Keňa
Keňa

Bezpečnost v Keni

Zdraví

V běžných cestovních průvodcích se většinou dočtete o nespočtu zdravotních rizik, které na vás v Keni čekají, a tudíž byste raději měli celou dobu zůstat v hotelu a přilehlém bazénu, aby se vám něco nestalo. Jakkoli byste však zdravotní rizika neměli podceňovat, není situace ani zdaleka tak dramatická, jak by se mohlo zdát.

Základem je nepodcenit očkování. Při cestách do Keni je povinná pouze vakcína proti žluté zimnici, avšak doporučuje se i očkování proti žloutence A i B, břišními tyfu a meningokoku. Ačkoliv očkování může být finančně nákladné, výhodou je, že vám vakcíny v těle vydrží několik let, tudíž je můžete využít i při dalších cestách. Výběr konkrétních vakcín pak vždy s dostatečným předstihem konzultujte se specialistou na cestovní medicínu.

Po řádném naočkování zůstávají nejběžnějším zdravotním rizikem střevní potíže způsobené většinou konzumací špatně upraveného jídla nebo nekvalitní vody. Ačkoli se těmto problémům nedá 100% zabránit, lze riziko alespoň snížit důsledným výběrem jídla. Především se vyhněte na ulicích připravovanému masu, jako jsou ryby nebo kusy vepřového či hovězího, jenž většinou celý den leží na přímém slunci bez jakéhokoli chlazení. Obecně lze doporučit si každé místo před nákupem jídla prohlédnout, abyste viděli, v jakých podmínkách se tam připravuje.

Pokud chcete mít 100% jistotu, co se týče vody, pijte jen balenou. Občas se však dá pít i kohoutková, vždy záleží na konkrétním místě. V luxusních hotelech byste s kohoutkovou vodou neměli mít problém, v těch obyčejnějších je dobré se informovat od personálu nebo klidně i od dalších hostů. Zároveň je dobré zachovat si v případě, kdy vám personál tvrdí, že voda je pitná, selský rozum – tudíž pokud uvidíte, že hygienická úroveň vašeho hotelu není příliš velká, kupte si raději balenou vodu.

Dalším typickým strašákem při cestách do Keni bývá malárie. Za prvé je nutné uvědomit si, kam přesně jedete a zjistit, jestli se v dané oblasti malárie vyskytuje. Například v Nairobi není malárie vůbec, v Mombase se naopak vyskytuje často. Jak známo, proti této nemoci neexistuje možnost očkování, pouze můžete preventivně brát prášky jako například Malarone. O jejich vhodnosti se však vedou diskuze, jelikož nejen že vás neochrání absolutně, ale jejich užívání je navíc doprovázeno mnoha nežádoucími účinky. Alternativně lze tedy neužívat žádnou prevenci a spoléhat se výhradně na silný repelent určený pro tropické oblasti.

Nutno také poznamenat, že když už byste malárii dostali, neohrozí vám v případě včasného vyhledání lékařské péče žádná rizika. Průběh nemoci navíc bývá velmi rychlý, takže už po pár nepříjemných dnech v posteli můžete pokračovat v dovolené. 

Za pověry lze považovat doporučení typu „v žádném případě nejezte jakékoli pouliční jídlo“, „nechoďte do levných restaurací pro místní“, „necestujte mimo turistické oblasti“, „malárie je smrtelně nebezpečná nemoc“ apod. Opět opakujeme doporučení konzultovat jakékoli zdravotní otázky se specialistou na cestovní medicínu, ideálně pak s takovým, který má vlastní zkušenosti s cestami do subsaharské Afriky.

Závěrem se sluší poznamenat, že úroveň lékařské péče v Keni je značně rozmanitá. Obecně však platí, že v čím větším městě se nacházíte, tím kvalitnější péče tam bude. Zároveň si v případě nutnosti ošetření zjistěte, která z nemocnic v daném městě je nejkvalitnější a do ní pak vyrazte – rozdíly jsou obrovské. Kvalitní cestovní pojištění vám pokryje veškeré náklady, přestože je daná nemocnice dražší než jiné.

Kriminalita

Velká kriminalita je dalším z faktorů, které turisty od cest do Keni odrazují. V běžných cestovních průvodcích se dočtete, že speciálně ve velkých městech je riziko přepadení obrovské, tudíž byste raději nikde neměli chodit sami, obzvláště pak v noci.

Pojďme si tyto informace uvést na pravou míru. Ano, riziko přepadení ve velkých městech existuje, ale dodržováním jednoduchých zásad se dá jednoduše minimalizovat. Především si s sebou do Keni vůbec neberte viditelné cennosti jako šperky či hodinky – abyste nelákali zloděje, musíte vypadat jako obyčejní lidé. Zároveň si s sebou na procházky berte jen nejnutnější hotovost a pas – nic jiného nepotřebujete. Dále se vyhýbejte prázdným temným uličkám – čím víc lidí kolem vás, tím menší pravděpodobnost, že si na vás někdo troufne.

Naopak se nemusíte bát využívat místní hromadnou dopravu – většina Keňanů vás bude považovat za atrakci, tudíž se s vámi mnohem pravděpodobněji dají do řeči, než že by se vás pokusili okrást. Jedinou věcí, na níž si při jízdě hromadnou dopravou dávejte pozor, jsou okýnka – někteří výrostci na ulicích jsou perfektně trénovaní, aby ve zlomku vteřiny jednou rukou zvenku otevřeli okýnko autobusu a druhou vám z ruky vytrhli mobil. Jednoduše tak nepoužívejte v autobusech či v jiných dopravních prostředcích mobily, a když už, tak alespoň neseďte u okýnka.

Keňa bohužel patří mezi státy, v nichž se čas od času odehraje teroristický útok. Značně nestabilní je v tomto ohledu především okolí hranic se Somálskem. Útoky ve velkých městech nejsou ani zdaleka tak časté. Když už k nějakému ataku dojde, cílem jsou většinou velké objekty jako školy nebo obchodní centra. Vzhledem k relativně nízké frekvenci útoků je však dobré zachovat chladnou hlavu a nebát se například do obchodních center chodit. V poslední době se v Keni investuje čím dál tím více do ochrany jednotlivých objektů, navíc riziko, že budete v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, je stále mnohonásobně vyšší, než že vás například srazí auto.

Dalším přeceňovaným rizikem jsou noční toulky městem. Pokud dodržujete všechny zásady uvedené výše, je riziko, že by se vás někdo pokusil okrást asi stejné, jako když jdete v noci po Václaváku. A pokud si chcete být ještě jistější, udělejte si v Keni kamarády (což vůbec není těžké) a vyrážejte na večerní toulky s nimi. Jakmile jste viděni v jedné skupince s místními, jste už taky považováni za místní a nikdo si na vás netroufne.

V neposlední řadě bývají ve výčtu bezpečnostních hrozeb zmíněna masová shromáždění. Zde je však nutno rozlišit, o jaký druh shromáždění se jedná. Pokud jde o jakoukoli formu politické či jiné demonstrace, určitě se jí co největším obloukem vyhněte. Pokud se však jedná například o oslavu fotbalového vítězství, klidně se zapojte a slavte s místními – nezapomenutelné zážitky jsou garantovány.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof je v Keni poměrně malé. Podle statistik nejvíce lidí zemře na následky povodní, sesuvů půdy a rány bleskem. Všechny tyto události se však vyskytují především v odlehlých venkovských oblastech. Riziko, že vás v Keni postihne nějaká přírodní katastrofa, je tedy naprosto minimální.

Důležité kontakty

  • Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:
  • Univerzální pro záchranku, policii a hasiče: 999
  • Velvyslanectví ČR v Nairobi: 00254 774 420 460

Internet a elektřina

Wifi

Překvapivě i v Africe už mají internet. Jeho kvalita a spolehlivost je však značně proměnlivá. Pokud se nacházíte ve velkých hotelových resortech nebo turistických restauracích, není se čeho bát. V levnějších hotelech a jídelnách už však bývá internet pomalejší nebo často vypadává. Na ubytovací zařízení či restauraci zcela bez internetu narazíte jen výjimečně.

Kapitola sama pro sebe je pak domácí wifi. Pokud byste se snad v Keni chtěli usadit dlouhodobě nebo šli na návštěvu k někomu z místních, obrňte se trpělivostí. Domácí wifi sítě bývají většinou extrémně nespolehlivé a pomalé, přičemž jsou paradoxně ještě dražší než u nás. Výjimkou je internetové pokrytí nejbohatších nairobských čtvrtí, kde vše, včetně internetu, funguje již tak trochu evropsky.

Data na sim

Keňané jsou posedlí internetovými daty. Zatímco na počítači tam pracuje málokdo, mobilním internetem denně brouzdají skoro všichni. Často se tak dostanete do absurdních situací, kdy se vás Keňan zeptá na váš nick na instagramu či snapchatu a vy musíte k jeho velkému údivu říct, že máte pouze facebook.

Místní simkartu zakoupíte v malých pouličních stáncích nacházejících se doslova na každém rohu. Primárně se využívá systém dobíjení pomocí stíracích karet, takže nemusíte řešit žádné tarify.

Nejspolehlivější a nejrozšířenější je operátor Safaricom. Např. za 1 GB internetu na měsíc zaplatíte v přepočtu 120 korun. Lze však zvolit i variantu na jednotlivé dny, týdny nebo tři měsíce.

Zásuvky

Jako v každé bývalé britské kolonii, i v Keni počítejte s nutností používání redukce na zásuvky. Ty však bez problémů seženete ve většině českých elektrocenter. Pokud chcete ušetřit, můžete redukci koupit i v jakémkoli pouličním prodeji podél nairobských ulic.

Pokud s sebou vezete větší počet elektrospotřebičů, je výhodné přivézt si také českou rozdvojku nebo prodlužovačku, díky nimž vám jedna redukce poslouží pro více zařízení.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.