Průvodce státem
Kanada
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Kanadě

Historie v kostce

Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky jakožto unie britských zámořských teritorií a kolonií, z nichž některé byly předtím součástí francouzské koloniální říše. Nezávislost na Velké Británii získala mírovou cestou díky British North America Act z roku 1867 a Canada Act z roku 1982. Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií, konstituční monarchií a parlamentní demokracií. 

Pojmenování státu Kanada, Canada, má kořeny u jednoho z prvních kmenů Huronů, které toto území osídlil. Slovo kanata (později Canada) znamená v překladu „seskupení vesnic“ nebo „osídlení“.

Kanadský totem

Lidé

Kanada je etnicky velice různorodá. Dle sčítání lidu z roku 2001 zde existuje 34 etnických skupin, k nimž se hlásí minimálně 10.000 obyvatel. Většina obyvatel (67,3 %) se hlásí ke křesťanství.

Vzdor tomu, že je Kanada druhou největší zemí na světě, ji obývá pouze necelých 40 milionů obyvatel, tedy zhruba tolik, co Polsko.

Svátky

Významnými svátky v Kanadě jsou:

  • 1. leden – New Year's Day (Nový rok)
  • Březen/duben – Good Friday (Velký pátek velikonoční)
  • Březen/duben – Easter Monday (Pondělí velikonoční)
  • 19. květen – Victoria Day (Svátek královny Viktorie)
  • 1. červenec – Canada Day (Den vzniku Kanady)
  • První pondělí v září – Labour Day (Svátek práce)
  • Druhé úterý v říjnu – Thanksgiving Day (Den díkůvzdání)
  • 11. listopad – Remembrance Day (Den příměří)
  • 25. prosinec – Christmas Day (Svátek vánoční)
  • 26. prosinec – Boxing Day (2. svátek vánoční)

Obvyklá pracovní doba ve státních úřadech a v bankách je 9:00–17:00 hod. (pondělí–pátek). O sobotách a nedělích jsou státní úřady zavřené.

Kultura

Kanadská kultura představuje velmi nesourodou směs různých tradic a kultur. Přetrvávají v ní zbytky tradice původních obyvatel (indiánů a Eskymáků), tradice přistěhovalců, hlavně Francouzů, Irů, Skotů a Angličanů. V moderní době je velice silný vliv americké kultury a amerických médií.

Ke kanadské kultuře patří také dva oficiální kanadské sporty, a to hokej a lakros. Hokej je oficiální kanadský zimní sport a v Kanadě je velmi populární. Lakros je letní sport a má své kořeny u původních obyvatel Kanady.

Jazyk

Úředními jazyky jsou v Kanadě angličtina (mateřský jazyk 59,7 % obyvatel) a francouzština (mateřský jazyk 23,2 % obyvatel). Francouzština má nejsilnější pozici v Québecu, kde je zároveň jediným oficiálním jazykem. Québec je také jedinou provincií Kanady, v níž nemá angličtina žádný oficiální status a v níž se většina obyvatel anglicky nedomluví.

Turismus

Ať už jedete do Kanady za kulturou, historií nebo za přírodou, přijdete si na své. Kanada má pro každého něco. Úžasnou divokou přírodu, krásná malá městečka i obrovská velkoměsta s mrakodrapy. Snad jedině milovníci povalování na pláží zde příliš nepochodí.

Geografie

Kanada je díky své rozloze druhým největším státem světa. Rozkládá se v severní části Severoamerického kontinentu. Na severu patří ke kanadskému území řada arktických ostrovů zasahujících až k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od Grónska. Na západě tvoří hranici Kanady pacifické pobřeží a hranice s Aljaškou. Na jihu je pak hranice s USA, jejíž součástí je i oblast Velkých jezer. Patří mezi ně Michiganské jezero, jezero Ontario, Hořejší, Huronské a Erijské jezero. V severní části země se vypíná tzv. Kanadský štít, který zabírá značnou část centrální a východní Kanady až k Velkým jezerům. 

Ve středu Kanady se rozkládají velké planiny a stepi, které zabírají pětinu její rozlohy. Na západ od těchto planin se až k pobřeží Tichého oceánu táhnou Skalisté hory, jejichž výška dosahuje téměř 4.000 metrů. Rovnoběžně se Skalistými horami se podél západního pobřeží táhne Pohoří sv. Eliáše, kde se nachází nejvyšší hora Kanady Mount Logan měřící
5.959 m n. m. Od Hudsonova zálivu se až na poloostrov Labrador rozprostírá Laurentinská náhorní plošina. Sever země je pokrytý velkou Arktickou nížinou, která je porostlá tundrou a téměř neobydlená. Na východě Kanady najdeme největší nálevkové ústí řeky na světě, které vytvořila řeka sv. Vavřince. Řeka vlastně tvoří jakýsi záliv, na jehož konci se rozkládá ostrov Newfounland.

Rozlohou by se Česká republika do Kanady vešla asi 127x.

Země javorového listu, nedotčené přírody a moderních měst

Kanada leží v severní části Severní Ameriky a svou rozlohou je druhým největším státem světa. Její hranice tvoří Severní ledový, Tichý a Atlantický oceán a Spojené státy americké. 

Nespoutaná příroda, velká jezera a hory, moderní města a milí lidé, taková je Kanada.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
eTA za 7 $
Turistická víza na 180 dní získáš on–line na canada.ca.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Zima dokáže být krutá, letní sezona naopak mírná.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu