Kolumbie

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Jediné riziko je, že budete chtít zůstat

Kolumbijská republika je transkontinentální země na severovýchodě Jižní Ameriky s teritorii v Severní Americe. Kolumbie je ohraničená na severozápadě Panamou, na východě Venezuelou a Brazílií a na jihozápadě Peru a Ekvádorem. Dále také sdílí námořní hranice s Kostarikou, Nikaraguou, Hondurasem, Jamajkou, Dominikánskou republikou a Haiti.

Milovníci historie a archeologie jistě ocení předměty ze života indiánských kultur v Muzeu zlata v Bogotě, budou skutečně ohromeni monumentálními sochami předkolumbovské kultury v Tierradentro nebo budou obdivovat 50 km2 megalitických struktur v San Augustínu.

Nadšenci trekingu si mohou vybrat mezi Andami nabízejícími svěží zeleň a křišťálově čisté laguny v Los Nevados, mezi zasněženými horami a desítkami ledovcových jezer v El Cocuy, údolím lemovaným 60 m vysokými voskovými palmami, měsíční krajinou pouští Tatacoa nebo šestidenním trekem kolumbijskou džunglí ke komplexu ztraceného města, které bylo vystavěno jěště o 600 let dříve než pověstné Machu Picchu.

Fanoušci literatury se mohou vydat po stopách magického realismu nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcii Márqueze.

Příznivci nočného života mohou protančit noc v rytmu salsy ve městě Cali a nebo rovnou noci čtyři na karnevalu ve městě Barranquilla. 

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Bogota

Hlavní město Kolumbie bude nejspíš první kontaktem se zemí. Přímo v Bogotě nebo v její těsné blízkosti najdete hned několik míst, která určitě stojí za návštěvu:

Cerro de Monserrate – hora, která dominuje celému městu. Hora je poutním místem a na jejím vrcholu – 3.152 m n. m.– se nachází kostel. Na vrchol se můžete vydat pěšky (bezpečné pouze o víkendech a svátcích, kdy je hora střežena policií) nebo kabinovou lanovkou a lanovou dráhou. Kabinová lanovka je otevřena od 6:30 do 24:00 od pondělí do soboty a do 18:30 v něděli a o svátcích. Cena činí 9.000 COP za jednu jízdu.

Cerro de Monserrate

La Candelaria – historické centrum města plné koloniální architektury. Navštivte zde Plaza de Bolívar – hlavní náměstí, El Museo del Oro – muzeum zlata, Museo Botero – obrazy a sochy Fernanda Botery. V žádnem případě se zde nezdržujte po setmění – ozbrojená přepadení jsou velmi častá.

Plaza de Bolivar

Graffitti tour – každodenně od 10:00 a 14:00 po stopách street artu – volné vstupné. Rezervace nutná na: bogotagraffiti.com.

Podzemní solná katedrála Zipaquirá – románský kostel nacházející se 200 metrů pod zemí hodinu jízdy z Bogoty – základní vstupné 28.500 COP.

Zipaquirá

Zavřít
Ikona pinu

Villa de Leyva

Malebné městečko s koloniální architekturou vzdálené 3,5 hodiny z Bogoty.

Poblíž najdete navíc barevnou vesnici Ráquira s dlouholetou tradicí výroby keramiky a proutěných výrobků. Najdete ji poblíž města Tunja asi 3,5 hodiny jízdy severně od Bogoty.

Zavřít
Ikona pinu

Národní park Tayrona

Rozkládá se na 225 km2 na severním karibském pobřeží, které obklopuje džungle a hory až do nadmořské výšky 900 m n. m. Hustá džungle, archeologické památky z předkolumbovské éry, azurový karibik, 300 druhů ptáků.

V parku se dá tábořit a důležité je upozornění, že na většině pláží se vyskytují nebezpečné proudy a koupání je tedy na mnoha z nich zakázáno. Park se uzavírá v 16:00 a po vstupu vás čeká 2–3 hodinový trek do kempu. Mějte na paměti, že se stmívá okolo 18:30, doporučuje se tedy dorazit nejdéle v 15:00. Případně si můžete zaplatit odvoz na oslu nebo koňském hřbetě.

Vstup je 35.000 COP, co se týče ubytování, na výběr máte přespání v hamoku za 20.000 COP nebo ve stanu za 18.000 COP. Ceny za občerstvení jsou v parku trojnásobně vysoké, a tak pokud chcete ušetřit, přibalte si s sebou zásoby.

Nejbližším větším městem s letištěm je Santa Marta.

Vesnice v pohoří Sierra Nevada známá bio kávou (navštívit zde můžete kávovou farmu), skvělá destinace na trekking a mountain biking.

Zavřít
Ikona pinu

Klášter La Popa

Convento de la Popa – nejvyšší bod Cartageny, nabízí úžasný výhled na celé město. Vstup je 8.000 COP. Na vrchol nejezdí MHD a tato trasa je místem častých ozbrojených loupeží. Nejlepší variantou je domluvit si s taxikářem fixní sazbu, kdy vás na vrchol odveze, 20 minut počká než si místo prohlédnete a zase vás odveze zpět do centra. Běžná cena za tuto službu je 40.000 COP.

Zavřít
Ikona pinu

Mundo Amazónico

Přírodní rezervace o rozloze 29 ha, která byla navržena za účelem udržení ohrožených rostlinných a živočišných druhů. Během prohlídky vás průvodce seznámí s místní faunou a florou a hlavně také domorodou kulturou této oblasti. Nachází se pouhých 7 km jízdy autobusem od města Leticia, kam se dostanete z Bogoty letadlem (několikrát denně).

Zavřít
Ikona pinu

Guatapé

Pitoreskní barvené městečko najdeme u přehrady asi 60 km východně od Medellínu. Procházejte se strmými uličkami, vylezte na skálu nad městem a kochejte se výhledem do okolí nebo si jen sedněte na břeh přehrady a popíjejte kávu.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 19 °C 19 °C 18 °C 18 °C 18 °C 18 °C 18 °C 18 °C 18 °C 18 °C 19 °C 19 °C
Teplota vody 28 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C 30 °C 30 °C 30 °C 29 °C 29 °C
Sluneční svit 5 h 4 h 4 h 3 h 3 h 3 h 4 h 4 h 4 h 3 h 3 h 5 h
Hlavní sezóna

Počasí

Tabulka uvádí počasí pro hlavní město Bogotá uprostřed země ve vysoké nadmořské výšce. U pobřeží je klima příjemnější a teplejší. Teplota vody je uvedena pro oblast města Cartagena.

Klima je velmi teplé až tropické na pobřeží a na severu, s dešťi od května do listopadu. I přes to, že se teplota mění v průběhu roku jen málo v důsledku blízkosti rovníku, se liší v závislosti na nadmořské výšce. Klima je chladnější v horských oblastech a v chladnějších obdobích roku může v noci i mrznout. Bogotá a Medellin mají jarní počasí po celý rok. Amazonské oblasti obecně zůstávají teplé a vlhké po celý rok.

Kdy vyrazit

Hlavní sezóna (prosinec–únor). Jasno a příjemné teploty mezi 15–18 °C v Andské oblasti, bez velkých srážek, mimo oblasti Amazonského regionu, San Andrés a Providencia jsou v tuto dobu nádherné. Ceny jsou na nejvyšší úrovni.

Střední sezóna (březen–září). Bogotá, Medellín a Cali jsou v dubnu a květnu zasaženy obdobím dešťů, nejlepší čas na pozorování velryb na pobřeží Tichého oceánu je od července do října, jasné počasí trvá v Cartageně do dubna, v květnu začíná značně přibývat srážek.

Nízká sezóna (říjen a listopad). Přívalové povodně často zasahují silnice v Andském regionu, Cartagena a celé karibské pobřeží je v říjnu zasaženo dvojnásobkem obvyklých srážek, nízká hladina vody v Amazonii umožňuje vynikající trekking a dostupnost pláží s bílým pískem, ceny jsou všude na nejnižší úrovni.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Dějiny Kolumbie ovlivnili především Evropané, zejména Španělé. Území Kolumbie bylo Španěly kolonizováno ve 30. letech 16. století.  Novodobé dějiny Kolumbie jsou plné státních převratů a častého střídání vlád. Od konce 19. století probíhají v zemi četné boje mezi konzervativci a liberály nebo levicovými radikály. Ty vyústily v guerillovou válku. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Kolumbie stala jedním…

Jak ušetříš

Kolumbijské peso Oficiální měnou je kolumbijské peso, kód pesa je COP.  Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak vkládají písmena COL (COL $). Mince mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Mince 20 pesos se však pro svoji nízkou kupní hodnotu v oběhu již téměř nevyskytuje. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 pesos.…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kolumbie Pochopitelně jedinou relevantní cestou do Kolumbie je letecká doprava. V posledních letech zažívá boom směrem do Evropy, do Bogoty létá mnoho evropských aerolinek, stejně jako místní Avianca provozuje mnoho přímých tras do Evropy. Díky větší konkurenci výrazně klesly ceny, nyní se dají standardně sehnat okolo 17.000 Kč.  Z Evropy (případně USA) nejčastěji přiletíte na mezinárodní letiště v Bogotě, přímé linky z Evropy míří ale i do…

Co ochutnáš

Kolumbijská kuchyně Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na různých regionech Kolumbie. V některých oblastech najdete speciality, jako jsou morčata nebo pražení mravenci.  Kolumbie není rájem pro vegetariány, protože kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste…

Jaké výlety podnikneš

Treky La Cocora – údolí v nadmořské výšce 1.800–2.400 m, kde můžete vidět voskové palmy dosahující výšky až 60 metrů. Lze vyzkoušet i individuálně. [imageFill 13720] Ciudad Perdida – ztracené město civilizace starší než Machu Picchu, lze absolvovat pouze s průvodcem. Sierra Nevada del Cocuy – díky blízké poloze k rovníku zde rostou zajímavé rostliny, avšak nejvyšší vrcholky jsou pokryty ledovci. Na turistu tady čekají celkem drsné podmínky, lze…

Na co si dej pozor

Zdraví Zdravotnická zařízení v Kolumbii se velmi liší v kvalitě. Ve velkých městech soukromé kliniky poskytují kvalitní péči, zdravotnická zařízení v menších městech jsou obecně špatně vybavena. Většinu léků najdete v lékárnách ve velkých městech, ty nemusí být k dispozici ve venkovských oblastech a malých městech.  Mnoho nemocí se v Kolumbii přenáší komářím bodnutím (horečka dengue, zika, chicunguña), důležité je tedy chránit se proti komárům…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Občané ČR mohou s účinností od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů, přičemž tato povolená délka pobytu se týká každého kalendářního roku.  Další dokumenty  Zpáteční letenka nebo navazující cestování z Kolumbie je oficiálně vyžadováno, ale zřídkakdy v praxi kontrolováno.  Očkování  Přestože žádné očkování není povinné,…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Dějiny Kolumbie ovlivnili především Evropané, zejména Španělé. Území Kolumbie bylo Španěly kolonizováno ve 30. letech 16. století.

Novodobé dějiny Kolumbie jsou plné státních převratů a častého střídání vlád. Od konce 19. století probíhají v zemi četné boje mezi konzervativci a liberály nebo levicovými radikály.

Ty vyústily v guerillovou válku. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Kolumbie stala jedním z mezinárodních středisek nelegální výroby a pašování drog. Drogové kartely prakticky řídily politiku země až do nástupu prezidenta Alvara Uribeho v roce 2002, který pomocí americké vojenské spolupráce zahájil úspěšnou kampaň proti obchodu s drogami.

V listopadu 2012 byly zahájeny mírové rozhovory s guerillovými milicemi a v srpnu 2016 byla podepsána historická mírová dohoda, která má ukončit více než půlstoletí trvající konflikt.

Lidé

S odhadovanými 48 miliony lidí v roce 2015 je Kolumbie třetí nejlidnatější zemí v Latinské Americe a také domovem třetí největší populace v počtu španělsky mluvících obyvatel na světě. Kolumbie je etnicky různorodá s kořeny původních obyvatel, španělských kolonizátorů, Afričanů původně do země přivežených jako otroků a přistěhovalců z Evropy a Blízkého východu. Přes 90 % obyvatel vyznává křesťanskou víru.

Svátky

Kolumbie je druhým státem na světě v počtu státních svátků s 18 dny pracovního klidu v roce. Úsměvné je, že zeptáte-li se Kolumbijce, proč je tento den svátkem, odpovědi se ve valné většině nedočkáte. Kolumbijci slaví vše a všude. La Fiesta/La Rumba je důležitým aspektem kolumbijské kultury

Karneval ve městě Barranquilla – Carnaval de Barranquilla – na pobřeží Karibského moře je po Riu de Janeiru druhým největším na světě. Těší se více než stoleté tradici a začíná čtyři dny před popeleční středou. Vidět zde můžete obrovské průvody, typické kostýmy plné barev i různá taneční vystoupení. Řada masek vzniká z kreativity a nápadů jednotlivých účastníků, nechybí však ani typičtí představitelé bájných legend.

Karneval černých a bílých – Carnaval de Negros y Blancos – který se koná každoročně od 2. do 7. ledna ve městě Pasto na jihu Kolumbie. Kromě uměleckého a kulturního vyjádření spočívá podstata celé slavnosti především ve hře. Karneval má své kořeny v koloniálním období, kdy otroci afrického původu tehdy prosili své španělské pány, aby jim poskytli alespoň jeden den svobody ročně. Jejich žádost byla nakonec vyslyšena a volný den stanoven na 5. ledna.

Černošská komunita den využila k pořádání velké slavnosti, během níž si připomínali svůj africký původ a zvyky. Ovšem běloši si nechtěli nechat takovou zábavu ujít, a tak si nabarvili obličej načerno, aby se do oslav mohli plně zapojit. V současné době tak Kolumbijci oslavují tím, že si pomalují obličej černou barvou 5. ledna a barvou bílou 6. ledna.

Slavnosti ve městě Cali – Feria de Cali – který se koná od 25. prosince do Silvestra. Je známý maratonem salsa koncertů za účasti renomovaných salsa kapel. Navíc je na řadu akcí vstup zcela zdarma.

Slavnosti květin – Feria de las Flores – se koná v průběhu srpna ve městě Medellín, hlavním lákadlem je tradiční průvod vesničanů- Desfile de Silleteros, kteří mají na zádech připevněné obrovské palety nazdobené květinami.

Den svíček – Día de las velitas – slaví se od 7. a někde také až do 8. prosince a oficiálně zahajuje vánoční čas. O tomto dni se scházejí rodiny a známí, aby spolu rozsvítili stovky svíček a luceren u vchodů do svých domovů, na ulicích, náměstích či v parcích. Rodiny pak většinou posedávají venku u svíček s typickými vánočními sladkostmi, jako je speciální pudink natilla se smaženými koulemi z mouky a sýra, kterým se říká buñuelos. Den svíček je také dnem, kdy se poprvé rozsvítí vánoční výzdoba a osvětlení, večer pak ve městech doprovází oslavy i ohňostroje.

Den nezávislosti – Día de la Independencia – každým rokem se 20. července při příležitosti oslav dne nezávislosti koná celá řada připomínkových, kulturních a zábavních akcí prakticky ve všech částech země.

Kolumbijský folklorní festival – Festival Folclórico Colombiano – konec června a první červencové dny patří v kolumbijském městečku Ibagué významnému festivalu, kdy ulice města žijí oslavami a průvody a návštěvníci mají jedinečnou příležitost poznat a vychutnat si půvaby místních tradic.

Festival vallenatské legendy – Festival de la Leyenda Vallenata – čtyřdenní festival na konci dubna (26. 4.–30. 4. 2017) ve městě Valledupar na severu Kolumbie. Jedná se o jedinečné setkání milovníků zdejšího tradičního hudebního žánru vallenato který mísí zvuky tří hlavních hudebních nástrojů pocházející od tří různých etnik: evropská tahací harmonika, indiánská guacharaca (škrabka udávající rytmus) a černošský bubínek zvaný caja.

Velikonoce – Semana Santa – Velikonce jsou v Kolumbii především největším církevním svátkem, a tak se slaví celý předcházející týden, tzv. Svatý nebo Pášijový týden. Snad nejkrásnější a nejznámější oslavy probíhají v Popayánu v jižní části Kolumbie. Během Svatého týdne se pořádá jedna denní a pět nočních procesí městěm. V rámci procesí nelze přehlédnout typické dřevořezby a sochy na velkých dřevěných podstavcích ozdobených květinami, které vyrábí umělci přímo v Popayánu.

Dalším místem, kam se během Svatého týdne sjíždí domácí i zahraniční turisté, je městečko Mompox. Ve velikonočním čase zde místní oprašují své šperky a zdobí jimi figury svatých, s nimiž procházejí ulicemi v rámci dlouhých procesí. Ty jsou navíc typické tím, že účastníci dělají vždy dva kroky vpřed a jeden vzad, takže se celý průvod hezky rytmicky pohupuje.

Mezinárodní filmový festival v Cartageně – FICCI – nejdůležitější filmový festival Kolumbie, který je vůbec nejstarším v rámci celé Latinské Ameriky, každoročně se koná v březnu.

Slavnosti města Manizales – Feria Manizales – jedním z hlavních bodů programu nadále zůstávají mnohými tolik kritizované býčí zápasy, k nimž se v průběhu času postupně přidávaly další festivaly, veletrhy, vystoupení a průvody. Konají se na počátku ledna.

Kultura

Španělská koloniální éra zanechala trvalý vliv po celé zemi, s vysokou mírou římských katolíků v kolumbijské společnosti. Nedostatek víry v Boha je v Kolumbii tak neobvyklý, že pokud spadáte do této kategorie, očekávejte, že budete zvědavě dotázáni: „No, a na co pak tedy věříš?"

Tato religiozita se odráží v jazyce a je slyšet v každodenním životě. Během svého pobytu je více než pravděpodobné, že uslyšíte fráze jako „Si Dios Quiere" („Dá-li Bůh"), „Que Dios le pague" (doslovně: „Bůh vám zaplať" – v podstatě to znamená, děkuji), „Dios te bendiga" („Bůh ti žehnej") a „Gracias a Dios" („Díky Bohu").

Kostel v Kolumbii

Minulé vztahy s ostatními regionálními kulturami byly založeny na hierarchické společnosti, v níž si „bílí" Španělé užívali bohatství, moc a prestiž, zatímco černoši a Indové byli ve spodní části socioekonomické hierarchie. Kolumbijci i nadále používají jako měřítko postavení fyzický vzhled a socioekonomický status.

Hudba je velmi důležitou součástí kolumbijské kultury, cumbia a vallenato se těší přízni po celé zemi. Přestože španělská nadvláda zdecimovala domorodé obyvatelstvo, stále zde ještě mnoho prvků z této kultury přetrvává, a to především v kolumbijské hudbě. Shakira, stejně jako nositel Nobelovy ceny za literature Gabriel García Márquez či sochař Fernando Botero jsou synonymem toho nejlepšího z kolumbijské kultury. Co se týče kinematografie, doporučení si zaslouží na Oscara nominovaný snímek Objetí hada či dnes již kultovní Maria milostiplná.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Dalé se používá více než 70 domorodých jazyků. Angličtina má oficiální status v souostroví San Andrés, Providencia a Santa Catalina. Znalost angličtiny jinak neočekávejte vyjma vzdělané části mladé populace v Bogotě a Medellinu.

Minislovníček:

 • Rumba – Party
 • Me regala...? – doslova „Daroval byste mi?” Používá se při objednávání
 • Guyabo – Kocovina
 • Parce – Kámo
 • Chévere – Skvělý
 • Deli – Vynikající – Používá se pro jídlo
 • Qué vaina! – Taková škoda
 • Qué pena! – Omlouvám se
 • Plata – Peníze
 • A la orden – „K vašim službám” – Používá se jako prosím ve službách

Turismus

Po dlouhá desetiletí zůstávala Kolumbie mimo zájem turistů kvůli špatné bezpečnostní situaci. Díky efektivní politice prezidenta Uribeho se situace zlepšila natolik, že Kolumbie je v současnou dobu mnohonásobně bezpečnější než ostatní státy regionu. Kolumbie se nyní těší bezprecedentnímu přívalu turistů.

I přes to očekávejte úroveň služeb na velmi nízké úrovni a připravte se na pokulhávající infrastrukruru. Mimo města Cartagena a Medellin je Kolumbie vhodná spíše pro méně náročné a dobrodružnější cestovatele.

Geografie

Geografie Kolumbie se vyznačuje šesti hlavními přírodními oblastmi, které mají své jedinečné vlastnosti – pohoří Andského regionu, které sdílí s Ekvádorem a Venezuelou; Pacifiký pobřežní region sdílený s Panamou a Ekvádorem; Karibský pobřežní region sdílený s Venezuelou a Panamou; Llanos (pláně) sdílené s Venezuelou; Amazonský deštný prales sdílený s Venezuelou, Brazílií, Peru a Ekvádorem; ostrovní prostor, který zahrnuje ostrovy v Atlantiku a Pacifiku.

Celková rozloha Kolumbie činí více než 14násobek rozlohy ČR.

Zavřít

Jak ušetříš

Kolumbijské peso

Oficiální měnou je kolumbijské peso, kód pesa je COP.

Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak vkládají písmena COL (COL $). Mince mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Mince 20 pesos se však pro svoji nízkou kupní hodnotu v oběhu již téměř nevyskytuje. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 pesos. Bankovka 1.000 pesos je průběžně z oběhu stahována.

Kolumbijské peso

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo oficiální směnárně. Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech hlavních bankách. Bankomaty nejčastěji najdete unvitř nákupních center a supermarketů. Mějte na paměti, že banky a bankomaty na vesnicích a menších městech často vůbec nejsou.

Placení platební kartou je akceptováno pouze u velkých prodejců, jako jsou supermarkety nebo mezinárodní řetězce, a tak je nutné mít stále u sebe dostatek hotovosti. Větší hotely přijímají platby v amerických dolarech, ale i to je stale spíše vyjímlou.

Kolik co stojí

Obecně jsou ceny v Kolumbii srovnatelné s ČR. Co se týče potravin v supermarketu, místní potraviny mohou být i znatelně levnější, což platí zejména u ovoce a zeleniny, za něž zaplatíte pouhý zlomek ceny v ČR. Služby jako jsou kadeřnictví nebo čistírny patří také mezi velmi výhodné. Ceny v místních restauracích jsou o něco nižší než v ČR, což neplatí o mezinárodních řetězcích typu Burger King nebo Pizza Hut. Dražší je však dálková doprava, kdy musíte počítat s cenami i o 50 % vyššími než v ČR.

Příklad cen:

 • Arepa ze stánku na ulici – 2.000 COP
 • Jízdenka na městský autobus – 1.650 – 2.000 COP dle lokality
 • Jízdenka dálkovým autobusem Cartagena – Santa Marta – 40.000 COP
 • Vstupenka do multikina – 13.000 COP
 • 0,5 l lahev vody – 2.000 COP
 • Avokádo v supermarketu – 1.200 COP
 • Papája 1 kg v supermarketu – 700 COP
 • Taxi 1km – Bogotá- 1.500 COP
 • Soukromá hodina salsy – 30.000 COP
 • Soukromá hodiny španělštiny – 20.000 COP
 • Letenka low cost Viva Colombia – Medellin-Cartagena – 110.000 COP

Spropitné a smlouvání

Tradičně se v Kolumbii spropitné neočekává, avšak se současným přívalem turistů začíná přibývat restaurací, které automaticky připočítávají spropitné k účtu. Toto spropitné je zcela dobrovolné a personál vás upozorní, že můžete zcela odmítnout nebo si sami zvolit jeho výši.

Smlouvat se dá prakticky všude mimo kamenné obchody, a to od pouličních prodejců a taxikářů přes organizované výlety až po oficiální dopravce. Například u městkých autobusů můžete zvednutým ukazovákem nabídnout místo plné ceny 1.000 COP. Pokud vám autobus zastaví, znamená to, že akceptuje tuto cenu. Pokud si vyhlídnete poloprázdný autobus, úspěšnost je téměř 100 %.

Jak ušetřit

Pokud plánujete delší cestování po Kolumbii, největší položkou pro vás bude doprava, která je ve srovnání s ČR znatelně dražší. Ušetřit na této položce můžete velmi dobře smlouváním. V každém větším městě je centrální autobusové nádraží, z něhož odjíždí autobusy mnoha dopravců. Každý dopravce má svého „nahaněče,” který se vám bude snažit prodat jejich služby. Pokud se vyhnete cestování mimo vytížené dny, jako jsou státní svátky nebo víkendy, cenu se vám povede usmlouvat téměř vždy.

Stravováním z pouličních stánků nejen poznáte místní kuchyni, ale také nesrovnatelně ušetříte. Tyto stánky nabízí tradiční kolumbijské arepy, empanady, grilovaná masa a klobásy, pečené brambory, smažené plněné brambory a ve vetších městech také mexické taco, americké hot dogy a pizzu. Ceny se pohybují od 1.000 COP do 4.000 COP. Pokud si budete sami vařit, používáním lokálních surovin, jako jsou zelenina, ovoce, rýže, fazole a vejce vás celý týden stravování vyjde jako jedna návštěva restaurace.

Co se týče ubytování, snažte se vyhnout hlavní sezoně od prosince do února, kdy jsou ceny o mnoho vyšší, hlavně na karibském pobřeží. Pokud se chystáte na karneval ve městě Barranquilla, vysokým cenám za ubytování je takřka nemožné se vyhnout.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel si zařídí ubytování v dormu za 30.000 COP, dopravovat se bude autobusem či MHD za 8.000 COP, stravování ze stánku na ulici ho vyjde 15.000 COP, nápoje ze supermarketu na 4.000–19.000 COP. Pokud si dáte pivo v místním baru, bude stát 3.000 COP. Celkem tedy utratíte 60.000 COP za osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v 3* hotelu se snídaní za 150.000 COP. Stravování formou obědového menu v místní restauraci za 30.000 COP. Zábava zahrnuje vstup do muzea zlata za 3.000 COP, lanovka na horu Monserrate vyjde na 9.000–12 000 COP. Doprava formou jízdy taxi – základní tarif na krátké vzdálenosti v Bogotě vyjde na 15 000COP. Celkové denní náklady budou činit 200.000 COP za osobu/den.

Vyšší komfort obsahujeubytování v 5* hotelu se snídaní za 550.000 COP. Stravování formou večeře v č. 1 Tripadvisor restauraci v Cartageně – Carmen Restaurante vyjde na 200.000 COP.

Projížďka kočárem po centru Cartageny bude stát 50.000 COP/30 minut. Doprava uber blackem na střední vzdálenost Cartagena bude stát 25.000–50.000 COP. Celkové denní náklady vyjdou na 850.000 COP osoba/den.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kolumbie

Pochopitelně jedinou relevantní cestou do Kolumbie je letecká doprava. V posledních letech zažívá boom směrem do Evropy, do Bogoty létá mnoho evropských aerolinek, stejně jako místní Avianca provozuje mnoho přímých tras do Evropy. Díky větší konkurenci výrazně klesly ceny, nyní se dají standardně sehnat okolo 17.000 Kč.

Z Evropy (případně USA) nejčastěji přiletíte na mezinárodní letiště v Bogotě, přímé linky z Evropy míří ale i do Cartageny, Cali nebo Medellínu.

Jak se nejlépe dopravovat

V Kolumbii se jezdí vpravo, ve městech panuje chaos a převládá neustálá dopravní zácpa. Ve velkých městech platí pravidlo, kdy se na cestách každý den střídají osobní vozidla podle posledního čísla na poznávací značce. Přednost na přechodu pro chodce opravdu nečekejte. Ani doprava mezi městy není žádný med, silnice jsou klikaté, nahoru a dolů a provoz opravdu velká.

V turistických oblastech v horách, například u kaňonu Chicamocha, lze využít i systém lanových drah.

Lanovka v Kolumbii

Letadlem

Mezi vzdálenějšími místy můžete využít jedinou vnitostátní low cost aerolinku – Viva Colombia. Relativně dobré ceny má však i jedna z největších latinsko-amerických aerolinek Avianca, se kterou se velmi frekventovaným spojením dostanete prakticky do všech koutů Kolumbie. Využít můžete i služeb LATAM Airlines, případně dalších malých regionálních aerolinek.

Autobusem

Meziměstskou dopravu zajišťují i dálkové autobusy, obvykle moderními vozy s klimatizací a pohodlnými sedačkami.

Největši dopravci provozující dálkové spoje:

Městská doprava

Nejjednodušším způsobem dopravy ve městech jsou taxíky, které mají žlutou barvu a jsou poměrně levné. Ve většině měst mají tzv. základní sazbu, což je minimální cena, kterou musíte zaplatit. V Bogotě je to v současnou dobu 4.100 COP a kilometr jízdy vyjde v průměru na 1.500 COP. Vždy se však zeptejte na cenu před nasednutím do taxíku, protože ne všechny používají taxametry.

Co se týče autobusů, existují dva typy. Ty větší mají určené zastávky a za jízdu se platí nabitými kartičkami a najdete je ve všech větších městech (Transmilenio Bogota – 1.700 COP, Transmetro Barranquilla 1.800 COP, Mio Cali 1.800 COP). Jejich výhodou je především, že umožňují snazší orientaci díky vytyčeným zastávkám a trasám.

Druhý typ autobusů jsou velké jako dodávky, nastupuje a vystupuje se na pokyn řidiči, kterému přímo za jízdu zaplatíte. Tyto autobusy bývají velmi přeplněné a cestování jimi je zdlouhavé. Trasu mají tyto autobusy jen zběžně popsanou na předním okně, je tedy nutné se přesvědčit, že autobus opravdu jede tam, kam máte namířeno.

Medellin je jediným městem Kolumbie, které má metro. Cena je 1.800 COP a je možné zakoupit za stejnou cenu také přestupní jízdenku na autobus. S jízdenkou také můžete přestoupit na dvě trasy kabinové lanovky, z níž si vychutnáte nevšední výhled na město.

Na karibském pobřeží se hojně také využívají mototaxíky, kdy jednoduše zaplatíte za odvoz jako pasažér na motorce. Tuk-tuky se stávají stále více a více populárními – využít je můžete zejména ve vesnici Barichara, Mompoxu, Santa Fe de Antioquia. Ceny se dají skoro vždy usmlouvat.

Zavřít

Co ochutnáš

Kolumbijská kuchyně

Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na různých regionech Kolumbie. V některých oblastech najdete speciality, jako jsou morčata nebo pražení mravenci.

Kolumbie není rájem pro vegetariány, protože kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.

Za vyzkoušení určitě stojí populární gunábana, z níž se připravují čerstvé smoothie a považuje se za alternativu chemoterapie při léčbě rakoviny. Většina pokrmů se podává s rýží, fazolemi, brambory nebo jukou.

Typické pokrmy:

Ajiaco: vydatná kuřecí polévka se dvěma či třemi druhy brambor, kukuřicí, zakysanou smetanou, avokádoem a guasca. Guasca je speciální bylina, která se pěstuje po celé Americe a dává polévce svou výraznou chuť.

Arepa: základním příloha k jakémukoliv kolumbijskému jídlu. Je to chléb z kukuřičné mouky.

Arroz con Coco: je běžnou přílohou na karibské pobřeží Kolumbie. Bílá rýže vařená v kokosovém mléce s vodou, solí a cukrem.

Bandeja Paisa: obrovská směs jídla skládájící se z grilovaného steaku, smažené vepřové kůže, chorizo klobásy, rýže, červených fazolí, sázeným vejcem, avokádem a sladkých banánů. Je to pravděpodobně národní jídlo z Kolumbie.

Bandeja Paisa

Empanadas: smažené pečivo plňené buď hovězím, kuřecím masem, sýrem, rýží, koriandrem.

Lechona: je typický pokrm z oblasti Tolima a skládá se z celého prasete na rožni, plněného rýží, hrachem, cubulí a kořením, které se vaří po dobu deseti hodin v hliněné peci.

Morcilla Rellena: jelítko nebo krvavý pudink, obvykle se podává grilováné nebo smažené.

Pandebono: druh chleba z kukuřičné mouky, sýra a vajec. Konzumuje se teplý, hned po vyndání z trouby.

Patacones: ze zelených banánů, vypadá jako zmáčknutá placička, která se smaží v rostlinném oleji.

Tamales: vařené kukuřičné těsto plněné kuřecím masem a zeleninou zabalené v banánovém listu.

Aguardiente: pálenka z cukrové třtiny s příchutí anýzu.

Chicha: jedná se o typický nápoj původních obyvatel jihoamerických And. Většinou je vyroben z fermentované kukuřice, někdy z ovoce.

Jak se stravovat jako místní

Příležitostí budete mít nespočet na každém kroku, ulice jsou doslova lemované pouličními prodejci a stánky. Pokrmy jsou připravovány přímo před vámi, často na grilu na dřevěném uhlí. Místní je hned „na stojáka” u stánku také konzumují. Vše se zapíjí rozlévanou limonádou z kelímku. Místo hledání Starbucksu se poohlédněte po prodavačích, kteří s sebou nosí termosky s kávou. Kolumbijci pijí nejčastěji černou rozlévanou kávu z minikelímku rovnou na ulici a často se zastaví po cestě ráno do práce u těchto prodavačů i na kus řeči.

Obvyklé ceny v restauracích

Příklady cen:

 • Koktejl v turisticky populárním baru v centru Bogoty – 18.000 COP
 • Mc Donald’s menu – 15.000 COP
 • Menu v turistické restauraci v centru Cartageny – 25.000 COP
 • Místní snídaně – 7.000 COP
 • Čerstvý juice ze stánku na ulici – 3.000 COP

Známé podniky:

 • Andrés Carne de Res – Bogota – populární steakhouse s jedinečným interiérem, o němž vám každý Kolumbijec bude vášnivě vyprávět,
 • La Troja – Barranquilla – legendární salsa bar s jedinečnou atmosférou, skvělé místo na seznámení se s místními Kolumbijci, v období karnevalu slouží jako meeting point,
 • Bogota Beer Company – Bogota a Barranquilla – populární mikropivovar, kde můžete ochutnat, jak se vaří pivo v Kolumbii,
 • Salsa Donde Fidel – Cartagena – salsa bar v centru Cartageny, který se každou noc promění ve velkou street party,
 • Bazurto Social Club – Cartagena-pulzující bar, kde vás zdarma naučí tančit na champetu – mix afrických rytmů a současné taneční hudby,
 • El Corral – ve všech větších městech, pokud máte chuť na burger a je vám trapné jít v Kolumbii do Mc Donald’s,
 • Restaurante Hatoviejo – Medellin – regionální speciality departamentu Antioquia,
 • Zaperoco Bar – Cali – nepopulárnější salsa bar ve městě salsy – Cali.
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

La Cocora – údolí v nadmořské výšce 1.800–2.400 m, kde můžete vidět voskové palmy dosahující výšky až 60 metrů. Lze vyzkoušet i individuálně.

La Cocora

Ciudad Perdida – ztracené město civilizace starší než Machu Picchu, lze absolvovat pouze s průvodcem.

Sierra Nevada del Cocuy – díky blízké poloze k rovníku zde rostou zajímavé rostliny, avšak nejvyšší vrcholky jsou pokryty ledovci. Na turistu tady čekají celkem drsné podmínky, lze podniknout i individuálně.

Surfování

Pradomar – populární pláž ležící kousek od města Barranquilla, kam se dá pohodně dopravit autem nebo MHD.

Punta Sur – jižní část ostrova San Andres.

Potápění

Vesnice Taganga na karibském pobřeží – nejlepší je období od prosince do dubna, ve vesnici se nachází několik škol potápění.

Isla Gorgona – ostrov vzdálený 35 km od pacifického pobřeží bez stálého obyvatelstva. Ostrov je národním parkem a dá se na něj dopravit z městečka Guapi, cesta trvá přibližně 1,5 hodiny.

Pláže

Playa Blanca – na ostrově Barú, cesta trvá 2 hodiny lodí z Cartageny.

Adrenalinová zábava

Tubing ve vesnici Palomino – po proudu řeky Palomino, cena okolo 25.000 COP.

Pro romantiky

Projížďka kočárem historickým centrem Cartageny za 50.000 COP/30min.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Zdravotnická zařízení v Kolumbii se velmi liší v kvalitě. Ve velkých městech soukromé kliniky poskytují kvalitní péči, zdravotnická zařízení v menších městech jsou obecně špatně vybavena. Většinu léků najdete v lékárnách ve velkých městech, ty nemusí být k dispozici ve venkovských oblastech a malých městech.

Mnoho nemocí se v Kolumbii přenáší komářím bodnutím (horečka dengue, zika, chicunguña), důležité je tedy chránit se proti komárům zejména účinným repelentem (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek).

Kriminalita

Buďte opatrní při používání bankomatů po setmění, vyhněte se zcela opuštěným ulicím.

Noste u sebe rychle dostupnou hotovost, kterou vytáhnete v případě loupeže. Nikdy se nepokoušejte o odpor v případě přepadení.

Nepřijímejte nevyžádané občerstvení, cigarety, vizitky. Při kriminální činnosti se hojně využívá lehce dostupná scopolamina, která může být obsažena ve výše zmíněných.

Buďte ostražití v městečku Taganga, kde se neustále zhoršuje bezpečnostní situace. Zejména nechoďte pěšky na pláže za městem, kde často dochází k přepadením. Prostituce je na každém rohu, ale také HIV/AIDS. Taganga je notoricky známá nejvyšší koncentrací HIV nakažených v celé zemi.

Vyvarujte se nočního cestování mezi Popayan a San Augustín, Popayan a Pasto (dále k ekvadorské hranici), Bucaramanga a Santa Marta, přepadení nočních autobusů jsou na těchto trasách víc než častá.

Obecně řečeno, oblasti okolo hranic zůstávají nebezpečné. Pokud cestujete mezi Kolumbií a Venezuelou, pak jedině přes pohraniční město Cucúta. V současné době (srpen 2016) je hranice mezi Kolumbií a Venezuelou uzavřená. Cestování mezi Kolumbií a Ekvádorem se doporučuje pouze po Panamerické dálnici. Překročení hranice mezi Kolumbií a Panamou je bezpečně skoro nemožné.

Národnípark La Macarena, přístavy Buenaventura, Turbo a Tumaco patří v současné době mezi guerillou kontrolovaná území a cestování se v žádném případě nedoporučuje.

Nezdržujte se po setmení v koloniálním centru Bogoty – La Candelaria – ozbrojená přepadení jsou zde na denním pořádku.

Informujte se, na jakých plážích je bezpečné koupání v Národním parku Tayrona. Na většině z nich jsou silné mořské proudy. Stejně tak se vyvarujte koupání na plažích v městečku Palomino.

Trek do ztraceného města – Ciudad Perdida – nepodnikejte za žádnou cenu na vlastní pěst.

Riziko katastrof

Kolumbie byla v minulosti zasažena sopečnou erupcí a zemětřesením, žádné z těchto rizik však není bezprostřední. Departamenty La Guajira a Magdalena byly v posledních několika letech zasaženy rekordním suchem, které se dotklo i populárních turistických destinací jako Taganga, Santa Marta nebo Cabo de la Vela.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám při pobytu mouhou hodit:

 • Nouzová situace – 123 (společné pro policii, hasiče i ambulanci)
 • Turistická policie – (1) 3374413 – garantuje anglicky mluvícího operátora

Velvyslanectví České republiky v Bogotě – Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané ČR mohou s účinností od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů, přičemž tato povolená délka pobytu se týká každého kalendářního roku.

Další dokumenty

Zpáteční letenka nebo navazující cestování z Kolumbie je oficiálně vyžadováno, ale zřídkakdy v praxi kontrolováno.

Očkování

Přestože žádné očkování není povinné, očkování proti žluté zimnici je důrazně doporučováno. Oblasti jsou považovány za rizikové ve výskytu žluté zimnice.

Celní předpisy

Dovozní předpisy:

Bezcelní dovoz cestující ve věku 18 let a starší:

 • 200 cigaret a 50 doutníků a méně než 50 gramů tabáku,
 • dvě láhve alkoholických nápojů na jednoho cestujícího,
 • přiměřené množství parfému pro osobní potřebu,
 • hotovost přesahující 10.000 USD musí být deklarována při příjezdu.

Zakázáno je vyvážet: zelenina, rostliny nebo rostlinný materiál; maso a potraviny živočišného původu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Kolumbie.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Kolumbii.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Kolumbii s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kolumbie

Z Vídně do kolumbijské Bogoty
-20 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kolumbii?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili