Průvodce městem

Cartagena, město kontrastů

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Přístavní město na severu Kolumbie přitahuje davy turistů hned z několika důvodů. Zachovalé historické centrum z roku 1533 s masivním opevněním na pár stech metrech střídá moderní čtvrť s mrakodrapy, luxusními bary a karibskými plážemi, abyste na dalších pár stech metrech dorazili do typicky kolumbijsky živelných míst, kde se najíte za 50 Kč a napijete džusu z čerstvě vymačkaných pomerančů za 12 kaček. Cartagena da Indias je zkrátka městem kontrastů. Historie, zábava, luxus, koupání i dovolená za pár korun, to všechno se snoubí na malé rozloze a vybere si tu opravdu naprosto každý. 

Zastavit by se tu měli všichni, kteří poprvé navštíví Kolumbii, přechod z „civilizace“ do neznáma nebude tak drastický. Cartagena je zkrátka místo, které v sobě kombinuje karibskou pohodu, západní zábavu a jižanský temperament. 

Bezpečnost

Cartagena patří mezi vůbec nejbezpečnější kolumbijská města. Jedině v historickém centru hrozí zvýšené riziko kapesních krádeží, jinak se bez obav pohybujte kdekoliv po městě, a to dokonce i v noci. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-4 dny
Víkendovka bude na základní poznání stačit. Město je spíš vhodné pro zábavu než na týdenní válení u moře.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec - květen
V tuto dobu panuje bezmračné počasí. Teplo je však celoročně stejné.
Více o počasí
Letenky od
15.000 Kč
Tolik zaplatíte za letenky z Vídně, z Prahy výrazně dráž. V akci i za 12.000 Kč.
Akční nabídky

Praktické tipy do Cartageny de Indias

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Kolumbie

Co vidět a navštívit v Cartageně de Indias

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Cartageně de Indias

Zavřít boční panel

Opevnění kolem centra

Výhodná poloha města u moře s sebou v dávných dobách nesla i zásadní problém – útoky pirátů. I proto vzniklo okolo historického centra masivní a především dodnes takřka v celé své původní podobě zachovalé hradby, díky nimž je Cartagena na seznamu UNESCO. 

A co víc, opevnění není jakkoli narušeno současnými zásahy. Žádná moderní zábradlí, výtahy ani kamerový systém. Navíc, i přesto, že hradby jsou jedním z hlavních lákadel Caratageny, na nich budete většinou naprosto sami. Neplatí se tu žádné vstupné, otevřené jsou 24 hodin denně. 

Zavřít boční panel

Bocagrande

Moderní mrakodrapy, luxusní hotelové komplexy, upravenější pláže a především desítky kasin a nočních klubů… Las Vegas, Miami? Nikoli, čtvrť Bocagrande na úzkém poloostrově v obklopení Karibského moře. V Bocagrande si budete připadat spíš jako v USA, proto se tu neubytovávejte, hledáte-li autentickou Kolumbii… 

Zavřít boční panel

Plaza San Pedro Calver

Jedno z nejkrásnějších náměstí v Cartageně uchvátí barevnými domky, kostelem Svatého Petra i zajímavými ocelovými sochami řemeslníků a obyčejných lidí snažící se zachytit každodenní život ve městě. 

Zavřít boční panel

Plaza de Bolívar

Hlavní cartagenské náměstí je zarostlé vzrostlými palmami a jeho střed zaplněn spoustou laviček. Poskytne tak vítaný stín a příležitost k odpočinku. To jedině podpoří všudypřítomní prodejci různých pochutin a džusů z čerstvě vymačkaných pomerančů. 

Na náměstí také najdete místní hlavní katedrálu, Inkviziční palác s Muzeem historické Cartageny nebo Muzeum zlata (Mueso del Oro Zenú).

Zavřít boční panel

Hrad San Felipe de Barajas

Nejmohutnější obranný hrad, jaký kdy Španělé ve svých koloniích postavili, který byl vybudován spolu s opevněním krátce po založení města (v letech 1536–1767), oprávněně přitahuje pozornost všech turistů. Je totiž mimořádně zachovalý a vypadá takřka úplně stejně jako po dostavění na konci 18. století. 

Památka je zpřístupněná denně od 8 do 18 hodin, platí se vstupné 25.000 pesos (cca 190 Kč). 

K hradu dojdete pěšky z historického centra pohodlně do 15 minut. 

Zavřít boční panel

Plaza del Reloj

Toto náměstí se pyšní jednou z nejtypičtějších ikon Cartageny, a sice hodinovou věží, která ční nad hlavní vstupní bránou skrz opevnění do historického centra. Uprostřed náměstí pak stojí socha zakladatele španělského conquistadora Pedra de Heredia. 

Zavřít boční panel

El Centro

Celkově se historická oblast označuje jako „El Centro“ a obsahuje vlastně celou čtvrť obehnanou opevněním. Je charakteristická typickými barevnými domky s malými dřevěnými balkonky, spoustou květin za okny a úzkými uličkami.  

Jen výpis všech muzeí, restaurací, barů a zajímavostí by vydal na několik stran. Prostě se ponořte do víru dění, nechte se unášet vlastním nosem a zastavte se tam, kde se vám zrovna bude líbit. Obecně je i centrum velmi bezpečné, jen se musíte připravit na všudypřítomné prodejce čehokoli, kteří se vám pochopitelně budou vnucovat. 

Zavřít boční panel

Getsemaní

Čtvrť přímo navazující na El Centro, jen stojí už mimo historické hradby. I tady narazíte na krásné malé barevné domky, ale přeci jen je Getsemaní méně turistické místo, bez různých nahaněčů a prodejen suvenýrů. V posledních letech se z něj stává tak trochu hippsterské centrum s mnoha zajímavými restauracemi, kavárnami a nočními bary. Zamiřte sem až v podvečer, kdy ulice teprve ožívají. 

Zavřít boční panel

Klášter La Popa

Na jediném skutečném kopci v Cartageně najdete menší klášter z roku 1607, jehož prostory jsou částečně zpřístupněny veřejnosti. Na horu Popa se však jezdí především kvůli krásnému výhledu na úplně celé město od chudinských čtvrtí až po výškové budovy Bocagrande na obzoru. 

Otevřeno je denně od 8:00 do 16:00, za vstup se platí 11.000 pesos. Na vrchol nejezdí žádná MHD a ani taxíků tu běžně moc nečeká. Ideální je tak domluvit se s taxikářem, aby na vás 20 minut počkal a svézt se s tím samým i dolů. Pokud pojedete z centra, usmlouvejte celkovou cenu za taxi na 40–50.000 pesos. 

Zavřít boční panel

Monument India Catalina

Indiánská dívka doprovázející španělského conquistadora a zakladatele Cartageny Pedra de Herediu figurovala jako mediátorka a tlumočnice mezi Španěly a místním obyvatelstvem. Na její počest vzniknul památník India Catalina na okraji historického centra, který v současné době slouží jako významný orientační bod. 

Budete-li chtít odvézt do centra a nevíte přesně kam, řekněte „Monumente de India Catalina“, odsud už se pěšky do 20 minut dostanete kamkoli po historickém centru. 

Zavřít boční panel

Pláž Castillo Grande

Jediná pláž v Cartageně, která stojí alespoň trochu za řeč, se nachází na jižním cípu poloostrova Bocagrande. Na rozdíl od všech ostatních je na ní bílý a čistý písek, je hezky upravená a se zázemím v podobě lehátek (kolem 40.000 pesos na den) a barů v okolí. 

Odkudkoli z Cartageny sem dojedete autobusem T103, vystupte až na konečné, odkud je to na pláž ani ne 200 metrů. 

Počasí a sezóny v Cartageně de Indias

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Cartagena de Indias
Severní pobřeží Kolumbie je v naší zimě bez mráčku

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Karibské pobřeží severní Kolumbie leží v tropickém pásmu s celoročně stálou teplotou kolem 28 °C. Často tu panuje dusné, horké a vlhké počasí, počítejte s tím, že tričko propotíte během pár minut. Sezona dešťů probíhá od září do poloviny listopadu, hurikány však takhle jižně nehrozí. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejpříjemnější období k dovolené panuje od konce listopadu do začátku května, kdy je nejmenší horko (kolem 26 °C) a nejmenší vlhkost. I městská turistika a chození po centru se tak dá zvládnout se ctí. Od června do srpna postupně rostou teploty a vlhkost, což vyvrcholí v podzimním období dešťů. Málokdy se však stane, že by pršelo několik dní v kuse, spíše se jedná o krátké intenzivní přeháňky. 

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu