Pusan

Doprava v Pusanu

Město je velmi rozlehlé a roztahané podél pobřeží mezi kopci v délce až několika desítek kilometrů. I proto se bez dopravování MHD nebo taxíky téměř určitě neobejdete.

Jak nejrychleji a nejlevněji cestovat po Pusanu? Dozvíte se v této kapitole.

Jízdenky na MHD

Pro celý systém MHD v Pusanu, ale i dalších korejských městech, jsou vytvořeny speciální dopravní karty T-money a Cashbee (bývalá Busan Hanaro Card). Kartička Tmoney (někdy psaná jako T-money) byla původně vytvořena pro Soul, zatímco Cashbee pro druhé největší město Pusan. Postupem času se ale platnost obou karet rozšířila prakticky pro všechny systémy MHD v Koreji.

Přicestujete-li do Pusanu ze Soulu s kartou T-money (někdy zvanou jako Korea Tour Card) nebo naopak s kartou Cashbee zakoupenou v Pusanu pojedete do Soulu (či kamkoliv jinam v Koreji), budou vám obě karty fungovat v obou městech.

Za jízdenky v metru i autobusech lze platit těmito způsoby:

  • dopravní kartou (T-money nebo Cashbee)
  • hotovostí (jednotlivé jízdenky)
  • platební kartou (momentálně tato možnost existuje pouze pro karty vydané v Koreji)

Cashbee (nebo T-money)

Nejčastější a ve většině případů i nejvýhodnější formou placení jízdenek je dopravní karta Cashbee. Pokud do Pusanu přicestujete ze Soulu či jiného města, lze za naprosto shodných podmínek využít i tamní kartu T-money.

Cashbee se nově promuje a prodává také jako Busan Tour Card.

Oficiální onformace o Cashbee Card: www.cashbee.co.kr

Kde koupit Cashbee Card a kolik stojí?

Samotná Cashbeey Card stojí 4 000 KRW. Tato cena je nevratná a neobsahuje žádné jízdné. To si musíte dobít v separátním automatu a následně pak v kterémkoliv automatu ve všech stanicích metra po celé Koreji, dále pak například ve všech mini-prodejnách potravin po celé zemi (7-Eleven, GS25, CU, Ministop).

Dobíjení i koupě Cashbee Card v automatu je možné pouze v hotovosti, ovšem v prodejnách 7-Eleven, GS25 nebo CU a u dalších prodejců je za dobití zaplatit klidně platební kartou.

Cashbee kartu můžete dobíjet v Pusanu, Soulu i kdekoliv jinde v Koreji.

Jak funguje Cashbee Card?

Po zakoupení karty si musíte v automatu dobít kredit, který lze používat pro cestování. Jeho výše je čistě na vás, kredit pak na kterémkoliv z výše uvedených míst můžete libovolně dobíjet. Budete-li cestovat pouze po Pusanu, mělo by stačit kolem 5 000 až 8 000 KRW denně.

Dál už budete kartičku jen přikládat k turniketům ve stanicích metra (při vstupu i výstupu) nebo čtečkám v autobusem (při nástupu i výstupu).

Zejména při cestě autobusem je důležité nezapomínat přiložit kartu ke čtečce i při výstupu. Jedině tak se spočítá správná cena jízdenky. 

Přestupujete-li mezi metrem a autobusy, další jízda se počítá s výraznou slevou. Přestup znamenají jízdy v rozmezí kratším než 15 minut.

Kolik stojí jízdné s Cashbee?

Jízdné při použití Cashbee je vždy levnější než pokud byste platili hotovostí jednotlivé jízdenky, a to o 70 až 100 wonů. 

Jedna cesta metrem po centru Pusanu vyjde s Cashbee nebo T-money na 1 300 KRW, čím dále pojedete, tím více zaplatíte (max. kolem 3 000 KRW).

Cesta autobusem MHD pak podle typu autobusu od 1 130 KRW u lokálních zelených autobusů po 1 800 KRW u červených expresních autobusů. Při přestupu se jízdné nesčítá, ale vypočítává podle vzdálenosti (je tedy levnější než kdybyste jeli 2x separátně).

Kde platí Cashbee?

Ve zkratce lze říct, že s Cashbee (resp. T-money) Card zaplatíte ve všech dopravních prostředích v celé Koreji. Výjimku tvoří dálkové autobusy a rychlovlaky, kde Cashbee neplatí.

Jednotlivé jízdenky

Pokud jste do Pusanu například přijeli půjčeným autem nebo jste tu jen na otočku při přestupu na místním letišti, vyplatí se vám spíš jízdenky platit v hotovosti pro každou cestu.

Jízdenky se liší pro jízdu metrem a pro jízdu autobusem. Pro cestu metrem zakoupíte lístky v automatech v každé stanici, kde lze platit pouze v hotovosti, automaty však vrací. V autobuse se pak platí dokonce v přesné částce do kasičky u řidiče (nazpět nedostanete žádný papírový lístek, stačí prostě vhodit peníze do boxu).

Jedna jízda autobusem stojí od 1 200 KRW po 1 800 KRW dle typu linky, cesta metrem vyjde na 1 400 KRW3 000 KRW dle vzdálenosti.

Metro

Celá pusanská aglomerace provozuje jednotný systém metra, vlaků či automatického metra, který se souhrnně nazývá Busan Metro. Systém je provázaný, na všech trasách platí stejný tarif, mezi všemi linkami lze libovolně přestupovat a všechno vyhledat na jediném oficiálním webu www2.humetro.busan.kr.

Kvůli komplexnosti celého systému jsme pro tuto formu dopravy vytvořili samostatnou kapitolu Metro v Pusanu.

Autobusy MHD v Pusanu

Systém autobusů je v Pusanu velmi kvalitní a autobusem se dostanete doslova do všech koutů města. Autobusy jezdí velmi často, jsou klimatizované a v rámci možností i rychlé. V dlouhých úsecích centra mají totiž vyčleněné speciální pruhy.

Autobusy v Pusanu mají však jednu zásadní nevýhodu: jako turista prakticky nemáte šanci zjistit, odkud a kam se konkrétním autobusem dostanete.

Neexistují žádné mapy autobusových linek v Pusanu a ani na zastávkách žádnou nenajdete. Na každé zastávce je sice vypsána trasa konkrétní linky, ovšem pouze v korejštině.

Trasu autobusem si však přeci jen lze naplánovat alespoň dopředu, a to nejlépe přes Google Transit, který většinu autobusových linek v Pusanu zná.

Druhy autobusů

V Pusanu se setkáte se třemi druhy autobusových linek, v praxi se liší jen cenou jízdného a počtem zastávek:

  • modré autobusy – většina linek v Pusanu, středně dlouhé až dlouhé trasy zastavují na většině stanic po cestě. Jízdné za 1 300 KRW / s Cashbee Card za 1 200 KRW.
  • zelené autobusy – lokální krátké linky, zastavují ve všech zastávkách. Jízdné za 1 200 KRW / s Cashbee Card za 1 130 KRW.
  • červené nebo bílo-oranžové autobusy – expresní linky na dlouhé vzdálenosti, zastavují jen na hlavních stanicích. Jízdné za 1 800 KRW / s Cashbee Card za 1 700 KRW.

Jak koupit jízdenku?

Využíváte-li dopravní karty T-money nebo Cashbee, stačí při nástupu přiložit kartu ke čtečce. Zobrazí se, kolik se vám za jízdu strhne peněz. Nastupovat do všech autobusů můžete pouze předními dveřmi.

Při výstupu (pouze zadními dveřmi) pak kartu ke čtečce přiložíte znovu. Zobrazí se vám zůstatek kreditu na kartě. Je důležité kartu přikládat i při výstupu, aby se správně spočítalo jízdné.

Plánujete-li platit v hotovosti, vložte peníze v přesné částce do kasičky u řidiče.

Zastávky a intervaly

Všechny zastávky autobusů v Pusanu jsou přehledně označené, bohužel jen v korejštině. Jako turista však alespoň vyčtete, které linky přes danou zastávku projíždějí.

Každá zastávka je na znamení. Pokud stojíte na zastávce a čekáte na autobus, musí zastavit tak jako tak, přesto je lepší paží pokynout, že se chystáte nastupovat. Pokud chcete vystupovat, je třeba vždy, když se ohlásí následující zastávka (hlášení jsou i v angličtině), zmáčknout tlačítko "STOP" na madlech u dveří nebo na sloupku mezi okny.

Na většině aspoň trochu významných zastávek jsou instalované elektronické tabule zobrazující za jak dlouho konkrétní linka přijede.

Autobusy v Pusanu mají velmi krátké intervaly. Modré a zelené linky jezdí v průměru každých 5-10 minut, červené pak mezi 10 a 20 minutami.

Taxi v Pusanu

Taxíky jsou ve městě velmi oblíbenou a poměrně levnou formou dopravy. Taxi není problém zastavit prakticky v žádné čtvrti, stačí obvykle popojít na jakoukoliv aspoň trochu hlavní ulici a do 10 minut se vám podaří zastavit taxík v odlehlých částech Pusanu. V centru pak obvykle nebudete čekat ani minutu.

Všechny taxíky v Pusanu používají taxametr a nekalé praktiky jsou zde naprosto výjimečné. Ceny se liší dle typu vozidla, většina je ale tzv. Regular Taxi za základní cenu.

Základní nástupní sazba činí 3 300 KRW a dále se počítá 100 KRW za každých 133 ujetých metrů, resp. 100 KRW za 34 sekund stání. Přesná částka tak dopředu nikdy nejde zcela spočítat.

V Pusanu fungují také aplikace Uber či Grab, ale v reálu vám zavolají jen běžné taxi za běžnou cenu.

V taxících můžete platit hotovostí, platební kartou i T-money kartičkou

Chystáš se do Pusanu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.