Kanada
Kanada

Kultura a lidé v Kanadě

Historie v kostce

Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky jakožto unie britských zámořských teritorií a kolonií, z nichž některé byly předtím součástí francouzské koloniální říše. Nezávislost na Velké Británii získala mírovou cestou díky British North America Act z roku 1867 a Canada Act z roku 1982. Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií, konstituční monarchií a parlamentní demokracií. 

Pojmenování státu Kanada, Canada, má kořeny u jednoho z prvních kmenů Huronů, které toto území osídlil. Slovo kanata (později Canada) znamená v překladu „seskupení vesnic“ nebo „osídlení“.

Lidé

Kanada je etnicky velice různorodá. Dle sčítání lidu z roku 2001 zde existuje 34 etnických skupin, k nimž se hlásí minimálně 10.000 obyvatel. Většina obyvatel (67,3 %) se hlásí ke křesťanství.

Vzdor tomu, že je Kanada druhou největší zemí na světě, ji obývá pouze necelých 40 milionů obyvatel, tedy zhruba tolik, co Polsko.

Svátky

Významnými svátky v Kanadě jsou:

  • 1. leden – New Year's Day (Nový rok)
  • Březen/duben – Good Friday (Velký pátek velikonoční)
  • Březen/duben – Easter Monday (Pondělí velikonoční)
  • 19. květen – Victoria Day (Svátek královny Viktorie)
  • 1. červenec – Canada Day (Den vzniku Kanady)
  • První pondělí v září – Labour Day (Svátek práce)
  • Druhé úterý v říjnu – Thanksgiving Day (Den díkůvzdání)
  • 11. listopad – Remembrance Day (Den příměří)
  • 25. prosinec – Christmas Day (Svátek vánoční)
  • 26. prosinec – Boxing Day (2. svátek vánoční)

Obvyklá pracovní doba ve státních úřadech a v bankách je 9:00–17:00 hod. (pondělí–pátek). O sobotách a nedělích jsou státní úřady zavřené.

Kultura

Kanadská kultura představuje velmi nesourodou směs různých tradic a kultur. Přetrvávají v ní zbytky tradice původních obyvatel (indiánů a Eskymáků), tradice přistěhovalců, hlavně Francouzů, Irů, Skotů a Angličanů. V moderní době je velice silný vliv americké kultury a amerických médií.

Ke kanadské kultuře patří také dva oficiální kanadské sporty, a to hokej a lakros. Hokej je oficiální kanadský zimní sport a v Kanadě je velmi populární. Lakros je letní sport a má své kořeny u původních obyvatel Kanady.

Jazyk

Úředními jazyky jsou v Kanadě angličtina (mateřský jazyk 59,7 % obyvatel) a francouzština (mateřský jazyk 23,2 % obyvatel). Francouzština má nejsilnější pozici v Québecu, kde je zároveň jediným oficiálním jazykem. Québec je také jedinou provincií Kanady, v níž nemá angličtina žádný oficiální status a v níž se většina obyvatel anglicky nedomluví.

Turismus

Ať už jedete do Kanady za kulturou, historií nebo za přírodou, přijdete si na své. Kanada má pro každého něco. Úžasnou divokou přírodu, krásná malá městečka i obrovská velkoměsta s mrakodrapy. Snad jedině milovníci povalování na pláží zde příliš nepochodí.

Geografie

Kanada je díky své rozloze druhým největším státem světa. Rozkládá se v severní části Severoamerického kontinentu. Na severu patří ke kanadskému území řada arktických ostrovů zasahujících až k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od Grónska. Na západě tvoří hranici Kanady pacifické pobřeží a hranice s Aljaškou. Na jihu je pak hranice s USA, jejíž součástí je i oblast Velkých jezer. Patří mezi ně Michiganské jezero, jezero Ontario, Hořejší, Huronské a Erijské jezero. V severní části země se vypíná tzv. Kanadský štít, který zabírá značnou část centrální a východní Kanady až k Velkým jezerům. 

Ve středu Kanady se rozkládají velké planiny a stepi, které zabírají pětinu její rozlohy. Na západ od těchto planin se až k pobřeží Tichého oceánu táhnou Skalisté hory, jejichž výška dosahuje téměř 4.000 metrů. Rovnoběžně se Skalistými horami se podél západního pobřeží táhne Pohoří sv. Eliáše, kde se nachází nejvyšší hora Kanady Mount Logan měřící
5.959 m n. m. Od Hudsonova zálivu se až na poloostrov Labrador rozprostírá Laurentinská náhorní plošina. Sever země je pokrytý velkou Arktickou nížinou, která je porostlá tundrou a téměř neobydlená. Na východě Kanady najdeme největší nálevkové ústí řeky na světě, které vytvořila řeka sv. Vavřince. Řeka vlastně tvoří jakýsi záliv, na jehož konci se rozkládá ostrov Newfounland.

Rozlohou by se Česká republika do Kanady vešla asi 127x.

Chystáš se do Kanady?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.