Cartagena

Doprava v Cartageně de Indias

Jak se dostat do Cartageny 

Letecky

Mezinárodní letiště Rafaela Núñeze je hlavní vstupní bránou do celého regionu severní Kolumbie. Kromě početných přímých spojů do USA sem pravidelně létá i přímá linka KLM z Amsterdamu. Průměrná cena letenek ze střední Evropy se pohybuje kolem 15.000 Kč, nejlevněji většinou z Vídně. V akcích, které se objeví cca 1–2x do roka, cena klesá k hranici 12.000 Kč. 

Levnější může být někdy cesta přes USA, pozor si dejte na fakt, že i při přestupu musíte mít platné povolení ESTA. 

Vnitrostátní spoje po Kolumbii jsou velmi levné, v průměru jednosměrná letenka do Bogoty nebo Medellínu nevyjde na víc než na 1.200 Kč. V lokálních letech vládne trojice aerolinek VivaColombiaAvianca a LATAM. Spoje do Bogoty létají několikrát do hodiny. 

Po zemi

V Kolumbii neexistuje železnice a pozemní infrastruktura je bídná a bez dálnic. Navzdory tomu je dálková autobusová doprava na vysoké úrovni, ale i za vysoké ceny. Vyplatí se tak jen do bližších měst, kam se nedostanete letadlem, typicky: 

Půjčení auta je možné, ale musíte být psychicky připraveni na živelný jihoamerický provoz, kde pravidla fungují spíše jako doporučení. Meziměstský provoz je navíc velmi hustý a víceproudé dálnice úplně chybí. V relaci Cartagena – Barranquilla – Santa Marta – Riohacha je relativně bezpečné se pohybovat i na vlastní pěst.  

Jak se dopravovat po Cartageně 

Pěšky 

To je nejefektivnější způsob. Nejvíce uvidíte a koncentrace zajímavostí je stejně na relativně malé ploše. Pohyb po městě je bezpečný, hrozí jen běžné kapesní krádeže, nenoste s sebou proto velké obnosy peněz. 

Taxi 

Malých žlutých taxi aut jsou v Cartageně tisíce a jsou naprosto všude od centra po nejzapadlejší uličky v chudinských čtvrtích. Jízda je extrémně levná, pokud tedy na první pohled nepůsobíte jako bohatý americký turista a umíte alespoň pár slov španělsky. Taxametry tu totiž neexistují a je tak nutno se na ceně vždy domluvit předem. 

V průměru v malém taxíku zaplatíte na kilometr i s nástupní sazbou 2.000 pesos. 

Autobusy 

Nový autobusový systém TransCaribe funguje ve městě jen pár let a je vhodný spíše pro místní. Nicméně mezi historickým centrem a částí Bocagrande, případně mezi centrem a meziměstským autobusovým nádražím na kraji Cartageny se dá využít docela dobře. Autobusy jsou moderní, čisté, klimatizované a bezpečné. 

Nákup jízdenek je možný pouze na hlavních stanicích se středovým nástupištěm a turnikety, jinde ne. Řidiči jízdenky neprodávají. Z toho důvodu například není možné využít autobus při cestě z letiště, protože prostě v jeho okolí nikde jízdenku nekoupíte.  

U prodejního okénka na stanici si koupíte znovudobíjecí kartičku za 2.000 pesos (stačí říct „nuevatarjeta porfavor“) a rovnou si zaplatíte zamýšlenou částku, obvykle stačí říct, kolik jízd máte v plánu využít. Cena jízdy je stanovena na 2.300 pesos. 

Užitečné linky: 

  • Všechny bez výjimky vás dovezou z centra na hlavní autobusové nádraží, 
  • T102 jede z centra na letiště (použitelná jen v uvedeném směru, protože u letiště nikde nekoupíte lístek), 
  • T103 spojuje plážovou moderní čtvrť Bocagrande s centrem a autobusovým nádražím. 

Chystáš se do Cartageny de Indias?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.