Keňa
Keňa

Doprava v Keni

Jak do Keni

Do Keni se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik evropských společností (například KLM, Air France či Turkish Airlines), jejichž ceny začínají na 15.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (nejčastěji v Amsterdamu nebo Paříži). Letenky do Nairobi bývají obecně zhruba o 3.000 Kč levnější než do Mombasy.

Nejpohodlnější cesta vede pravděpodobně přes Dubaj s Emirates nebo přes Amsterdam či Paříž kombinací aerolinek KLM/Air France a Kenya Airways.

Ideální doba letu je 12 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Keni pravděpodobně přiletíte do Nairobi na nově zrekonstruované Jomo Kenyatta International Airport. Alternativou pak jsou sezónní spoje do Mombasy na poněkud starší Moi International Airport.

Jak se nejlépe dopravovat

Keňa je bývalá britská kolonie, tudíž se zde jezdí vlevo. Zároveň počítejte s neuvěřitelně hustou a zmatečnou dopravou plnou řidičů nerespektujících základní pravidla silničního provozu, na úkor nichž je často využíváno přednostní právo silnějšího či většího auta s hlasitějším klaksonem. Důrazně bychom tedy doporučovali využívat výhradně služeb místní hromadné dopravy, popřípadě taxíků.

Dálková doprava

Dálková doprava funguje v Keni celkem obstojně. Využívat můžete buď autobusy, železnici, nebo vnitrostátní letadla.

Kvalita dálkových autobusů je hodně rozmanitá. Nejkvalitnější je společnost Modern Coast, která nabízí spoje do všech větších měst, umožňuje výběr kvality autobusu (od toho nejobyčejnějšího plechového po luxusní klimatizovaný) a navíc má jako jedna z mála online booking. Modern Coast navíc nabízí pestrou škálu nočních autobusů, které jsou naprosto ideální pro dopravu na delší vzdálenosti (například z Nairobi do Mombasy) – formát „večer vyjedeš z Nairobi, ráno jsi v Mombase“ je pro turisty naprosto ideální. Cesta z Nairobi do Mombasy vám autobusem zabere kolem 10 hodin a stát vás bude kolem 250 českých korun.

Značně dražší a rychlejší alternativou pak jsou vnitrostátní lety využívané především mezi dvěma největšími městy Nairobi a Mombasou. Mezi těmito dvěma městy se přepravíte s Kenya Airways či nízkonákladovými Fly540 za 3.000 korun. Doba letu trvá pak 1 hodinu.

Kapitolou sama pro sebe je pak keňská železnice. Vlaky jsou sice poměrně zastaralé (kvalitou o něco horší než obligátní koženkové rychlíky v Česku), jezdí pomalu a s velkými, často mnohahodinovými zpožděními, nicméně projet se vlakem v Africe je neuvěřitelný zážitek. Železnice navíc výrazným způsobem psala keňskou historii, vždyť hlavní město Nairobi vzniklo původně uprostřed ničeho jako dočasná základna pro stavbu tratí. 

Nejslavnější trať vede z Mombasy do Nairobi, jsou na ni vypravovány modernější vozy, cestující dostanou večeři i snídani. Cesta trvá asi 12 hodin při ceně cca 70 USD za lůžkové kupé i se stravou.

Půjčení auta

Pro řidiče zvyklého na relativně klidné evropské silnice je keňská silniční džungle příliš velkým oříškem, to však platí pouze ve městech. Cesty mezi velkými městy, případně do národních parků jsou dobře udržované a hlavně rovné. V Keni fungují běžné mezinárodní autopůjčovny.

Veřejná doprava

Pro dopravu v rámci měst využívejte buď místní autobusy zvané matatu, tříkolky tuk tuk (nebo piky piky), moto taxíky boda boda nebo klasické taxíky.

Matatu jsou ze všech nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci jízdních řádů a vyznačených zastávek však musíte přesně vědět, odkud a kam dané matatu jezdí. Takovou informaci vám ochotně podá většina místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Matatu sice jezdí nepravidelně, ale na druhou stranu je jich tolik, že nějaké přijede každou chvíli.

Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít fixní částku za danou linku. Většinou je to 50 šilinků, ale může to být i o trochu méně či více. Nelekejte se, pokud mu dáte například dvoustovku, on si ji vezme a už se nevrací. To je jenom jejich hra, díky níž se chvilku cítí důležitě – dříve či později vám peníze vrátí. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno. Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak matatu nezastaví. Celý proces využívání matatu vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho každopádně doporučovali vyzkoušet všem.

Druhým nejlevnějším způsobem dopravy jsou tříkolky tuk tuk. Ty se používají především v Mombase, ale v omezeném množství na ně můžete narazit i v Nairobi. Tuk tuky fungují jako klasické taxi, akorát vás místo auta vozí ne zrovna bytelná plechovka na třech kolech. Do tuk tuku se kromě řidiče vejdou až 3 lidé, o cenách se vždy smlouvá předem.

Podobně jako tuk tuk funguje i boda boda. Pouze s tím rozdílem, že boda boda je klasická motorka, která společně s řidičem pobere již jen jednoho člověka (v některých případech může boda boda vzít i 2 pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Samotné ceny jsou u těchto dvou dopravních prostředků srovnatelné, výhodu má však tuk tuk, u něhož se na cenu mohou složit až 3 lidé. Boda boda je naopak mnohem rychlejší díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami.

Nejdražším způsobem dopravy po městech jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.

V turistických průvodcích se často dočtete, že se nedoporučuje využívat jakýkoli druh hromadné dopravy ve večerních a nočních hodinách, speciálně pak v méně obydlených oblastech. Z našeho pohledu není absolutně žádný důvod bát se v noci jezdit matatu, jelikož v něm nikdy nejste sami.

Určité riziko by v nočních hodinách mohlo hrozit v dopravních prostředcích, kde jste jen vy a řidič, avšak to se dá zdárně eliminovat využíváním solidně vypadajících taxispolečností či již známého boda boda nebo tuk tuk řidiče – pokud se vám přes den jelo s nějakým řidičem dobře, vezměte si na něj telefonní číslo, abyste mu mohli zavolat kdykoli ho budete znovu potřebovat. Při opakovaném využívání jednoho řidiče se vám bude také lépe smlouvat o ceně.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.