Hory v Laosu

Doprava na Thakhek Loopu

Jak se dostat do Thakheku

Výchozím bodem pro Thakhek Loop je hlavní město provincie Khammouane – Thakhek (čti Taškek). Město leží v centrální části Laosu na řece Mekong, na samotné hranici s Thajskem. Na jedné straně řeky leží Thakhek, na druhém břehu thajský Nakhom Phanom, kam se lze dopravit letadlem. Vnitrostátní linky létají například z Bangkoku cca 50 minut a zpáteční letenka vás vyjde snadno i pod 1.000 Kč.

Na letišti v Nakhom Phanom se pak za několik set bahtů dostanete taxíkem do centra města (20 minut), odkud jede autobus přes hranice do Thakheku. Jízdní řád lze nalézt zde.

Odtud už se jede autobusem přibližně 20 minut na hranice, kde se platí cca 30 dolarů za vízum a správní poplatek v řádech dolarů. Lze platit v dolarech, v thajských bahtech údajně ne (nezkoušeli jsme). Poté už autobus jede dalších 20 minut do Thakheku, kde staví na severu města. Odtud už si stačí vzít tuktuk a dojet do „centra“ do půjčovny motorek.

Další variantou, pokud cestujete už v Laosu nebo jste se dopravili do Vietnaine, je jet autobusem do Thakheku a tuktukem k půjčovně.

Jak cestovat po Thakhek Loop

Jednoznačně nejlepším a de facto jediným způsobem, jak ujet 470 km dlouhý Takhek Loop, je cesta na motorce. Přímo v Thakheku si lze půjčit od motokrosové motorky, přes poloautomatické motorky (nejrozšířenější a nejlevnější), až po automatické skútry. Přes hranice turisty na půjčené motorce nepustí, proto pokud necestujete na vlastní motorce, počkejte s půjčením až do Thakheku. P.S.: pokud cestujete na vlastní motorce, koupené odkudkoli, budou na hranicích vyžadovat kupní smlouvu.

Dle recenzí je nejlepší půjčovnou Mad Monkey Motorcycle Rental, každý tuktukář ho zná. Nabízí kvalitní motorky i automatické skútry a asistenci na cestě, pokud by se něco přihodilo. Sami jsme neměli jediný problém a motorka fungovala skvěle. Hned vedle něj se nachází další půjčovna, opticky motorky vypadaly dobře.

Thakhek Loop je okruh sestávající ze 3 etap. 3 etapy jsou rozděleny tak, aby se daly snadno ujet na motorce, byl čas se kochat nedotčenou přírodou, zajet na přírodní zajímavosti či absolvovat jízdu na lodi v jeskyni pouze s čelovkami. Trasa se absolvuje proti směru hodinových ručiček.

Některé mapy, které lze najít na webu, jsou neaktuální a stále zobrazují část nezpevněného úseku mezi Thalang a Lak Xao. Od roku 2016 tomu už tak není a celý okruh je vyasfaltovaný. Benzinky najdete de facto v každém městě, dávejte však pozor, že někdy je potřeba ujet vzdálenost mezi městy i 50 km.

1. Etapa: Thakhek – Thalang (85 km)

První den je nejkratší z celé trasy, nechává prostor k pozdějšímu startu. Prvních přibližně 60 km vede po rovině po rovném asfaltu, cestou se lze zastavit na několika zajímavostech, na něž zpravidla upozorňuje výrazná značka. Mezi nejlepší zastávky se řadí Falang Lake a potom na druhé straně kopce Green Climbers Home – zde se lze případně i ubytovat. Na tomto místě je možnost koupání v řece a v jeskyni, Green Climbers nabízí horolezecké výstupy. Zhruba ve dvou třetinách trasy za Mahaxai, u vodní elektrárny, je nenápadná odbočka doprava vedoucí k vodopádu, kam vede kamenitá cesta dlouhá cca 5 km. Vodopád rozhodně stojí za návštěvu. Posledních 20 km se trasa klikatí až do hor, kde teplota citelně klesá. Celá etapa pak nabízí krásné výhledy do hor. Ubytovat se lze v Nakai nebo o 30 km vzdálenějším Thalangu na „zatopeném světě“. 

2. Etapa: Thalang – Khong Lor (167 km)

Druhá etapa začíná na pomezí oblasti, která byla zatopena po výstavbě přehrady. Místní obyvatelé se zde učí žít de facto na jezeře, mezi torzy stromů jezdí na lodích a loví ryby. Scenerie této oblasti je nezapomenutelná. V některých relativně mladých cestopisech se píše, že je zde cesta bahnitá, ale to už není pravda. Je zde položen po celém úseku nový asfalt. Potom, co se trasa dostane do Lak Sao, se jede po hlavní silnici mezi horami cca 35 km, odkud se dá odbočit doprava na Cool Springs.

Celá druhá etapa končí u jeskyně Khong Lor. Vstupné stojí pár dolarů a společně s průvodcem, záchrannými vestami a čelovkami se vydáte na 7 km dlouho cestu jeskyní a posléze zpět. V jeskyni překonáte v naprosté tmě několik brodů, podíváte se na krápníky, které jsou i nasvícené, a vyjedete na druhém konci jeskyně.

3. Etapa: Khong Lor – Thakhek (182 km)

Třetí den nabízí dvě varianty, jak se dostat zpět do Thakheku. Jednou variantou je pokračovat v okruhu proti směru hodinových ručiček, jediným highlightem této cesty je pak vyhlídka v horách. Zbytek cesty, přibližně posledních 150 km, vede po hlavním tahu mezi Vietnaine (hlavní město Laosu) a Takhekem. Druhá varianta je delší a znamená jet předchozí 2 etapy v jeden den zpět. Tato varianta je zvládnutelná celkem v klidu, pokud se výlet po jeskyni stihne předchozí den. Také je podstatně zajímavější než varianta první.

Chystáš se na Thakhek Loop?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.