ubytování (nejčastěji v podobě penzionů či apartmánů) není problém ani v menších městech a venkovských oblastech. Naopak klasické hotely ve větších městech patří spíše ke dražším a ceny jsou plně západní.

Turistika je nezanedbatelnou součástí příjmů jihoafrické ekonomiky, proto se odpovědné orgány snaží o infrastrukturu starat a pečovat o ni, což ale mimo jiné znamená zpoplatněné vstupy do všech národních parků.

Některé oblasti Jižní Afriky trpí masovostí a doslova nálety turistů, mezi takové patří třeba mys Dobré naděje nebo Krugerův národní park, který je však dostatečně velký na to, aby se v něm davy turistů trochu rozprostřely.

Geografie

Jižní Afrika je hornatá země s dlouhým pásem Dračích hor táhnoucím se několik stovek kilometrů ze severovýchodní části země podél pobřeží a přecházející v další početná pohoří. Střed JAR vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina stepního charakteru, úplný sever země může mít dokonce místy rysy pouštních oblastí. Nejvyšším bodem je hora Mafadi, která měří 3.450 m.

Naopak turisticky velmi vyhledávaná oblast je tzv. Garden Route na jihu země táhnoucí se podél Indického oceánu. Ta je známá svým mírným klimatem a hlubokými rozlehlými zelenými lesy.

V Jižní Africe leží nejjižnější bod celého kontinentu. Myslíte, že se jedná o mys Dobré naděje? Ale kdepak. Pravý nejjižnější bod se nachází zhruba 220 km východně od Kapského Města a je jím mys Agulhas neboli Střelkový mys. Ale neupírejme mysu Dobré naděje na zajímavosti, dávní mořeplavci ho očekávali s radostným napětím (odkud koneckonců plyne jeho název), protože byl prvním bodem na cestě z Evropy do Asie, od něhož se převažující jižní kurs konečně mohl změnit v převažující východní.

Země je 15,5x větší, než ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Rand

V JAR se platí Jihoafrickým randem (ZAR), který se dělí na 100 centů. Mince mají hodnotu 5, 10, 20 a 50 centů a 1, 2 a 5 randů, krásné barvené bankovky s motivy zvířat mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 randů.

Rand

Směnárny a platba kartou

Peníze je možné vyměnit ve směnárnách nebo bankách rovnou na letišti nebo vybrat z bankomatu. V takovém případě se vyplatí vybrat větší částku, protože výběr zahraniční kartou je zpoplatněn částkou zhruba 75 Kč + poplatek vaší banky. Síť směnáren ve městech není příliš hustá, nicméně výměna peněz v bance není problém. Alespoň jeden bankomat je v každém větším městečku.

Platby kartou jsou běžné ve všech supermarketech a téměř ve všech obchodech a také v některých restauracích. Je však vždy lepší s sebou mít hotovost, například vstupy do některých národních parků nebo rezervací lze platit pouze v hotovosti, naopak u soukromých safari je platba kartou samozřejmostí. V případě menších ubytování si raději dopředu ověřte, zda je možná platba kartou, pravidlem to rozhodně nebývá.

Kolik co stojí

Příklad cen:

 • Kilometr jízdy taxi: cca 30–40 Kč
 • Jízdenka na dálkový autobus: velmi zhruba 160 Kč na 100 km
 • Litr benzinu: 17 Kč
 • Ubytování v běžném hotelu: od 750 Kč/pokoj, v exponovaných turistických místech od 1000 Kč/pokoj
 • 5l barel vody: 25 Kč
 • Jídlo ve stánku: od 30 Kč
 • Jídlo v restauraci: 75 – 150 Kč
 • Vstupné do rezervací a národních parků: od 130 Kč v menších lokalitách až po 450 Kč v Kurgeru za osobu a den

Ceny potravin v supermarketu jsou na podobné úrovni jako v Česku, spíš mírně nižší. Výběr zboží je ve většině případů trochu omezenější než u nás, především u mléčných výrobků.

Spropitné a smlouvání

V Jižní Africe se nesmlouvá.

Spropitné v restauracích má pevně daný systém. Spolu s účtem vždy přinesou propisku, kterou se na účtenku napíše výše spropitného. Obvykle je k tomu na účtence i samostatná kolonka. Dává se 10 % z ceny, cokoliv nad tuto hranici je pro číšníky většinou velké radostné překvapení a znamená, že jste byli se službami opravdu mimořádně spokojeni. V taxících se většinou dává mírné spropitné formou zaokrouhlení. Nosičům zavazadel obvykle 5 randů.

Jak ušetřit

V Jižní Africe platí více než kde jinde, že se nevyplatí ubytovávat v klasických hotelech v centrech měst. Ideální variantou jsou menší apartmány, penziony nebo bed and breakfast, které obvykle nabízejí o 20–30 % nižší ceny a kvalita je mnohdy vyšší než v hotelu. Nakonec vás překvapí, že ubytování i v hlavní sezoně se dá takto pořídit docela levně, útulně, s osobním přístupem majitele a kvalitním vybavením.

Nebojte se chodit do restaurací v zapadlejších uličkách. Kvalita jídla je v Jižní Africe vynikající úplně všude, ale v menších restauracích zaplatíte o 15 % nižší cenu než na hlavní třídě.

Nemusíme však šetřit jen při samotném pobytu, ale i při plánování. Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Jižní Afriky, je ideální si s delším předstihem zarezervovat auto z autopůjčovny. Ceny bývají velmi výhodné a při více lidech rozhodně levnější než cestování dálkovými autobusy, které naopak mezi nejlevnější nepatří. Nebojte se ani tzv. one-way půjčení, to znamená, že si auto půjčíte jinde, než ho vrátíte. Oproti jiným zemím jsou tyto tarify nízké.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtoví cestovatelé, kteří se rozhodnou spát v hostelech nebo jednoduchých apartmánech dál od centra dění, zaplatí za noc kolem 400 Kč. Stravují se v supermarketech, protože v apartmánu mají kuchyňku, za jídlo na den utratí zhruba 180 Kč. Po přírodních zajímavostech cestují po svých nebo stopem, který je hlavně mezi místními hojně rozšířen. Stopaři většinou řidičům platí drobný bakšiš okolo 40 Kč. Většina přírodních zajímavostí je zpoplatněna v průměru 120 Kč. Denní rozpočet by tedy činil zhruba 570 Kč za osobu/den. Je dobré zmínit, že stopem se člověk rozhodně nedostane všude a veřejná doprava mimo spojnice velkých měst prakticky neexistuje.

Ideální zlatá střední varianta je taková, kdy cestovatel bude spát v menších apartmánech nebo penzionech, kde se dá noc pořídit od 750 Kč, stravování řeší v menších restauracích trochu stranou hlavního dění a občas dokoupením zásob v supermarketu (vodu je nezbytné kupovat, nedoporučuje se pití z vodovodu), denně průměrně utratí za jídlo kolem 250 Kč a po různých atrakcích a aktivitách jezdí autem z půjčovny, které se dá na den sehnat pohodlně už od 570 Kč. Za benzin utratí denně asi 150 Kč a za vstupy, které stihne denně minimálně dva, v průměru 250 Kč. Celkem tedy 1.310 Kč za osobu/den.

A cestovatel, který nemá hluboko do kapsy, se může ubytovat v lepším hotelu, které začínají na 1.300 Kč za pokoj, stravuje se výhradně v restauracích, za což utratí v průměru 300 Kč za den, jezdí lepším autem za 800 Kč denně a ostatní náklady zůstanou podobné. Utratí tedy asi 1.750 Kč za osobu/den. Samozřejmě je možné zmínit i možnost individuálních zájezdů na míru po jihoafrických soukromých safari, kde se ceny pohybují od 10.000 Kč na den a výše.

Chcete-li plánování své dovolené svěřit českých cestovním kancelářím, připravte se na ceny za týdenní poznávací dovolenou mezi 50 000 až 80 000 Kč a to se většinu opravdu nevyplatí.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Jižní Afriky

Jistě nikoho nepřekvapí, že jedinou praktickou možností, pokud nejste Dan Přibáň a nejezdíte v žlutých trabantech, je letadlo. Ceny letenek z Evropy dokonce i s odletem z Prahy, ale překvapivě nebývají zase tak drahé. Není výjimkou sehnat zpáteční letenky do Johannesburgu nebo Kapského Města už od 13.000 Kč. Na výběr máme širokou škálu aerolinek, do Jižní Afriky létá skoro každá větší evropská nebo blízkovýchodní společnost.

Jak se nejlépe dopravovat

Určitě půjčeným autem. Jedná se prakticky o jedinou možnost, jak obsáhnout hlavní zajímavosti země. Síť i konkurence dálkových autobusů je sice poměrně široká a vozy jsou velmi pohodlné a moderní, ale tomu také odpovídají ceny.

Největšími autobusovými dopravci jsou Intercape, Greyhound, známý například i z USA nebo Translux.

Na delší vzdálenosti, například mezi Kapským Městem a Johannesburgem nebo Durbanem, se určitě vyplatí letět letadlem. Ceny letenek začínají na 600 Kč a na výběr je z mnoha nízkonákladových aerolinek s vesměs velmi moderní flotilou, Jižní Afrika není ostatní Afrika, takže se opravdu není čeho bát. Letecká síť je navíc v JAR velmi hustá a spoje jsou frekventované.

Mezi hlavními destinacemi létají nejlevněji aerolinky FlySafair, kulula.com, Mango a Comair. Po celé Jižní Africe také létá národní dopravce South African Airways, který ale většinou bývá zdaleka nejdražší. Využít můžete i menších aerolinek Fly Blue Crane nebo Cemair.

Je důležité počítat s velkými vzdálenostmi, pokud chcete poznat co nejvíc koutů Jižní Afriky, 400 km denní přejezdy nebo ještě delší přelety nebudou výjimkou.

V Jižní Africe můžete také vyzkoušet nezapomenutelný železniční zážitek, kde samotná cesta je cíl. Mezi Kapským Městem a Pretorií jezdí každý den luxusní vlak Blue Train. Cesta mu zabere 27 hodin a jak to bude vypadat uvnitř, napoví cena za nejlevnější jízdenku: 22.400 Kč. Jinak se železnice soustředí spíše na okolí velkých měst, pro dálkovou dopravu jsou lepší autobusy nebo vlastní auto.

Užitečné odkazy

Autobusy:

 • Intercape: široká síť destinací po celé Jižní Africe a okolních zemích,
 • Greyhound: jihoafrická pobočka amerického Greyhoundu, autobusy mají hustou síť po Jižní Africe,
 • Translux: spojuje především největší města JAR,
 • Bazbus: menší low-cost autobusová společnost spoující největší města v JAR.

Dálkový autobus

Železnice:

Půjčení auta

Pro nejlepší ceny se vyplatí auto rezervovat přes internet předem. Nabídka je velmi široká a konkurence velká a tomu také odpovídají mimořádně příznivé ceny. V každém větším nebo turistickém městě sídlí minimálně dvě nebo tři velké nadnárodní autopůjčovny.

Řízení je spíše odpočinkem než stresem. Jezdí se sice na levé straně, ale provoz je docela slabý, hlavní silnice kvalitní, rovné a široké. Hustý provoz je okolo velkých měst, ale je vykompenzován širokými dálnicemi a ani jízda po Kapském Městě není nic neřešitelného, i když do centra se rozhodně vyplatí jet radši autobusem MHD.

Silnice v JAR

Benzinové pumpy se nacházejí pouze ve městech. Neexistuje, aby se objevila benzinka zničehonic uprostřed pole, jako je to běžné v Evropě. Rovněž také neexistuje samoobslužná čerpací stanice, benzin vám vždy natankuje zaměstnanec, jemuž se přímo platí a obvykle nechává pár randů spropitné.

Litr benzinu stojí asi 17 Kč. Na dálnici (na naše poměry široká silnice první třídy) N1 se projíždí mýtnými branami, většina autopůjčoven ale má auta vybavená elektronickým systémem a není tak nutné zastavovat.

Nebuďte překvapení, když se vaše auto po rozjezdu samo zamkne, to je v Jižní Africe (ale i v jiných zemích) běžné.

Cesty do okolních zemí jsou obvykle povolené a samotné autopůjčovny nevyžadují žádné poplatky. Výjimku může představovat Mosambik.

Veřejná doprava

Hromadná doprava existuje de facto pouze v Kapském Městě, kde je systém uživatelsky velmi přehledný a pohodlný. V ostatních městech, a to ani v Johannesburgu, žádné MHD v podobě, v jaké ho známe z Evropy, neexistuje. Dálková doprava je zajišťována pohodlnými, ale drahými autobusy a dostanete se s ní jen do větších měst.

Pro dopravu do menších měst můžete využít dodávky s pevnou trasou, ale ne už tak pevně stanoveným jízdním řádem. Tyto dodávky většinou projíždějí slumy a pro běžné turisty se příliš nedoporučují.

Mikrobusy

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Jihoafrická kuchyně

Jídlo je tak rozmanité jako celá země. Ani během třítýdenního pobytu vás nezačne nudit a každý den budete moci ochutnat něco nového. Nejčastější položkou na jídelníčku je hovězí, Jihoafričané si v ničem nezadají s Argentinci ve výrobě steaků. A nejen hovězí, místní specialitou je také pštrosí nebo antilopí steak. Neobjednat si alespoň jednou pštrosa nebo antilopu, to je jako byste v Jižní Africe vůbec nebyli.

Antilopí steak

Čím víc se blížíme k pobřeží, tím více se na jídelních lístcích objevují mořské plody. Specialitou oblasti okolo města Mossel Bay jsou pak žraločí steaky.

A když jsme u té gastronomie, bylo by hříchem opomenout vynikající jihoafrická vína. Pro nejlepší zážitek z konzumace si zajedeme přímo do vinařských oblastí okolo měst Franschhoek nebo Oudtshoorn.

Jak se stravovat jako místní

Místní chodí do restaurací velmi rádi a velmi často. I když nepatří k nejbohatší vrstvě, jídlo si umějí vždy náležitě užít. Stačí jen chodit s otevřenýma očima a nezapadnout hned do první restaurace, kterou máte na očích, ale zkusit si zajít o dvě tři ulice dál mimo centrum.

Jihoafričané si libují v grilování. Pokud by se pořádalo mistrovství světa v grilování, Jižní Afrika by zcela jistě vyhrála. Každý pátek po práci zaplní vzduch omamná vůně různých druhů mas. V pátek se griluje všude. Doma na balkoně, na zahradě, ve slumu, na veřejných prostranstvích, v parku, na pláži... Jenom samotná vůně a uvolněná předvíkendová atmosféra je zážitkem.

Obvyklé ceny v restauracích

V běžných restauracích zaplatíte za poctivé jídlo už od 75 Kč, v těch lepších pak do 200 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Národní parky a safari

Ano, do Jižní Afriky se jezdí především kvůli dostupné exotické přírodě. Národní parky i safari jsou všechny zpoplatněné, ty s průvodcem obyčejně stojí kolem 1.500–2.000 Kč na den, ty bez průvodce pak od 250 Kč. Výběr je opravdu široký od malých soukromých rezervací, které mnohdy připomínají spíš velké zoologické zahrady, až po velké národní parky, kde je nezbytné strávit alespoň dvě noci. Jižní Afrika, to je safari a exotika pro začátečníky a nenáročné turisty. Ale v Krugerově národním parku se zabaví i náročnější cestovatelé. Přehledné informace o všech národních parcích, včetně možnosti rezervace ubytování, naleznete na oficiálním webu sanparks.org.

Safari v Jižní Africe

Pláže

Jižní Afrika sice nepatří k top plážovým destinacím, protože oba oceány jsou i v létě velmi chladné s velkými a zrádnými vlnami a ten Indický je navíc plný žraloků... Přesto je oblast okolo města Durban, kde břehy omílá teplejší proud, známá svými dlouhými a širokými plážemi, které večer volně přechází v jednu velkou městskou párty. Několik pěkných pláží také najdeme ve městě Mossel Bay nebo Knysně podél Garden Route.

Road tripy

Jižní Afrika je jako stvořená pro toulky autem. Kvalitní silnice, řídký provoz, levné půjčovny a relativně levný benzin (cca 17 až 20 Kč za litr)... Jednu z nejkrásnějších cest, Garden Route, která se táhne několik set kilometrů od Port Elizabeth až do Mossel Bay, nesmíte vynechat. Husté zelené lesy, vysoké a strmé útesy a spousta atrakcí po cestě, např. největší ptačí voliéra na světě v Plettenberg Bay nebo nijak neoplocená sloní rezervace pár kilometrů od městečka Knysna.

Pozorování velkého bílého žraloka

Pro adrenalinovější povahy nabízí hned několik společností ve městě Mossel Bay potápění (v kleci) za velkým bílým žralokem, který je v místních vodách opravdu jako doma.

Bílý žralok

Surfing

Jižní Afrika je díky silným větrům jednou ze surfařských velmocí.

Městská turistika

V JAR sice není mnoho historicky zajímavých měst, ale jenom kvůli tomu jedinému se vyplatí vážit cestu přes půl světa. Jak jinak, Kapské Město je stoprocentní must-see Jižní Afriky.

Birdwatching

Pozorování ptactva je trochu specifická zábava. Je to něco jako rybaření. Člověk hodiny sedí v klidu a jen na sebe nechá působit okolní přírodu. A protože Jižní Afrika je domovem největšího počtu druhů ptactva na světě, je to pro lovce ptáků ráj na zemi. Především oblast jižního pobřeží nebo Krugerova národního parku je místem zaslíbeným.

Lourie

Horská turistika

Možná není v Jižní Africe tolik turistických tras jako v Alpách ani tolik lanovek a vlaků a jiných výdobytků civilizace, ale právě proto je zážitek z místa o to silnější. Nejlepší zážitky na vás čekají v Dračích horách při hranicích s Lesothem.

Vinařská turistika

Pokud se z města George, kam se pohodlně dostaneme letadlem, vydáme do Kapského Města severní cestou přes vnitrozemí, ocitneme se ve vinařském ráji na zemi. Nejen, že jihoafrické víno je opravdu dobré, ale krajina okolo je divoká a zároveň mírumilovná. To musíte vidět.

Vinice v Jižní Africe

Tour de Capitals

Navštívili jste už v rámci jedné země více hlavních měst najednou? Že je to nesmysl? V Jižní Africe můžete navštívit rovnou tři. JAR má totiž opravdu tři oficiální hlavní města: Pretorii, kde sídlí prezident, Kapské Město, kde sídlí parlament a vláda, a Bloemfontein, kde sídlí veškerá soudní moc.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Protože JAR leží opravdu hodně na jihu, nenajdeme zde žádný významný výskyt tropických exotických nemocí. Malárie se zde pravidelně neobjevuje, ale při cestách do Krugerova národního parku se doporučuje informovat o aktuální situaci.

Buďte extrémně obezřetní při koupání v oceánu. Jak v Indickém, tak v Atlantském jsou opravdu velmi silné vratné proudy. Ani nevíte jak a nacházíte se stovky metrů daleko od břehu a vracet se vám bude těžko. Respektujte případné varovné nápisy. Nejsou tam pro nic za nic.

Při cestách do volné přírody dávejte pozor na hady, vyskytuje se jich tu poměrně dost. Především zmije útočná (Puff Adder) je zrádná tím, že když se bojí, neuteče, ale nehnutě leží na místě, velmi snadno na ni pak můžete šlápnout. Nevydávejte se do husté trávy.

Zdravotní péče je na výrazně horší úrovni, než v ČR, ale pořád na takové, aby se vám dostalo v případě zranění nebo nemoci adekvátního ošetření. To platí, pokud se budete nacházet v blízkosti větších měst, ve venkovských oblastech může trvat i hodiny než se vůbec do nějaké nemocnice dostanete.

Kriminalita

Jižní Afrika je nechvalně proslulá jako jedna z nejnebezpečnějších zemí na světě. Toto tvrzení však není příliš objektivní. V JAR jsou nebezpečná konkrétní místa, nikoliv země jako celek. Nejhorší situace je v provincii Gauteng v okolí Johannesburgu, ale protože se tam nenachází žádné zajímavosti, nemusí vás to tolik trápit. Mezi špatné oblasti také patří předměstí Kapského Města, ale když tam člověk zbytečně nejezdí, nemusí se bát, centrum je jako každé jiné centrum velkého města.

Určitě je na místě dbát zvýšené ostražitosti kdekoliv se budete vyskytovat, ale naopak není na místě panikařit, nebo dokonce kvůli bezpečnostní situaci do Jižní Afriky nejezdit. Turistická místa a zajímavosti jsou vesměs velmi bezpečné, zvýšené riziko hrozí pokud jde o kapesní krádeže. Proto si s sebou neberte zbytečné cennosti, drahou elektroniku teatrálně nevystavujte na odiv a doklady mějte jinde než peníze.

Při cestách autem vás obvykle dopravní značky upozorní na to, že projíždíte například oblastí se zvýšeným počtem krádeží nebo únosů. Je dobré značku respektovat a opravdu územím projet bez zbytečného zastavování a s uzavřenými okny. Ve velkých městech často na křižovatkách prodejci nabízí řidičům stojícím na červenou různé produkty. Nikdy nic nekupujte ani nenavazujte komunikaci, prostě dělejte, že je nevidíte.

Následující informace možná patří do jiné kapitoly, ale když se to vezme kolem a kolem, tak vlastně ne. Dejte si pozor na paviány. Skutečně, cedule "Baboons are dangerous wild animals" se zakládají na pravdě a všude, kde bude upozornění na "Baboons" (tedy paviány), řiďte se jím. Paviáni jsou velmi inteligentní zvířata a zcela běžně si dokážou otevřít dveře od nezamečeného auta a ukrást vše, co se jim líbí. Pokud tam již budou činit, určitě je nezahánějte holýma rukama, pavián je silné, nebojácné a drzé zvíře, rozhodně se bude bránit.

Varování před paviány

Subjektivně musím říct, že při celém pobytu v Jižní Africe jsme se ani jednou necítili v nebezpečí, pokud člověk používá selský rozum, je JAR standardní země jako každá jiná.

Riziko katastrof

JAR neleží ve výrazně seismicky aktivní oblasti. Je možný sporadický výskyt vln tsunami v případě velmi silného zemětřesení v oblasti Asie. Ale toto nebezpečí je spíše teoretické a není třeba jím děsit.

Internet a elektřina

Elektřina

V jihoafrických zásuvkách koluje napětí 220 V, frekvence 50 Hz. Přestože Jižní Afrika byla součástí britského impéria, nepoužívá stejné zásuvky, nýbrž zástrčky typu "M", pro které je nutná redukce. Ta se však v ČR shání poměrně obtížně a je lepší zakoupit až na místě, což nebývá vůbec žádný problém.

V mnoha hotelech či penzionech však najdete i zásuvky, na které redukci potřebovat nebudete, pokud nemáte zařízení se zemnícím kolíkem.

Internet

Wi-fi je sice úplně všude, v penzionech, restauracích, domácnostech, málokde ale dostatečně rychlá, aby vám necuchala nervy. Pro základní úkony jako je přetení mailů či zpráv, nebo zjištění trasy na další den, však stačí.

Důležité kontakty

V Jižní Africe platí jednotné emergency telefonní číslo, které je stejné jako u nás: 112

České velvyslanectví je umístěno v Pretorii, kontakt:

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občanům České republiky bude pro turistické cesty do 90 dní stačit cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po skončení cesty. Procedura pasové kontroly na letišti v Johannesburgu je jen formalitou.

Občané Slovenské republiky musí od 18.4.2016 žádat o víza na Velvyslanectví Jihoafrické republiky ve Vídni.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Pokud jste před příletem navštívili některou ze zemí s výskytem žluté zimnice nebo se v ní zdrželi, bude požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici. Pokud jen v dané zemi přestupujete na další let (např. Addis Abeba s Ethiopian Airlines), očkování není potřeba.

Celní předpisy

Z Jihoafrické republiky je povoleno bezcelně dovézt 200 kusů cigaret, 250 g tabáku, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, 2 l vína a 1 l ostatního alkoholu.

Nesmí se vyvážet živé rostliny a maso.

Co vidět a navštívit v Jihoafrické republice

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Jihoafrické republice

Zavřít boční panel

Kapské Město

Toto místo snad netřeba detailněji představovat. Kdo by si nevybavil Stolovou Horu s ikonickou Visa otáčivou lanovkou? Ale nejen Stolovou horu nabízí Kapské Město. Úžasný zážitek je například procházka pitoreskní muslimskou čtvrtí Bo-Kaap s pastelově barevnými domky nebo dlouhé večery v živém a alternativním centru města.

V okolí Kapského města:

Mys Dobré naděje – Ačkoliv se nejedná o nejjižnější místo Afriky, přesto je mys tak ikonický, že jeho návštěva je skoro povinností. Bohužel podle toho také situace vypadá. V hlavní sezoně se vám návštěva mysu může změnit na noční můru už na úzkých silničkách z Kapského Města, které se můžou proměnit v jednu obří 50 kilometrovou zácpu a čekání v několik desítek minut trvající frontě na fotku také není ten pravý zážitek, který bychom na tomto jinak krásném a dramatickém místě čekali. A také pozor na paviány. Jsou drzí a nebezpeční a klidně vám vlezou až do auta.

Mys Dobré naděje

Robben Island – Navštivte také pochmurné místo nedaleko Kapského Města, kde byl 27 let uvězněn Nelson Mandela.

Robbenův ostrov

Zavřít boční panel

Pohoří Langeberg a Outeniqua

Malebnou krajinou na sebe navazujících pohoří Langeberg a Outeniqua najdeme mezi Kapským Městem a Garden Route. Místo je slavnou vinařskou oblastí, místy si budeme připadat jako v Toskánsku, místy jako v Podalpí, místy jako v Krkonoších. Mírné podnebí zde vládne po celý rok, ideální pro zastávku cestou do Kapského Města z východu.

Zavřít boční panel

Kgalagadi Transfrontier Park

Chcete-li zažít tu pravou Afriku bez davů turistů, vyměňtě Krugerův Národní park za vzdálenější, ale autentičtější přeshraniční národní park Kgalagadi. Kromě JAR zasahuje i do Botswany, tam se ale smíte vypravit pouze ve skupině alespoň dvou aut a výhradně s náhonem 4x4.

Zavřít boční panel

Dračí hory

Tyto velice zvláštní, místy až ponuré, ale nesmírně krásné hory by bylo opravdu škoda nenavštívit. Je možné podnikat kratší i delší treky po značených trasách. Hlavní jádro se nachází na hranicích s Lesothem nedaleko spojnice Johannesburgu a přístavního města Durbanu. Městem s největším turistickým zázemím poblíž je Underberg na jižní straně Dračích hor.

Oficiální informace.

Zavřít boční panel

Střelkový mys

Mys Agulhas na rozdíl od svého známějšího bratra sice není tak slavný ani tak „wow-efektní“, ale zato ten pravý, skutečně nejjižnější. Nepotkáte tam davy lidí, naopak se zde nachází krásný a nejstarší maják v Africe. Ten pocit, když člověk sedí na skromném kameni, který informuje o tom, kde vlastně je, dívá se na kamenité pobřeží a ví, že v dálce je už jenom Antarktida, ten je k nezaplacení. A kromě toho se můžete smočit ve dvou oceánech najednou, i když radši jen ruce, je to tam opravdu nebezpečné.

Vzhledem k absenci větších měst v okolí jsou zde také perfektní podmínky pro pozorování noční oblohy. V neposlední řadě patří bezprostřední okolí městečka Agulhas k těm nejbezpečnějším v celé zemi. Noční romantická procházka za pravidelného svitu majáku není žádný problém.

Zavřít boční panel

Krugerův NP

Krugerův národní park je jedním z nejznámějších safari na světě, které se nachází u hranic s Mozambikem. Je dost velké na to, aby se člověk cítil opravdu jako v divočině, ale zároveň dost malé na to, aby bylo vhodné i pro začátečníky. Minimální čas k základní prohlídce parku jsou určitě dva celé dny. Přehledné oficiální informace i s možností rezervace ubytování naleznete na webu sanparks.org.

Zavřít boční panel

Garden Route

Krásná cesta, která se táhne několik set kilometrů od Port Elizabeth až do Mossel Bay, je místy opravdovým odpočinkovým místem. Husté zelené lesy, vysoké a strmé útesy a spousta atrakcí po cestě, to vše vás čeká. Garden Route je navíc oblast s nejmírnějším klimatem z celé Afriky, to však neznamená, že v létě tu nemůže být horko a dusno.

Sloní rezervace – Podél Garden Route se nacházejí dva nejvyýznamnější národní parky zaměřené na slony. Větším z nich je Addo Elephant NP poblíž města Port Elizabeth a menší pak část NP Garden Route kousek na sever od turistického městečka Knysna.

Národní park Tstitsikamma – asi 30 km východně od města Plettenberg Bay najdete tento národní park protkaný stezkami podél divokého pobřeží Indického oceánu.

Birds of Eden – jedna z největších ptačích voliér se nachází poblíž města Plettenberg Bay, pro ptačí nadšence určitě must-see. Detailní prohlídka zabere 2 až 3 hodiny, vstup stojí 200 randů.

Poloostrov Robberg – tento asi 3 km dlouhý útes kousek od města Plettenberg Bay je protkaný úzkými chodníčky pro pěší, které vedou jenom těsně nad příbojem, a široko daleko není vidět nic jiného než skály a bouřící moře. Opravdu silný zážitek.

Robberg

Goukamma Nature Reserve – široké bílé pláže, žádní lidé a menší řeka Goukamma, v jejímž ústí se dá plavat, to vše najdete pár kilometrů na západ od centra celé Garden Route, městečka Knysna.

Goukamma

Zavřít boční panel

Kimberley

Ve střední části země okolo města Kimberley se nachází světoznámé diamantové doly. Některé z nich slouží jako turistická atrakce a najdeme zde i mnoho muzeí zabývajících se touto tématikou.

Počasí a sezóny v Jihoafrické republice

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Krugerův park, Johannesburg a okolí

30 °C

29 °C

28 °C

25 °C

23 °C

20 °C

21 °C

24 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C
Jih
Okolí Kapského Města a Garden Route

26 °C

27 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Tabulka znázoňuje hodnoty pro Kapské Město. Platí, že teploty okolo Krugerova parku jsou v průměru o 6 až 7 stupňů vyšší. Teplota oceánu v Durbanu je cca o 3 stupně vyšší.

Obecně lze říct, že podnebí větší částí JAR je subtropické až mírné díky oceánskému vlivu a vysoké průměrné nadmořské výšce. Oblast Garden Route na jihu má nejmírnější podnebí s vlhkými zimami a teplými léty, naopak centrální části okolo diamantových dolů v Kimberley mají sušší a teplejší podnebí. Oblast Krugerova národního parku je pak teplejší a vlhčí po celý rok, sezona dešťů zde probíhá od září do května.

Sezóny a kdy vyrazit

V případě celé Jižní Afriky lze doporučit letní období, tedy naše období zimní, zhruba od října do dubna, přičemž hlavní sezona trvá od listopadu do února. V tomto období jsou příjemné letní teploty kolem 27 stupňů. V případě Krugerova národního parku se nemusíte bát. Období dešťů neznamená, že prší celý den, ale většinou se jedná jen o pár minut trvající vydatný liják.

V zimním období (tedy cca květen až září) může více pršet s teplotami mezi 10–15 stupni, na druhou stranu si budete moci užívat volnost, žádné davy turistů a příjemnější ceny ubytování.

Skvělé akce do Jihoafrické republiky

ušetříš až 19%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 72%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu