Jak se dostat do Cartageny 

Letecky

Mezinárodní letiště Rafaela Núñeze je hlavní vstupní bránou do celého regionu severní Kolumbie. Kromě početných přímých spojů do USA sem pravidelně létá i přímá linka KLM z Amsterdamu. Průměrná cena letenek ze střední Evropy se pohybuje kolem 15.000 Kč, nejlevněji většinou z Vídně. V akcích, které se objeví cca 1–2x do roka, cena klesá k hranici 12.000 Kč. 

Levnější může být někdy cesta přes USA, pozor si dejte na fakt, že i při přestupu musíte mít platné povolení ESTA. 

Vnitrostátní spoje po Kolumbii jsou velmi levné, v průměru jednosměrná letenka do Bogoty nebo Medellínu nevyjde na víc než na 1.200 Kč. V lokálních letech vládne trojice aerolinek VivaColombiaAvianca a LATAM. Spoje do Bogoty létají několikrát do hodiny. 

Po zemi

V Kolumbii neexistuje železnice a pozemní infrastruktura je bídná a bez dálnic. Navzdory tomu je dálková autobusová doprava na vysoké úrovni, ale i za vysoké ceny. Vyplatí se tak jen do bližších měst, kam se nedostanete letadlem, typicky: 

Půjčení auta je možné, ale musíte být psychicky připraveni na živelný jihoamerický provoz, kde pravidla fungují spíše jako doporučení. Meziměstský provoz je navíc velmi hustý a víceproudé dálnice úplně chybí. V relaci Cartagena – Barranquilla – Santa Marta – Riohacha je relativně bezpečné se pohybovat i na vlastní pěst.  

Jak se dopravovat po Cartageně 

Pěšky 

To je nejefektivnější způsob. Nejvíce uvidíte a koncentrace zajímavostí je stejně na relativně malé ploše. Pohyb po městě je bezpečný, hrozí jen běžné kapesní krádeže, nenoste s sebou proto velké obnosy peněz. 

Taxi 

Malých žlutých taxi aut jsou v Cartageně tisíce a jsou naprosto všude od centra po nejzapadlejší uličky v chudinských čtvrtích. Jízda je extrémně levná, pokud tedy na první pohled nepůsobíte jako bohatý americký turista a umíte alespoň pár slov španělsky. Taxametry tu totiž neexistují a je tak nutno se na ceně vždy domluvit předem. 

V průměru v malém taxíku zaplatíte na kilometr i s nástupní sazbou 2.000 pesos. 

Autobusy 

Nový autobusový systém TransCaribe funguje ve městě jen pár let a je vhodný spíše pro místní. Nicméně mezi historickým centrem a částí Bocagrande, případně mezi centrem a meziměstským autobusovým nádražím na kraji Cartageny se dá využít docela dobře. Autobusy jsou moderní, čisté, klimatizované a bezpečné. 

Nákup jízdenek je možný pouze na hlavních stanicích se středovým nástupištěm a turnikety, jinde ne. Řidiči jízdenky neprodávají. Z toho důvodu například není možné využít autobus při cestě z letiště, protože prostě v jeho okolí nikde jízdenku nekoupíte.  

U prodejního okénka na stanici si koupíte znovudobíjecí kartičku za 2.000 pesos (stačí říct „nuevatarjeta porfavor“) a rovnou si zaplatíte zamýšlenou částku, obvykle stačí říct, kolik jízd máte v plánu využít. Cena jízdy je stanovena na 2.300 pesos. 

Užitečné linky: 

  • Všechny bez výjimky vás dovezou z centra na hlavní autobusové nádraží, 
  • T102 jede z centra na letiště (použitelná jen v uvedeném směru, protože u letiště nikde nekoupíte lístek), 
  • T103 spojuje plážovou moderní čtvrť Bocagrande s centrem a autobusovým nádražím. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu