Průvodce regionem

Laoský Thakhek Loop

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Thakhek Loop je název pro cca 470 km dlouhý okruh po centrální části Laosu, který vede horami, oblastí zatopenou přehradou, domorodými vesnicemi a údolím až k 7kilometrové říční jeskyni (podle místních údajně největší říční jeskyni v Asii). Jak název napovídá, okruh začíná a končí ve městě Thakhek na thajských hranicích a je ideální i pro motorkové začátečníky.

Okruh je sjízdný na motorce, za optimální dobu se považují 3 celé dny (dvě noci), možnosti přespání jsou vzhledem k rozplánování cesty na 3 etapy omezené, ale celý okruh bude jednoznačně nezapomenutelným zážitkem. 

Připrav se na
3 dny
To je optimální doba, za kterou většina cestovatelů okruh zvládne. Můžete si však libovolně prodloužit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen - březen
Můžete jet sice celoročně, ale v tomto období nejméně prší.
Více o počasí
Letenky od
15 500 Kč
Celková cena cesty z Prahy do Thakheku se většinou vyšplhá na tuto částku.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Kong Lor

Podle místních největší říční jeskyně v Asii, 7 km dlouhá jeskyně ležící v samém středu Laosu. Lze ji projet s místním průvodcem v řádu několika dolarů. Cesta není nasvícená, svítí se čelovkami. Plavbu přeruší několik brodů a zastávka na nasvícené krápníky. Rozhodně doporučujeme jet v žabkách, namočíte se (půjčují je i na recepci). Dodatečné informace najdete třeba na webu tourismlaos.org.

Zavřít boční panel

Cool Spring

Pod horami, po asi 5 km prašné cesty, leží odpočinkové místo s průzračně čistým jezírkem. Lze se tam vykoupat.

Zavřít boční panel

Drowned World

Oblast zatopená po výstavbě přehrady, všude leží torza utopených stromů, mezi nimi jezdí rybáři na lodičkách a k vidění je i nově postavená silnice. Největší vesnice této oblasti s restauracemi se nachází v Thalangu.

Zavřít boční panel

Thakhek

Hlavní město provincie, poznamenané francouzskou kulturou z dob Francouzské Indočíny. Najdete zde nejvíce hotelů v koloniálním stylu, luxusnější restaurace u řeky, honosné hinduistické chrámy a trhy částečně i pro turisty.

Zavřít boční panel

Cave Alley

Jedná se o úsek v první části okruhu mezi Takhekem a Mahaxai, kde najdete na všech stranách od silnice v různých vzdálenostech jeskyně. Za navštívení stojí Tha Falang s dobrou dostupností motorkou a Buddha Cave s pěší dostupností.

Zavřít boční panel

Tha Falang

Jezero ležící asi 1 km od hlavní silnice z Takhkeu do Vietnamu, dále řeka vytékající z jeskyně s možností koupání. V okolí je možno navštívit chatky s restaurací a lezeckými trasami. Více informací například na Green Climbers Home.

Zavřít boční panel

Khoun Kong Leng

Jedná se o jezero se zeleně světélkující vodou (k vidění ve večerních hodinách), je však bohužel poměrně špatně dostupné, ačkoli leží přibližně 30 km od Thakheku.

Zavřít boční panel

Limestone Forest Viewpoint

Vyhlídka, která nabízí výhled do údolí směrem k jeskyni Konglor. Jako jediná je značená při cestě. Na tomto úseku trati podobných jeskyní najdete podél cesty nespočet.

Zavřít boční panel

Nakai

Malé městečko s možností přespání, dotankování benzinu a fakultativního objevování „zatopeného světa“ zajížděním do různých odboček.

Počasí a sezóny na Thakhek Loopu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Thakhek
Počasí během roku

27 °C

31 °C

32 °C

33 °C

32 °C

30 °C

28 °C

29 °C

29 °C

30 °C

29 °C

28 °C

Počasí

Počasí je stejně jako ve zbytku jihovýchodní Asie ovlivňováno sezónními monzuny, deštivá sezóna začíná v létě (květen–říjen), teploty dosahují v průměru kolem 30–32 °C. Poté následuje příjemnější chladnější suché období, kdy v horách může teplota v noci klesnout až k 5 °C, avšak denní průměrné teploty neklesají a pohybují se pod hranicí 30 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Na absolvování Takhek Loop je ideální období sucha, kdy neprší a není přílišné vedro. Na druhou stranu, v centrálním Laosu se láme oblast kontinentálního a oceánského monzunu, tudíž nikdy nic nevymyslíte. Stále však platí, že nejméně srážek spadne v zimě.