Průvodce státem
Kamerun
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Kamerunu

Jak se dopravit do Kamerunu

Do Kamerunu léta několik pravidelných letů, a to buď do letiště v Douale (město je i přístav), nebo do Yaounde/Nsimalen (hlavní město). Obvyklejší a levnější bývá letiště v Douale. Z České republiky a blízkého okolí (Vídeň, Mnichov) se lze dopravit třemi společnostmi – Brussels Airlines, Ethiopian Airlines, Air France a Turkish Airlines. Z osobní zkušenosti nejvíce doporučujeme přestup v Bruselu. Let s Brussels Airlines je časově nejkratší a nejspolehlivější. Pokud vám vadí cena z Prahy, obvykle lze nalézt levnější letenky z Mnichova.

Jak se nejlépe dopravovat

V rámci města je nejjednodušší přeprava žlutými taxíky, druhou variantou jsou motorky.

Mezi městy pak fungují osobní auta, minibusy, autobusy a mezi Doualou a Yaounde a Yaounde a severem i vlak. Nejlepší přeprava je právě sdílením těchto dopravních prostředků a individuálně lze těžko říct, která z nich je nejlepší. Vždy záleží na lokální situaci, v případě autobusů například funguje konkurence. Některé společnosti jsou proto schopné zajistit nejlepší přepravu mezi dvěma konkrétními městy, ale v případě jiného města je výhodné použít jinou společnost.

Mezi vzdálenými městy jsou obvyklé noční autobusy, které jezdí pravidelně po desáté hodině večer. Každé větší blízké město má v jiném větším městě obvykle svůj park (místo, odkud se jezdí, jakmile se vůz zaplní) – například v Douale máte Bamenda park, Buea/Limbe park a Yaounde park. Jen zřídka narazíte na jízdní řád a často tak musíte najít místo odjezdu a doufat, že se váš prostředek naplní rychle – jen když jsou plná všechna sedadla, totiž vyrazí na svou cestu. Pokud na stejnou trasu vyráží více minibusů, vyberte si ten, ve kterém už čeká více lidí.

Půjčení auta

Vzhledem k poměrně spolehlivé individuálně sdílené dopravě je lepší a spolehlivější využívat tento prostředek, který je výrazně levnější než půjčení vlastního auta (nutně s řidičem). V případě, že se chcete po Kamerunu pohybovat sami (osobně nedoporučuji), je možné zajistit nákup auta/motorky a tu po výletě prodat. Motorka vás vyjde na částku zhruba 6.000 franků (asi 25.000 Kč), auto je pak výrazně dražší. Komerční půjčení auta vás vychází na částku 7.000 franků za den, ale obvykle se nestačíte divit, co vše dalšího musíte platit, a zapůjčení osobního automobilu pro cestování spíše nedoporučujeme. Stejně tak i různé kontroly se vám pak výrazně prodraží, protože si můžete být jistí, že bělocha za volantem zastaví každá hlídka.

Veřejná doprava

Veřejnou dopravou vlastněnou státem je v Kamerunu pouze železnice, která funguje mezi Doualou a Yaounde a pak mezi Yaounde a Ngaroundere na severu (dohledatelné na internetu). Vše ostatní je součástí individuálních společností, mezi nimiž funguje konkurenční prostředí.

Kamerunský vlak

V Kamerunu existují dálkové autobusy – především ve směru Bamenda/Dschang/Baffousam => Yaounde/Douala/Limbe/Buea, které jezdí v noci. Osobně preferujeme společnost Amour Mezam, ale kvalitních společností určitě naleznete více. Mezi městy poměrně bližšími pak existuje individuální sdílená přeprava minibusy a auty, které odjíždí ve chvíli, kdy je vůz naplněn. V případě osobního automobilu znamená naplnění 2 pasažéři na sedadle spolujezdce a 4 pasažéři vzadu.

Stát, kde uvidíte celou Afriku

Kamerun je stát nacházející se ve Střední Africe, o kterém se říká, že v této jedné zemi uvidíte celou Afriku. Rozkládá se od rovníku a tropických deštných lesů až k polopouštním oblastem jezera Čad. Od hladiny moře až do výšky přes 4 tisíce metrů nad Guinejským zálivem. Je to země plná kontrastů a určitě stojí za návštěvu.

Průvodce pro tebe napsal Josef Kučera
Víza
Vízum za 120 €
Turistická víza na 90 dní získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Je začínající období sucha s ještě stále zelenou krajinou.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky
Avatar uživatele Josef Kučera
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu