Průvodce státem

Jižní Korea

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země kimchi

Jižní Korea je moderní zemí s odlišnými zvyky, ale jakmile zmíníte, odkud jste, dostane se vám většinou vřelého přijetí, neboť Praha je proslulá díky korejské telenovele Milenci v Praze. Možná je to i jeden z důvodů, proč naopak my v Praze potkáváme všudypřítomné fotící Korejce.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Jižní Koreji.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Sezona je podobná s tou českou, nejlépe tu je na jaře a v září.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jižní Koreje

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Korejská historie sahá až do roku 2.333 před naším letopočtem, kdy byl založen Gojoseon. Dle legendy ho založil mytický Dangun, jehož otec sestoupil z nebes a matka se přeměnila z medvědice. V současné době je Korea republikou. Nejvýznamnější vládnoucí dynastií byla dynastie Čoson (Joseon – korejsky - 전주이씨, 全州李氏). Vládla od roku 1392 až do roku 1910, kdy byla Korea obsazena Japonskem.

Korejci si tuto dynastii připomínají dodnes prostřednictvím různých festivalů a oslav. První prezidentské volby se konaly v roce 1987. Jeden z prezidentů (Kim-Dae-Jung) získal dokonce Nobelovu cenu za mír v roce 2000. V roce 2013 usedla na prezidentské křeslo žena – dcera bývalého prezidenta.

Dlouho se však na svém novém postu neohřála, neboť v roce 2016 vyvrcholilo její obvinění z korupce. Napjaté vztahy má v současné době se svým severním sousedem – Severní Koreou. Jsou od sebe odděleny přes 200 km dlouhým pruhem. Většinou narazíte na moderní stavby, neboť mnoho budov bylo zničeno během korejské války.

Lidé

Lidé jsou otevření, veselí, zvědaví, rychlí, někdy až nesoustředění nebo roztěkaní. Ve městech jsou na cizince zvyklí a ovládají základy angličtiny, ale i tak se občas stydí mluvit. Cizinec je většinou ten, kdo začíná hovor. Lidé na vesnici jsou oblečeni v tradičním oděvu a neznají žádná anglická slovíčka, ale o to víc zábavy si s nimi při komunikaci užijete! Často se ptají: „Kolik je ti let?“. Naprosto běžný dotaz, neděste se. Korejci totiž vždy uctívají staršího.

Svátky a festivaly

Během oficiálních svátků jsou zavřené pouze úřady a banky. Vánoce slaví Korejci 25. 12. Zajímavým svátkem je Den stromů – 5. 4. nebo Narození Buddhy – přelom dubna a května. Pokud si užíváte den svatého Valentýna, tak stojí za zmínku, že 14. 2. dávají dárek ženy mužům a 14. 3. je to naopak. A zatímco my 11. 11. „slavíme“ příchod svatého Martina, Korejci vyznávají Pepero Day, kdy si zamilované páry dávají tyčinky Pepero. Zajímavý je 1. leden, kdy dávají dětem ve své rodině nějaké peníze.

Nejvíce festivalů, přehlídek a oslav si užijete během dubna. V tomto období rozkvétají místní třešně, což navíc podtrhne místní atmosféru.

Jinhae Gunhangje Festival (진해군항제)

Tento festival patří mezi největší a nejznámější jarní festivaly v zemi, každoročně ho navštíví přes 2 miliony turistů. Začíná připomínkou na vládu dynastie Čoseon, známé také jako dynastie I nebo R. Během festivalu se můžete stát pozorovatelem famózních přehlídek Korejců v tradičních krojích a navíc ochutnávat místní potraviny.

Starlight festival (여좌천-벚꽃명소)

Pokud milujete noční procházky Prahou a kocháte se pohledem na nasvícené památky a nikdy nevynecháte festival světla v Praze, tak festival hvězdného svitu bude přímo pro vás. Je součástí festivalu Jinhae Gunhangje. V okolí řeky Yeojwacheon si užijete laserovou show, nasvícený most a okolní třešně. Součástí bývá i famózní ohňostroj.

Královská přehlídka a vojenská hudební skupina

Královský pouliční průvod se předvádí každoročně kolem ulice Jungwon rotary. Je veden admirálem Yi Sun-sinem a jeho armádou a poukazuje na válečné vítězství za vlády dynastie Čoson. Poblíž gymnázia Jinhae a v přilehlých ulicích se můžete zaposlouchat do zvuků vojenské skupiny a obdivovat vystoupení čestné vojenské gardy.

Kultura

Korejci jsou vychovávání k úctě a pokoře k věkově starším a obecně k autoritám. Ve svém jazyce rozeznávají dokonce šest úrovní vykání a tykání. Ve společnosti je kladen důraz na kolektivismus. Vyznávají tradiční hodnoty a velmi pečují o vztahy, nejen ty rodinné. Ve společnosti je rozšířen buddhismus, konfucianismus, ale i křesťanství (protestantismus).

Zvláštnosti a odlišnosti

 • Smrkání na veřejnosti je prohřešek,
 • Nedávají si dárky k narozeninám,
 • U jídla klečí na zemi a nohy nenatahují pod stůl.

Vlajka je oficiálně nazývaná Tchägukki – 태극기 / 太極. Ve středu najdeme červeno-modrý symbol jin a jang a v každém ze čtyř rohů se nachází jeden trigram. Symbol täguk odráží staletou tradici harmonie dvou protikladů jin a jang, který se odvíjí od taoismu, ale je přítomný ve všech myšlenkových směrech v Koreji – v konfucianismu, buddhismu, šamanismu, ale snad i v křesťanství. Bílé pozadí vlajky symbolizuje světlo a čistotu a vyjadřuje touhu korejského národu po míru. Čtyři trigramy kolem středu symbolizují nebe, zemi, oheň a vodu. Všechny tyto elementy dohromady vyjadřují kosmickou harmonii a jednotu. Vlajka reprezentuje ideál národní prosperity a univerzální pravdy, který dávají do popředí všichni Korejci.

Mezi tradiční umění patří gugak, což v překladu znamená národní hudba a ostatní druhy umění, jako jsou umělecké tance, písně nebo vystoupení. Korejci navíc zdědili po svých předcích ještě širokou škálu národních tanců: jako jsou salpurichum (spirituálně-očistné), gutchum (rituální tance šamanské), taepyeongmu (tance míru), hallyangchum (doslova tance „lenochů“), buchaechum (tance pro zábavu), geommu (tanec s meči) a seungmu (tance mnichů). Navíc talchum (tanec s maskami) a pungmul nori (hra s hudebními nástroji) jsou velmi známé pro svou satirickou povahu. Malování a kaliografie jsou známy od starověku a vznikaly pod vlivem Číny. Za zmínku stojí ještě hrnčířství a řemeslná výroba.

Tradiční jihokorejské oblečení je označováno jako Hanbok. Jsou to šaty bez kapes, které charakterizují zářivé barvy. Dodnes se tento oděv nosí při tradičních oslavách nebo festivalech.

Korejský folklor

Jazyk

Úředním jazykem je korejština. Anglicky se domluvíte bez problémů ve městech a turistických oblastech, hlavně s mladší generací.

Turismus

I přesto, že má Jižní Korea co nabídnout, stále zůstává lehce ve stínu svého proslulejšího, známějšího, východního souseda – Japonska. Nejvíce turistů potkáte v Soulu, tedy hlavním městě, kde jsou soustředěny veškeré služby. Všude narazíte na zvídavé Korejce s nejlepšími smartphony a fotoaparáty, především o víkendech a dnech volna, kdy vyráží na výlety.

Geografie

Stát se rozkládá na jižní části korejského poloostrova. V blízkosti je mnoho dalších, malých ostrůvků, z nichž největší je ostrov Čedžu. Je zajímavý také proto, že zde leží i nejvyšší bod Korey a zároveň vyhaslá sopka Halla-san a jako jediné místo z celé země je již v subtropickém pásmu. Ze západu je Korea omývaná vodami Žlutého moře, na východě vodami Japonského moře. Korejci kvůli poválečné nevraživosti vůči Japoncům Žluté moře nazývají Západní moře, Japonské moře pak nazývají Východní moře. Korea je hodně hornatou zemí, ale na jihu najdeme nížiny, které zaujímají asi jen 30 % plochy.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Korejský won

Platí se wony, které zahrnují jak papírové bankovky, tak mince. Won se dělí na čchony, které se v praxi nepoužívají. Platí se mincemi a bankovkami. Mince mají hodnoty: 10, 50, 100, 500. Papírové bankovky existují v hodnotách: 1.000, 5.000, 10.000, 50.000. (1 KRW = 0,02 CZK ).

Korejské wony

Směnárny, platby kartou

Většina obchodů a hotelů přijímá platební karty (Visa, MasterCard, American Express). Směnárny mají ve všední dny otevřeno od 9 do 16 hod. Bankomaty nebývají otevřeny 24 hodin jako u nás (otevírací dobu vždy najdete na bankomatu).

Kolik co stojí

Jižní Korea je zemí, kde je o něco málo dráž než u nás:

 • 1 l vody v láhvi: 1.100 KRW (vodu z vodovodu nepijí)
 • 0,5 l piva: 1000 KRW
 • 1 l benzinu: 1500 KRW
 • Chléb: 1600 KRW

Spropitné a smlouvání

Dávat spropitné není běžné. Většina větších hotelů si k účtu přidává 10 % jako poplatek za servis. Taxikáři ocení, pokud jim „necháte drobné“ (korejsky jandon gajiseyo), ale není to povinností. Je zdvořilé zanechat malý peněžitý dar při návštěvě kostela nebo svatyně, i přesto, že je vstup zadarmo.

Na čem ušetřit

Jednoduché pravidlo, které platí všude: bydlete u místních, to znamená využívejte naplno coachsurfing nebo airbnb, jezte na ulici nebo v supermarketech a jezděte místní dopravou. Nakupovat můžete v místních hypermarketech, jako je e-mart (이마트) nebo Home plus (홈플러스) a uvařit si místní jídlo sami za dostupnou cenu.

V nejlevnějších hostelech (např. Kimche Hongdae Gusethouse) se ubytujete i za 13.000 KRW. Za Airbnb zaplatíte zhruba 20.000 KRW.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Jižní Koreje

Přímou linku Praha – Soul zajišťuje Korean air a ČSA. Letadlem se dostanete do Soulu 2x denně. Městská doprava je špičkově zabezpečena. Dokonce si můžete vybrat. Je libo trajekt, letadlo, autobus či vlak?

Jak se nejlépe dopravovat

Leteckou dopravu zajišťují Korean Air, Asiana Airlines a Jeju Air. Letiště najdete v Incheon, Gimpo, Busan, Jejudo a Daegu.

Pokud si chcete půjčit auto, tak vás vyjde zhruba na 50 dolarů za den.

Autobusem se dostanete prakticky kamkoli. Do větších měst jezdí po 15 minutách, do menších měst a vesnic po hodině. V Soulu jsou navíc k dispozici noční autobusy (celkem 9 linek), které fungují od půlnoci do rána, tedy v době, kdy většina autobusů nejezdí. Jsou označeny písmenem N. Můžete tak objíždět památky nočního Soulu. Jízdné je o něco dražší než běžné autobusy, vyjde zhruba na 2.500 wonů.

Vlak je příjemná alternativa dopravy. Jsou rozděleny do 4 kategorií – dle komfortu. Nejluxusnější a nejrychlejší jsou vlaky Saemaul, které staví pouze ve velkých městech. Naopak nejpomalejší vlaky, které staví ve všech městech a vesnicích, jsou Tonggeun. Rozumnou variantou jsou vlaky Mugunghwa, které jsou pohodlné a staví skoro všude.

Vlaková stanice Gyeonghwa

Pro více informací o vlacích jděte na: http://www.letskorail.com/ebizbf/EbizBfAboutKORAIL.do.

Metro funguje v 6 městech (Soul, Busan, Daejeon, Daegu, Gwangju a Incheon). Ale nemusíte mít strach, názvy stanic jsou i v angličtině.

Ve větších městech fungují taxislužby, které nejsou tak drahé (Soul 1 km 2.300 KRW, ostatní města i méně).

Cestování trajektem možná využijete při přepravě mezi ostrovy. Síť trajektů a lodí, které spojují pobřežní a vzdálenější ostrovy s pevninou i ostrovy navzájem, je v Koreji velmi rozsáhlá. Na pátý největší ostrov Jejudo se lze dostat trajektem z přístavních měst Mokpo či Wando. Na ostrovy poblíž západního pobřeží se lze dostat lodí či trajektem z Incheonu nebo Gunsanu. Mokpo, Wando, Yeosu a Busan zajišťují spojení s nespočtem ostrovů, které leží jižně od pevniny. Na východní ostrovy se lze dostat z přístavů Pohang nebo Donghae. Řada společností rovněž nabízí vyhlídkové plavby. A lodní doprava funguje i ve vnitrozemí, například na jezerech Soyang či Chungju jezdí pravidelné vyhlídkové trajekty

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Korejská kuchyně

V jídle hrají hlavní roli barvy – každá barva něco znamená. Korejská kuchyně je rozmanitá, oproti nám nekonzumují tolik masa a základem každého jídla je miska rýže, polévka a spousta malých mističek tzv. banchan.

Korejská gastronomie

K typickým banchan patří také tradiční pálivé kimchi (speciálně upravené zelí, které se na dlouhou dobu nakládá s česnekem a dalšími místními dochucovadly). Pokrmy, které rozhodně stojí za vyzkoušení, jsou například bibimbap – chutná a pro našince snadno stravitelná směs zeleniny, masa a vajec podávaná na rýži, bulgogi – tenké plátky grilovaného hovězího masa marinovaného ve sladké sojové omáčce, jeon – pikantní palačinky obvykle servírované s mořskými plody a jarní cibulkou nebo jjigae – dušené maso v husté omáčce servírované ještě vroucí v horkém hliněném hrnci. K nejoblíbenějším nápojům patří nejrůznější druhy čaje, které nemusí být vždy z čajových lístků, například yujacha – citrónový čaj a insamcha – ženšenový čaj.

Obvyklé ceny v restauracích

Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 10.000 – 20.000 KRW. Často můžete koupit nápoje v automatech – 1.000 KRW / 250 ml (na parkovištích, u památek, v muzeích atd.). Jako všude, i zde jsou mezinárodní řetězce typu McDonald´s nebo Burger King, ale i místní fastfoody (například Isaac Toast Myeongdong v Soulu – toast za 3.000 KRW). Kdybyste chtěli okusit luxusnější restauraci, tak v Soulu najdete Jung Sik Dang, kde vás čtyřchodové menu přijde na 60.000 KRW.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Korejci milují výlety, hlavně o víkendech. Pokud se vydáte na nějaký trek v létě, je možné, že budete obklopeni nadšenými fotografy jakéhokoli věku. Vrcholky hor mají nadmořskou výšku od několika set metrů až hodně přes tisíc. Na nejvyšší vrchol (vyhaslou sopku Halassan) se dá vyjít. Jedna z nejoblíbenějších destinací i samotných Korejců je Mudeungsan Natinal Park, blízko města Gwangju na jižní polovině ostrova. Z města se sem dostanete pohodlně autobusem (č. 54) nebo taxíkem, který stojí 5 dolarů (rok 2017).

Trek na Jeju

Park Hallasan

Hallasan na ostrově Čedzu spadá díky své zajímavé fauně a flóře do UNESCA. Součástí parku je i nejvyšší hora Jižní Korey, na níž se dá vylézt. Zvládnete to pohodlně za 1 den. Počasí na ostrově se dost mění, proto si buďte jistí, že jste dobře vybaveni. Dle své fyzické zdatnosti si můžete zvolit, kolik toho v parku ujdete. Hallasan nabízí 7 možných variant tras: Eoseungsaengak (1,3 km) Seokgulam (1,5 km), Yeongsil (5,8 km), Eorimok (6,8 km), Donnaeko (7 km) Gwaneumsa (8,7 km) a Seongpanak (9,6 km). V parku můžete i za poplatek kampovat.

Kopec Anmiongogage u města Changwon

Tento 9 kilometrů dlouhý kopec sahá od Taebaek – dong v Jinhae až k Anmin – dong v Changwon, na jižní části hlavního ostrova. Seshora je vidět přístav Jinhaema, hora Ungsan, Sirubong nebo Cheonjabong. Můžete sem vyjít pěšky či vyjet autem nebo na kole.

Potápění

Potápění nepatří mezi nejoblíbenější činnosti. Proto pokud s potápěním začínáte a měli byste chuť zkusit to právě tady, pravděpodobně nepochodíte s výukou v angličtině. Mnoho center naleznete na jižním a západním pobřeží. Ostrov Jeju (Čedzu) nabízí potápěčům ojedinělý pozorovací zážitek v podobě unikátního promísení druhů žijících v teplých a chladných vodách.

Pláže

Korea není místem, kam by mnozí z nás jezdili za odpočinkem u moře, i tak zde najdete některé pláže, které stojí za to navštívit, pokud jste milovníci moře. Nejznámější pláží je Haeundae beach (jižní část Korey), která je krásná za každého počasí. Od Soulu je vzdálená 5 hodin autem nebo 2 hodiny rychlíkem, za něj si značně připlatíte. Pláž Gwangalli na jihu ostrova patří mezi ty rušnější, nachází se v centru města, vhodná je spíše pro procházky nebo hry s dětmi. V okolí se nachází mnoho restaurací a klubů. Pláž Hamdeok je jednou z vyhlášených na ostrově Čedzu. V létě bývá přeplněná, moře je čisté a klidné. Další vyhlášenou pláží na ostrově Čedzu je pláž Hyeopjaje. Další možností je vyrazit na jeden z malých ostrovů, například na ostrov Gwanmaedo, kde bývají pláže prázdné.

Noční život

Pokud jste milovníci barů a hudby, především hip-hopu, zavítejte do jednoho z mnoha klubů v Soulu (například Club Arena ). Naopak jestli chcete něco víc „západního“, zavítejte do Baru Woodstock. V noci ožije i pláž Gwangalli, kde je spousta restaurací.

Nakupování

Nejvíce příležitostí k nákupu všeho druhu najdete v Soulu. Jsou tu jak velká obchodní centra, tak i malé trhy. Najdete tu také širokou škálu obchodů „duty free“, jako je například The Shilla nebo Lotte duty free main Store. Pokud chcete udělat radost svým ratolestem, vydejte se s nimi nebo bez nich do Burdeng children´s clothing shopping center (korejsky 부르뎅 아동복). Nejznámější blok, nejen mezi shopoholiky, je bezpochyby Myeong-dong (명동), kterou tvoří 2 hlavní ulice, jedna začíná na stanici metra Myeong-dong (linka číslo 4) a druhá u obchodního domu Lotte Department Store v Euljiro. Kromě oblečení, bot, lokálních produktů nebo slev tu najdete i mnoho restaurací a fast foodů. Mnoho restaurací v této čtvrti se specializuje na dongaseu (vepřová kotleta) a kalguksu (nudlová polévka). Jinou turisticky velmi rušnou nákupní zónou je slavná Insa-dong street. Je to malá ulička v centru města, která je doslova zasypána obchůdky se suvenýry, starými kresbami a kaligrafickými potřebami, tradičními restauracemi, čajovnami nebo uměleckými galeriemi. V jižní části ostrova, konkrétně v Gurye, můžete navštívit tradiční trhy s jídlem. Konají se zhruba 6x v měsíci. Za zmínku stojí ještě trh pod širým nebem – Haeundae , který by milovníci jídla a vaření rozhodně neměli vynechat.

Typickým suvenýrem, který můžete někomu přivézt, je vějíř nebo dřevěné masky či tradiční lucerny. Domů si můžete odvézt i kvalitní čaj nebo přírodní korejskou kosmetiku.

Parky a rezervace

Pokud si vyberete jakýkoli z parků jižní Korey, nebudete zklamaní, zvolit si můžete ze široké škály těch nejznámějších: Národní park Bukhansan (přímo v Soulu), Seoraksan (lokalita Sokcho), Hallasan národní park (ostrov Čedzu), Mudeungsan (oblast Kwandžu), Naejangsan (lokalita Jeongeup), Gyeongju (oblast Gyeongju) nebo Národní park Jirisan.

Parků je v Koreji opravdu hodně. Jenom V Soulu můžete navštívit park Bukhansan, odkud je nádherný výhled na celé město. Výstup patří mezi středně náročné, zvládne ho hravě každý, kdo chodí po horách. Kromě zmíněného parku Bunkhansan se můžete projít i do parku Hangang, kde je nádherná tryskající fontána. V Yeouido Hangang můžete posvačit nebo lépe řečeno posnídat, protože za pěkného počasí bývá park přeplněný turisty i místními. V okolí věže N Tower v Soulu leží park stejného názvu – Namsan. Za pěkného počasí se můžete kochat výhledy na město Soul.

Korejci velmi dbají o úpravu a čistotu. Do některých parků je vstup volný, jinde se platí. V parcích se dá i přenocovat, ať už v některém z přilehlých hotelů, nebo dokonce chrámů (například v chrámu Gayasan v jižní provincii Gyeongsang). Mezi ty největší patří Národní park Jirisan na jihozápadě ostrova. V parku se můžete volně pohybovat, ale pěší turistika je zakázána od západu slunce až do 2 hodin před východem slunce.

Hallim park na ostrově Čedžu

Rozlehlý park, který si užijete snad za každého počasí. Je to v podstatě taková botanická zahrada. Kromě palem, které jsou vysázeny podél silnice, subtropických rostlin, bonsají nebo vodopádů, se můžete těšit na jeskyně Hyeopjaegul a Ssangyonggul.

Ostrov Gwanmaedo

Ostrov Gwanmaedo, dříve Bolmae, je součástí národního parku Dadohae. Kromě krásných pláží tu najdete skalnaté útesy nebo borovicové lesy. Na ostrově jsou obchody, restaurace, nemocnice, půjčovny kol apod. Snadno se sem dostanete trajektem.

Ostrov Ganghwado

Ostrov leží na západním pobřeží Korey, technicky je součástí Incheonu. Kromě přírody a historie můžete obdivovat i Ganghwa island café a bádat, jak je možné, že ještě vůbec tyto 2 domy stojí proti sobě.

Jeskyně

Mezi další turistické atrakce v zemi patří jeskyně. Jen na ostrově Čedzu můžete kromě jeskyní Hyeopjaegul a Ssangyonggul navštívit ještě Majanggul, což je lávový tunel dlouhý asi 13 km. Mezi další jeskyně patří Gwangmyeong. Můžete se tu volně procházet v jeskynním systému, některé tunely jsou dokonce zajímavě barevně nasvíceny, prohlídka vám zabere zhruba hodinu a za návštěvu zaplatíte asi 6.000 wonů. Mezi přírodnější jeskyně patří Geumganggul, která je vyhloubena ve skále Seoraksan, asi 600 metrů nad mořem. Vystoupat až sem dá docela práci, ale na oplátku budete odměněni kouzelným výhledem do údolí. Kdo má rád krápníkové jeskyně, ocení přírodní vápníkovou jeskyni Baengnyong v provincii Gwangwon. Vstupné do jeskyně činí 15.000 wonů.

Čajové plantáže

Milovníci zeleného čaje ocení pravou čajovou plantáž. Hadong in Gyeongsangnam-do and Boseong in Jeollanam-do jsou dvě největší plantáže v zemi. Zatímco ta první je známá pro svou bohatou historii, ta druhá spíše pro nádherné výhledy. V Boseong navíc můžete ochutnat všelijaké speciality ze zeleného čaje – od zmrzliny po zelené nudle.

Zimní sporty

Zimní sportovní střediska nepatří mezi vyhlášené, i přesto, že se zde v roce 2018 budou konat zimní olympijské hry. Lyžování si užijete na okraji oblasti Gangwon, stejně jako lední bruslení, které si Korejci užívají. Další možnou variantou je Muju resort v národním parku Deogyusan. Mezi Korejci je toto středisko nejoblíbenější a nejvyhlášenější. V lyžařském středisku Alpensia, na severovýchodě země, najdete 6 sjezdovek pro snowboardisty i lyžaře. Lyžařský areál Elysian Gangchon v severní části vás možná zaujme pohledem na panoramata okolních hor. Středisko je otevřené nepřetržitě. Můžete si vybrat, zda si koupíte lyžařský pas na 4, 6 nebo 8 hodin. (Za 4 hodiny zaplatíte 54.000 wonů, za 6hodinový 64.000 wonů a za 8 hodinový 74.000 wonů). Pokud by vám to bylo málo, tak můžete lyžovat ještě v noci. Buď od 19:00 do 24:00 (60.000 wonů), od 22:00 do 4:00 (50.000 wonů), nebo dokonce od 24:00 do 4:00 (40.000 wonů).

Pro děti

Děti se v Jižní Koreji nudit nebudou a ani jejich rodiče ne. Pokud vaše ratolesti milují zábavní parky, tak si jistě přijdou na své ve vyhlášeném zábavním parku Lotteworld, což je taková směs Disnyelandu a Matějské a můžete tu s dětmi řádit až do 22 hodin. Snadno se sem dostanete i veřejnou dopravou. Občas mají slevy na vstupné: (http://funtastickorea.com/p/lotte-world-ticket-discount). To ale zdaleka není všechno. Korea nabízí například i muzeum plyšových medvídků (více na: http://en.teseum.net/). Jestli máte doma malého vědce, zamiřte s ním do muzea sov. Více na: http://www.owlmuseum.co.kr/main1.html nebo do interaktivního dětského muzea, které je součástí toho národního. Tady si děti mohou vše osahat a vyzkoušet. Prostě taková pravá škola hrou v praxi. Více informací: (http://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=1215579)

Sobě i dětem uděláte radost, když zajdete do akvária, konkrétně do Hwajinpo Aquarium (화진포 해양박물관) na severu ostrova. Kromě různých druhů měkkýšů a ryb zažijete 3D film nebo se projdete pod 300 tuny vody v podvodním tunelu. Dospělí za tuto atrakci zaplatí 5.000 wonů.

Kromě již zmíněných atrakcí můžete vzít děti do některého z parků, případně do jeskyně
Manjanggul na ostrově Čedzu (Jeju island).

Pro romantiky

Pokud jste romantici tělem i duší, rozhodně navštivte Koreu na jaře, kdy rozkvétají třešně a užijete si procházky a festivaly. Korea nabízí mnoho parků. Procházet se můžete na ostrově Čedzu nebo podél potoka Yeojwacheon v jižní části ostrova. Můžete tu vdechovat vůni rozkvetlých třešní a na mostě si udělat selfie. Procházku podél potoka můžete spojit s výletem do parku Jangboksan. Kromě rozkvetlých třešní jsou tady typické mosty, různé umělecké sochy, lavičky na odpočinek nebo různé druhy sportovních strojů.

Kultura

Jižní Korea má odlišnou historii, ale i kulturu. V celé jižní Koreji najdete muzea od A do Z. Dle svých preferencí můžete zavítat do muzea křišťálu, Samsungu, muzea čaje, lásky, bonsají nebo na výstavu děl Alfonsa Muchy. V královských palácích se konají často různá vystoupení. Za zmínku stojí ještě Soul arts center, kde bývají koncerty nebo balet.

Zajímavá muzea

63 Art (63 아트)

Kdo miluje pohled na svět shora, měl by zavítat do 63 Art. Ocitnete se ve výšce 246 metrů nad mořem a svět vám bude ležet doslova u nohou. Je to místo, které nabízí nevšední kulturní zážitek, muzeum umění a výhled na krásnou scenérii řeky Hangang. Za tento zážitek zaplatíte 13.000 wonů. Pokud jste studenti nebo důchodci, máte slevu.

Muzeum nábytku

I když patříte mezi ty, co návštěvy muzeí nemusí a naskakuje jim husí kůže při představě, že by ho měli navštívit, tak o tom popřemýšlejte. Najdete tu více než 2.000 kusů tradičního korejského nábytku nebo tradičních domů. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a zaplatíte za ní 20.000 wonů. Více na: http://www.kofum.com/.

Chcete si vyzkoušet, jaké to je políbit Spidermana, ocitnout se mezi zuby Marylin, krmit Monu Lisu brčkem nebo zkrátka být součástí uměleckých děl či hvězdou filmového plátna? Pak se vydejte do jednoho z mnoha muzeí iluzí. Ať už navštívíte Trickey Muzeum, Alive Museum Insadong nebo 3D Black art museum, užijete si spoustu zábavy nejen během deštivých dnů.

Paláce

Korejské paláce známe z mnoho asijských filmů, je jich v celé zemi skutečně přehršel.

Gyeongbokgung Palác (경복궁)

Palác byl postaven už ve 14. století, často je také známý jako severní palác, a je považován za nejznámější, nejhezčí a největší palác. Hodiny a hodiny se můžete procházet po zahradách a obdivovat asijskou kulturu, kterou známe z filmů. Můžete se převléct i do tradičních korejských obleků a vyzkoušet si to na vlastní kůži. Nechoďte sem v úterý, kdy je zavřeno. Vstupné stojí asi 3.000 wonů. Více informací na: http://www.royalpalace.go.kr/html/eng/main/main.jsp.

Národní palác (국립고궁박물관)

Pokud vám návštěva muzeí není cizí a patříte naopak mezi milovníky historie, navštivte Národní palác. Najdete tu mnoho historických předmětů z dob dynastie Čedson (Joseon) a navíc za to nezaplatíte ani korunu.

Changdeokgung Palác a Huwon (창덕궁과 후원)

Palác Changdeokgung byl nejdůležitějším místem pro mnoho králů dynastie Čedson. Je to místo známé nejen jako poslední odpočinek králů, ale i pro ohromné stromy staré přes 300 let. Nyní spadá do dědictví UNESCA a je jednou z nejtradičnějších historických památek. Za návštěvu zaplatíte 3.000 wonů a více informací si můžete projít zde: http://eng.cdg.go.kr/main/main.htm.

Chrámy

V zemi najdete kromě velkého množství paláců také buddhistické chrámy. Do některých zaplatíte vstupné, jiné jsou zcela zdarma. Přímo v Soulu je chrám Bongeunsa. Každý rok v září se zde koná buddhistický obřad zvaný Jeongdadaebulsa. Dalším, který můžete navštívit přímo v hlavním městě, je chrám Myogaksa. V některých buddhistických chrámech můžete přenocovat a zúčastnit se očistného programu, který zahrnuje časné ranní vstávání, procházky a meditace. Kromě již zmíněných, můžete využít pro tyto účely některé další po celé zemi. Jeden z takových, který to poskytuje, je například chrám Haeinsa v horách Gayasan. Můžete si vybrat, zda tu chcete strávit celý víkend (program na 2 dny, přespání 1 noc), což stojí 50.000 wonů, nebo během týdne, kdy je program zaměřen spíše na relaxaci. Mezi další chrámy, kde poskytují nocleh a nahlédnutí do korejské kultury a buddhismu, je chrám Geumsansa, v severní provincii Jeolla. Můžete si tu dát šálek čaje s mnichy nebo si vzít lekci Seon (korejského zenu).

Vesnice Bukchon Hanok (북촌한옥마을)

Vesnice přímo v Soulu, kde je přes stovky typických domů, nazývané hanok. Jméno Bukchon v překladu znamená severní vesnice. Můžete se hodiny a hodiny procházet mezi domy a lépe poznat a porozumět korejské kultuře. V dnešní době je tu kromě jiného také velké množství restaurací, čajoven a možností ubytování.

Kulturní vesnice Busan Gamcheon (부산 감천문화마을)

Pokud jste milovníky moderního, netradičního umění a obdivujete například dům od architekta Hundertwassera ve Vídni, zamiřte sem. Domy jsou vystavěny terasovitě a hrají různými barvami. Při procházce můžete potkat panenku Barbie, připevněnou na domě, nebo malé, barevné sochy ptáků s lidskými hlavami.

Historické vesnice Andong Hahoe a Gyeongju Yangdong

Obě vesnice byly založeny mezi 14. a 15. stoletím v místě Gyeongsangbuk-do. Jsou dobře zachovalé a jsou dobrým příkladem takzvaných klanových vesnic. Jasně ukazují, jak se žilo za dynastie Čedson (Joseon ).

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Lékařská péče je na dobré úrovni, ale problém může být jazyková bariéra.

Bezpečnost

Korea je velmi bezpečná země, přesto v rámci vlastní bezpečnosti nefoťte vojenské objekty.

Kriminalita

Korea je velmi bezpečná země. Kriminalita je nízká, ale dbejte základních bezpečnostních opatření jako v Čechách.

Důležité kontakty

 • První pomoc a hasiči: 119
 • Policie: 112, 113
 • Bezplatná tlumočnická linka: 1330
 • Turistická linka: +82 27350101
 • Velvyslanectví v Soulu: 1-121 Shinmuro 2-ga, Jungno- gu Seoul
 • Tel: +82 27256765 E-mail: seoul@embassy.mzv.cz
 • Předvolba: +82
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Musíte mít platný pas a po dobu do 90 dnů můžete libovolně cestovat bez víza.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Je pouze doporučena „cestovatelská očkovací trojka“: žloutenka, tetanus, břišní tyfus.

Celní předpisy

Při krátkodobé cestě (do 90 dnů nekontrolují dostatek financí). Bez problému si můžete dovézt 1 l alkoholu a 200 cigaret, pokud jste starší 19 let. Striktně je zakázáno vyvážet památky z chráněné fauny a flóry.

Co vidět a navštívit v Jižní Korei

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Jižní Korei

Zavřít boční panel

Soul

Když se řekne Soul (서울), většina zkušených cestovatelů a zeměpisců ho správně zařadí někam do Jižní Korey jako její hlavní město. Ano, správně. Je to ale také rozmanité, zábavné místo a úžasný mix starého a nového a k tomu je tu výtečné jídlo. Takže co víc si přát?

V Soulu najdete spoustu lákadel a zajímavostí. Od chrámů a paláců přes novodobé prosklené mrakodrapy. Za zmínku stojí Seorae island, který leží v těsném sousedství řeky Han a je místem, kde se můžete toulat ruku v ruce se svou drahou polovičkou nebo jít na procházku s kamarádem či kamarádkou. Paříž má Eiffelovku, Praha Petřín a Soul zase Namsan tower (zkráceně N tower). Měří 236 metrů a je nejvyšším místem v Soulu. V Bukchon Hanok village zase můžete obdivovat typický korejský styl.

Zavřít boční panel

Čedžu

Na ostrov Jeju (제주도) se dostanete trajektem (zpáteční cesta stojí cca 5.500 KRW). Na ostrově se můžete kochat celý den, třeba pohledem na nejvyšší bod ostrova – sopku Halla-san – a případně na ni i vylézt. Pokud radši posedíte v místní restauraci, kavárně nebo se projdete po ostrově, je to na vás. Můžete tu zůstat i více dní a ubytovat se v hotelu nebo u místních.

Počasí a sezóny v Jižní Korei

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Soul
Mírnější klima panuje po celém území Koreje

0 °C

3 °C

8 °C

15 °C

21 °C

25 °C

27 °C

29 °C

25 °C

17 °C

10 °C

2 °C

Počasí

Podnebí je v jižní Koreji mírné, podobá se našemu českému klimatu. V létě nastává krátké období dešťů. Zimy mohou být velmi tuhé. Průměrná lednová teplota v Soulu se pohybuje od -7 °C do +1 °C, průměrná teplota v červenci od 22 °C po 29 °C. Zimní teploty jsou nižší na východním pobřeží. Většinou zaprší v létě, takže pokud si sem chcete vyrazit na letní prázdniny, nezapomeňte si přibalit pláštěnku, bude se hodit!

Sezóny a kdy vyrazit

Prakticky kdykoli, ideálně od dubna do října, ale nejzajímavějším měsícem pro návštěvu je září (alespoň dle Korejců), kdy jsou teploty příjemné, je slunečno a výrazné barvy lépe dokreslují tamější atmosféru. Romantici by si rozhodně neměli nechat ujít duben a květen, kdy rozkvétají místní třešně.

Skvělé akce do Jižní Koreje

17 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu