Tisíc a jedna tvář Jižní Afriky

Jižní Afrika, též známá jako JAR nebo zastarale Jihoafrická republika, se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí (od severozápadu k severovýchodu) s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed země její území perforuje ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem.

Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Tak zní oficiální motto Jižní Afriky a právě ono nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout ode všeho trochu. Od vysokohorské turistiky přes plážovou dovolenou, aktivní prázdniny na safari, surfování nebo městskou turistiku v podobě spektakulárního Kapského Města.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Pro občany ČR vstup bez víz, občané SK víza mít musí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
V naší zimě se ohřejete, na poznávačku ale vyrazte kydkoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jihoafrické republiky

Co vidět a navštívit v Jihoafrické republice

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Jihoafrické republice

Zavřít boční panel

Kapské Město

Toto místo snad netřeba detailněji představovat. Kdo by si nevybavil Stolovou Horu s ikonickou Visa otáčivou lanovkou? Ale nejen Stolovou horu nabízí Kapské Město. Úžasný zážitek je například procházka pitoreskní muslimskou čtvrtí Bo-Kaap s pastelově barevnými domky nebo dlouhé večery v živém a alternativním centru města.

V okolí Kapského města:

Mys Dobré naděje – Ačkoliv se nejedná o nejjižnější místo Afriky, přesto je mys tak ikonický, že jeho návštěva je skoro povinností. Bohužel podle toho také situace vypadá. V hlavní sezoně se vám návštěva mysu může změnit na noční můru už na úzkých silničkách z Kapského Města, které se můžou proměnit v jednu obří 50 kilometrovou zácpu a čekání v několik desítek minut trvající frontě na fotku také není ten pravý zážitek, který bychom na tomto jinak krásném a dramatickém místě čekali. A také pozor na paviány. Jsou drzí a nebezpeční a klidně vám vlezou až do auta.

Mys Dobré naděje

Robben Island – Navštivte také pochmurné místo nedaleko Kapského Města, kde byl 27 let uvězněn Nelson Mandela.

Robbenův ostrov

Průvodce městem Kapské Město

Zavřít boční panel

Pohoří Langeberg a Outeniqua

Malebnou krajinou na sebe navazujících pohoří Langeberg a Outeniqua najdeme mezi Kapským Městem a Garden Route. Místo je slavnou vinařskou oblastí, místy si budeme připadat jako v Toskánsku, místy jako v Podalpí, místy jako v Krkonoších. Mírné podnebí zde vládne po celý rok, ideální pro zastávku cestou do Kapského Města z východu.

Zavřít boční panel

Kgalagadi Transfrontier Park

Chcete-li zažít tu pravou Afriku bez davů turistů, vyměňtě Krugerův Národní park za vzdálenější, ale autentičtější přeshraniční národní park Kgalagadi. Kromě JAR zasahuje i do Botswany, tam se ale smíte vypravit pouze ve skupině alespoň dvou aut a výhradně s náhonem 4x4. 

Zavřít boční panel

Dračí hory

Tyto velice zvláštní, místy až ponuré, ale nesmírně krásné hory by bylo opravdu škoda nenavštívit. Je možné podnikat kratší i delší treky po značených trasách. Hlavní jádro se nachází na hranicích s Lesothem nedaleko spojnice Johannesburgu a přístavního města Durbanu. Městem s největším turistickým zázemím poblíž je Underberg na jižní straně Dračích hor. 

Oficiální informace.

Zavřít boční panel

Střelkový mys

Mys Agulhas na rozdíl od svého známějšího bratra sice není tak slavný ani tak „wow-efektní“, ale zato ten pravý, skutečně nejjižnější. Nepotkáte tam davy lidí, naopak se zde nachází krásný a nejstarší maják v Africe. Ten pocit, když člověk sedí na skromném kameni, který informuje o tom, kde vlastně je, dívá se na kamenité pobřeží a ví, že v dálce je už jenom Antarktida, ten je k nezaplacení. A kromě toho se můžete smočit ve dvou oceánech najednou, i když radši jen ruce, je to tam opravdu nebezpečné.

Vzhledem k absenci větších měst v okolí jsou zde také perfektní podmínky pro pozorování noční oblohy. V neposlední řadě patří bezprostřední okolí městečka Agulhas k těm nejbezpečnějším v celé zemi. Noční romantická procházka za pravidelného svitu majáku není žádný problém.

Zavřít boční panel

Krugerův NP

Krugerův národní park je jedním z nejznámějších safari na světě, které se nachází u hranic s Mozambikem. Je dost velké na to, aby se člověk cítil opravdu jako v divočině, ale zároveň dost malé na to, aby bylo vhodné i pro začátečníky. Minimální čas k základní prohlídce parku jsou určitě dva celé dny. Přehledné oficiální informace i s možností rezervace ubytování naleznete na webu sanparks.org.

Zavřít boční panel

Zahradní Cesta

Krásná cesta, která se táhne několik set kilometrů od Port Elizabeth až do Mossel Bay, je místy opravdovým odpočinkovým místem. Husté zelené lesy, vysoké a strmé útesy a spousta atrakcí po cestě, to vše vás čeká. Garden Route je navíc oblast s nejmírnějším klimatem z celé Afriky, to však neznamená, že v létě tu nemůže být horko a dusno.

Sloní rezervace – Podél Garden Route se nacházejí dva nejvyýznamnější národní parky zaměřené na slony. Větším z nich je Addo Elephant NP poblíž města Port Elizabeth a menší pak část NP Garden Route kousek na sever od turistického městečka Knysna.

Národní park Tstitsikamma – asi 30 km východně od města Plettenberg Bay najdete tento národní park protkaný stezkami podél divokého pobřeží Indického oceánu.

Birds of Eden – jedna z největších ptačích voliér se nachází poblíž města Plettenberg Bay, pro ptačí nadšence určitě must-see. Detailní prohlídka zabere 2 až 3 hodiny, vstup stojí 200 randů.

Poloostrov Robberg – tento asi 3 km dlouhý útes kousek od města Plettenberg Bay je protkaný úzkými chodníčky pro pěší, které vedou jenom těsně nad příbojem, a široko daleko není vidět nic jiného než skály a bouřící moře. Opravdu silný zážitek. 

Robberg

Goukamma Nature Reserve – široké bílé pláže, žádní lidé a menší řeka Goukamma, v jejímž ústí se dá plavat, to vše najdete pár kilometrů na západ od centra celé Garden Route, městečka Knysna.

Goukamma

Průvodce regionem Zahradní Cesta

Zavřít boční panel

Kimberley

Ve střední části země okolo města Kimberley se nachází světoznámé diamantové doly. Některé z nich slouží jako turistická atrakce a najdeme zde i mnoho muzeí zabývajících se touto tématikou. 

Počasí a sezóny v Jihoafrické republice

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Krugerův park, Johannesburg a okolí

30 °C

29 °C

28 °C

25 °C

23 °C

20 °C

21 °C

24 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C
Jih
Okolí Kapského Města a Garden Route

26 °C

27 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Obecně lze říct, že podnebí větší částí JAR je subtropické až mírné díky oceánskému vlivu a vysoké průměrné nadmořské výšce. Oblast Garden Route na jihu má nejmírnější podnebí s vlhkými zimami a teplými léty, naopak centrální části okolo diamantových dolů v Kimberley mají sušší a teplejší podnebí. Oblast Krugerova národního parku je pak teplejší a vlhčí po celý rok, sezona dešťů zde probíhá od září do května.

Sezóny a kdy vyrazit

V případě celé Jižní Afriky lze doporučit letní období, tedy naše období zimní, zhruba od října do dubna, přičemž hlavní sezona trvá od listopadu do února. V tomto období jsou příjemné letní teploty kolem 27 stupňů. V případě Krugerova národního parku se nemusíte bát. Období dešťů neznamená, že prší celý den, ale většinou se jedná jen o pár minut trvající vydatný liják.

V zimním období (tedy cca květen až září) může více pršet s teplotami mezi 10–15 stupni, na druhou stranu si budete moci užívat volnost, žádné davy turistů a příjemnější ceny ubytování.

Skvělé akce do Jihoafrické republiky

ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 14%
Akce starší 2 týdnů
22 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu