Kamerun

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Stát, kde uvidíte celou Afriku

Kamerun je stát nacházející se ve Střední Africe, o kterém se říká, že v této jedné zemi uvidíte celou Afriku. Rozkládá se od rovníku a tropických deštných lesů až k polopouštním oblastem jezera Čad. Od hladiny moře až do výšky přes 4 tisíce metrů nad Guinejským zálivem. Je to země plná kontrastů a určitě stojí za návštěvu.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Yaounde

Hlavní město Kamerunu, které je zároveň administrativním centrem. V místě se nachází několik muzeí a kostelů.

Zajímavá je návštěva univerzity a výhled z Mt. Febe, kde se nachází zároveň i hotel s výhledem na prezidentský palác.

Zhruba 60 km od Doualy se nachází bývalé koloniální hlavní město Kamerunu na úpatí více než 4.000 metrů nad mořem se tyčící aktivní sopky Mt. Kamerun. Jedná se o místo, odkud začínají všechny cesty na tuto majestátní horu.

Postupně během několika dní projdete všemi možnými úrovněmi vegetace, až stanete na vrcholu v oblacích. Pokud budete mít štěstí, tak můžete v národním parku Mt. Kamerunu potkat i slony.

Necelých 20 km od Buei hned na břehu moře naleznete letovisko Limbe. Jelikož v Limbe sídlí některé důležité firmy, tak se jedná o poměrně bohatší město s nočním životem. Kluby jako Maxim, Ocean blue nebo Neptun patří mezi místa, která se doporučují navštívit.

V Limbe naleznete také několik pláží a v neposlední řadě si můžete pochutnat na rybích specialitách v restauraci Boukaro.

Zavřít
Ikona pinu

Bamenda

Bamenda patří mezi města nacházející se ve větší vzdálenosti od pobřeží. Cesta do Bamendy trvá několik hodin autobusem a doporučuje se proto cestovat přes noc.

V Bamendě začíná proslulá Ring Road, která nabízí naprosto nádherné přírodní scenérie včetně například Mt. Oku či tradičního paláce v Bafutu, který je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Douala

Jedná se o vstupní bránu do Kamerunu.

Douala je pulzujícím přístavním městem s bohatým nočním životem. Turistické průvodce doporučují noční život v Douale jako důležitou součást toho, co vidět v Kamerunu.

Douala je mezinárodní město, a tak lze nalézt na internetu, co navštívit. Údajně zajímavá je i návštěva národního parku Douala-Edea a mangrovového pobřeží, která ale není organizována a je nutné ji domluvit předem.

Dalším městem na pobřeží, kde najdete krásné pláže je Kribi. S plaváním v moři však opatrně kvůi silným spodním proudům, takže dál od pobřeží v žádném případě neplavte.

Hodně průvodců láká na vodopády Lobe, které jsou zvláštní tím, že řeka se vlévá do moře právě vodopádem. Škoda jen, že je to spíš kaskáda menších převisů, které úplně neohromí.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 32 °C 33 °C 32 °C 32 °C 31 °C 30 °C 28 °C 27 °C 29 °C 29 °C 30 °C 31 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Z hlediska počasí je Kamerun stejně rozmanitý jako jeho jednotlivé oblasti. Jelikož leží celá země v tropickém pásu a severně od rovníku, lze univerzálně říci, že naše zima je tzv. dry season, zatímco naše léto je rainy season. Jak už je z názvu období patrné, nemění se ani tak teplota, jako spíš úhrn srážek. V závislosti na zeměpisné šírce záleží na rozsahu a délce jednotlivých sezon.

Kdy vyrazit

V případě, že chcete vyrazit na sever na zvířata, je doporučeno cestovat v období ledna/února, kdy vrcholí dry season a je pak šance potkat je u napajedel. Na základě současného doporučení ministerstva zahraničních věcí je dobré se vyhnout oblastem na severu, kde momentálně probíhají operace proti Boko Haram. Jinak je ideální sezonou na cestování po Kamerunu období od konce října do prosince, kdy jsou oblasti ještě zelené, ale nejsou časté srážky.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Kamerun je zemí, která byla osídlována Evropany jako jedna z posledních. To je způsobeno především tropickým klimatem, těžko prostupným terénem a spoustou moskytů. První koloniální mocností se stalo Německo, později byl Kamerun rozdělen mezi britskou a francouzskou správu. Dnešní Kamerun je tak jazykově velmi rozmanitý – kromě angličtiny a francouzštiny v Kamerunu najdete přes 280 jazyků, což z Kamerunu dělá jeden z nejrozmanitějších…

Jak ušetříš

Měna Kamerun patří do zóny Středoafrického franku (FCFA nebo XAF), jedná se o měnu, která je fixně navázána k euru. Bankovky existují v hodnotě 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 franků, mince pak v hodnotě 500, 100, 50 a 25 franků, existují i menší hodnoty, ale s těmi se nikdy běžně nesetkáte. Zpravidla nejdůležitějším platidlem je stofranková mince, která vám bude většinu času chybět a budete tak muset čekat na rozměnění – právě 100 franků je totiž…

Jak se budeš dopravovat

Jak se dopravit do Kamerunu Do Kamerunu léta několik pravidelných letů, a to buď do letiště v Douale (město je i přístav), nebo do Yaounde/Nsimalen (hlavní město). Obvyklejší a levnější bývá letiště v Douale. Z České republiky a blízkého okolí (Vídeň, Mnichov) se lze dopravit třemi společnostmi – Brussels Airlines, Ethiopian Airlines, Air France a Turkish Airlines. Z osobní zkušenosti nejvíce doporučujeme přestup v Bruselu. Let s Brussels Airlines je…

Co ochutnáš

Kamerunská kuchyně Stejně rozmanitá jako země je i kuchyně, která čítá velké množství různých potravin, které jsou přítomny pouze lokálně. Nezaměnitelnou chuť hraje velmi pálivé pepe, které přebije chuť jakéhokoli jídla. A je to chuť, kterou si budete pamatovat. Ačkoli je místní jídlo rozmanité a většinu z tamějších názvů jste nikdy neslyšeli, tak všude naleznete rybu (která se jí i s kostmi), míchaná vajíčka se špagetami a rýži s omáčkou z pálivého…

Jaké výlety podnikneš

Aktivity pro Kamerun 1) výšlap na Mt. Kamerun (myslím, že jsem o něm psal v bodě Buea) 2) Ring road a Bafut palace (psal jsem o něm v bodě Bamenda) 3) noční život v Douale/Limbe [imageFill 13682] Místa, která navštívit Douala – jedná se o pravděpodobnou vstupní bránu do Kamerunu. Douala je pulzujícím přístavním městem s bohatým nočním životem. Turistické průvodce doporučují noční život v Douale jako důležitou součást toho, co vidět v Kamerunu.…

Na co si dej pozor

Zdraví Před cestou doporučujeme navštívit minimálně s tříměsíčním předstihem některé centrum cestovní medicíny a konzultovat s lékařem nutná očkování, zejména pokud hodláte dlouhodoběji pobývat mezi lokální populací. Očkování proti žluté zimnici a obrně je povinné a při vstupu do země a je potřeba ho prokázat záznamem v mezinárodním očkovacím průkazu. Vysoce doporučeno je očkovaní proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a meningitidě. Velké zdravotní…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Pro vstup do Kamerunu je nutné vízum, které se vydává na tři, šest a dvanáct měsíců. V každém z deseti regionálních měst funguje migrační úřad, kde lze víza prodloužit či získat permanent residency. Víza se vyřizují na kamerunské ambasádě v Berlíně, lepší možností však bude vyřízením pověřit některou z cestovních kanceláří, v takovém případě počítejte zhruba s cenou kolem 4.500 Kč. Další dokumenty Pro zisk víza je třeba zpáteční letenka, očkovací…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Kamerun je zemí, která byla osídlována Evropany jako jedna z posledních. To je způsobeno především tropickým klimatem, těžko prostupným terénem a spoustou moskytů. První koloniální mocností se stalo Německo, později byl Kamerun rozdělen mezi britskou a francouzskou správu. Dnešní Kamerun je tak jazykově velmi rozmanitý – kromě angličtiny a francouzštiny v Kamerunu najdete přes 280 jazyků, což z Kamerunu dělá jeden z nejrozmanitějších států na světě.

Lidé

Celkový počet obyvatel Kamerunu není znám, stejně jako počet etnik. Dnes se obvykle uvádí 21 milionů obyvatel a více než 280 etnických skupin. Část etnik vinou koloniálních hranic zasahuje i přes hranice sousedních států. Stejně jako většina států region, je dále Kamerun rozdělen nábožensky na křesťanský jih a muslimský sever, ale vzhledem k rozmanitosti je i toto dělení značně zavádějící. Různé formy tradičních náboženství jsou totiž stále poměrně hojně zastoupeny i v monoteistických náboženstvích a často najdete několik různých proudů křesťanství i islámu v jednom regionu.

Svátky

Jelikož v Kamerunu vedle sebe koexistuje křesťanství i islám, tak svátky kopírují obě velká náboženství – Vánoce, Velikonoce, ramadán. Mezi národní svátky patří svátek mladých 11. února, den práce 1. května a svátek sjednocení 20. května. Nesmíme zapomenout, že pro Kamerun je svátek jakýkoli den, kdy hraje tamní fotbalová reprezentace.

Kultura

Stejně jako je rozmanitá populace Kamerunu, je rozmanitá i jejich kultura. V podstatě v každé části Kamerunu zažijete jiné zvyky, jiné obyčeje a jiné jídlo. Některé věci, mohou být společné – téměř všichni Kamerunci jsou velmi spirituálně založení, a to ať vyznávají křesťanství, islám či cokoli jiného. Páteční modlidba v mešitě nebo nedělní v kostele bývají obrovským svátkem. I ta kratší bohoslužba trvá několik hodin.

Tanec Babungo

Dále téměř všichni Kamerunci mají rádi fotbal (především ten evropský) a budou s vámi řešit Petra Čecha nebo Pavla Nedvěda (doporučujeme zjistit si před odjezdem něco málo o českém fotbalu, i když vás jinak nezajímá, je to ideální téma na prolomení ledů). V Kamerunu platí, že můžete pomlouvat, co chcete: vládu, prezidenta, boha, ale sáhněte na Samuela Eta nebo Rogera Milu a jste mrtví (obrazně řečeno). A návštěvu fotbalového utkání – ligového nebo mezinárodního – také můžeme jen doporučit, bývá to velmi silný a jedinečný zážitek. Tedy za předpokladu, že vám nevadí hluk, chaos a vehementní gestikulace všech fanoušků.

Jazyk

Obyvatelé mezi sebou nejčastěji hovoří francouzsky nebo kamerunskou pidgin, ta zase vychází z kombinace angličtiny a domorodých jazkyů. Velmi často na ulici uslyšíte i tzv. camfrenglish, což je kombinace francouzštiny a kamerunské pidgin. Z počátku se tento jazyk může zdát jako nesrozumitelný, ale téměř všichni obyvatelé umí alespoň základy francouzštiny a angličtiny. V zemi je povinná školní docházka s povinnou výukou obou jazyků.

Turismus

Asi nejnavštěvovanějším turistickým místem je více než 4000 metrů vysoká aktivní sopka Mt. Kamerun, která se tyčí nad Guinejským zálivem. Od pláží města Limbe přes univerzitní města Buea (čti Boja) až po vrcholek Mt. Kamerunu je to jen několik kilometrů. Na Mt. Kamerun se musí s průvodcem, neboť se jedná o národní park. Povětšinou buďte připraveni smlouvat, především pak s lidmi, co jsou zvyklí s Evropany spolupracovat. Naopak na ceny je dobré se ptát předem i náhodných lidí v autobuse, abyste si udělali rámcovou představu. V Kamerunu to funguje jinak než v Česku a navazování hovorů s cizími lidmi je naprosto normální. Hlavně když kvůli úspoře místa budete v mikrobusu často sedět hodně těsně namačkaní.

Vedle nejvyšší hory západní Afriky ale nabízí Kamerun i další nesmírně zajímavá místa. Od národního parku Waza na severu země přes vodopády Ekom Nkam, téměř neznámé vulknické jezero Bapit u města Foumbot, krásné pláže v Kribi, Monkey island u Édei až po osobité trhy v Douale.

Geografie

Jedinečný biotop se nachází v Národním parku Mt. Kamerun a pak v Bamenda highland, v obou těchto anglofonních oblastech probíhá momentálně český výzkum místní fauny a flory. Kamerunem prochází všechny klimatické pásy – od tropických lesů přes mangrovy až po polopouštní bezodtokou oblast jezera Čad.

Zavřít

Jak ušetříš

Měna

Kamerun patří do zóny Středoafrického franku (FCFA nebo XAF), jedná se o měnu, která je fixně navázána k euru. Bankovky existují v hodnotě 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 franků, mince pak v hodnotě 500, 100, 50 a 25 franků, existují i menší hodnoty, ale s těmi se nikdy běžně nesetkáte. Zpravidla nejdůležitějším platidlem je stofranková mince, která vám bude většinu času chybět a budete tak muset čekat na rozměnění – právě 100 franků je totiž hodnota nejběžnějších artiklů jako různého ovoce, svačiny na ulici, kratší jízdy taxíkem a podobně. Hodnoty 25 a 50 franků se moc nepoužívají a pravděpodobně se s nimi setkáte tak, aby vám daly dohromady celých 100.

Středoafrický frank

Směnárny a platby kartou

Na přímé platby kartou rovnou zapomeňte, s výběrem z bankomatu je to výrazně lepší. Ve většině měst fungují velké africké či francouzské banky, mezi nejznámější patří například Societe General (naše Komerční banka). Bankomat Societe General najdete i přímo na letišti v Douale. Doporučením je, že jen zlomek bank (Eco Bank a Societe General) berou MasterCard, proto je lepší mít Visa, kterou berou všechny bankomaty a všechny banky v oblasti. Z hlediska dopravy k bankomatu většina taxikářů vás zaveze přímo na místo, kde se dá vybrat. Z hlediska směnáren se nikdy nedostanete na výhodný kurz a je nutné smlouvat. Ostatně jako u všech nákupů, když jste cizinec.

Kolik co stojí

V Kamerunu většina věcí nemá pevné ceny a je proto nutné často smlouvat. Od cesty taxíkem přes nákup jídla až po turistické atrakce všude musíte smlouvat. Jediné, co má pevnou cenu, je lahev piva, která stoji 600 franků (asi 25 Kč). Místní jídla jste schopni pořídit za poměrně levno, a to často i pod tisíc franků (asi 40 Kč), za ta evropská si musíte připlatit a například cena pizzy se může vyšplhat na cenu přes deset tisíc franků (asi 400 Kč). Ovoce, oříšky nebo koření se obvykle kupují za částky v řádech stovek franků, podle kterých se i měří množství (např. banány za sto franků znamená trs o 4–8 ks banánů podle místa). Litr a půl balené vody vychází na 400 franků.

Pokud chcete lépe splynout s místními, můžete si koupit vodu balenou v sáčcích po půl litru. Jediná nevýhoda je, že tohle osvěžení musíte vypít najednou, protože otevřený sáček do batohu nezavřete.

Spropitné a smlouvání

Jak již bylo řečeno výše, jedinou pevnou cenu má pivo, voda a další věci balené v pevném obalu. Často jste nuceni smlouvat, spropitné se nedává. Je dobré si cenu ověřit předem, u jídla se hodí otázka „kolik za talíř", která vám pomůže vzbudit dojem, že víte, jak to v Kamerunu chodí.

Jak ušetřit

Nejednodušším způsobem, jak ušetřit, je pohybovat se v přítomnosti místního, kterému důvěřujete. Díky tomu bude vaše smlouvání hned začínat na rozumnějších sumách, případně se mu vyhnete úplně a nakoupíte rovnou za reálnou cenu. Druhá možnost je udělat si přítele, jelikož Kamerunci často zvou na drinky a na jídlo, často vás nechají i přespat. Může to být dvousečná zbraň, protože občas se pozvání bude čekat i od vás a často rovnou pro celý stůl. V Kamerunu totiž platí, že se zve a zaplatit jen za sebe je „sobecké“.

Klíčovým nástrojem šetření je schopnost smlouvat. Místní automaticky předpokládají, že běloši mají peníze a často vám oznámí sumu, která je i 6x vyšší než ta reálná. Je důležité brát smlouvání jako hru spíš než tak, že se vás místní snaží okrást. Nebojte se s nimi žertovat a diskutovat. Většinou pak usmlouváte mnohem lepší cenu, než když budete jen stroze oznamovat sumu, kterou jste ochotni zaplatit.

Přestože na první pohled se to může zdát zvláštní, můžete ušetřit za ubytování, pokud vyzkoušíte couchsurfing, případně airbnb. I tyto fenomény se stávají, především u mladší generace, oblíbenými.

Denní rozpočet

Denní rozpočet závisí především na místě, neboť nic není fixní – obvyklé rozdělení je vesnice, regionální město a velké město (Douala/Yaounde). Cena stejného jídla se například pohybuje na ose 250/750/1.500 franků, cena ryby na roštu od 500 franků do 5.000, opět je nutné smlouvat. Cena hotelu ve velkých městech (Douala a Yaounde) lze usmlouvat na 10.000 franků (cca 400 Kč), v těch regionálních se můžete dostat na částku 5.000 za noc.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak se dopravit do Kamerunu

Do Kamerunu léta několik pravidelných letů, a to buď do letiště v Douale (město je i přístav), nebo do Yaounde/Nsimalen (hlavní město). Obvyklejší a levnější bývá letiště v Douale. Z České republiky a blízkého okolí (Vídeň, Mnichov) se lze dopravit třemi společnostmi – Brussels Airlines, Ethiopian Airlines, Air France a Turkish Airlines. Z osobní zkušenosti nejvíce doporučujeme přestup v Bruselu. Let s Brussels Airlines je časově nejkratší a nejspolehlivější. Pokud vám vadí cena z Prahy, obvykle lze nalézt levnější letenky z Mnichova.

Jak se nejlépe dopravovat

V rámci města je nejjednodušší přeprava žlutými taxíky, druhou variantou jsou motorky.

Mezi městy pak fungují osobní auta, minibusy, autobusy a mezi Doualou a Yaounde a Yaounde a severem i vlak. Nejlepší přeprava je právě sdílením těchto dopravních prostředků a individuálně lze těžko říct, která z nich je nejlepší. Vždy záleží na lokální situaci, v případě autobusů například funguje konkurence. Některé společnosti jsou proto schopné zajistit nejlepší přepravu mezi dvěma konkrétními městy, ale v případě jiného města je výhodné použít jinou společnost.

Mezi vzdálenými městy jsou obvyklé noční autobusy, které jezdí pravidelně po desáté hodině večer. Každé větší blízké město má v jiném větším městě obvykle svůj park (místo, odkud se jezdí, jakmile se vůz zaplní) – například v Douale máte Bamenda park, Buea/Limbe park a Yaounde park. Jen zřídka narazíte na jízdní řád a často tak musíte najít místo odjezdu a doufat, že se váš prostředek naplní rychle – jen když jsou plná všechna sedadla, totiž vyrazí na svou cestu. Pokud na stejnou trasu vyráží více minibusů, vyberte si ten, ve kterém už čeká více lidí.

Půjčení auta

Vzhledem k poměrně spolehlivé individuálně sdílené dopravě je lepší a spolehlivější využívat tento prostředek, který je výrazně levnější než půjčení vlastního auta (nutně s řidičem). V případě, že se chcete po Kamerunu pohybovat sami (osobně nedoporučuji), je možné zajistit nákup auta/motorky a tu po výletě prodat. Motorka vás vyjde na částku zhruba 6.000 franků (asi 25.000 Kč), auto je pak výrazně dražší. Komerční půjčení auta vás vychází na částku 7.000 franků za den, ale obvykle se nestačíte divit, co vše dalšího musíte platit, a zapůjčení osobního automobilu pro cestování spíše nedoporučujeme. Stejně tak i různé kontroly se vám pak výrazně prodraží, protože si můžete být jistí, že bělocha za volantem zastaví každá hlídka.

Veřejná doprava

Veřejnou dopravou vlastněnou státem je v Kamerunu pouze železnice, která funguje mezi Doualou a Yaounde a pak mezi Yaounde a Ngaroundere na severu (dohledatelné na internetu). Vše ostatní je součástí individuálních společností, mezi nimiž funguje konkurenční prostředí.

Kamerunský vlak

V Kamerunu existují dálkové autobusy – především ve směru Bamenda/Dschang/Baffousam => Yaounde/Douala/Limbe/Buea, které jezdí v noci. Osobně preferujeme společnost Amour Mezam, ale kvalitních společností určitě naleznete více. Mezi městy poměrně bližšími pak existuje individuální sdílená přeprava minibusy a auty, které odjíždí ve chvíli, kdy je vůz naplněn. V případě osobního automobilu znamená naplnění 2 pasažéři na sedadle spolujezdce a 4 pasažéři vzadu.

Zavřít

Co ochutnáš

Kamerunská kuchyně

Stejně rozmanitá jako země je i kuchyně, která čítá velké množství různých potravin, které jsou přítomny pouze lokálně. Nezaměnitelnou chuť hraje velmi pálivé pepe, které přebije chuť jakéhokoli jídla. A je to chuť, kterou si budete pamatovat. Ačkoli je místní jídlo rozmanité a většinu z tamějších názvů jste nikdy neslyšeli, tak všude naleznete rybu (která se jí i s kostmi), míchaná vajíčka se špagetami a rýži s omáčkou z pálivého pepe.

Častým jídlem jsou různé škrobové koule (fufu, achu), dále plantejny (banány na vaření) a celá řada místních pochutin, které se obvykle jedí s kuřecím masem, hovězím nebo rybou. Naprosto fenomenální pak je čerstvé ovoce podle toho, v jakém období budete v Kamerunu cestovat – banány, avokáda, guáva a další. Často až v Kamerunu zjistíte, jak doopravdy mají chutnat banány.

Streetfood Kamerun

Jak se stravovat jako místní

Nic jiného vám ani moc nezbyde, pokud nebudete chtít zůstat celý pobyt na banánech a francouzských bagetách. První dny možná budou pro trávení perné, ale pak si zvyknete (balení černého uhlí doporučujeme do základní výbavy).

Obvyklé ceny v restauracích

Místní jídla jste schopni pořídit za poměrně levno, a to často i pod 1.000 franků (asi 40 Kč), za ta evropská si musíte připlatit a například cena pizzy se může vyšplhat na cenu přes 10.000 franků (asi 400 Kč). Většinou se totiž nachází pouze v bohatých evropských čtvrtích v Douale a Yaounde. Cena jídla se dále liší podle místa, například stejné jídlo pořídíte na ose 250/750/1.500. Čili a vesnici vás jídlo vyjde na 250 franků, v regionálním městě 750 a zhruba 1.500 v největších městech. Cena ryby na roštu se pohybuje od 500 franků do 5.000 a je nutné smlouvat.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Aktivity pro Kamerun

1) výšlap na Mt. Kamerun (myslím, že jsem o něm psal v bodě Buea)

2) Ring road a Bafut palace (psal jsem o něm v bodě Bamenda)

3) noční život v Douale/Limbe

Ring Road

Místa, která navštívit

Douala – jedná se o pravděpodobnou vstupní bránu do Kamerunu. Douala je pulzujícím přístavním městem s bohatým nočním životem. Turistické průvodce doporučují noční život v Douale jako důležitou součást toho, co vidět v Kamerunu. Douala je mezinárodní město, a tak lze nalézt na internetu, co navštívit. Údajně zajímavá je i návštěva národního parku Douala-Edea a mangrovového pobřeží, která ale není organizována a je nutné ji domluvit předem.

Buea – 60 km od Doualy, bývalé koloniální hlavní město Kamerunu se nachází na úpatí více než 4.000 metrů nad mořem se tyčící aktivní sopky Mt. Kamerun. Jedná se o místo, odkud začínají všechny cesty na tuto majestátní horu. Postupně během několika dní projdete všemi možnými úrovněmi vegetace, až stanete na vrcholu v oblacích. Pokud budete mít štěstí, tak můžete v národním parku Mt. Kamerunu potkat i slony.

Limbe – necelých 20 km od Buei hned na břehu moře naleznete letovisko Limbe. Jelikož v Limbe sídlí některé důležité firmy, tak se jedná o poměrně bohatší město s nočním životem. Kluby jako Maxim, Ocean blue nebo Neptun patří mezi místa, která se doporučují navštívit. V Limbe naleznete také několik pláží a v neposlední řadě si můžete pochutnat na rybích specialitách v restauraci Boukaro.

Bamenda – patří mezi města nacházející se ve větší vzdálenosti od jihu. Cesta do Bamendy trvá několik hodin autobusem a doporučuje se proto cestovat autobusem přes noc některou ze společností. V Bamendě začíná proslulá Ring Road, která nabízí naprosto nádherné přírodní scenérie včetně například Mt. Oku či tradičního paláce v Bafutu, který je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Yaounde – hlavní město Kamerunu, které je zároveň administrativním centrem. V místě se nachází několik muzeí a kostelů. Zajímavá je návštěva univerzity a výhled z Mt. Febe, kde se nachází zároveň i hotel s výhledem na prezidentský palác.

Kribi je dalším městem na pobřeží, kde najdete krásné pláže. S plaváním v moři však opatrně kvůi silným spodním proudům, takže dál od pobřeží v žádném případě neplavte. Hodně průvodců láká na vodopády Lobe, které jsou zvláštní tím, že řeka se vlévá do moře právě vodopádem. Škoda jen, že je to spíš kaskáda menších převisů, které úplně neohromí. Doporučujeme předem prozkoumat na internetu a návštěvu zvážit – za delší cestu to určitě nestojí.

Sever – Garoua, Maroua, Waza – na severu se rozkládá polopouštní oblast, ve které asi nejvíce stojí za zmínku přírodní park Waza. Z osobní zkušenosti však pokulhává za jinými africkými národními parky (Kruger park v JAR například) a s ohledem na problematickou dostupnost je také třeba si návštěvu rozmyslet. Z Yaoundé až do Waza vám to totiž může trvat klidně i kolem 25 hodin. Kromě Wazy na severu najdete zajímavé muslimské pamětihodnosti či trhy s rukodělnými výrobky. V současné době je však určitě doporučeno se oblasti vyhnout kvůli aktivnímu působení Boko Haram – odnože Islámského státu.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Před cestou doporučujeme navštívit minimálně s tříměsíčním předstihem některé centrum cestovní medicíny a konzultovat s lékařem nutná očkování, zejména pokud hodláte dlouhodoběji pobývat mezi lokální populací. Očkování proti žluté zimnici a obrně je povinné a při vstupu do země a je potřeba ho prokázat záznamem v mezinárodním očkovacím průkazu. Vysoce doporučeno je očkovaní proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a meningitidě.

Velké zdravotní nebezpečí představuje zejména malárie a střevní choroby. Doporučujeme obezřetnost při stravování i v lépe vyhlížejících zařízeních. Platí obecná doporučení pro cestování do rizikových zemí – konzumovat pouze dobře tepelně zpracované pokrmy, nápoje bez ledu, ovoce a zeleninu pouze takovou, kterou lze oloupat. Vodní zdroje mohou být kontaminovány parazity. V případě zdravotních problémů se lze obrátit na honorární konzulku ČR MUDr. Věru Yabéko, mob. tel. (+237) 3314 0449, adresa 140, Rue Dominique Savio, Bonapriso, Douala.

Osobně považujeme za klíčové při nákaze běžnou místní chorobou setrvat v zemi. V České republice se třeba s malárií setkají lékaři jednou za uherský rok. Oproti tomu přímo v Kamerunu se s malárií setkávají dennodenně, díky čemuž dokáží doktoři přesně určit, jaké léky podávat. Malárie má na svědomí tolik obětí ne proto, že by ji místní zdravotnictví nedokázalo léčit, ale protože místní buď nemoc podcení, nebo si nemohou dovolit zaplatit za ošetření. Tento poplatek může činit pár stovek až tisíc franků, ale rozhodně to považujeme za rozumnější krok, než cestovat desítky hodin do ČR.

Kriminalita

Kamerun je africkou zemí, a tak je nutné k němu přistupovat. Doporučuje se chodit v doprovodu spolehlivého místního obyvatele především po setmění a určitě se nedoporučuje cestovat po setmění sám na motorce (ani místní to nedělají). Dále se doporučuje, především ve městech, nevystavovat na odiv cenné předměty, jako jsou prsteny nebo foťáky. Kapsáři jsou pak ve městech velmi častým jevem a dle barvy pleti vás okamžitě identifikují jako cíl. Nenoste tedy nic cenného v bočních kapsách batohu, které se dají snadno otevřít, a nikdy nenoste všechny peníze a kartu na jednom místě.

Riziko katastrof

Kamerun leží z přírodního hlediska v poměrně klidné oblasti. Významným přírodním rizikem je výbuch aktivní sopky Mt. Kamerun, který se naposledy odehrál v roce 2012 (bez následků). Poměrně známou je pak katastrofa jezera Nyos z roku 1986, unikátní pro limnickou erupci, k níž by již nemělo dojít.

Důležité kontakty

Odpovědným zastupitelským úřadem za oblast Kamerunu je zastupitelský úřad v nigerijské Abuji. V samotném Kamerunu je honorární konzulkou paní doktorka Yabeko (tel: +237 699 926 690), jejíž ordinace se nachází v Douale. V případě kritické situace lze v nejvyšší nouzi kontaktovat také českého podnikatele R. Malíška na: ferrycampo@gmail.com.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pro vstup do Kamerunu je nutné vízum, které se vydává na tři, šest a dvanáct měsíců. V každém z deseti regionálních měst funguje migrační úřad, kde lze víza prodloužit či získat permanent residency. Víza se vyřizují na kamerunské ambasádě v Berlíně, lepší možností však bude vyřízením pověřit některou z cestovních kanceláří, v takovém případě počítejte zhruba s cenou kolem 4.500 Kč.

Další dokumenty

Pro zisk víza je třeba zpáteční letenka, očkovací průkaz s razítkem o očkování proti žluté zimnici a zvací dopis/potvrzení o ubytování.

Očkování

Pro vstup do Kamerunu je nutné být povinně očkován na žlutou zimnici. Další očkování jsou doporučena a před cestou je vhodné poradit se specialistou na tropickou medicínu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Kamerunu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Kamerunu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Kamerunu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kamerunu

Kamerun: letenky do Douala a Yaounde - 12.212 Kč

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kamerunu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili