Země javorového listu, nedotčené přírody a moderních měst

Kanada leží v severní části Severní Ameriky a svou rozlohou je druhým největším státem světa. Její hranice tvoří Severní ledový, Tichý a Atlantický oceán a Spojené státy americké. 

Nespoutaná příroda, velká jezera a hory, moderní města a milí lidé, taková je Kanada.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
eTA za 7 $
Turistická víza na 180 dní získáš on–line na canada.ca.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Zima dokáže být krutá, letní sezona naopak mírná.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kanady

Co vidět a navštívit v Kanadě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kanadě

Zavřít boční panel

Ottawa

Ottawa je hlavním městem Kanady a také čtvrtým největším městem země. Statut města Ottawa získala až v roce 1855 díky královně Viktorii, která vybrala toto město jako sídlo kanadské vlády. V Ottawě najdeme sídla mnoha institucí, muzea, památníky a další. Nachází se zde i kanadská Národní galerie (National Gallery of Canada) a také Royal Canada Mint, kde se razí kanadské i zahraniční mince. Na břehu řeky stojí budova kanadského parlamentu, v níž je i parlamentní knihovna. Další státní budovou je i Nejvyšší soud.

V Ottawě můžeme navštívit také Národní umělecké centrum (National Arts Centre), Kanadské muzeum kultury (The Canadian Museum of Civilisation) a velké množství divadel, muzeí a knihoven. Ottawa je také městem parků a zahrad, mnoho jich najdete například kolem Parlamentního vršku. Díky husté síti stezek jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku, ale i pro pěší procházky.

Zavřít boční panel

Toronto

Je největším městem Kanady a hlavním městem provincie Ontario. Toronto představuje obchodní a kulturní centrum země. Jeho výraznou dominantou je telekomunikační a turistická věž CN Tower, která se tyčí do výšky 553 metrů. V nejvyšším patře věže je umístěna restaurace s překrásným výhledem. Za krásných a jasných dní lze z věže vidět až do dálky 100–120 km. Dalšími lákadly jsou například Skydome a Casa Loma. Kromě moderních výškových budov nabízí Toronto také řadu památek, bohaté kulturní zázemí a krásnou okolní přírodu.

Zavřít boční panel

Vancouver

Vancouver je největším městem Britské Kolumbie a zároveň také největším přístavem v Kanadě. Vancouver leží v údolí řeky Fraser u Tichého oceánu mezi úžinou Strait of Georgia a pohořím Coast Mountains a je obklopen nádhernou přírodou. Kolem města se rozkládá mnoho parků, z nichž největší je Stanley Park, kde se kromě indiánských totemů a historického děla nachází také Vancouver Aquarium, největší akvárium v Kanadě.

Mezi další oblíbená místa patří i cesta nad Clevelandovou přehradou a visutý most Capilano Suspension Bridge nad řekou Capilano. Ve Vancouveru najdeme také mnoho pláží, kde je možno provozovat vodní sporty. Nedaleko města se nachází lyžařské středisko Whistler Blackcomb, které je údajně nejlepším lyžařským střediskem na světě.

Pokud se do Vancouveru vydáte za kulturou, můžete navštívit třeba Vancouver museum, námořní muzeum Vancouver Maritime Museum, interaktivní muzeum Science World, Galerii umění nebo katedrálu Christ Church Catedral. Ve městě je i mnoho divadelních společností, které hrají například v divadlech Orpheum nebo Vogue. Ve Vancouveru se každoročně koná Mezinárodní jazzový festival a Festival lidové hudby. Po Hollywoodu a New Yorku je Vancouver třetím největším centrem filmové produkce v Severní Americe, občas je označován za Hollywood severu. 

Průvodce městem Vancouver

Zavřít boční panel

Montreal

Město Montreal je pojmenováno po kopci Mont Royal, pod kterým se nachází a ze kterého je krásný výhled po okolí. Montreal je po Paříži druhým největším francouzsky mluvícím městem na světě. V novém centru města najdeme mnoho mrakodrapů, velké obchodní centrum a spoustu restaurací. Za historií se vydejte do Old Town. Zde můžete navštívit například baziliku Notre-Dame de Montreal Basilica, starodávnou tržnici Marche Bonsecours, radnici City Hall nebo starý montrealský přístav.

Pokud vás zajímá sport, můžete omrknout Olympijský stadion, zajít si na hokejové utkání místního klubu Montreal Canadiens nebo na závody Formule 1, které se v Montrealu každý rok konají.

Průvodce městem Montreal

Zavřít boční panel

Québec

Québec je považován za kolébku francouzského osídlení a kolonizace Kanady. Quebecké staré město je jediným městem v celé Severní Americe, které je stále opevněno. Zachovalé městské zdi jsou zaneseny na seznam chráněných památek UNESCO.

Město je známo hlavně pro svůj zimní karneval. Quebecký zimní karneval je největším svého druhu na celém světě. Oficiálním velvyslancem zimního karnevalu je sněhulák pojmenovaný Bonhomme Carnaval. Mezi další zajímavosti města patří také provinční parlament, Muzeum jemného umění nebo Muzeum civilizace. Nevynechejte návštěvu historické čtvrti Upper Town či hotelu Chateau Frontenac, který je údajně nejfotografovanějším hotelem na světě. Nedaleko za městem můžete navštívit vodopády Montmorency, které jsou s výškou 83 metrů dokonce vyšší než slavné Niagarské vodopády.

Zavřít boční panel

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády se nachází na hranici Kanady a USA. Vodopády jsou jednou z největších turistických atrakcí Kanady. Byly vytvořeny přírodní skalní erozí na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a ústí do jezera Ontario. Vodopády se skládají ze dvou částí – 53 metrů vysoké Horseshoe Falls (Kanadská podkova) na kanadské straně a American Falls (21 m) na straně Spojených států.

Mezi těmito dvěma částmi vodopádů je Goat Island (Kozí ostrov). Na americké straně se ještě nachází menší vodopády Bridal Veil Falls,které jsou od hlavních vodopádů odděleny ostrovem Luna Island. Turisté se mohou nechat pod vodopády zavézt výletními loděmi Maid of the Mist. Na kanadské straně jsou také postaveny dvě vyhlídkové věže, Skylon Tower a Minolta Tower. V okolí je k vidění i mnoho památek a pevností, například pevnost Fort George, Fort Erie nebo Fort Niagara.

Zavřít boční panel

Dinosaur Provincial Park

Tento park leží v provincii Alberta, východně od Calgary u města Drumheller. Roku 1979 byl zapsán do světového dědictví UNESCO. Suchá, měsíční krajina parku byla kdysi tropickým deštným pralesem na břehu vnitřního moře. Archeologové zde odkryli přes 300 kompletních koster dinosaurů. Zkoumáním divoké přírody a divokých skalních formací tu můžete strávit celý den.

Zavřít boční panel

Jasper NP

Národní park Jasper je největší národní park ve Skalistých horách. Nachází se v provincii Alberta na ploše více než 10.000 km2. Hlavním turistickým centrem parku je město Jasper. Kousek od něj leží lanovka na horu Whistlers, odkud je krásný výhled na park i město Jasper.

Do jižní části parku zasahuje ledovcové pole Columbia Icefield, které představuje osm hlavních ledovců zabírajících plochu asi 325 km² a jejich tloušťka je až 365 metrů. V údolí Tonquin Valley najdeme jezero Maligne, které je se svojí délkou téměř 23 km druhým největším ledovcovým jezerem na světě. K dalším lákadlům parku patří oblíbené vodopády Athabasca Falls, které jsou vysoké 23 m. Park je také domovem pro mnoho divokých zvířat, jako je medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík bělák nebo bobr.

Zavřít boční panel

Banff NP

Tento park byl založen roku 1885 jako první národní park v Kanadě a je jeden z nejstarších národních parků na světě. Park leží v provincii Alberta a má rozlohu 6.641 km2. Největším lákadlem parku je jezero Lake Louise s azurově modrou vodou, které je obklopeno jehličnatými lesy a nad nímž se tyčí ledovec Viktoria. Překrásné je také jezero Moraine ukryté v Údolí deseti vrcholů. Nejvyšším vrcholem parku je hora Mount Assiniboine měřící 3.618 m n. m. Své útočiště v parku nalezlo mnoho živočichů, jako jsou například medvědi, vlci, jeleni vapiti, losi, rysi, lišky a kojoti.

Zavřít boční panel

Glacier NP

Park leží v pohoří Selkirk Mountains. Jméno získal díky ledovcům, kterých se nachází na území parku více než 400. Zdejší klima je stejně jako příroda a svahy velmi drsné. Oblast se vyznačuje vysokými srážkami a v zimním období zde v průměru napadne až 23 metrů sněhu. V parku se nachází unikátní staré cedry a jedlovce. Místní hory jsou pro mnoho turistů a horolezců výzvou, protože prudký a náročný terén spolu s drsným počasím vytvářejí tvrdé podmínky vyznavačům horských sportů.

Počasí a sezóny v Kanadě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihovýchod (Ontario, Quebec)
Pro městskou turistiku nebo výlet k Niagarským vodopádům

-2 °C

-1 °C

3 °C

9 °C

17 °C

22 °C

25 °C

25 °C

20 °C

13 °C

6 °C

1 °C
Západ (Britská Kolumbie)
Túry po horách a národních parcích

5 °C

6 °C

8 °C

13 °C

16 °C

19 °C

22 °C

22 °C

18 °C

12 °C

8 °C

5 °C
Sever (Yukon)
Extrémní turistika po liduprázdných horách a pláních

-22 °C

-16 °C

-8 °C

2 °C

13 °C

18 °C

19 °C

19 °C

10 °C

-2 °C

-17 °C

-20 °C

Počasí

V tabulce jsou uvedené hodnoty pro město Toronto, teplota vody pak pro oblast Nového Skotska.

Vzhledem k velké rozloze Kanady je zde podnebí rozděleno do několika podnebních pásů. Na severu je podnebí ovlivňováno Severním ledovým oceánem a je arktické a subarktické. Zimní teploty na polárním kruhu klesají až na -48 °C. Východní pobřeží ochlazuje Labradorský proud a vládne zde vlhké přímořské podnebí. Střední část Kanady až ke hranicím s USA je kontinentální, což představuje drsnou dlouhou zimu a teplé slunné, ale krátké léto. Vlivem teplého Severopacifického proudu je západní pobřeží teplejší, ale s četnějšími srážkami. Nejtepleji je v oblasti jezer a v jižním Ontariu. Teploty zde v létě vystoupí přibližně na 35 °C, naopak v zimě klesají až na -25 °C, někdy i méně.

Sezóny a kdy vyrazit

Vhodnou dobou pro návštěvu Kanady za účelem poznávání přírodních krás je období od jara do podzimu. Turisticky nejoblíbenější měsíce pro návštěvu Kanady jsou červenec a srpen. Pokud plánujete lyžování v Kanadě, je samozřejmě nejvhodnějším obdobím zima.

Skvělé akce do Kanady

ušetříš až 17%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
61 starších akcí
Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu