Kazachstán
Kazachstán

Co dělat v Kazachstánu

Parky a rezervace

Příroda je to nejkrásnější, co Kazachstán nabízí. A také to nejpestřejší – v okolí Almaty velehory, v ostatních částech nekonečné stepi či unikátní jezera. Vyjeďte ke sladkoslanému jezeru Balchaš nebo nasajte „atmosféru pustiny“ u Aralského jezera.

Nádhernou přírodu navštivte v Národním parku Altyn Emel asi 4 hodiny jízdy autem od Almaty. Vydejte se až na vrchol písečné duny, z níž uvidíte dalekou a nekonečnou krajinu Kazachstánu se stepí a horami. Vydejte se také výlet do hor Aktau a budete uchváceni barevnými tvary reliéfu, jimiž je toto místo tvořeno.

Skvělým místem pro turistiku jsou jezera Kolsai, kde můžete strávit pár hodin nebo jít několikadenní treky. Připravte se však na větší počet lidí u prvního jezera.

Navštivte také Charyn Canyon a budete si připadat jako v USA u Grand Canyonu. Návštěva těchto míst je vhodná i pro rodiny s dětmi, výlety do kaňonu i k jezerům Kolsai nejsou náročné.

Užitečné rady pro návštěvu různých míst jsou k dispozici například zde nebo zde.

Památky

Ve volných dnech stojí za to nasát atmosféru kazašských měst a prohlédnout si některé památky, která nabízí. V Almaty navštivte budovu státní opery z 30. let 20. století či Chrám Nanebevzetí Páně z prvního desetiletí minulého století.  

Milovníci moderní až bizarní architektury si přijdou na své, především v hlavním městě Nur-Sultan. Vyrostly zde moderní budovy, například věž Bayterek.

Vyjížďky na koních

V Kazachstánu umí každý jezdit na divokých koních, dokonce i děti odhadem již okolo 8–10 let. Proto je jízda na koních nabízena téměř na všech populárních místech a vyzkoušet si ji může každý. Například ze Saty k jezeru Kaindy nebo v okolí jezer Kolsai – tam zaplatíte za projížďku od jednoho ke druhému jezeru 10.000 KZT, výlet trvá celkově asi 4–5 hodin.

Potápění

Pro milovníky potápění je výborné jezero Kaindy, z něhož ční kmeny mrtvých stromů a pod hladinou je úžasný „podvodní les“. Nejlepší měsíc pro potápění je červen, vzhledem k nadmořské výšce jezera (2.000 m n. m.) je teplota vody nízká (maximálně okolo 6 °C). 

Pro romantiky

S vaším partnerem/partnerkou se vydejte na večerní procházku Almaty do blízkého okolí státní opery, v níž hraje živá hudba a zažijete atmosféru největšího kazašského města – ideální varianta pro odpočinkový a poklidný den. 

Na západ slunce se vydejte do kaňonu Charyn, v němž můžete následně i přenocovat.

Zimní sezona

Pokud někdo uvažuje o návštěvě v zimě, určitě ho potěší například středisko Šymbulak nacházející se jen něco málo přes 20 km od Almaty. O víkendech stojí denní lístek 6.500 tenge, ve všední den 4.500 tenge. Online informace i v angličtině najdete na této stránce.

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.