Keňa
Keňa

Počasí v Keni a kdy sem jet

Počasí v Keni

Keňa by mohla leckterého turistu překvapit svými „neafrickými teplotami“. Ne že by tam snad byla zima, ale nepočítejte ani s tropickými teplotami kolem 40 °C. Například v Nairobi se teploty ve stínu pohybují v keňském létě (cca říjen–duben) kolem 20 °C a v zimě (květen–září) bývá dokonce jen kolem 15 °C. Nutno však poznamenat, že Nairobi je, kvůli své vysoké nadmořské výšce (průměrně 1.600 m n. m.), jedním z nejchladnějších keňských měst.

Zcela opačná situace potom panuje v přímořské Mombase, kde se teploty v keňském létě pohybují kolem 30 °C a v zimě kolem 25 °C. Buďte tedy připraveni na velký teplotní šok při cestách z Nairobi do Mombasy a přibalte si s sebou do příručního zavazadla šortky a tílka, abyste se mohli co nejdříve po příjezdu převléknout.

Pro ostatní oblasti (například přírodní rezervace) počítejte s průměrnými teplotami někde mezi oběma výše popsanými extrémy.

Nutno podotknout, že všechny výše zmíněné teploty platí pro místa ve stínu, tudíž počítejte s velkým nárůstem při pobytu na slunci. Se specifickými teplotami je nutno počítat také ve večerních hodinách. Zatímco v Nairobi se při večerní procházce či posezení u piva neobejdete bez dlouhých kalhot a slabšího svetru, v Mombase jsou 24 hodin denně téměř stejné teploty, tudíž si v žádném případě neoblékejte na večer nic teplého.

Dalším specifickým rysem keňského počasí je období dešťů. S tím počítejte především od dubna do května a od listopadu do prosince. Zbývající měsíce by se pak nabízelo označit jako období sucha, což by však nebylo úplně přesné, jelikož s občasnými přeháňkami počítejte i v tomto období – pouze už ani zdaleka ne s tak silnými a častými.

Tabulka teplot během roku

Keňa - V celé zemi je podobně, ve vyšších polohách cca o 5-10 stupňů chladněji

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
28 °C
únor
jasno
28 °C
březen
jasno
27 °C
duben
polojasno
27 °C
květen
přeháňky
27 °C
červen
přeháňky
26 °C
červenec
jasno
26 °C
srpen
jasno
26 °C
září
jasno
26 °C
říjen
přeháňky
27 °C
listopad
přeháňky
28 °C
prosinec
polojasno
28 °C

Kdy jet do Keni

Z předcházejících řádků tedy vyplývá, že nejlepšími měsíci pro cestu do Keni jsou především leden, únor a březen, kdy jsou nejvyšší teploty a nejméně deště. Alternativní variantou pak může být cesta v září či říjnu, kdy jsou v Keni průměrné teploty, málo deště a především málo turistů.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.