Jediné riziko je, že budete chtít zůstat

Kolumbijská republika je transkontinentální země na severovýchodě Jižní Ameriky s teritorii v Severní Americe. Kolumbie je ohraničená na severozápadě Panamou, na východě Venezuelou a Brazílií a na jihozápadě Peru a Ekvádorem. Dále také sdílí námořní hranice s Kostarikou, Nikaraguou, Hondurasem, Jamajkou, Dominikánskou republikou a Haiti.

Milovníci historie a archeologie jistě ocení předměty ze života indiánských kultur v Muzeu zlata v Bogotě, budou skutečně ohromeni monumentálními sochami předkolumbovské kultury v Tierradentro nebo budou obdivovat 50 km2 megalitických struktur v San Augustínu.

Nadšenci trekingu si mohou vybrat mezi Andami nabízejícími svěží zeleň a křišťálově čisté laguny v Los Nevados, mezi zasněženými horami a desítkami ledovcových jezer v El Cocuy, údolím lemovaným 60 m vysokými voskovými palmami, měsíční krajinou pouští Tatacoa nebo šestidenním trekem kolumbijskou džunglí ke komplexu ztraceného města, které bylo vystavěno jěště o 600 let dříve než pověstné Machu Picchu.

Fanoušci literatury se mohou vydat po stopách magického realismu nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcii Márqueze.

Příznivci nočného života mohou protančit noc v rytmu salsy ve městě Cali a nebo rovnou noci čtyři na karnevalu ve městě Barranquilla. 

Průvodce pro tebe napsal Radka Bulanová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Naopak nejhorší měsíce jsou říjen a listopad - nebezpečí dešťů.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 20 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kolumbie

Co vidět a navštívit v Kolumbii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kolumbii

Zavřít boční panel

Cartagena de Indias

Mekka kolumbijské zábavy plná casin, barů, pláží a především nádherného historického z centra z doby prvních kolonialistů dělá z Cartageny nejnavštěvovanější místo Kolumbie.

Průvodce městem Cartagena de Indias

Zavřít boční panel

Medellín

Každý, kdo viděl kultovní seriál Narcos, město Medellín velmi dobře zná. Domov jednoho z největších narkomafiánů světa Pabla Escobara prošel ohromným bezpečnostním vývojem a nyní láká návštěvníky na krásné okolí, projížďky visutými lanovkami nad střechami domů i pravou jihoamerickou živelnou atmosféru.

Průvodce městem Medellín

Zavřít boční panel

Bogotá

Hlavní město Kolumbie bude nejspíš první kontaktem se zemí. Přímo v Bogotě nebo v její těsné blízkosti najdete hned několik míst, která určitě stojí za návštěvu: 

Cerro de Monserrate – hora, která dominuje celému městu. Hora je poutním místem a na jejím vrcholu – 3.152 m n. m.– se nachází kostel. Na vrchol se můžete vydat pěšky (bezpečné pouze o víkendech a svátcích, kdy je hora střežena policií) nebo kabinovou lanovkou a lanovou dráhou. Kabinová lanovka je otevřena od 6:30 do 24:00 od pondělí do soboty a do 18:30 v něděli a o svátcích. Cena činí 10.000 COP za jednu jízdu, v neděli jen 6.000 COP.

Cerro de Monserrate

La Candelaria – historické centrum města plné koloniální architektury. Navštivte zde Plaza de Bolívar – hlavní náměstí, El Museo del Oro – muzeum zlata, Museo Botero – obrazy a sochy Fernanda Botery. V žádnem případě se zde nezdržujte po setmění – ozbrojená přepadení jsou velmi častá.

Plaza de Bolivar

Graffitti tour – každodenně od 10:00 a 14:00 po stopách street artu – volné vstupné. Rezervace nutná na: bogotagraffiti.com.

Podzemní solná katedrála Zipaquirá – románský kostel nacházející se 200 metrů pod zemí hodinu jízdy z Bogoty – základní vstupné 28.500 COP.

Zipaquirá

Průvodce městem Bogotá

Zavřít boční panel

Villa de Leyva

Malebné městečko s koloniální architekturou vzdálené 3,5 hodiny z Bogoty.

Poblíž najdete navíc barevnou vesnici Ráquira s dlouholetou tradicí výroby keramiky a proutěných výrobků. Najdete ji poblíž města Tunja asi 3,5 hodiny jízdy severně od Bogoty.

Zavřít boční panel

Národní park Tayrona

Rozkládá se na 225 km2 na severním karibském pobřeží, které obklopuje džungle a hory až do nadmořské výšky 900 m n. m. Hustá džungle, archeologické památky z předkolumbovské éry, azurový karibik, 300 druhů ptáků.

V parku se dá tábořit a důležité je upozornění, že na většině pláží se vyskytují nebezpečné proudy a koupání je tedy na mnoha z nich zakázáno. Park se uzavírá v 16:00 a po vstupu vás čeká 2–3 hodinový trek do kempu. Mějte na paměti, že se stmívá okolo 18:30, doporučuje se tedy dorazit nejdéle v 15:00. Případně si můžete zaplatit odvoz na oslu nebo koňském hřbetě.

Vstup je 35.000 COP, co se týče ubytování, na výběr máte přespání v hamoku za 20.000 COP nebo ve stanu za 18.000 COP. Ceny za občerstvení jsou v parku trojnásobně vysoké, a tak pokud chcete ušetřit, přibalte si s sebou zásoby.

Nejbližším větším městem s letištěm je Santa Marta.

Zavřít boční panel

Minca

Vesnice v pohoří Sierra Nevada známá bio kávou (navštívit zde můžete kávovou farmu), skvělá destinace na trekking a mountain biking. 

Zavřít boční panel

Klášter La Popa

Convento de la Popa – nejvyšší bod Cartageny, nabízí úžasný výhled na celé město. Vstup je 11.000 COP. Na vrchol nejezdí MHD a tato trasa je místem častých ozbrojených loupeží. Nejlepší variantou je domluvit si s taxikářem fixní sazbu, kdy vás na vrchol odveze, 20 minut počká než si místo prohlédnete a zase vás odveze zpět do centra. Běžná cena za tuto službu je 50.000 COP.

Zavřít boční panel

Mundo Amazónico

Přírodní rezervace o rozloze 29 ha, která byla navržena za účelem udržení ohrožených rostlinných a živočišných druhů. Během prohlídky vás průvodce seznámí s místní faunou a florou a hlavně také domorodou kulturou této oblasti. Nachází se pouhých 7 km jízdy autobusem od města Leticia, kam se dostanete z Bogoty letadlem (několikrát denně).

Zavřít boční panel

Guatapé

Pitoreskní barvené městečko najdeme u přehrady asi 60 km východně od Medellínu. Procházejte se strmými uličkami, vylezte na skálu nad městem a kochejte se výhledem do okolí nebo si jen sedněte na břeh přehrady a popíjejte kávu. 

Počasí a sezóny v Kolumbii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Karibské pobřeží
Cartagena, Santa Marta a další plážové destinace

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C
Centrální část
Horské oblasti a velká města (Bogota, Cali, Medellin)

20 °C

20 °C

19 °C

20 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

20 °C
Amazonie
Jihovýchodní část země s deštným pralesem

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Klima je velmi teplé až tropické na pobřeží a na severu, s dešťi od května do listopadu. I přes to, že se teplota mění v průběhu roku jen málo v důsledku blízkosti rovníku, se liší v závislosti na nadmořské výšce. Klima je chladnější v horských oblastech a v chladnějších obdobích roku může v noci i mrznout. Bogotá a Medellin mají jarní počasí po celý rok. Amazonské oblasti obecně zůstávají teplé a vlhké po celý rok.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezóna (prosinec–únor). Jasno a příjemné teploty mezi 15–18 °C v Andské oblasti, bez velkých srážek, mimo oblasti Amazonského regionu, San Andrés a Providencia jsou v tuto dobu nádherné. Ceny jsou na nejvyšší úrovni.

Střední sezóna (březen–září). Bogotá, Medellín a Cali jsou v dubnu a květnu zasaženy obdobím dešťů, nejlepší čas na pozorování velryb na pobřeží Tichého oceánu je od července do října, jasné počasí trvá v Cartageně do dubna, v květnu začíná značně přibývat srážek.

Nízká sezóna (říjen a listopad). Přívalové povodně často zasahují silnice v Andském regionu, Cartagena a celé karibské pobřeží je v říjnu zasaženo dvojnásobkem obvyklých srážek, nízká hladina vody v Amazonii umožňuje vynikající trekking a dostupnost pláží s bílým pískem, ceny jsou všude na nejnižší úrovni.

Skvělé akce do Kolumbie

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
Z Vídně do kolumbijské Bogoty
12 769 Kč
2017-09-21T13:41:30+02:00 8 komentářů
12 starších akcí
Avatar uživatele Radka Bulanová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu