Kapské Město

15 míst co vidět v Kapském Městě

Stolová hora

Stolová hora

Jeden ze sedmi novodobých divů světa, monumentální 1.085 metrů vysoká skála s téměř 10 km dlouhým plochým vrcholem, se tyčí jako ochránce nad celým městem. Kromě naprosto fantastických výhledů všemi směry na město, oceán, Kapský poloostrov i strmé útesy hory, se na vrcholku můžete pokochat desítkami vzácných rostlin i živočichů.

Na vrcholu hory najdete restauraci a několik obchodů se suvenýry – vyhněte se jim, jsou násobně předražené.

Jak nahoru – pěšky

Největší zážitek budete mít pochopitelně z pěšího výstupu, který je možný po mnoha trasách různých obtížností, za užití se neplatí žádné poplatky. Počítejte ale s velkým převýšením, často spalujícím horkem, nedostatkem stínu, a tudíž je nutností s sebou táhnout velké množství vody. Zdatnějším turistům cesta zabere kolem 2 hodin, méně zdatným klidně 5–6 hodin. Cesty zásadně vyžadují pevnou turistickou obuv.

Na oficiálním webu Národního parku Stolová hora najdete základní informace a doporučení k 5 nejfrekventovanějším cestám na vrchol, řiďte se jimi! Nejschůdnější a nejpopulárnější cestou je Smuts Track z východní strany od Botanické zahrady Kirstenbosch, cestou s nejkrásnějšími výhledy, ale zároveň vzdálenostně nejdelší, je Pike Track a nejkratší a příšerně strmá je pak Platteklip Track.

Nudit se nebudete ani na vrcholu. Kromě výhledů totiž můžete podniknout nenáročné vrcholové (i několik kilometrů dlouhé) túry prakticky po rovině, počítejte však s absolutní absencí stínu.

Jak nahoru – lanovkou

Většina cestovatelů však volí pohodlnější způsob, a sice jízdu ikonickou otáčivou lanovkou, která celá léta slouží jako jeden z nejpoutavějších reklamních nosičů karetních společností Visa a MasterCard. Dvojice kabin, které se během cesty otáčí o 360 stupňů, pendluje každý den (vždy se 14denní výlukou uprostřed zimy, tedy na přelomu července a srpna). V průběhu roku se provozní doba mění dle měsíců, nejčastěji od 8:00 do 19:00, viz oficiální web.

Zpáteční lístek stojí 293 randů (cca 500 Kč), jednosměrný 151 randů. Pokud zakoupíte online a jízdenku vytisknete, budete čekat ve výrazně kratší frontě.

Jak se dostat k dolní stanici lanovky

Doporučujeme nejezdit autem. Vyhnete se nervům a tvrdému boji a parkovací místo, kterých v hlavní sezoně bývá velký nedostatek a parkuje se po ulicích všude v okolí.

Ideálním způsobem je autobus MHD. Nejprve využijete linku 107 z centra do zastávky Kloof Nek, jezdí každých 10 minut a za jízdenku zaplatíte 9,10 randů, resp. 13,90 v ranní a odpolední špičce. Ze zastávky Kloof Nek přímo k dolní stanici lanovky pak každých 15–20 minut pendluje linka 110, která jezdí zdarma.

Chystáš se do Kapského Města?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.