Kamerun
Kamerun

Bezpečnost v Kamerunu

Zdraví

Před cestou doporučujeme navštívit minimálně s tříměsíčním předstihem některé centrum cestovní medicíny a konzultovat s lékařem nutná očkování, zejména pokud hodláte dlouhodoběji pobývat mezi lokální populací. Očkování proti žluté zimnici a obrně je povinné a při vstupu do země a je potřeba ho prokázat záznamem v mezinárodním očkovacím průkazu. Vysoce doporučeno je očkovaní proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a meningitidě.

Velké zdravotní nebezpečí představuje zejména malárie a střevní choroby. Doporučujeme obezřetnost při stravování i v lépe vyhlížejících zařízeních. Platí obecná doporučení pro cestování do rizikových zemí – konzumovat pouze dobře tepelně zpracované pokrmy, nápoje bez ledu, ovoce a zeleninu pouze takovou, kterou lze oloupat. Vodní zdroje mohou být kontaminovány parazity. V případě zdravotních problémů se lze obrátit na honorární konzulku ČR MUDr. Věru Yabéko, mob. tel. (+237) 3314 0449, adresa 140, Rue Dominique Savio, Bonapriso, Douala.

Osobně považujeme za klíčové při nákaze běžnou místní chorobou setrvat v zemi. V České republice se třeba s malárií setkají lékaři jednou za uherský rok. Oproti tomu přímo v Kamerunu se s malárií setkávají dennodenně, díky čemuž dokáží doktoři přesně určit, jaké léky podávat. Malárie má na svědomí tolik obětí ne proto, že by ji místní zdravotnictví nedokázalo léčit, ale protože místní buď nemoc podcení, nebo si nemohou dovolit zaplatit za ošetření. Tento poplatek může činit pár stovek až tisíc franků, ale rozhodně to považujeme za rozumnější krok, než cestovat desítky hodin do ČR.

Kriminalita

Kamerun je africkou zemí, a tak je nutné k němu přistupovat. Doporučuje se chodit v doprovodu spolehlivého místního obyvatele především po setmění a určitě se nedoporučuje cestovat po setmění sám na motorce (ani místní to nedělají). Dále se doporučuje, především ve městech, nevystavovat na odiv cenné předměty, jako jsou prsteny nebo foťáky. Kapsáři jsou pak ve městech velmi častým jevem a dle barvy pleti vás okamžitě identifikují jako cíl. Nenoste tedy nic cenného v bočních kapsách batohu, které se dají snadno otevřít, a nikdy nenoste všechny peníze a kartu na jednom místě.

Riziko katastrof

Kamerun leží z přírodního hlediska v poměrně klidné oblasti. Významným přírodním rizikem je výbuch aktivní sopky Mt. Kamerun, který se naposledy odehrál v roce 2012 (bez následků). Poměrně známou je pak katastrofa jezera Nyos z roku 1986, unikátní pro limnickou erupci, k níž by již nemělo dojít.

Důležité kontakty

Odpovědným zastupitelským úřadem za oblast Kamerunu je zastupitelský úřad v nigerijské Abuji. V samotném Kamerunu je honorární konzulkou paní doktorka Yabeko (tel: +237 699 926 690), jejíž ordinace se nachází v Douale. V případě kritické situace lze v nejvyšší nouzi kontaktovat také českého podnikatele R. Malíška na: ferrycampo@gmail.com.

Chystáš se do Kamerunu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Josef Kučera
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.