Průvodce státem
Keňa
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Keni

Keňská kuchyně

Tradiční keňská kuchyně je z principu jednoduchá, chutná a sytá. Základ tvoří většinou zeleninová směs, fazole, cibule, špenát či maso (dost často tlusté). Jako příloha pak poslouží místní specialita ugali (rozhnětená kukuřičná mouka), chapati (něco jako palačinky) či klasická rýže.

Vyhlášenou místní specialitou pro speciální okamžiky je pak nyama choma – obrovská porce hovězí pečeně se zeleninou a hranolky. Toto jídlo představuje ideální pokrm k pivu v místní restauraci. Naopak k pivu si v žádném případě nedávejte chapati, které v kombinaci se zlatavým mokem mohou způsobit žaludeční potíže.

Nyama Choma

Kategorií sama pro sebe je pak pouliční jídlo. Ve všudypřítomných stáncích na vás nejčastěji čeká samosa (malá trojúhelníková kapsa plněná mletým masem a hráškem), mandazi (větší trojúhelníková kapsa bez náplně), vajíčka natvrdo, párky, hranolky a podivný pletenec mletého masa, kterému stánkaři říkají kebab.

Úplnou specialitou keňských stánkařů (speciálně pak těch nočních) je pak možnost dát si na ulici panáka téměř jakéhokoli alkoholu. V tomto případě však doporučujeme obezřetnost a zkoušet podobné věci jen v lepších ulicích, kde je menší pravděpodobnost, že budete podvedeni.

Jak se stravovat jako místní

Ráno vyrazte do jedné z místních restaurací, které najdete na každém rohu, a dejte si kávu (na výběr je většinou jen s mlékem nebo bez) nebo místní čaj masala. K tomu se ideálně hodí jedna až dvě mandazi.

Jelikož přes den budete pravděpodobně někde v pohybu, dejte si oběd v jednom z pouličních stánků. Ideální jsou za tímto účelem tři samosy, které větší jedlíci mohou doplnit o hranolky.

Večer si zajděte ve večeři opět do jedné z restaurací pro místní, kde se jako nejlepší varianta jeví nyama choma s pivem. Nejpopulárnějším keňským pivem je Tusker, avšak pokud nedáte dopustit na chuť toho českého, dejte si Pilsner, který chuťově dost připomíná naše plzeňské.

Pokud večer vyrazíte do klubu a časem vám vyhládne, vyjděte ven na ulici, kde na vás budou stále čekat stánkaři, u nichž si v nočních hodinách nejlépe dejte párek, který si výslovně poručte v hotdogovém pečivu a se speciální zeleninovou směsí, jež z něj uprostřed noci udělá královské jídlo.

Obvyklé ceny v místních restauracích

Za ranní kávu nebo čaj v restauraci pro místní zaplatíte od 50 do 100 šilinků. Jedno mandazi vás pak běžně vyjde na 40 šilinků.

Jedna samosa ve stánku vás vyjde v závislosti na velikosti od 20 do 50 šilinků.

Za nyama chomu k večeři zaplatíte přibližně 500 šilinků. Většinou se však jedná o velkou porci, takže pokud nejste úplní jedlíci, najíte se z ní i dva. Pivo v místní restauraci pak stojí 200–250 šilinků.

Noční hotdog se zeleninou pak stojí v závislosti na místě prodeje kolem 150 šilinků.

Celkově vás tak jídlo a pití na celý den nevyjde na víc než 1.200 šilinků – tedy za předpokladu, že budete každý den jíst na místní poměry drahou nyama chomu, zapíjet jí pivem a následně ještě dostanete chuť na hotdog. 1.200 šilinků je tak spíše horní hranice vaší útraty.

Sluší se také připomenout, že uvedené ceny platí v restauracích pro místní – v těch turistických jsou minimálně dvojnásobné.

To nejlepší z černé Afriky

Keňa se nachází ve východním cípu Afriky. Na severu sousedí s Jižním Súdánem a Etiopií, na západě s Ugandou, na jihu s Tanzanií a na východě s nestabilním Somálskem. Keňské východní pobřeží pak omílá Indický oceán.

Keňa v sobě snoubí to nejlepší z pravé Afriky, kterou známe z cestopisných dokumentů, a moderního vzkvétajícího státu poskytujícího západním turistům dostatečný komfort. Díky tomu lze v jedné zemi vidět rozlehlá safari plná volně pobíhajících lvů, slonů či zeber, tradiční vesničky plné hliněných chýší, v nichž jako by se zastavil čas, ale zároveň i moderní velkoměsta plná širokých a dlouhých bulvárů a prosklených mrakodrapů.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na evisa.go.ke.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
zima a léto
Leden, únor, červenec a srpen jsou nejlepší měsíce pro pozorování zvěře.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu