Kanada
Kanada

Doprava v Kanadě

Jak do Kanady

Do Kanady se běžně létá jak z Prahy, tak i ze všech větších okolních letišť. Vstup na kanadské území je také možný přes pozemní přechody z USA. Obvyklá cena letenky z Prahy do Toronto nebo Montrealu činí kolem 12.000 Kč, na západní pobřeží do Vancouveru pak od 16.000 Kč výš a o letních prázdninách se jen stěží dostanete pod 20.000 Kč.

Z USA se můžeme do Kanady dostat i vlakem, příjemná cesta vede například ze Seattlu do Vancouveru nebo na početných trasách z Toronta. Rezervaci a platbu jízdenek můžete provést na webu amtrak.com.

Jak se nejlépe dopravovat

Kanda je jako stvořená pro milovníky roadtripů, auto dá určitě největší svobodu k poznávání krás země. Veřejná doprava je sice kvalitní, ale do menších měst a obcí zajíždí jen sporadicky, do národních parků pak zpravidla vůbec.

Autem

Kanada je protkána velmi kvalitní sítí silnic a dálnic, na nichž se nevybírá mýtné. Velká města jsou spojena mnohoproudými dálnicemi. Obecně lze říci, že v Kanadě se na silnicích méně spěchá a méně riskuje. Nikdo se nikam necpe a zbytečně nestresuje. Maximální povolená rychlost je na dálnicích 100 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h a většinou se dodržuje. Jezdí se zde stejně jako u nás vpravo a ani značky a dopravní předpisy se příliš neliší od těch našich. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v Evropě (cca 1,05 C$ za litr).

Na autopůjčovny v Kanadě narazíte na každém rohu. Než podepíšete smlouvu, vždy si překontrolujte vůz i nabízené pojištění, které je zahrnuto v ceně. Aby vám auto zapůjčili, je potřeba vlastnit platební kartu, na které vám bude blokována vratná záloha za půjčení. K řízení motorového vozidla při turistických cestách postačuje český platný řidičský průkaz, doporučuje se však používat mezinárodní řidičský průkaz.

Autobusy

Autobusová doprava je velmi kvalitní a rozvinutá. Dostanete se s ní do všech koutů země i do odlehlejších míst. Největším kanadským autobusovým dopravcem je společnost Greyhound Bus Company, která nabízí meziměstskou i transkontinentální dopravu. Společnost Grayline Coaches vás zase odveze k nejatraktivnějším turistickým cílům, jelikož se specializuje na turisty. 

Obecně je cestování autobusem nejlevnější ze všech způsobů dopravy (při cestování ve vícečlenné skupině asi vyjde levněji auto). Většina dopravců umožňuje zvýhodněné koupě jízdenek přes internet. Například cesta z Toronta do Montrealu (cca 8 hodin) vyjde v průměru na 55 C$, z Toronta do Vancouveru pak za autobus zaplatíte cca 250 C$ a na cestě budete skoro 3 dny.

  • Greyhound: největší dopravce v celé Kanadě, provozuje i trasy do USA,
  • Megabus: provozuje spojení z Montrealu přes Toronto a další mezilehlá města k Niagarským vodopádům a dále do USA (Buffalo),
  • Coach Canada: jezdí především v Ontariu a také mezi Montrealem a Torontem,
  • Intercar a Limocar: využijete především při cestách do a po Quebecu, 
  • Pacific Coach Lines: jezdí na západním pobřeží Kanady, především v provinci Britská Kolumbie, 
  • Maritime Bus: bude se hodit při cestování po Novém Brunswicku, provincii Nova Scotia a ostrově Prince Edwarda, 
  • DRL Coachlines: hlavní dopravce v Newfoundlandu, 
  • Red Arrow: spojuje největší města v provincii Alberta, 
  • STC Bus: největší autobusová společnost v Saskatchewanu.

Letecká doprava

Vzhledem k velké rozloze Kanady je cestování letadlem nejpraktičtější, nejrychlejší a nejvýhodnější způsob překonávání velkých vzdáleností. Jelikož na severu země neexistují silnice, používají se jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny. Musíte se však připravit na to, že cestování letadlem po Kanadě není tak levné, jako cestování letadlem po Evropě, ceny mohou nepříjemně překvapit a při cestách na daleký sever nepřipravené cestovatele i zruinovat. 

Největšími aerolinkami pro cestování po Kanadě jsou Air Canada a Westjet.

Železnice

Železniční sít provozuje železniční společnost VIA, která zajišťuje spojení mezi většinou důležitých a větších měst. Ve velkých městech jezdí příměstské vlaky, které jsou ideální dopravní prostředek spojující centrum města s předměstím. Vlaky jsou čisté a cestování po železnici je velmi pohodlnou variantou přesunu.

Rezervaci jízdenek a kontrolu jízdních řádů provede přes web viarail.ca.

Železniční nadšenci by neměli vynechat známou trasu napříč Kanadou, lístek z Toronta do Vancouveru vyjde na 470 C$, většina cestujících však využije pouze nejatraktivnější úsek cesty z Calgary do Vancouveru, který překonává Skalisté hory.

Chystáš se do Kanady?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.