Kazachstán
Kazachstán

Bezpečnost v Kazachstánu

Zdraví

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Od května 2018 je také vydáno upozornění na výskyt meningokokových onemocnění, které se šíří v jižním Kazachstánu v okolí města Almaty. U Almaty hrozí také nebezpečí zemětřesení, povodní či sesuvů půdy.

Určitě s sebou mějte základní lékárničku, jedná se také o oblast, kde se cizinci mohou potýkat s cestovatelským průjmem, proto si od své lékařky zajistěte léky na předpis. Pijte pouze balenou vodu. Kazašská zdravotní péče není na moc kvalitní úrovni.

V Kazachstánu existují 2 časová pásma (GMT +5 a +6 hodin). V době, kdy je u nás letní čas a je nejvýhodnější doba k návštěvě země, je na západě Kazachstánu o 3 hodiny více než v Česku, v Nur-Sultanu a Almaty o 4 hodiny více. Žádný jetlag by vás tedy neměl postihnout.

Kriminalita

Pozor hlavně na kapesní krádeže, rozhodně nenechávejte věci bez dozoru. Nikdy také nedávejte z ruky pas a peněženku a neukazujte, že u sebe máte větší obnos peněz! Doporučujeme také rozdělit peníze do více peněženek.

Důležité kontakty

  • Hasiči – 101
  • Policie – 102
  • Záchranná služba – 103
  • Mimořádné událost – 112
  • Kontakt na velvyslanectví Nur-Sultan zde.
  • Kontakt na konzulát Almaty zde.

Další postřehy

V Kazachstánu najdete klasické evropské zásuvky, žádný speciální adaptér pro nabíjení elektronických zařízení nepotřebujete.

Vzhledem k levným cenám za kazašské simkarty je výhodné si ji pro pobyt pořídit. Například simkarta od operátora Beeline s neomezeným voláním a SMS na kazašská čísla a 10 GB dat vás vyjde na 5.000 KZT (300 korun), což je pro srovnání stejná cena, jako kdybyste využili s českou simkartou v Kazachstánu 1 MB dat.

Pokud budete cestovat maršrutkou s krosnou, počítejte s tím, že po vás bude řidič chtít i po zaplacení jízdenky u pokladny ještě peníze navíc za zavazadlo (např. z Almaty do Biškeku 500 tenge za 1 zavazadlo = asi 30 korun).

Po příletu očekávejte, že vás jako turistu hned v příletové hale obestoupí taxikáři a budou vám nabízet odvoz do centra. Nenechte se zlákat, je to předražené.

Pokud jedete maršrutkou přes hranice do Kyrgyzstánu, jdete na pasové kontroly pěšky se všemi svými zavazadly. Cizinci však dostanou razítko velmi rychle, pracovníci jsou příjemní, maximálně se zeptají, odkud jste. Počítejte s frontami, přechod hranic zabere určitě hodinu. Ve směru Kyrgyzstán – Kazachstán pak na kazašské straně kontrolují vaše zavazadla i rentgenem. Maršrutka pak na vás čeká za pasovými kontrolami.

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.