Kazachstán
Kazachstán

Doprava v Kazachstánu

Vnitrostátní lety

Vnitrostátní lety probíhají především mezi městy Nur-Sultan a Astana. Toto spojení nabízí 5 leteckých společností – SCAT, Air Astana, Bek Air, Qazaq air a Irtysh Air. Je doporučeno kupovat tyto lety s dostatečným předstihem, o víkendech a prázdninových dnech bývají plné. Ceny stojí okolo 2.500 Kč.

Dalšími letišti jsou Aktau, Karaganda, Šymkent, Aktobe nebo Pavlodar.

Auto

V Kazachstánu je nutné překonávat větší vzdálenosti, proto je určitě dobrou volbou půjčení auta. Jako další důvod pro půjčení auta můžeme jmenovat to, že na turistická místa je velmi špatná (spíše žádná) dostupnost veřejnou dopravou. 

Dejte však pozor na podmínky půjčoven, například některé v Almaty nepovolují vůbec vyjet mimo město nebo mají pro Kazachstán nesmyslné omezení denních kilometrů! Hodně jich najdete také s webovými stránkami pouze v ruštině.

Velmi dobré recenze má půjčovna Vladex, s níž byla komunikace na velmi dobré úrovni. Smlouvu vám dají podle ostatních recenzí v angličtině (což není u všech půjčoven běžné) a můžete s půjčeným autem vyjet i do Kyrgyzstánu. Pozor však na denní omezení (lze ujet jen 300 km), pokud však uvážíte cestování ve 4 lidech, je cena za ujeté kilometry navíc velmi malá. Kancelář mají v Nur-Sultanu a Almaty.

Vynikající společnost na půjčení auta je Iron Horse Nomads, která nabízí dokonce možnost projet jejich auty také Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán. Kancelář funguje v Almaty, neexistuje zde žádné denní kilometrové omezení a vedoucí je velmi příjemný rodilý Američan. Je to také ideální pro mladé řidiče – nenajdete zde žádný příplatek kvůli věku. Řídit jejich auta lze od 21 let s minimálně 2 roky zkušeností. 

Na internetu je obecně hodně řešená kazašská policie. Nikdo z policistů nebude mluvit anglicky, mohou chtít úplatky. Například v Almaty je při výjezdu z města policejní kontrola vcelku běžná, pouze zkontrolují dokumenty a pustí vás. 

Řízení v Kazachstánu je náročnější než v Evropě. Ve velkých městech čekejte zácpy, z pruhu do pruhu se přejíždí jakkoli a bez blinkrů. V pravém pruhu se také často parkuje a odstavují se zde vozidla. V obcích je povolená rychlost 60 km/h, mimo obce 90 km/h, na dálnicích 140 km/h. Dálnice a silnice ve městech fungují většinou v dobrém stavu, některé hlavní tahy jsou mimo města hodně zvlněné a plné děr. Vedlejší cesty bývají často nezpevněné, dokonce i k některým turistickým cílům. Vyplatí se proto dopředu vše naplánovat kvůli typu auta, v okolí Almaty se obecně doporučuje terénní auto s pohonem 4x4, obzvláště pokud míříte do NP Altyn Emel či k jezeru Kaindy.

Vlaky

Alternativou k letecké přepravě je vlak. Jízdenky od kazašských železnic se dají sehnat na této stránce, která funguje i v angličtině. Jízdenku je dobré kupovat předem, lze platit i kartou přes internet.

Existuje vlakové spojení velkých měst, výhodou je i to, že se dá cestovat pohodlně v noci. Na uvedené stránce se dá vybrat, jak luxusní jízdenku budete chtít. 

Obyčejná zpáteční jízdenka na trasu mezi Nur-Sultanem a Almaty (nádraží II.) stojí průměrně 9.000 KZT (cca 550 Kč), v luxusní třídě může být cena i trojnásobná. Jízda mezi hlavním a největším městem Kazachstánu trvá přibližně 15 hodin.

Veřejná doprava

Na cestování po Kazachstánu je vhodné a levné využít maršrutky – ty nemají žádný jízdní řád a vyjedou, až se naplní, což trvá cca 30–45 minut. V Almaty vyjíždí spoje z nádraží Sayran, v němž se poměrně rychle zorientujete. Z letiště se na Sayran dostanete přímo linkou 106, která staví u hotelu Favorit, jízda trvá něco přes hodinu. Lístek stojí 150 KZT a platí se přímo u řidiče, je dobré mít u sebe drobnější peníze (řidiči často nemají na vrácení) a neukazovat veřejně, že disponujete většími bankovkami.

Obecně je veřejná doprava dost chaotická a pokud jedete ve více lidech, doporučili bychom se ve velkých městech přesouvat taxíky (již zmíněné Yandex taxi). Místní řidiči jsou znalí a umí se vyhnout dopravním zácpám, které se vyskytují téměř všude.

V Almaty funguje také 1 linka metra, lístek stojí 80 KZT (5 Kč), dostanete ho ve formě mince, kterou hodíte do turniketu a ten vás pustí do stanice. Všechna zavazadla jsou před vstupem kontrolována rentgenem a lidé prochází bezpečnostním rámem. 

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.