Průvodce státem

Kanada

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země javorového listu, nedotčené přírody a moderních měst

Kanada leží v severní části Severní Ameriky a svou rozlohou je druhým největším státem světa. Její hranice tvoří Severní ledový, Tichý a Atlantický oceán a Spojené státy americké. 

Nespoutaná příroda, velká jezera a hory, moderní města a milí lidé, taková je Kanada.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Víza
eTA za 7 $
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na canada.ca.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Zima dokáže být krutá, letní sezona naopak mírná.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kanady

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky jakožto unie britských zámořských teritorií a kolonií, z nichž některé byly předtím součástí francouzské koloniální říše. Nezávislost na Velké Británii získala mírovou cestou díky British North America Act z roku 1867 a Canada Act z roku 1982. Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií, konstituční monarchií a parlamentní demokracií.

Pojmenování státu Kanada, Canada, má kořeny u jednoho z prvních kmenů Huronů, které toto území osídlil. Slovo kanata (později Canada) znamená v překladu „seskupení vesnic“ nebo „osídlení“.

Kanadský totem

Lidé

Kanada je etnicky velice různorodá. Dle sčítání lidu z roku 2001 zde existuje 34 etnických skupin, k nimž se hlásí minimálně 10.000 obyvatel. Většina obyvatel (67,3 %) se hlásí ke křesťanství.

Vzdor tomu, že je Kanada druhou největší zemí na světě, ji obývá pouze necelých 40 milionů obyvatel, tedy zhruba tolik, co Polsko.

Svátky

Významnými svátky v Kanadě jsou:

 • 1. leden – New Year's Day (Nový rok)
 • Březen/duben – Good Friday (Velký pátek velikonoční)
 • Březen/duben – Easter Monday (Pondělí velikonoční)
 • 19. květen – Victoria Day (Svátek královny Viktorie)
 • 1. červenec – Canada Day (Den vzniku Kanady)
 • První pondělí v září – Labour Day (Svátek práce)
 • Druhé úterý v říjnu – Thanksgiving Day (Den díkůvzdání)
 • 11. listopad – Remembrance Day (Den příměří)
 • 25. prosinec – Christmas Day (Svátek vánoční)
 • 26. prosinec – Boxing Day (2. svátek vánoční)

Obvyklá pracovní doba ve státních úřadech a v bankách je 9:00–17:00 hod. (pondělí–pátek). O sobotách a nedělích jsou státní úřady zavřené.

Kultura

Kanadská kultura představuje velmi nesourodou směs různých tradic a kultur. Přetrvávají v ní zbytky tradice původních obyvatel (indiánů a Eskymáků), tradice přistěhovalců, hlavně Francouzů, Irů, Skotů a Angličanů. V moderní době je velice silný vliv americké kultury a amerických médií.

Ke kanadské kultuře patří také dva oficiální kanadské sporty, a to hokej a lakros. Hokej je oficiální kanadský zimní sport a v Kanadě je velmi populární. Lakros je letní sport a má své kořeny u původních obyvatel Kanady.

Jazyk

Úředními jazyky jsou v Kanadě angličtina (mateřský jazyk 59,7 % obyvatel) a francouzština (mateřský jazyk 23,2 % obyvatel). Francouzština má nejsilnější pozici v Québecu, kde je zároveň jediným oficiálním jazykem. Québec je také jedinou provincií Kanady, v níž nemá angličtina žádný oficiální status a v níž se většina obyvatel anglicky nedomluví.

Turismus

Ať už jedete do Kanady za kulturou, historií nebo za přírodou, přijdete si na své. Kanada má pro každého něco. Úžasnou divokou přírodu, krásná malá městečka i obrovská velkoměsta s mrakodrapy. Snad jedině milovníci povalování na pláží zde příliš nepochodí.

Geografie

Kanada je díky své rozloze druhým největším státem světa. Rozkládá se v severní části Severoamerického kontinentu. Na severu patří ke kanadskému území řada arktických ostrovů zasahujících až k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od Grónska. Na západě tvoří hranici Kanady pacifické pobřeží a hranice s Aljaškou. Na jihu je pak hranice s USA, jejíž součástí je i oblast Velkých jezer. Patří mezi ně Michiganské jezero, jezero Ontario, Hořejší, Huronské a Erijské jezero. V severní části země se vypíná tzv. Kanadský štít, který zabírá značnou část centrální a východní Kanady až k Velkým jezerům.

Ve středu Kanady se rozkládají velké planiny a stepi, které zabírají pětinu její rozlohy. Na západ od těchto planin se až k pobřeží Tichého oceánu táhnou Skalisté hory, jejichž výška dosahuje téměř 4.000 metrů. Rovnoběžně se Skalistými horami se podél západního pobřeží táhne Pohoří sv. Eliáše, kde se nachází nejvyšší hora Kanady Mount Logan měřící
5.959 m n. m. Od Hudsonova zálivu se až na poloostrov Labrador rozprostírá Laurentinská náhorní plošina. Sever země je pokrytý velkou Arktickou nížinou, která je porostlá tundrou a téměř neobydlená. Na východě Kanady najdeme největší nálevkové ústí řeky na světě, které vytvořila řeka sv. Vavřince. Řeka vlastně tvoří jakýsi záliv, na jehož konci se rozkládá ostrov Newfounland.

Rozlohou by se Česká republika do Kanady vešla asi 127x.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Kanadský dolar

Měnou v Kanadě je kanadský dolar (CAD). 1 CAD se dělí na 100 centů. Mince dolaru jsou raženy v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů a dále pak 1 a 2 dolary. Pěkné barevné bankovky kanadského dolaru mají nominální hodnoty 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Místní běžně říkají dolaru buck (anglicky) nebo piastre (francouzsky) a také každá mince má v běžné mluvě své originální pojmenování:

 • C$ 1 je „loonie“,
 • C$ 2 je „twoonie“,
 • 25centová mince je „quarter“,
 • 10centová mince je „dime“,
 • 5centová mince je „nickel“,
 • 1centová mince je „penny”.

Směnárny a platba kartou

Narazit na směnárnu nebo banku, kde si můžete vyměnit peníze, není žádný problém. Stejně tak bankomaty jsou na každém rohu a platit platební kartou se dá běžně na většině míst, a to i mimo větší města.

Kolik co stojí

Je potřeba si dát pozor na to, že v Kanadě není daň (GST) automaticky připočítána v ceníkových cenách služeb a produktů. Takže pokud chcete například v obchodě vědět reálnou cenu zboží, musíte si ji sami dopočítat. Daň činí 7 %. Pozitivní je fakt, že turisté mají nárok na vrácení této daně. Podmínkou ovšem je, že předložené účty musí být na zboží nejméně za 50 dolarů a v celkové hodnotě přes 200 dolarů.

Příklad cen:

 • Mléko 1 l – 2.2 C$,
 • Vejce 12 kusů – 3,3 C$,
 • Máslo 250 g – 4 C$,
 • Chléb – 2,7 C$,
 • Těstoviny 0,5 kg – 1,3 C$,
 • Kuře 1 kg – 13 C$,
 • Brambory 1 kg – 2.5 C$,
 • Jablka 1 kg – 3,9 C$,
 • Banány 1 kg – 1,8 C$,
 • Voda 1,5 l – 1,2 C$,
 • Pivo lahvové 0,5 l–2,7 C$,
 • Benzin 1 l – 1,05 C$,
 • Lístek na metro nebo autobus v rámci města – 3 C$,
 • Taxi 1 km – 1,8 C$,
 • Hostel nebo levný hotel – od 20 C$ za noc,
 • Lepší hotel – od 70 C$.

Spropitné a smlouvání

V Kanadě je zvykem nechávat spropitné ve výši 10 % z ceny, pokud jste se službou byli spokojeni. Samozřejmě záleží na vás, na kolik obsluhu oceníte. Všeobecně se dá říct, že kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni, Kanaďané si jsou vědomi toho, že za ochotu a vstřícnost budou odměněni spropitným a k zákazníkům podle toho přistupují.

Se smlouváním pochodíte stejně, jako ve většině západních zemí, tedy vůbec.

Jak ušetřit

Pokud chcete ušetřit, stravujte se ve fast foodech, u stánků na ulici nebo si jídlo připravujte sami. Ubytování si najděte v levném hotelu nebo v kempu. V Kanadě je stejně jako v USA oblíbené používat slevové kupóny na kdeco. Kupóny si můžete najít na internetu a vytisknout nebo je běžně najdete v novinách či v podobě letáků.

Denní rozpočet

Pokud cestujete s nízkým rozpočtem, můžete se vejít do 55 C$ na den. Ubytování se dá sehnat za 25 C$, jídlo si nakoupíte v supermarketu za cenu do 20 C$ a nějaké drobné bude potřeba na hromadnou dopravu.

Při středně vysokém budgetu počítejte s částkou kolem 130–150 C$ na den. Pokoj v hotelu seženete za 80 C$ za noc, za jídlo v restauraci dáte kolem 30 C$, na kulturní vyžití a zábavu počítejte 20 C$ na den a opět bude potřeba ještě něco na dopravu.

Pokud si budete užívat vyššího budgetu, počítejte s denní částkou začínající na 250 C$ a více. Luxusnější pokoj vás bude stát od 180 C$ za noc, za jídlo si můžete dovolit dát v restauraci 50 C$ a více, za zábavu počítejte 30 C$ na den a opět bude potřeba započítat nějaké peníze na dopravu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Kanady

Do Kanady se běžně létá jak z Prahy, tak i ze všech větších okolních letišť. Vstup na kanadské území je také možný přes pozemní přechody z USA. Obvyklá cena letenky z Prahy do Toronto nebo Montrealu činí kolem 12.000 Kč, na západní pobřeží do Vancouveru pak od 16.000 Kč výš a o letních prázdninách se jen stěží dostanete pod 20.000 Kč.

Z USA se můžeme do Kanady dostat i vlakem, příjemná cesta vede například ze Seattlu do Vancouveru nebo na početných trasách z Toronta. Rezervaci a platbu jízdenek můžete provést na webu amtrak.com.

Jak se nejlépe dopravovat

Kanda je jako stvořená pro milovníky roadtripů, auto dá určitě největší svobodu k poznávání krás země. Veřejná doprava je sice kvalitní, ale do menších měst a obcí zajíždí jen sporadicky, do národních parků pak zpravidla vůbec.

Autem

Kanada je protkána velmi kvalitní sítí silnic a dálnic, na nichž se nevybírá mýtné. Velká města jsou spojena mnohoproudými dálnicemi. Obecně lze říci, že v Kanadě se na silnicích méně spěchá a méně riskuje. Nikdo se nikam necpe a zbytečně nestresuje. Maximální povolená rychlost je na dálnicích 100 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h a většinou se dodržuje. Jezdí se zde stejně jako u nás vpravo a ani značky a dopravní předpisy se příliš neliší od těch našich. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v Evropě (cca 1,05 C$ za litr).

Na autopůjčovny v Kanadě narazíte na každém rohu. Než podepíšete smlouvu, vždy si překontrolujte vůz i nabízené pojištění, které je zahrnuto v ceně. Aby vám auto zapůjčili, je potřeba vlastnit platební kartu, na které vám bude blokována vratná záloha za půjčení. K řízení motorového vozidla při turistických cestách postačuje český platný řidičský průkaz, doporučuje se však používat mezinárodní řidičský průkaz.

Karavan v Kanadě

Silnice v Kanadě

Autobusy

Autobusová doprava je velmi kvalitní a rozvinutá. Dostanete se s ní do všech koutů země i do odlehlejších míst. Největším kanadským autobusovým dopravcem je společnost Greyhound Bus Company, která nabízí meziměstskou i transkontinentální dopravu. Společnost Grayline Coaches vás zase odveze k nejatraktivnějším turistickým cílům, jelikož se specializuje na turisty.

Obecně je cestování autobusem nejlevnější ze všech způsobů dopravy (při cestování ve vícečlenné skupině asi vyjde levněji auto). Většina dopravců umožňuje zvýhodněné koupě jízdenek přes internet. Například cesta z Toronta do Montrealu (cca 8 hodin) vyjde v průměru na 55 C$, z Toronta do Vancouveru pak za autobus zaplatíte cca 250 C$ a na cestě budete skoro 3 dny.

 • Greyhound: největší dopravce v celé Kanadě, provozuje i trasy do USA,
 • Megabus: provozuje spojení z Montrealu přes Toronto a další mezilehlá města k Niagarským vodopádům a dále do USA (Buffalo),
 • Coach Canada: jezdí především v Ontariu a také mezi Montrealem a Torontem,
 • Intercar a Limocar: využijete především při cestách do a po Quebecu,
 • Pacific Coach Lines: jezdí na západním pobřeží Kanady, především v provinci Britská Kolumbie,
 • Maritime Bus: bude se hodit při cestování po Novém Brunswicku, provincii Nova Scotia a ostrově Prince Edwarda,
 • DRL Coachlines: hlavní dopravce v Newfoundlandu,
 • Red Arrow: spojuje největší města v provincii Alberta,
 • STC Bus: největší autobusová společnost v Saskatchewanu.
Letecká doprava

Vzhledem k velké rozloze Kanady je cestování letadlem nejpraktičtější, nejrychlejší a nejvýhodnější způsob překonávání velkých vzdáleností. Jelikož na severu země neexistují silnice, používají se jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny. Musíte se však připravit na to, že cestování letadlem po Kanadě není tak levné, jako cestování letadlem po Evropě, ceny mohou nepříjemně překvapit a při cestách na daleký sever nepřipravené cestovatele i zruinovat.

Největšími aerolinkami pro cestování po Kanadě jsou Air Canada a Westjet.

Železnice

Železniční sít provozuje železniční společnost VIA, která zajišťuje spojení mezi většinou důležitých a větších měst. Ve velkých městech jezdí příměstské vlaky, které jsou ideální dopravní prostředek spojující centrum města s předměstím. Vlaky jsou čisté a cestování po železnici je velmi pohodlnou variantou přesunu.

Rezervaci jízdenek a kontrolu jízdních řádů provede přes web viarail.ca.

Železniční nadšenci by neměli vynechat známou trasu napříč Kanadou, lístek z Toronta do Vancouveru vyjde na 470 C$, většina cestujících však využije pouze nejatraktivnější úsek cesty z Calgary do Vancouveru, který překonává Skalisté hory.

Vlak v Kanadě

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kanadská kuchyně

Kanadská kuchyně je ovlivněna hlavně kuchyní americkou a také francouzskou a britskou. Oblíbeným jídlem jsou všudepřítomné hamburgery. Ve velkém se také pojídají hotdogy, steaky, pizza, žebírka nebo třeba kuřecí křidélka. Nechybí ani ryby a mořské plody. Oblíbenými přílohami jsou fazole, boby a kukuřičná kaše, ale také smažené hranolky, opékané brambory nebo smažená cibule. Běžnou součástí jídel jsou nejrůznější saláty. Hlavním jídlem dne není oběd, ale večeře.

Kanadská kuchyně

Pro kanadskou kuchyni je typický také javorový sirup. V Kanadě ho užívají hlavně jako polevu na palačinky, vafle, toasty nebo zmrzlinu. Vyrábí se z něj i další sladkosti, bonbóny nebo lízátka a dokonce se přidává i do některých druhů piv.

Jak se stravovat jako místní

Kanaďané se rádi stravují ve fast foods typu McDonald´s, Burger King a podobně.

Najdete zde však i klasické restaurace nabízející velmi kvalitní pokrmy, proto si nechte od místních doporučit jejich oblíbenou restauraci a zajděte si na dobrou večeři.

Kanaďané také rádi grilují, takže pokud dostanete pozvání na barbecue, určitě neodmítejte.

Obvyklé ceny v restauracích

Průměrné ceny v restauracích:

 • Jídlo ve fast food – do 10 C$,
 • Jídlo v levnější restauraci – od 15 C$,
 • Jídlo v lepší restauraci – od 30 C$,
 • Točené pivo 0,5 l – 5,75 C$,
 • Cola 0,33 l – 1,95 C$,
 • Voda 0,33 l – 1,67 C$,
 • Cappuccino – 3,78 C$.
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Rybaření

Velmi oblíbenou aktivitou nejen turistů, ale i místních, je rybaření ve sladkovodních tocích. Nahazování vlasce je jednou z nejběžnějších činností prováděných pod zdejším širým nebem.

Rybaření v Kanadě

Národní parky

Kanadské národní parky patří k těm nejkrásnějším na světě a samy o sobě by vydaly na několik stovek normostran textu. Ta nejzajímavější a nejfotogeničtější místa najdete v Albertě a Britské Kolumbii. Nejpodrobnější informace poskytne oficiální web pc.gc.ca.

V roce 2017 slaví Kanada 150. narozeniny a pro všechny návštěvníky národních parků si přichystala milý dárek. Tím je "Parks Canada Discovery Pass na celý rok 2017" zdarma, lze zaslat i do ČR. Platí do všech národních parků a národních historických památek. Objednat >>

Hiking kanadskou přírodou

Pěší turistika

Kanada nabízí široký výběr tras a stezek a vybere si tu opravdu každý. Většina tras se nachází na území národních parků nebo provinčních přírodních rezervací. Mezi nejlepší místa pro pěší túry patří 700 km dlouhá trasa Bruce Trail v provincii Ontario, která vede od jezera Ontario směrem na sever ke Georgijské zátoce, dále pak ontarijská přírodní rezervace Killarney a národní park Pukaskwa na Hořejším jezeře, přírodní rezervace Parc de la Gaspésie a Parc du Mont Tremblant v Québeku, newfoundlandský národní park Gros Morne, trasa Fundy Trail v Novém Brunšviku, spojující St. Martins a národní park Fundy a pobřežní trasa v národním parku Pacific Rim.

Hiking v Kanadě

Vodácké sporty

V kanadě si přijdete na své ať už jako zkušený vodák, nebo jako vodák „začátečník”. Můžete vyrazit na sjezd divoké řeky nebo se jen vydat na kánoi na průzkum jezera. Mezi nejnavštěvovanější vodácké oblasti patří národní park Kejimkujik v Novém Skotsku, québecký národní park La Mauricie a přírodní rezervace La Verendrye, přírodní rezervace Algonquin a Killarney v Ontariu, národní park Prince Albert v Saskatchewanu, přírodní rezervace Bowron Lake a Wells Gray v Britské Kolumbii, národní park Nahanni na území Severozápadních teritorií a řeka Yukon protékající Yukonským teritoriem.

Kanoing v Kanadě

Pozorování velryb

Na obou koncích Kanady se vždy jednou ročně objevují velmi blízko břehu velryby. V každém větším městečku funguje několik agentur, které nabízejí obvykle 2 až 5 hodinové vyjížďky lodí právě za účelem pozorování těchto majestátních živočichů. Obvykle za takovou túru zaplatíte mezi 50 a 70 kanadskými dolary.

Na východním pobřeží bývají nejideálnější podmínky v průběhu srpna až října, a to především v provincii Nova Scotia, případně v quebecké lokalitě Tadoussac.

Naopak na západním pobřeží zamiřte na Vancouver Island (ten, kde najdete hlavní město Britské Kolumbie, Victorii). Velryby se zde vyskytují předvším od konce června do konce srpna.

Velryby v Kanadě

Hokej

Hokej je kanadským národním sportem a každé velké kanadské město je domovem některého z teamů hrajícího NHL. Zajít si v Kanadě na hokej je opravdu velký zážitek, pro Kanaďany je hokej něco jako náboženství.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Mezi ČR a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je důležité nezapomenout si vyřídit dobré cestovní pojištění. Náklady na lékařské ošetření v Kanadě jsou v porovnání s ČR velmi vysoké.

Pokud se budete pohybovat v divočině, je nutné si dávat pozor na volně žijící zvířata, především medvědy, ale i bizony, losy nebo vlky. Problémy může způsobit také nepřízeň počasí nebo kontakt s jedovatými rostlinami. V divočině se také nemusíte dostat k civilizaci, ani telefonnímu signálu, proto před odjezdem proto vždy někoho informujte, kam se hodláte vydat.

Kriminalita

Celková bezpečnostní situace v Kanadě je velmi dobrá a při běžných cestách nehrozí turistům zvýšené nebezpečí. Přesto je dobré i zde dodržovat základní bezpečnostní opatření, jako všude jinde. V Kanadě se obecně budete cítit bezpečněji než v Česku.

Internet a elektřina

V obydlených místech Kanady je internet běžně dostupný. Není problém připojit se na wifi někde v kavárně, restauraci nebo v hotelu.

Předplacené simkarty nejsou v Kanadě zrovna levné. V zemi fungují tři národní telefonní operátoři (Telus, Bell, Roger) a pak mnoho regionálních operátorů. Například u Bellu si můžete pořídit na měsíc 100 MB dat za $ 10, 500 MB za $ 25 a 1 GB za $ 30. K částce je ještě nutné přičíst cenu samotné simkarty $ 10.

Elektrické napětí je 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou amerického typu.

Důležité kontakty

Policie, záchranná služba, hasiči: 911

České zastupitelské úřady:

Telefon: 001613/5623875

Nouzová linka: 001613/7942277

Telefon: 001 416 972 1476

 • Honorární generální konzulát české republiky v Kanadě – Honorary Consulate
  of the Czech Republic, 611 – 71 st. Avenue S. E., Calgary

Telefon: 0014032694924

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě (do 6 měsíců) víza, nicméně před cestou do Kanady je potřeba vyplnit eTA (electronic travel authorization), obdobu amerického systému ESTA. Žádost o povolení cesty je podávána prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada. Cena činí 7 C$. Bezvízový režim se vztahuje na krátkodobý pobyt za účelem turistiky, návštěvy rodiny nebo přátel a za účelem obchodním a studijním. Během tohoto pobytu není možné v Kanadě pracovat.

Počítejte s tím, že při vstupu do Kanady budete podrobeni krátkému rozhovoru s imigračním úředníkem.

Další dokumenty

Cestovat do Kanady byste měli na biometrický pas obsahující alespoň jednu prázdnou stránku. Doba platnosti českého pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady.

Na vyzvání imigračního úředníka jste dále povinni prokázat dostatek finančních prostředků pro váš pobyt, dobrý zdravotní stav a úmysl Kanadu včas opustit.

Při vstupu na kanadské území musíte mít vyplněnou kartičku celní deklarace. Běžně ji dostanete v letadle (či na lodi). V případě silničního přechodu z USA si ji lze vyzvednout na hraničním přechodu nebo na železniční stanici v USA v případě cesty vlakem.

Pokud si chcete prodloužit svůj pobyt v Kanadě, je potřeba o to požádat imigrační úřady (sídlí v hlavních městech jednotlivých provincií), a to nejpozději 30 dnů před vypršením doby vašeho pobytu. Za prodloužení pobytu v Kanadě se platí nevratný poplatek 75–150 CAD.

Přihlašovací povinnost v Kanadě neexistuje.

Očkování

Při cestě do Kanady není povinné nebo doporučené žádné očkování.

Celní předpisy

Předměty, které podléhají určitému omezení při jejich dovozu do Kanady, lze rozdělit do tří skupin:

1. Předměty zakázané – jako jsou například předměty představující dětskou pornografii, propagandu nesnášenlivosti a rasové nenávisti, narkotika, padělané peníze či automatické zbraně.

2. Předměty, které lze dovézt pouze s povolením kanadských úřadů či potvrzením úřadů zemí, z nichž předměty pochází – povolovací režim či požadavek na příslušná potvrzení se vztahuje například na dovoz živých zvířat, rostlin, potravin, zbraní, předmětů kulturní hodnoty apod.

3. Kategorie předmětů či zboží, jejichž dovoz je kontrolován co do množství – spadají sem některé potraviny (hovězí či mléčné výrobky, některé druhy čerstvého ovoce, čerstvá zelenina) či ohrožená zvířata nebo rostliny.

Osvobození od cel při dovozu zboží se vztahuje na věci osobní spotřeby potřebné pro délku pobytu a částky do hodnoty 750 CAD. Je možno dovážet cigarety do 200 ks či 50 ks doutníků, alkoholické nápoje do objemu 1, 5 l v případě vína nebo 1,14 l v případě lihovin či maximálně 24 (355 ml) plechovek nebo lahví piva. Celní sazby při nadměrném dovozu zboží či lihovin se pohybují okolo 30 % z hodnoty zboží.

Pokud se dováží jakékoli jídlo, rostliny, zvířata a výrobky z nich, je nutné tyto položky uvést do celního prohlášení, která jsou rozdávána cestujícím na palubách letadel před přistáním v Kanadě.

Obecně celní předpisy Kanady odpovídají standardu západních států s výraznějším omezením v oblasti péče o ochranu životního prostředí a zdraví.

Co vidět a navštívit v Kanadě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kanadě

Zavřít boční panel

Ottawa

Ottawa je hlavním městem Kanady a také čtvrtým největším městem země. Statut města Ottawa získala až v roce 1855 díky královně Viktorii, která vybrala toto město jako sídlo kanadské vlády. V Ottawě najdeme sídla mnoha institucí, muzea, památníky a další. Nachází se zde i kanadská Národní galerie (National Gallery of Canada) a také Royal Canada Mint, kde se razí kanadské i zahraniční mince. Na břehu řeky stojí budova kanadského parlamentu, v níž je i parlamentní knihovna. Další státní budovou je i Nejvyšší soud.

V Ottawě můžeme navštívit také Národní umělecké centrum (National Arts Centre), Kanadské muzeum kultury (The Canadian Museum of Civilisation) a velké množství divadel, muzeí a knihoven. Ottawa je také městem parků a zahrad, mnoho jich najdete například kolem Parlamentního vršku. Díky husté síti stezek jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku, ale i pro pěší procházky.

Zavřít boční panel

Toronto

Je největším městem Kanady a hlavním městem provincie Ontario. Toronto představuje obchodní a kulturní centrum země. Jeho výraznou dominantou je telekomunikační a turistická věž CN Tower, která se tyčí do výšky 553 metrů. V nejvyšším patře věže je umístěna restaurace s překrásným výhledem. Za krásných a jasných dní lze z věže vidět až do dálky 100–120 km. Dalšími lákadly jsou například Skydome a Casa Loma. Kromě moderních výškových budov nabízí Toronto také řadu památek, bohaté kulturní zázemí a krásnou okolní přírodu.

Zavřít boční panel

Vancouver

Vancouver je největším městem Britské Kolumbie a zároveň také největším přístavem v Kanadě. Vancouver leží v údolí řeky Fraser u Tichého oceánu mezi úžinou Strait of Georgia a pohořím Coast Mountains a je obklopen nádhernou přírodou. Kolem města se rozkládá mnoho parků, z nichž největší je Stanley Park, kde se kromě indiánských totemů a historického děla nachází také Vancouver Aquarium, největší akvárium v Kanadě.

Mezi další oblíbená místa patří i cesta nad Clevelandovou přehradou a visutý most Capilano Suspension Bridge nad řekou Capilano. Ve Vancouveru najdeme také mnoho pláží, kde je možno provozovat vodní sporty. Nedaleko města se nachází lyžařské středisko Whistler Blackcomb, které je údajně nejlepším lyžařským střediskem na světě.

Pokud se do Vancouveru vydáte za kulturou, můžete navštívit třeba Vancouver museum, námořní muzeum Vancouver Maritime Museum, interaktivní muzeum Science World, Galerii umění nebo katedrálu Christ Church Catedral. Ve městě je i mnoho divadelních společností, které hrají například v divadlech Orpheum nebo Vogue. Ve Vancouveru se každoročně koná Mezinárodní jazzový festival a Festival lidové hudby. Po Hollywoodu a New Yorku je Vancouver třetím největším centrem filmové produkce v Severní Americe, občas je označován za Hollywood severu.

Zavřít boční panel

Montreal

Město Montreal je pojmenováno po kopci Mont Royal, pod kterým se nachází a ze kterého je krásný výhled po okolí. Montreal je po Paříži druhým největším francouzsky mluvícím městem na světě. V novém centru města najdeme mnoho mrakodrapů, velké obchodní centrum a spoustu restaurací. Za historií se vydejte do Old Town. Zde můžete navštívit například baziliku Notre-Dame de Montreal Basilica, starodávnou tržnici Marche Bonsecours, radnici City Hall nebo starý montrealský přístav.

Pokud vás zajímá sport, můžete omrknout Olympijský stadion, zajít si na hokejové utkání místního klubu Montreal Canadiens nebo na závody Formule 1, které se v Montrealu každý rok konají.

Zavřít boční panel

Québec

Québec je považován za kolébku francouzského osídlení a kolonizace Kanady. Quebecké staré město je jediným městem v celé Severní Americe, které je stále opevněno. Zachovalé městské zdi jsou zaneseny na seznam chráněných památek UNESCO.

Město je známo hlavně pro svůj zimní karneval. Quebecký zimní karneval je největším svého druhu na celém světě. Oficiálním velvyslancem zimního karnevalu je sněhulák pojmenovaný Bonhomme Carnaval. Mezi další zajímavosti města patří také provinční parlament, Muzeum jemného umění nebo Muzeum civilizace. Nevynechejte návštěvu historické čtvrti Upper Town či hotelu Chateau Frontenac, který je údajně nejfotografovanějším hotelem na světě. Nedaleko za městem můžete navštívit vodopády Montmorency, které jsou s výškou 83 metrů dokonce vyšší než slavné Niagarské vodopády.

Zavřít boční panel

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády se nachází na hranici Kanady a USA. Vodopády jsou jednou z největších turistických atrakcí Kanady. Byly vytvořeny přírodní skalní erozí na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a ústí do jezera Ontario. Vodopády se skládají ze dvou částí – 53 metrů vysoké Horseshoe Falls (Kanadská podkova) na kanadské straně a American Falls (21 m) na straně Spojených států.

Mezi těmito dvěma částmi vodopádů je Goat Island (Kozí ostrov). Na americké straně se ještě nachází menší vodopády Bridal Veil Falls,které jsou od hlavních vodopádů odděleny ostrovem Luna Island. Turisté se mohou nechat pod vodopády zavézt výletními loděmi Maid of the Mist. Na kanadské straně jsou také postaveny dvě vyhlídkové věže, Skylon Tower a Minolta Tower. V okolí je k vidění i mnoho památek a pevností, například pevnost Fort George, Fort Erie nebo Fort Niagara.

Zavřít boční panel

Dinosaur Provincial Park

Tento park leží v provincii Alberta, východně od Calgary u města Drumheller. Roku 1979 byl zapsán do světového dědictví UNESCO. Suchá, měsíční krajina parku byla kdysi tropickým deštným pralesem na břehu vnitřního moře. Archeologové zde odkryli přes 300 kompletních koster dinosaurů. Zkoumáním divoké přírody a divokých skalních formací tu můžete strávit celý den.

Zavřít boční panel

Jasper NP

Národní park Jasper je největší národní park ve Skalistých horách. Nachází se v provincii Alberta na ploše více než 10.000 km2. Hlavním turistickým centrem parku je město Jasper. Kousek od něj leží lanovka na horu Whistlers, odkud je krásný výhled na park i město Jasper.

Do jižní části parku zasahuje ledovcové pole Columbia Icefield, které představuje osm hlavních ledovců zabírajících plochu asi 325 km² a jejich tloušťka je až 365 metrů. V údolí Tonquin Valley najdeme jezero Maligne, které je se svojí délkou téměř 23 km druhým největším ledovcovým jezerem na světě. K dalším lákadlům parku patří oblíbené vodopády Athabasca Falls, které jsou vysoké 23 m. Park je také domovem pro mnoho divokých zvířat, jako je medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík bělák nebo bobr.

Zavřít boční panel

Banff NP

Tento park byl založen roku 1885 jako první národní park v Kanadě a je jeden z nejstarších národních parků na světě. Park leží v provincii Alberta a má rozlohu 6.641 km2. Největším lákadlem parku je jezero Lake Louise s azurově modrou vodou, které je obklopeno jehličnatými lesy a nad nímž se tyčí ledovec Viktoria. Překrásné je také jezero Moraine ukryté v Údolí deseti vrcholů. Nejvyšším vrcholem parku je hora Mount Assiniboine měřící 3.618 m n. m. Své útočiště v parku nalezlo mnoho živočichů, jako jsou například medvědi, vlci, jeleni vapiti, losi, rysi, lišky a kojoti.

Zavřít boční panel

Glacier NP

Park leží v pohoří Selkirk Mountains. Jméno získal díky ledovcům, kterých se nachází na území parku více než 400. Zdejší klima je stejně jako příroda a svahy velmi drsné. Oblast se vyznačuje vysokými srážkami a v zimním období zde v průměru napadne až 23 metrů sněhu. V parku se nachází unikátní staré cedry a jedlovce. Místní hory jsou pro mnoho turistů a horolezců výzvou, protože prudký a náročný terén spolu s drsným počasím vytvářejí tvrdé podmínky vyznavačům horských sportů.

Počasí a sezóny v Kanadě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihovýchod (Ontario, Quebec)
Pro městskou turistiku nebo výlet k Niagarským vodopádům

-2 °C

-1 °C

3 °C

9 °C

17 °C

22 °C

25 °C

25 °C

20 °C

13 °C

6 °C

1 °C
Západ (Britská Kolumbie)
Túry po horách a národních parcích

5 °C

6 °C

8 °C

13 °C

16 °C

19 °C

22 °C

22 °C

18 °C

12 °C

8 °C

5 °C
Sever (Yukon)
Extrémní turistika po liduprázdných horách a pláních

-22 °C

-16 °C

-8 °C

2 °C

13 °C

18 °C

19 °C

19 °C

10 °C

-2 °C

-17 °C

-20 °C

Počasí

V tabulce jsou uvedené hodnoty pro město Toronto, teplota vody pak pro oblast Nového Skotska.

Vzhledem k velké rozloze Kanady je zde podnebí rozděleno do několika podnebních pásů. Na severu je podnebí ovlivňováno Severním ledovým oceánem a je arktické a subarktické. Zimní teploty na polárním kruhu klesají až na -48 °C. Východní pobřeží ochlazuje Labradorský proud a vládne zde vlhké přímořské podnebí. Střední část Kanady až ke hranicím s USA je kontinentální, což představuje drsnou dlouhou zimu a teplé slunné, ale krátké léto. Vlivem teplého Severopacifického proudu je západní pobřeží teplejší, ale s četnějšími srážkami. Nejtepleji je v oblasti jezer a v jižním Ontariu. Teploty zde v létě vystoupí přibližně na 35 °C, naopak v zimě klesají až na -25 °C, někdy i méně.

Sezóny a kdy vyrazit

Vhodnou dobou pro návštěvu Kanady za účelem poznávání přírodních krás je období od jara do podzimu. Turisticky nejoblíbenější měsíce pro návštěvu Kanady jsou červenec a srpen. Pokud plánujete lyžování v Kanadě, je samozřejmě nejvhodnějším obdobím zima.

Skvělé akce do Kanady

ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
46 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu