Kajmanské ostrovy
Kajmanské ostrovy

Kultura a lidé na Kajmanských ostrovech

Historie v kostce

Poprvé byly Kajmanské ostrovy objeveny počátkem 16. století Kryštofem Kolumbem na jeho čtvrté plavbě do „Nového světa”. Vzhledem k vysokému výskytu želv je Kolumbus pojmenoval „Las Tortugas” neboli „Želví ostrovy”. Název Kajmanské ostrovy se vžil zhruba v polovině 16. století kvůli údajnému výskytu kajmanů. Momentálně už zde žádné nenajdete. V roce 1670 ostrovy připadly Britskému impériu a většina „původních“ obyvatel sem přicházela z nedaleké Jamajky. Pod koloniální správou Velké Británie byly ostrovy spolu s Jamajkou až do 60. let 20. století. Zatímco Jamajka se rozhodla osamostatnit, Kajmanské ostrovy dobrovolně zůstaly součástí Britského zámořského teritoria a dodnes jsou součástí Commonwealthu.

Lidé 

Na Kajmanských ostrovech trvale žije okolo 60.000 lidí, naprostá většina z nich na největším ostrově Grand Cayman. Díky turistickému ruchu a rozvoji finančních služeb lákají celou řadu expatů – nejvíce je zde Jamajčanů, Britů, Američanů a Kanaďanů. „Původní obyvatelé“ pocházeli z Jamajky, Evropy či Afriky. Hlavním náboženstvím na Kajmanských ostrovech je křesťanství.

Místní obyvatelé jsou milí, usměvaví, k turistům vstřícní a velmi rádi vám poradí. Naprostá většina lokálních řidičů je ohleduplná, i když provoz zde může být překvapivě dost hustý.

Svátky

Na Kajmanských ostrovech slaví obvyklé svátky – Nový rok, Velikonoce a Vánoce. Kromě toho také královniny narozeniny (13. 6.), Constitution Day (4. 7.) a Remembrance Day (14. 11.).

Kultura

Místní kultura je kombinací karibských, evropských (hlavně britských) a amerických vlivů. Jedním z nejznámějších lokálních festivalů je čtyřdenní karneval Batabano, který se koná každý rok začátkem května a užít si díky němu můžete živá vystoupení karibských umělců, průvody masek, spousta lokálních dobrot atd. Pravděpodobně největším svátkem je tzv. Pirátský týden (trvající deset dní), který se pravidelně koná koncem října/začátkem listopadu. Osobní zkušenost s festivalem nemáme a vzhledem k tomu, že v tuto dobu probíhá hurikánová sezóna a hrozba nepříliš pěkného počasí je dost vysoká, nedoporučujeme mu podřizovat termín návštěvy ostrovů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina. Druhým nejrozšířenějším jazykem je španělština.

Turismus

Turismus na Kajmanských ostrovech je na velmi rozvinuté úrovni, najdete zde nespočet hotelů a penzionů různých úrovní, od klasických B&B po pětihvězdičkové resorty, restaurace, půjčovny aut atd. „Nejvybavenějším“ ostrovem z tohoto hlediska je Grand Cayman. 

Mezi hlavní lokální lákadla patří především krásné pláže a křišťálová voda s bohatou podmořskou faunou a flórou, které jsou rájem pro všechny milovníky potápění a šnorchlování. 

Geografie

Kajmanské ostrovy se rozkládají na území 264 km2  (cca polovina rozlohy Prahy) asi 440 km severozápadně od Jamajky a 390 km jižně od Kuby. Celkem zde najdete tři ostrovy:

Grand Cayman

Největší z Kajmanských ostrovů (197 km2), kam také míří nejvíce turistů. Logicky zde najdete nejširší výběr ubytovacích kapacit různých cenových úrovní, restaurací a také nejznámější kajmanskou pláž – Seven Mile Beach. Nachází se zde i hlavní město George Town a hlavní Kajmanské letiště Owen Roberts International Airport (GCM), kam na 99 % přiletíte. Žije zde také naprostá většina místních obyvatel.

Cayman Brac 

Malý ostrůvek (délka zhruba 19 km, šířka v nejširším bodě cca 2 km) asi 140 km severovýchodně od Grand Caymanu. Terén Cayman Bracu je „nejkopcovitější“ ze všech tří ostrovů – najdete zde nejvyšší bod ostrovů – The Bluff (43 metrů nad mořem). Vydejte se tam, pokud máte rádi jeskyně – kolem celého ostrova jich je spousta. Kromě toho je zde celá řada skvělých lokalit k potápění. V roce 2008 byl ostrov značně poškozen hurikánem Paloma – stopy poškození tam můžete najít doposud (hurikán zasáhl všechny tři ostrovy, ale Cayman Brac to odnesl nejvíce). 

Little Cayman

Z velké části neobydlený ostrůvek (délka zhruba 16 km, šířka v nejširším bodě cca 2 km) s méně než 200 stálými obyvateli. Leží ve vzdálenosti necelých 10 km od Cayman Bracu. Vydejte se tam, pokud rádi pozorujete zvířata (hlavně ptáky a ještěrky – těch je tu údajně nejvíc ze všech tří ostrovů) v jejich přirozeném prostředí a celkově holdujete přírodě bez lidského zásahu. Najdete zde také celou řadu skvělých lokalit pro potápění. Klasické pláže vhodné k lenošení a koupání tu ale moc nehledejte – vlastně je tu jen jedna vhodná, a to Point of Sand.

Chystáš se na Kajmanské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Kůželová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.