Kazachstán
Kazachstán

Jídlo v Kazachstánu

Kyrgyzská kuchyně

V kazašských restauracích najdete nejrůznější druhy masa, doporučujeme vyzkoušet například ovčí. Velmi oblíbené jsou šašliky – různé druhy masa na špízu, které místní podávají například s grilovanou zeleninou. Národní pokrmem v Kazachstánu je bešbarmak, což je skopové nebo koňské maso s nudlemi, které se vaří v kotli.

Dalšími klasickými pokrmy, které naleznete téměř všude, jsou:

  • Boršč (polévka z červené řepy s masem a další zeleninou),
  • Plov (směs rýže, skopového masa a zeleniny),
  • Pelmeně (plněné masové taštičky),
  • Manty (knedlíky plněné mletým masem či zeleninou vařené v páře),
  • Boso langman (smažené nudle s masem a zeleninou – v restauracích často nabízí i bezmasou verzi).

Skoro do všech pokrmů se přidává kopr.

Jak se stravovat jako místní

Mimo města vás mohou pohostit i místní (například v NP Altyn Emel) s jejich tradičními pokrmy, osobně jsme nevyzkoušeli. Určitě si dávejte pozor na občerstvení z ulice (například vařené kukuřice, různé nápoje atd. …), Kazachstán je oblast, kde můžete dostat cestovatelský průjem. Léky proti tomu si pořiďte v Česku, na předpis stojí kolem 75 Kč.

V restauracích si místní často objednávají pivo do 5litrového soudku nebo vysoké úzké sklenice, z níž si ho sami „čepují“. Jako hlavní jídlo si dávají nejčastěji maso s přílohou a ceny v restauracích se pohybují obvykle v rozmezí 100–300 Kč.

Obvyklé ceny v restauracích

Celkově se ceny za polévku, hlavní jídlo a pití pohybují od 100 Kč výše, do 300 Kč se najíte téměř všude, samozřejmě vyjma těch nejluxusnějších restaurací. Ve městech je dostupné velké množství restaurací s domácí i cizí kuchyní, nechybí ani známá rychlá občerstvení (levnější než u nás). Některé restaurace mají otevřeno dokonce nonstop.

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.