Průvodce státem
Kajmanské ostrovy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Kajmanských ostrovech

Aktuální kurz 1 $ = 23.49 Kč

Kajmanský dolar

Oficiální měnou je kajmanský dolar (KYD; CI$). Různobarevné bankovky spojuje obrázek královny Alžběty II. + několik lokálních motivů. Nominální hodnoty bankovek jsou 1, 5, 10, 25, 50 a 100 CI$. Mince – centy velikostí i tvarem připomínají americké centy a jsou v hodnotě 1, 5, 10 a 25 ¢.

Kajmanský dolar

Platit můžete i americkými dolary, ale nazpět většinou dostanete ty kajmanské.  Na ceny si minimálně během prvních dnů dejte pozor, často se můžete setkat s tím, že i kajmanský dolar má čistě označení „$“, až na to, že je dražší než ten americký (1 KYD = cca 1,22 USD), tak ať zbytečně neutrácíte více, než je nutné (na Kajmanských ostrovech je každý ušetřený dolar dobrý). Není problém platit kartou, přijímají ji ve většině kamenných obchodů i restaurací, u pouličních stánků si připravte hotovost. Bankomatů zde najdete také celkem dost (platí pro Grand Cayman, na ostatních dvou ostrovech se dají spočítat na prstech jedné ruky, ale najdete je tam), nevyhnete se však poplatkům za výběr.

Kolik co stojí

Ceny na Kajmanských ostrovech jsou dost vysoké. Je to dáno kombinací jisté exkluzivity ostrovů a toho, že převážná většina zboží se musí dovážet (na dovážení zboží je zde navíc uvalena daň). Úroveň odpovídá zhruba Havajským ostrovům, pokud jste někdy měli možnost je navštívit. S vysokou cenovou hladinou bojují i místní lidé, a to nejen „domorodci“ a chudší vrstvy, ale i expati s vyššími výdělky.

Příklad cen:

 • Káva v kavárně: 4–6 USD
 • 0,5 litru piva v místní restauraci: 6–8 USD (zkuste ochutnat lokální Caybrew)
 • Koktejl: od 7 USD (mimo happy hours)

Jídlo v „běžné“ lokální restauraci:

 • Salát: od 10 USD
 • Maso/ryba: od 20 USD (ryby bývají o něco levnější než maso)
 • Dvojlůžkový pokoj – od cca 70 USD (výjimečně pod 60 USD) – uváděné ceny za pokoj na většině serverů jsou bez daně a většinou je třeba přičíst i tzv. „resort fee“, které dělá několik jednotek až desítek dolarů za den a mělo by pokrýt služby ubytovací kapacity (včetně vstupů do posilovny, plážových lehátek, ručníků atd. – přesný obsah poplatku se u jednotlivých ubytování liší). Pokud to bude jen trochu možné, nenechávejte ubytování na poslední chvíli.

Ceny potravin v supermarketu:

 • Litr mléka: cca 2 USD
 • Bochník chleba: cca 4 USD
 • Máslo: cca 3–5 USD
 • 1 kg kuřecího masa: 12–16 USD
 • Jogurt: cca 2–4 USD
 • Mahi mahi filety/kg: cca 20 USD (podobná cena i za lososa)
 • 1 kg rajčat: 5–7 USD
 • 1 kg brambor: cca 4 USD
 • Velká láhev vody: cca 1–2 USD
 • Balení těstovin: 4–6 USD
 • Mražená pizza: cca 7 USD
 • Poštovní známka do ČR: 0,25 CI$ (tzn. méně než 10 Kč) = poštovní známky jsou na Kajmanských ostrovech v podstatě jediná levná položka, bez obav proto můžete rozesílat pohledy na všechny strany (jen výběr je tam poněkud nevalný a většina pohledů designově zamrzla v 80. letech). Známky seženete ve vybraných obchodech se suvenýry a supermarketech, v hotelech (často s mírným příplatkem), jistotou je pak pošta (na Grand Caymanu je celkem šest poboček, včetně jedné na letišti; jedna pošta je na Little Cayman a dvě na Cayman Brac)

Spropitné a smlouvání

Výdělky ze spropitného činí nemalou část mzdy zaměstnanců lokálních restaurací, takže pokud jste byli spokojení, nezapomeňte to dát najevo. Běžná výše spropitného je 15 % z útraty. Některé restaurace vám ho připočtou automaticky k účtu, když jdete platit – můžete ho však odmítnout, pokud vám servis nepřišel dostatečný. Pokud jste naopak byli opravdu spokojeni, můžete dát něco i nad rámec 15 % – tyto peníze by pak měly přijít přímo číšníkovi/servírce, který/á vás obsluhoval/a. 

Smlouvání o cenách se zde nenosí. Setkáte se s ním maximálně při vyjednávání o cenách za výlety.

Jak ušetřit

Pokud chcete ušetřit, hledejte ubytování s vlastní kuchyňkou (alternativou je například hledání přes airbnb, ale i některé hotely/penziony tuto možnost nabízí) a zkuste alespoň některá jídla řešit vlastní přípravou – na Grand Caymanu najdete celou řadu větších i menších supermarketů (nejznámější jsou Fosters Food Fair či Kirk Market). Ceny jsou dost vysoké, ale tímto způsobem se dá poměrně ušetřit, obzvlášť cestujete-li ve více lidech a můžete nakupovat a vařit společně. Najdete zde také jídelní koutky, kde zakoupíte hotová studená i teplá jídla na váhu (různé druhy salátů, těstovin, masa s omáčkou, ryby atd.). Na Little Caymanu a Cayman Brac je to se supermarkety horší, ale něco málo byste tam též měli pořídit.

Denní rozpočet 

Počítejte s tím, že pod částku 60 USD na osobu a den se zde nedostanete, spíše však počítejte s náklady mezi 80 a 100 USD. Jen nocleh pro dva v průměrném hotelu/penzionu vás bude stát minimálně 70, spíše 80–100 dolarů (také v závislosti na sezoně). „Lepší“ ubytování seženete od nějakých 200 USD/noc.

Finanční ráj s bohatým podmořským životem

Finanční srdce Karibiku a celosvětově vyhlášený daňový ráj plný exkluzivních nemovitostí (a realitních agentů), ale také ráj všech milovníků potápění, šnorchlování, nekonečných písečných pláží s průzračnou vodou a kýčovitých západů slunce. To vše jsou Kajmanské ostrovy, trojice ostrovů (Grand Cayman, Little Cayman, Cayman Brac) v Karibském moři ležící zhruba 400 km jihozápadně od Kuby. 

Průvodce pro tebe napsal Tereza Kůželová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti na Kajmanech.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během zimy je nejsušší období, na Kajmany ale vyraz kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Kajmanské ostrovy

Avatar uživatele Tereza Kůželová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu