Zavřít boční panel

Doprava v Cartageně de Indias

Jak se dostat do Cartageny 

Letecky

Mezinárodní letiště Rafaela Núñeze je hlavní vstupní bránou do celého regionu severní Kolumbie. Kromě početných přímých spojů do USA sem pravidelně létá i přímá linka KLM z Amsterdamu. Průměrná cena letenek ze střední Evropy se pohybuje kolem 15.000 Kč, nejlevněji většinou z Vídně. V akcích, které se objeví cca 1–2x do roka, cena klesá k hranici 12.000 Kč. 

Levnější může být někdy cesta přes USA, pozor si dejte na fakt, že i při přestupu musíte mít platné povolení ESTA. 

Vnitrostátní spoje po Kolumbii jsou velmi levné, v průměru jednosměrná letenka do Bogoty nebo Medellínu nevyjde na víc než na 1.200 Kč. V lokálních letech vládne trojice aerolinek VivaColombiaAvianca a LATAM. Spoje do Bogoty létají několikrát do hodiny. 

Po zemi

V Kolumbii neexistuje železnice a pozemní infrastruktura je bídná a bez dálnic. Navzdory tomu je dálková autobusová doprava na vysoké úrovni, ale i za vysoké ceny. Vyplatí se tak jen do bližších měst, kam se nedostanete letadlem, typicky: 

Půjčení auta je možné, ale musíte být psychicky připraveni na živelný jihoamerický provoz, kde pravidla fungují spíše jako doporučení. Meziměstský provoz je navíc velmi hustý a víceproudé dálnice úplně chybí. V relaci Cartagena – Barranquilla – Santa Marta – Riohacha je relativně bezpečné se pohybovat i na vlastní pěst.  

Jak se dopravovat po Cartageně 

Pěšky 

To je nejefektivnější způsob. Nejvíce uvidíte a koncentrace zajímavostí je stejně na relativně malé ploše. Pohyb po městě je bezpečný, hrozí jen běžné kapesní krádeže, nenoste s sebou proto velké obnosy peněz. 

Taxi 

Malých žlutých taxi aut jsou v Cartageně tisíce a jsou naprosto všude od centra po nejzapadlejší uličky v chudinských čtvrtích. Jízda je extrémně levná, pokud tedy na první pohled nepůsobíte jako bohatý americký turista a umíte alespoň pár slov španělsky. Taxametry tu totiž neexistují a je tak nutno se na ceně vždy domluvit předem. 

V průměru v malém taxíku zaplatíte na kilometr i s nástupní sazbou 2.000 pesos. 

Autobusy 

Nový autobusový systém TransCaribe funguje ve městě jen pár let a je vhodný spíše pro místní. Nicméně mezi historickým centrem a částí Bocagrande, případně mezi centrem a meziměstským autobusovým nádražím na kraji Cartageny se dá využít docela dobře. Autobusy jsou moderní, čisté, klimatizované a bezpečné. 

Nákup jízdenek je možný pouze na hlavních stanicích se středovým nástupištěm a turnikety, jinde ne. Řidiči jízdenky neprodávají. Z toho důvodu například není možné využít autobus při cestě z letiště, protože prostě v jeho okolí nikde jízdenku nekoupíte.  

U prodejního okénka na stanici si koupíte znovudobíjecí kartičku za 2.000 pesos (stačí říct „nuevatarjeta porfavor“) a rovnou si zaplatíte zamýšlenou částku, obvykle stačí říct, kolik jízd máte v plánu využít. Cena jízdy je stanovena na 2.300 pesos. 

Užitečné linky: 

  • Všechny bez výjimky vás dovezou z centra na hlavní autobusové nádraží, 
  • T102 jede z centra na letiště (použitelná jen v uvedeném směru, protože u letiště nikde nekoupíte lístek), 
  • T103 spojuje plážovou moderní čtvrť Bocagrande s centrem a autobusovým nádražím. 

Co tady objevíš?

Přístavní město na severu Kolumbie přitahuje davy turistů hned z několika důvodů. Zachovalé historické centrum z roku 1533 s masivním opevněním na pár stech metrech střídá moderní čtvrť s mrakodrapy, luxusními bary a karibskými plážemi, abyste na dalších pár stech metrech dorazili do typicky kolumbijsky živelných míst, kde se najíte za 50 Kč a napijete džusu z čerstvě vymačkaných pomerančů za 12 kaček. Cartagena da Indias je zkrátka městem kontrastů. Historie, zábava, luxus, koupání i dovolená za pár korun, to všechno se snoubí na malé rozloze a vybere si tu opravdu naprosto každý. 

Zastavit by se tu měli všichni, kteří poprvé navštíví Kolumbii, přechod z „civilizace“ do neznáma nebude tak drastický. Cartagena je zkrátka místo, které v sobě kombinuje karibskou pohodu, západní zábavu a jižanský temperament. 

Bezpečnost

Cartagena patří mezi vůbec nejbezpečnější kolumbijská města. Jedině v historickém centru hrozí zvýšené riziko kapesních krádeží, jinak se bez obav pohybujte kdekoliv po městě, a to dokonce i v noci. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-4 dny
Víkendovka bude na základní poznání stačit. Město je spíš vhodné pro zábavu než na týdenní válení u moře.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec - květen
V tuto dobu panuje bezmračné počasí. Teplo je však celoročně stejné.
Více o počasí
Letenky od
15.000 Kč
Tolik zaplatíte za letenky z Vídně, z Prahy výrazně dráž. V akci i za 12.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu