Kamerun
Kamerun

Peníze a ceny v Kamerunu

Měna

Kamerun patří do zóny Středoafrického franku (FCFA nebo XAF), jedná se o měnu, která je fixně navázána k euru. Bankovky existují v hodnotě 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 franků, mince pak v hodnotě 500, 100, 50 a 25 franků, existují i menší hodnoty, ale s těmi se nikdy běžně nesetkáte. Zpravidla nejdůležitějším platidlem je stofranková mince, která vám bude většinu času chybět a budete tak muset čekat na rozměnění – právě 100 franků je totiž hodnota nejběžnějších artiklů jako různého ovoce, svačiny na ulici, kratší jízdy taxíkem a podobně. Hodnoty 25 a 50 franků se moc nepoužívají a pravděpodobně se s nimi setkáte tak, aby vám daly dohromady celých 100.

Směnárny a platby kartou

Na přímé platby kartou rovnou zapomeňte, s výběrem z bankomatu je to výrazně lepší. Ve většině měst fungují velké africké či francouzské banky, mezi nejznámější patří například Societe General (naše Komerční banka). Bankomat Societe General najdete i přímo na letišti v Douale. Doporučením je, že jen zlomek bank (Eco Bank a Societe General) berou MasterCard, proto je lepší mít Visa, kterou berou všechny bankomaty a všechny banky v oblasti. Z hlediska dopravy k bankomatu většina taxikářů vás zaveze přímo na místo, kde se dá vybrat. Z hlediska směnáren se nikdy nedostanete na výhodný kurz a je nutné smlouvat. Ostatně jako u všech nákupů, když jste cizinec.

Kolik co stojí

V Kamerunu většina věcí nemá pevné ceny a je proto nutné často smlouvat. Od cesty taxíkem přes nákup jídla až po turistické atrakce všude musíte smlouvat. Jediné, co má pevnou cenu, je lahev piva, která stoji 600 franků (asi 25 Kč). Místní jídla jste schopni pořídit za poměrně levno, a to často i pod tisíc franků (asi 40 Kč), za ta evropská si musíte připlatit a například cena pizzy se může vyšplhat na cenu přes deset tisíc franků (asi 400 Kč). Ovoce, oříšky nebo koření se obvykle kupují za částky v řádech stovek franků, podle kterých se i měří množství (např. banány za sto franků znamená trs o 4–8 ks banánů podle místa). Litr a půl balené vody vychází na 400 franků.

Pokud chcete lépe splynout s místními, můžete si koupit vodu balenou v sáčcích po půl litru. Jediná nevýhoda je, že tohle osvěžení musíte vypít najednou, protože otevřený sáček do batohu nezavřete.

Spropitné a smlouvání

Jak již bylo řečeno výše, jedinou pevnou cenu má pivo, voda a další věci balené v pevném obalu. Často jste nuceni smlouvat, spropitné se nedává. Je dobré si cenu ověřit předem, u jídla se hodí otázka „kolik za talíř", která vám pomůže vzbudit dojem, že víte, jak to v Kamerunu chodí.

Jak ušetřit

Nejednodušším způsobem, jak ušetřit, je pohybovat se v přítomnosti místního, kterému důvěřujete. Díky tomu bude vaše smlouvání hned začínat na rozumnějších sumách, případně se mu vyhnete úplně a nakoupíte rovnou za reálnou cenu. Druhá možnost je udělat si přítele, jelikož Kamerunci často zvou na drinky a na jídlo, často vás nechají i přespat. Může to být dvousečná zbraň, protože občas se pozvání bude čekat i od vás a často rovnou pro celý stůl. V Kamerunu totiž platí, že se zve a zaplatit jen za sebe je „sobecké“.

Klíčovým nástrojem šetření je schopnost smlouvat. Místní automaticky předpokládají, že běloši mají peníze a často vám oznámí sumu, která je i 6x vyšší než ta reálná. Je důležité brát smlouvání jako hru spíš než tak, že se vás místní snaží okrást. Nebojte se s nimi žertovat a diskutovat. Většinou pak usmlouváte mnohem lepší cenu, než když budete jen stroze oznamovat sumu, kterou jste ochotni zaplatit.

Přestože na první pohled se to může zdát zvláštní, můžete ušetřit za ubytování, pokud vyzkoušíte couchsurfing, případně airbnb. I tyto fenomény se stávají, především u mladší generace, oblíbenými.

Denní rozpočet

Denní rozpočet závisí především na místě, neboť nic není fixní – obvyklé rozdělení je vesnice, regionální město a velké město (Douala/Yaounde). Cena stejného jídla se například pohybuje na ose 250/750/1.500 franků, cena ryby na roštu od 500 franků do 5.000, opět je nutné smlouvat. Cena hotelu ve velkých městech (Douala a Yaounde) lze usmlouvat na 10.000 franků (cca 400 Kč), v těch regionálních se můžete dostat na částku 5.000 za noc.

Chystáš se do Kamerunu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Josef Kučera
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.