Kajmanské ostrovy
Kajmanské ostrovy

Peníze a ceny na Kajmanských ostrovech

Kajmanský dolar

Oficiální měnou je kajmanský dolar (KYD; CI$). Různobarevné bankovky spojuje obrázek královny Alžběty II. + několik lokálních motivů. Nominální hodnoty bankovek jsou 1, 5, 10, 25, 50 a 100 CI$. Mince – centy velikostí i tvarem připomínají americké centy a jsou v hodnotě 1, 5, 10 a 25 ¢.

Platit můžete i americkými dolary, ale nazpět většinou dostanete ty kajmanské.  Na ceny si minimálně během prvních dnů dejte pozor, často se můžete setkat s tím, že i kajmanský dolar má čistě označení „$“, až na to, že je dražší než ten americký (1 KYD = cca 1,22 USD), tak ať zbytečně neutrácíte více, než je nutné (na Kajmanských ostrovech je každý ušetřený dolar dobrý). Není problém platit kartou, přijímají ji ve většině kamenných obchodů i restaurací, u pouličních stánků si připravte hotovost. Bankomatů zde najdete také celkem dost (platí pro Grand Cayman, na ostatních dvou ostrovech se dají spočítat na prstech jedné ruky, ale najdete je tam), nevyhnete se však poplatkům za výběr.

Kolik co stojí

Ceny na Kajmanských ostrovech jsou dost vysoké. Je to dáno kombinací jisté exkluzivity ostrovů a toho, že převážná většina zboží se musí dovážet (na dovážení zboží je zde navíc uvalena daň). Úroveň odpovídá zhruba Havajským ostrovům, pokud jste někdy měli možnost je navštívit. S vysokou cenovou hladinou bojují i místní lidé, a to nejen „domorodci“ a chudší vrstvy, ale i expati s vyššími výdělky.

Příklad cen:

 • Káva v kavárně: 4–6 USD
 • 0,5 litru piva v místní restauraci: 6–8 USD (zkuste ochutnat lokální Caybrew)
 • Koktejl: od 7 USD (mimo happy hours)

Jídlo v „běžné“ lokální restauraci:

 • Salát: od 10 USD
 • Maso/ryba: od 20 USD (ryby bývají o něco levnější než maso)
 • Dvojlůžkový pokoj – od cca 70 USD (výjimečně pod 60 USD) – uváděné ceny za pokoj na většině serverů jsou bez daně a většinou je třeba přičíst i tzv. „resort fee“, které dělá několik jednotek až desítek dolarů za den a mělo by pokrýt služby ubytovací kapacity (včetně vstupů do posilovny, plážových lehátek, ručníků atd. – přesný obsah poplatku se u jednotlivých ubytování liší). Pokud to bude jen trochu možné, nenechávejte ubytování na poslední chvíli.

Ceny potravin v supermarketu:

 • Litr mléka: cca 2 USD
 • Bochník chleba: cca 4 USD
 • Máslo: cca 3–5 USD
 • 1 kg kuřecího masa: 12–16 USD
 • Jogurt: cca 2–4 USD
 • Mahi mahi filety/kg: cca 20 USD (podobná cena i za lososa)
 • 1 kg rajčat: 5–7 USD
 • 1 kg brambor: cca 4 USD
 • Velká láhev vody: cca 1–2 USD
 • Balení těstovin: 4–6 USD
 • Mražená pizza: cca 7 USD
 • Poštovní známka do ČR: 0,25 CI$ (tzn. méně než 10 Kč) = poštovní známky jsou na Kajmanských ostrovech v podstatě jediná levná položka, bez obav proto můžete rozesílat pohledy na všechny strany (jen výběr je tam poněkud nevalný a většina pohledů designově zamrzla v 80. letech). Známky seženete ve vybraných obchodech se suvenýry a supermarketech, v hotelech (často s mírným příplatkem), jistotou je pak pošta (na Grand Caymanu je celkem šest poboček, včetně jedné na letišti; jedna pošta je na Little Cayman a dvě na Cayman Brac)

Spropitné a smlouvání

Výdělky ze spropitného činí nemalou část mzdy zaměstnanců lokálních restaurací, takže pokud jste byli spokojení, nezapomeňte to dát najevo. Běžná výše spropitného je 15 % z útraty. Některé restaurace vám ho připočtou automaticky k účtu, když jdete platit – můžete ho však odmítnout, pokud vám servis nepřišel dostatečný. Pokud jste naopak byli opravdu spokojeni, můžete dát něco i nad rámec 15 % – tyto peníze by pak měly přijít přímo číšníkovi/servírce, který/á vás obsluhoval/a. 

Smlouvání o cenách se zde nenosí. Setkáte se s ním maximálně při vyjednávání o cenách za výlety.

Jak ušetřit

Pokud chcete ušetřit, hledejte ubytování s vlastní kuchyňkou (alternativou je například hledání přes airbnb, ale i některé hotely/penziony tuto možnost nabízí) a zkuste alespoň některá jídla řešit vlastní přípravou – na Grand Caymanu najdete celou řadu větších i menších supermarketů (nejznámější jsou Fosters Food Fair či Kirk Market). Ceny jsou dost vysoké, ale tímto způsobem se dá poměrně ušetřit, obzvlášť cestujete-li ve více lidech a můžete nakupovat a vařit společně. Najdete zde také jídelní koutky, kde zakoupíte hotová studená i teplá jídla na váhu (různé druhy salátů, těstovin, masa s omáčkou, ryby atd.). Na Little Caymanu a Cayman Brac je to se supermarkety horší, ale něco málo byste tam též měli pořídit.

Denní rozpočet 

Počítejte s tím, že pod částku 60 USD na osobu a den se zde nedostanete, spíše však počítejte s náklady mezi 80 a 100 USD. Jen nocleh pro dva v průměrném hotelu/penzionu vás bude stát minimálně 70, spíše 80–100 dolarů (také v závislosti na sezoně). „Lepší“ ubytování seženete od nějakých 200 USD/noc.

Chystáš se na Kajmanské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Kůželová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.