Průvodce státem

Laos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země milionu slonů i přírodních krás

Navštivte s námi převážně hornatý stát ukrytý ve vnitrozemí jihovýchodní Asie. Tato na první pohled chudá země vás mile překvapí svým skrytým bohatstvím. Země vápenců, divoké džungle i usměvavých lidí. Zavítejte do země „milionu slonů“, jak ji dříve lidé označovali. 

Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V zimě jsou teploty příjemné a deště tu je minimum.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Laosu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původní obyvatelé jsou malajského a khmerského původu. V 10. století se na území Laosu dostává také thajské etnikum a vytlačují původní obyvatele do hor, kde se s nimi můžete setkat dodnes. Laové zde začali vytvářet tzv. Muangy – nezávislé správní celky v čele s princem Fa Ngumem, jehož uctívají dodnes. Status království se v Laosu udržel až do 19. století, kdy se země stává kořistí Francie a spolu s Kambodžou a Vietnamem vytváří francouzskou Indočínskou unii. Vzpoury proti Francouzům byly pokaždé potlačeny. V roce 1945 nad Laosem získalo moc Japonsko, ale netrvalo dlouho a Laos opět ovládla Francie. Až roku 1954 byl Laos konečně uznán jako nezávislý královský stát. Poté zde zavládly ještě boje s USA o Planinu džbánů, které trvaly až do roku 1973, kdy byla podepsána pařížská mírová smlouva, po níž se Američané začali stahovat.

Současná Laoská lidově demokratická republika byla vyhlášena až o 2 roky později.

Lidé

Laos se řadí mezi nejméně zalidněné země jihovýchodní Asie. Lidé žijí převážně na venkově a i své hlavní město někdy s nadsázkou označují za „největší vesnici”. Převážná většina obyvatel Laosu patří k etnické skupině Lao, která na dnešní území přišla z Číny. Vedle nich zde žije dalších asi 120 národnostních menšin, jako jsou Yao, Dao, Šanové nebo horští Hmongové. Lidé vyznávají především buddhismus, jsou trpěliví, skromní, laskaví a velice pohostinní.

Svátky

Svátky se v Laosu vztahují především k zemědělským obdobím a nebo jde o historické buddhistické svátky.

Únor – Magha Puja – Slaví se při úplňku ve třetím lunárním měsíci. Má za úkol připomínat projev Buddhy k osvíceným mnichům.

Ve městech Vientianne, Pakce a Savannakhetu se během února slaví také vietnamský Tet a čínský Nový rok, jehož součástí bývají i ohňostroje a návštěvy různých vietnamských a čínských chrámů

1. května se oslavuje mezinárodní Svátek práce

15. den 6. lunárního měsíce (což vychází obvykle na květen) patří dni Visakha Puja, který je uctíván jako den Buddhova zrození, osvícení a následně přejití do nirvány.

15.–17. květen – Pii Mai je státním svátkem, oslavuje se lunární Nový rok.

Bun Bang Fai, neboli raketový festival, je jedním z nejdivočejších festivalů v zemi. Vidět můžete nejrůznější přehlídky, tance, poslouchat různé písně. Večer vyvrcholí za rachotu podomácku vyrobených raket, které vystřelují k nebesům, aby tzv. pozvali déšť.

V červenci se slaví „Khao Phansaa“, což je začátek tradiční tříměsíční „dešťové očisty“. Během této doby se od mnichů očekává, že zůstanou po celou dobu v klášteře.

Na přelomu října a listopadu se koná Awk Phansaa, během níž se oslavuje konec tříměsíční očisty. Všichni mniši jsou osvobozeni ze svých chrámů a večer se shromažďují u vodních toků, aby po vodě mohli na banánových listech poslat zapálené svíčky nebo vypustit lampiony.

Festival Bun Nam se koná ve spojení s Awk Phansaa ve všech městech, která leží na řekách. Během festivalu se konají závody lodí.

That Luang Festival je festival konaný každý rok ve Vientiane začátkem listopadu. Stovky mnichů se při něm shromažďují, aby přijali almužnu a také různé květinové dary.

2. prosinec je státní svátek oslavující vítězství proletariátu nad monarchií

Kultura

Laoská kultura má v sobě vlivy khmérské, vietnamské i thajské. Podobnost jednotlivých kultur se vzájemně prolíná a lze ji sledovat v sochařství, klasické hudbě nebo třeba v kuchyni. Vyznává se zde především buddhismus. Počítá se s tím, že každý mladý Laosan se alespoň na chvíli stane mnichem. U horských kmenů Hmong se můžete setkat s animismem. Jen malý počet Laosanů, především z řad elity s francouzským vzděláním, je křesťanského vyznání.

Mniši

Jazyk

Oficiálním jazykem Laosu je laoština, která je velmi blízká thajštině a obsahuje jednoslabičná slova. Domluvíte se také anglicky nebo francouzsky.

Minislovníček:

 • ïSabajdí – Dobrý den
 • ïKhopťaj laj laj – Děkuji mnohokrát
 • ïHuea – Loď
 • ïSong thaew – Autobus
 • ïThao daj? – Kolik to stojí?
 • ïDaj – Prodej mi to (používané při smlouvání)
 • ïPhaeng phót – Příliš drahé
 • ïNeung – Jeden
 • ïSong – Dva
 • ïSám – Tři

Turismus

Laos je stále oblíbenější turistickou destinací, na větší množství lidí narazíte např. v Luang Prabang, přezdívané také „perla Laosu“. Většina turistů se soustřeďuje především v blízkosti velkých měst a letovisek. Těch opravdu turisticky nepolíbených míst naleznete v Laosu zatím stále dost. Bohužel některá místa jsou stále zaminovaná, tudíž dbejte své osobní bezpečnosti a dejte na rady místních průvodců.

Geografie

Laos je stát ve vnitrozemí, který sousedí s Thajskem, Kambodžou, Vietnamem, Barmou a Čínou. Rozkládá se na ploše 236.800 km2 a přes 70 % země zabírají hory, na 50 % se rozkládají lesy. Územím protéká řeka Mekong a spousta dalších řek a říček. Jen asi 10 % země je využíváno k zemědělství. Pěstuje se především rýže, ve vyšších nadmořských výškách pak čaj, káva nebo kardamon.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Laoský kip

Měnou Laoské lidově demokratické republiky je Laoský kip (LAK), ten se dělí na 100 attů. Mince existují v hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 kipů, v reálu se však setkáte spíše s bankovkami 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000. Kip je nesměnitelnou měnou, v celém Laosu je však běžně přijímán jako paralelní měna thajský baht.

1.000 LAK (laoský kip) = 2,7 Kč (kurz k 16. 8. 2017)

Laoské peníze

Směnárny a platba kartou

Ve všech směnárnách lze směnit americký dolar, dnes většinou i euro.

Bankomaty byste v Laosu hledali marně. Platební karty jsou akceptovány pouze v drahých a v luxusních hotelech, turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a navíc pouze v turisticky atraktivních lokalitách, jako je hlavní město Vientiane nebo Luang Phrabang. V Laosu lze uplatnit i cestovní šeky. Úřední hodiny pro jejich výměnu v bankách jsou omezené.

Kolik co stojí

Jídlo stojí průměrné ceny, pokud se budete pohybovat ve velkých městech. Jakmile se však vydáte dále na venkov, budete mile překvapeni, jak levně se zde člověk může najíst. Ceny zde uváděné jsou samozřejmě orientační.

 • Jídlo ve středně drahé restauraci – 6–10 USD
 • Jídlo fast food – 1–3 USD
 • Místní pivo 0,5 l – 0,80–1,20 USD
 • Voda 0,33 l – 0,30–0,35 USD
 • Taxi 1 km – 2,20 USD
 • Jednosměrná jízdenka místní doprava – 0,40 USD
 • Průvodce do horské džungle – cca 25–30 USD / den (cena zahrnuje jídlo, ubytování, průvodce)

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává pouze v luxusních restauracích, kde se pohybuje kolem 10 %. Běžně se nedává.

Pokud však budete cokoli kupovat nebo pronajímat, nezapomeňte smlouvat.

Jak ušetřit

Začněte již tím, že ušetříte na letenkách. Výhodnou letenku získáte buď tak, že ji koupíte v akci, což vychází samozřejmě nejlépe. Dále cena vychází lépe, pokud koupíte rovnou letenku zpáteční než koupě pouze varianty open. Do třetice je lepší odlétat z větších letišť, tedy nejlépe z Vídně nebo Frankfurtu atd.

Zvolte levnější typ ubytování. Nemusíte bydlet rovnou v hotelu, budete překvapeni, jaké skvělé ubytování vám dokážou nabídnout i menší ubytovací střediska. Vstřícnost naleznete i u místních lidí.

Cestujte ve více lidech. Jednak se celkové náklady rozpočítají a jednak si užijete více zábavy.

Stravujte se ve fast foodech místo v restauraci, pěkně na ulici ve stánku a zároveň tak poznáte život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří.

Ohledně dopravy pak zvolte dopravu na náklaďáku na severu, jezděte lodí a na kratší vzdálenosti si půjčete kolo.

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Denní rozpočet je závislý na náročnosti cestovatele. V těchto jižních zemích se najíte opravdu velice levně i pokud si budou vaše chuťové buňky opravdu dopřávat, za měsíc za jídlo většinou neutratíte více než 200 USD. Samozřejmě vždy platí jednoduché pravidlo, že levněji je mimo velká turistická střediska, velká města a všude se smlouvá.

Pokud tedy budete velice nenároční, k jídlu se spokojíte s rychlým občerstvením ve formě například bagety s vejcem, bydlet budete u místních lidí nebo v hostelu a po stránce dopravy si najdete místo na pomalé lodi, pak se váš denní rozpočet bude pohybovat do 15 USD.

Při ubytování s klimatizací, zvolením západního jídla k obědu či večeři, dopravě autobusem nebo na motorce bude denní rozpočet čítat cca kolem 24 USD.

Kombinace ubytování v luxusních hotelech, dopravy převážně letecky (na delší vzdálenosti) a stravování v nejdražších restauracích vyžaduje rozpočet nad 75 USD na den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Laosu

Do Laosu se pohodlně dostanete letecky. Cena letenek z Prahy do Vientianne se pohybuje kolem 15.000 na osobu a doba letu činí kolem 20 hod. Pokud byste chtěli letět kratší dobu, je potřeba si připlatit na letence. Přestupuje se většinou v Bangkoku.

Cesta vás vyjde levněji, pokud nepoletíte rovnou z Prahy, ale z okolních států – např. z Vídně, Frankfurtu nad Mohanem atd. Pokud vás láká více si zacestovat, můžete zvolit kombinaci letenky z Prahy do Hanoje (Vietnam) a následně z Hanoje do Vientianne (hlavní město Laosu) autobusem. I na této variantě ušetříte peníze, ale musíte počítat s tím, že samotná cesta autobusem trvá 22 hod.

Jak se nejlépe dopravovat

Letecká doprava v Laosu

Národním dopravcem jsou Lao airlines, doplněna o menší společnost Lao Air. Pravidelné letecké linky létají do těchto uvedených míst: Luang Prabang, Paksé, Savannakhet, Vientiane, Xieng Khouang, Houei Xay, Luang Namtha, Phngsaly, Oudomxay, Samneua. A místní odletová taxa se pohybuje ve výši 0,5 USD.

Autobusová doprava v Laosu

Pravidelné spoje jsou zajištěny mezi městy Luang Prabang a Savannakhet, také mezi městy Pakse a Sekong. Mezinárodní autobusovou linkou se dostanete až do Bangkoku a Hanoje nebo Hue.

V severním Laosu však na autobus nenarazíte. Zde je nahradili tzv. Songteo, neboli „dvě lavice“, které jsou doslova namontované na korbu nákladního vozu. Při dobré vůli se sem mnohdy nacpe až 30 cestujících. Na projíždějící Songtea je potřeba mávnout, aby vám zastavil, pokud ho potkáte na své cestě.

Lodní doprava

Hlavními vodními tepnami jsou řeky Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum nebo Se Don. Říční doprava je zde na rozvinuté úrovni. Můžete zde využít i dálkové trajekty, tzv. Heua duan, a to na cestě z Huay Xai a Vientiane. Na kratší vzdálenosti se vám bude hodit „říční taxi“. Pokud zvolíte tento druh cestování, můžete během cesty obdivovat malebnou krajinu, která vás bude obklopovat.

Loď v Laosu

Doprava v městech

Ve větších městech se můžete setkat s taxíky, ale početně nejsou moc zastoupeny. Mnohem častěji se zde setkáte s tuk-tuky neboli tříkolovými motocykly pro více lidí. Na ty nejkratší vzdálenosti se dá pronajmout i rikša. U všech cen však nezapomeňte smlouvat.

V Laosu si můžete také půjčit auto. Počítejte však s tím, že se zde setkáte téměř se všemi druhy povrchu – zpočátku to sice bude např. krásná dálnice, po čase však může být cesta kamenitá nebo prašně hlinitá. Tip, kde si můžete zapůjčit auto, naleznete zde: www.autopujcovnalevne.cz. V případě, že zvolíte auto, ale netroufnete si řídit sami, si můžete v každém větším městě pronajmout auto (taktéž motorku) i s řidičem přímo v daném městě. Počítejte však s tím, že si v tomto případě připlatíte a opět smlouvejte.

Na rychlejší přesuny ve městech nebo v jejich okolí využijte možnost půjčit si kolo.

Železniční doprava zde téměř neexistuje, jediné spojení po železnici je mezi městy Vientianne a Nong Khai nacházející se v Thajsku.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Laoská kuchyně

Laoská kuchyně není rozhodně nudná, z části je podobná té thajské. Je však méně ostrá. Vše se připravuje z čerstvých surovin, např. zeleniny, čerstvých ryb, drůbeže, vepřového nebo hovězího masa nebo i z masa vodních buvolů. Základem je tu lepivá rýže, kterou namáčíte do omáček z fermentovaných ryb, kokosového mléka, chilli, česneku, zázvoru, drcených arašídů či tamarindové šťávy. Charakteristickou chutí jídel jsou kombinace citronové trávy a čerstvého koriandru.

Pokud se bez kávy na svých cestách neobejdete, budete mírně zklamáni. Pití kávy zde totiž není příliš rozšířeno, a to i přes to, že se laoská káva řadí mezi nejkvalitnější na světě. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám nebo velmi dobrému pivu „Beer Lao“.

K pití doporučujeme pít kokosovou vodu přímo z kokosu než vodu balenou. Nebo si tu balenou koupit alespoň ve velkých turistických centrech. Podnikavost lidí někdy nezná mezí.

Jak se stravovat jako místní

Máte-li čas a chuť, zeptejte se skupinky mladých Laosanů, jestli by jim nevadilo, abyste pojedli s nimi. Platí zde totiž pravidlo, že nikdo nejí sám, pokud nemusí. Pokrmy se tedy podávají najednou a Laosanům nevadí si na nějaký ten chod počkat. Jí se zde rukama. Pokud vás místní pozvou na jídlo, rozhodně neodmítejte a alespoň ochutnejte, jinak byste je urazili.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud zvolíte dražší restauraci, zde se ceny za jídlo o 3 chodech pohybuje kolem 250 Kč. Když zvolíte variantu rychlého občerstvení, zaplatíte v průměru 60 Kč. Ceny jsou samozřejmě závislé v přepočtu na aktuálním kurzu i oblasti, v níž se pohybujete. Ve velkých městech a letoviscích si připlatíte, kdežto na venkově se najíte „téměř zadarmo“.

Street food v Laosu

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Činností, které lze provozovat v Laosu, je opravdu nepřeberné množství, a tak si zábavu zde najde opravdu každý.

Tubing na řece Nam Song

Městečko Vang Vieng je dnes jedním z turisticky nejnavštěvovanějších. Všichni sem míří za plavbou na duši. Zájemci jsou odvezeni několik kilometrů za město, kde nasednou na nafukovací duši a řeku na ni splaví až do města. Celá trasa je doplněna spoustou zastávek v barech s různými skluzavkami a lanovkami.

Plavba po řece Nam Ou

Pokud máte více času, nasedněte na dlouhou loďku za Luang Prabangem a vydejte se proti proudu hlouběji do džungle. Uvidíte miniaturní vesničky od Nong Khiawu až do Hat Sa, proniknete blíže do tajů místního života. Tato cesta však může trvat i několik dní.

Plavby na Mekongu

Místní lodě jsou speciálně vyrobeny tak, aby mohly plout po řece Mekong. Jsou asi 35 metrů dlouhé, jejich trupy jsou ocelové a paluby jsou tvořeny ze vzácných dřevin, jako je palisandr a teak. Během plavby můžete obdivovat nejrůznější přírodní scenerie, každodenní život místních obyvatel žijících podél břehů Mekongu. Během plavby můžete na palubě např. poobědvat nebo se osvěžit nějakým nápojem v lodním baru. Další výhodou těchto lodí je, že na rozdíl od veřejných lodí nejsou přecpané, počet cestujících je zde omezen na max. 40 lidí a díky tomu tu budete mít pohodlí.

Na motorce Laosem

Pokud máte rádi motorky, ale vašeho miláčka se vám nepodařilo dovézt do Laosu, nemusíte být smutní. I zde naleznete cestovní kanceláře, které vás rády vezmou na výlet na motorkách (může být např. až 12denní). Nejenom, že se parádně projedete, ale navíc poznáte i odlehlejší kouty Laosu. Jednu takovou naleznete např. V Luang Prabang s výstižným názvem Off Road Laos Adventures Co Ltd.

Divokou džunglí, plavbou kajakem

Laos opravdu nabízí nepřeberné zážitky i pro ty, kteří si chtějí opravdu odpočnout od civilizace. Zahoďte všechen motorizovaný svět za hlavu a vydejte se s námi do opravdové džungle. Poznejte blíže místní faunu i flóru, zaposlouchejte se do zvuků přírody. Společnost Forest retreat Laos nabízí jedno- i vícedenní dobrodružství džunglí nebo si můžete sjet místní řeku na kajaku, a to od nejlehčí obtížnosti až po úseky divoké řeky.

Sloní vesnice a resort Ban Xieng Lom

Pokud máte rádi zvířata, určitě si nenechte ujít tohle místo. Nachází se cca 15 km od Luang Prabang. Zde můžete zažít báječný den se slony a úžasnou krajinou. Tento resort také bývá součástí jednodenních výletů, během nichž poznáte slony zblízka, projdete se s nimi, projedete se na nich, navštívíte vodopády Tad Sae, které v období mezi únorem a srpnem vysychají. Na řece Nam Khan se pak můžete I vykoupat. Poté se dostanete do vesnice Khmu, kde poznáte život místních lidí. Pokud se nedopravujete sami, poskytovatelé tohoto jednodenního zájezdu vás pak dovezou zpět do Luang Prabang.

Lezení po skalách Vang Vieng

Patříte-li mezi nadšence lezení po skalách, je pro vás kraj Vang Vieng jako dělaný. Lézt zde může opravdu každý, pro začátečníky je zde připraven kurz, pro pokročilé zkušený instruktor. Půjčit se zde dá také kompletní výstroj pro 2 osoby a cena se pohybuje kolem 32 USD.

Paragliding v Laosu

Mezi aktivity, které lze poslední dobou provozovat v Laosu, patří i paragliding. Ať už jste začátečník, který bude létat v tandemu, nebo patříte mezi zkušené, místní krajina z ptačí perspektivy vám naprosto učaruje. Jedním z míst, které pro tuto doporučujeme, je opět Vang Vieng.

Balonem nad Vang Vieng

V případě, že si netroufnete na paragliding, ale přesto byste rádi viděli krajinu Vang Vieng shora a pořídili krásné fotky, můžete zvolit let balonem. Cena se pohybuje kolem 95 USD na osobu, doba letu trvá asi 40 minut.

Zipline Nong Khiaw Jungle Fly

Jedinečný pocit cítit se alespoň chvíli jako Tarzan a proletět se nad korunami stromů přímo v džungli. Dříve byl tento způsob jízdy na lanech využíván pro rychlou přepravu z místa na místo, nyní si ho může užít každý. Společnosti nabízející nejenom svezení, ale také jednodenní výlety na ziplinech, naleznete v Nong Khiaw asi 145 km od Luang Prabang.

Bližší zipline, a možná pro rodiny s dětmi dostupnější, se nachází přímo v Luang Prabang, ovšem zde se jedná především o komerční záležitost.

Zipline

Návštěva horských kmenů

Pokud se vydáte na dlouhou, ale krásnou cestu do hor za místními kmeny, budete ohromeni množstvím barev, které budete potkávat. Jednak se tyto kmeny liší podle barev, které na sobě nosí, rozeznávají a dále se dají rozlišit podle oblasti, v níž žijí.

1. Lao Teung – Horští Laové – vyrábějí si nástroje hlavně ze dřeva, bambusu nebo kamene (kov příliš nepoužívají). Praktikují směnný obchod. Bývají označování jako khá, v překladu něco jako otrok nebo sluha, v minulosti byli takto označováni Thajci.

2. Lao Sung – Naleznete je ve výšce nad 1.000 m n. m. Pocházejí především z jižní Číny, Tibetu a Barmy. Zastupují je Hmongové, kteří prosluli především pěstováním opia. Využívají také směnného obchodu, směňují převážně železo.

3. Lao Tai – Ti se shromažďují v okolí horských řek. Poznáte je podle výše zmiňované barvy oblečení – barva specifická pro jejich kmen – černí, červení, bílí, severní a nebo lesní Taiové.

4. Kmen Akha – Obyvatelé kmene Akha pocházejí z Yunnanu a tibetských oblastí. Tito lidé žijí v harmonii s přírodou, bydlí v primitivních obydlích a kromě pěstování rýže, koření a chovu domácích zvířat se věnují také pěstování opia. Kmen lze navštívit s průvodcem a lze tu také přespat.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V okolí vodních ploch je dobré se chránit před komáry, nejen před jejich svrbivým bodnutím, ale také před možnými nemocemi, které mohou přenášet.

Na svých toulkách Laosem nezapomeňte doplňovat tekutiny, ať nejste dehydratovaní. Doporučujeme pít spíše vodu z čerstvě otevřeného kokosu, tam máte jistotu, že je čerstvější než balená voda, která mohla být naplněna z místních zdrojů. Ve vzdálenějších oblastech také užívejte tablety na čištění vody.

Před odletem do Laosu si sjednejte řádné cestovní pojištění, které uhradí veškeré zdravotní náklady. Pokud plánujete řídit motorové vozidlo, doporučuje se s danou pojišťovnou přesně specifikovat pravidla. Zatímco v ČR máte k řidičskému oprávnění typu B automaticky A1, ne vždy je to tak bráno v zemích, jako je Laos.

Kriminalita

Laos je celkem bezpečnou zemí, stejně jako většina východoasijských států. Kriminalita je zde v porovnání se situací v ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření. Zvýšené bezpečnosti je třeba věnovat pozornost na severu země.

Riziko katastrof

Laos patří mezi seismicky aktivní země. V případě zemětřesení je třeba dbát pokynů odborníků, např. na stránkách Záchranný kruh, které doporučujeme si nastudovat před odletem do jakékoli seismicky aktivní země.

Některá odlehlá území mohou být stále zaminovaná, za války ve Vietnamu tu bylo shozeno moře bomb. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a raději se poradit s místními, než se někam úplně sami vydáte.

Internet a elektřina

Elektrické napětí v laoské síti je 220 V, proud je střídavý. Do zásuvek lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde se setkáte také s americkými zásuvkami, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Internet je dostupný v turistických lokalitách, jeho cena se pohybuje kolem 20 Kč za hodinu.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

 • První pomoc – 195
 • Hasiči – 190
 • Policie – 191
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Do Laosu je potřeba mít pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platná víza, má alespoň 2 stránky volné, a samotné vízum. Lze jej získat na laoském velvyslanectví Bangkoku nebo na zastupitelských úřadech LLDR v zahraničí či mezinárodních přechodech. Turistické vízum umožňuje 1 vstup a pobyt v délce 30 dnů na území Laosu, víza mají platnost 2 měsíce od data vydání. Stojí 30 USD.

Očkování

Před odletem do Laosu nemusíte podstupovat žádná povinná očkování, pokud nepřijíždíte ze země s endemickým výskytem žluté zimnice. Mezi doporučená očkování do Laosu patří např. Hepatitida A a B, břišní tyfus, vzteklina a japonská encefalitida. Je zde také riziko spojené s nákazou malárie.

Celní předpisy

Do Laosu lze (pokud je to v přiměřeném množství) dovážet věci osobní potřeby. Dále pak je možné dovézt 500 kusů cigaret a litr alkoholu.

Platí zde však přísný zákaz dovozu a vývozu narkotik, pornografických materiálů a také zbraní. Povinná výměna valut neexistuje.

Pro dovoz a vývoz zvířat je nutné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny zde může být i trest smrti.

Co vidět a navštívit v Laosu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Laosu

Zavřít boční panel

Luang Prabang

Bývalé hlavní město, původně nazvané Xieng Thong (Zlaté město), ležící na severu na soutoku řek Mekong a Nam Khan. Jedná se o světový unikát zapsaný na seznam UNESCO od roku 1995. Naleznete zde koloniální architekturu i buddhistické chrámy se zlatými věžičkami ležící na obou stranách Mekongu i na okolních kopcích.

Všemu zde vévodí palác Haw Hham, který dnes funguje jako muzeum. Dále je známý chrám zde Wat Xieng Thong (chrám Zlatého města) s krásnou mozaikou a střechami dosahujícími téměř k zemi. Původ Wat Xieng Thong sahá až do poloviny 16. století. V jeho blízkosti naleznete Červenou kapli a knihovnu Tripitaky (neboli posvátných buddhistických textů). Vše je překrásně zdobeno mozaikami z barevného skla. Chrám Wat Visun, který je údajně nejstarší, byl původně celý dřevěný. Byla zde uložena velká Buddhova socha jako ochrana města. Naproti němu stojí asi 15 m vysoká Lotosová stúpa, které se přezdívá také Stúpa vodního melounu, za což vděčí svému tvaru. Královský palác byl postaven později – až na začátku 20. století a svým vzhledem spíše připomíná francouzský palác. Je dostupný ze zadní strany, ve směru od řeky, z okolních stran je obklopen parkem s palmami. Prohlédnout si v něm můžete několik sálů s vystavenými exponáty, královským oblečením, busty králů nebo staré buddhistické sochy či hudební nástroje a další.

Celý ruch města doporučujeme zhlédnout z kopce Pu Si, dominanty města s malým chrámem na vrcholu. V minulosti se zde 4krát denně ozývalo 33 úderů velikého bubnu, který měřil čas a lidem stále připomínal 33 Buddhových přikázání. Ve městě je k vidění spousta mnichů především v dopoledních hodinách, ti dostávají almužnu od obyčejných lidí.

Zavřít boční panel

Vodopády Kuang Si

Ty jsou známé především mnoha svými vodními bazénky zbarvenými do tyrkysové barvy. Ve většině těchto jezírek pod vodopády se dá bez omezení koupat. Neskutečně krásný pohled do krajiny ještě doplňují pohádkově vypadající dřevěné mosty přes vodu.

Zavřít boční panel

Jeskyně Tham Ting a Tham Thung

Jsou 2 posvátné jeskyně proti proudu Mekongu, kde se skrývají až 2 tisíce soch Buddhy různých velikostí.

Zavřít boční panel

Vientiane

Od roku 1899 prohlášeno Francií za hlavní město Laosu. Je přezdívané také jako „město santalového dřeva“ a nachází se poblíž hranic s Thajskem. Za vidění zde stojí např. Stúpa Pha That Luang, vítězný oblouk Patuxai (je věnován Laosanům zabitým v boji o nezávislost na Francii) nebo chrám Wat Si Muang z 16. století, který je považován za strážce města a je hlavním bodem oslav That Luang. Interiér chrámu je bohatě zdoben vyřezávanými zlatými pilíři a malovanými scénami ze života Buddhy. Při vstupu do chrámu neplatíte žádný poplatek, platí se jen za zaparkování kola nebo motorky. Při vstupech do chrámů je zvykem zout si obuv.

Zavřít boční panel

Wat Phu

Je památkou, kterou nesmíte minout. Od roku 2001 se tyto tisíce let staré buddhistické a hinduistické trosky dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Mají skvělou duchovní atmosféru.

Zavřít boční panel

Městečko Vang Vieng

Je takovým „St. Tropez“ Asie a je vyhledáván mnoha turisty. Najdete ho asi 4 hodiny jízdy autobusem rovnou na sever od hlavního města. Užijete si zde spoustu věcí jako např. Krasovou krajinu, sakrální kláštery, pravou rýžovou whisky, sjíždění řeky na pneumatikách nebo okolní zvuky džungle.

Zavřít boční panel

Xieng Khuan

Buddha park jsou zahrady, které skrývají až 200 buddhistických a hinduistických soch, leží hned u hranic s Thajskem. Naleznete zde ležícího Buddhu, kterého se svými neuvěřitelnými 43 metry na délku a 20 metry na výšku nemůžete přehlédnout. Je zde také bůh Brahma a Ganéša a další. Lákadlem pro turistky je zde také socha obří dýně, při níž máte pocit, že kráčíte z pekla až do nebe.

Zavřít boční panel

Krasové jeskyně u obce Kong Lo

Za návštěvu stojí i krasové jeskyně u obce Kong Lo. Po zaplacení vstupného a poplatku za člun se vás chopí 2 zdatní průvodci a můžete se ponořit do temnoty jeskyně. Celá prohlídka může trvat i 2 a půl hodiny.

Zavřít boční panel

Planina Xieng Khuang

Tato planina je doslova poseta množstvím kamenných nádob. O jejich významu se dodnes nic neví ani to, kdo je dal postavit. Některé džbány mají krásně vytesané poklice, jiné ne. Vědci se domnívají, že by mohli být až 2.000 let staré a mohly se pravděpodobně používat k fermentování vína nebo rýže. Na nalezišti je jeden obrovský, které se jmenuje Thong Hai Hin, vysoký asi 3 metry a vážící kolem 6 tun, je obklopen více než 250 menšími džbány. Podle legendy z něj popíjel král Khun Jüam, když vyhnal Číňany ze země. Džbány jsou převážně pískovcové nebo vápencové. Celá tato oblast byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V blízkosti se nachází město Phonsavan (severní část Laosu) a toto teď už klidné město vás může zaujmout svou „výzdobou“ z bomb, z nichž můžete vidět například plot, korýtko pro prasátko, stojánek pod květináč a další. Protože se oblast nachází blízko hranice s Vietnamem, bylo v rozmezí let 1964–1973 intenzivně bombardováno. I když se lidé snaží oblast odminovávat, je potřeba si uvědomit, že asi třetina malých bomb stále nevybuchla. Pro návštěvu planiny nádob zvolte raději variantu vzít si průvodce s sebou a dbát zvýšené opatrnosti.

Zavřít boční panel

Náhorní plošina Boloven

Zde v nadmořské výšce 1.000 m n. m. Můžete obdivovat velké množství nádherných vodopádů (Tad Itou, Champi, Tad Yuan a další) i divokých řek. Vulkanická půda a dostatek dešťových srážek dala podnět k pěstování kávy od roku 1900. Ta se stala jednou z nevyhledávanějších a nejdražších na světě. Dále se zde pěstuje čaj, ovoce i kardamon.

Zavřít boční panel

Nam Ngum

Nam Ngum je vodní přehrada na stejnojmenné řece, jejíž hlavní přítok je Mekong. Projekt přehrady byl původně zamýšlen především na využití potenciálu vodních elektráren v Laoské LDR a zároveň dosažení ochrany před povodněmi, umožnit zavlažování i usnadnit rybolov. Počítalo se také s turistickým ruchem.

Zavřít boční panel

Kiu Kacham a Kasi

Cestou z Luang Prabang do Vang Viengu si užijete po nádherné výhledy do krajiny, které berou dech. Kasi leží v oblasti velkých jeskyní, celé okolí je poseté malými vesničkami.

Zavřít boční panel

Bokeo

Oblast Bokeo je nejmenší a nejméně zalidněnou provincií na severu Laosu. Má rozlohu 6.196 km2. Celá tato severní provincie Laosu je bohatá na ložiska drahokamů a polodrahokamů. Provinci je také součástí „Zlatého trojúhelníku“ s Barmou a Thajskem. Žije zde asi 34 etnických skupin.

Počasí a sezóny v Laosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Laos
Celý Laos leží v jedné podnebné oblasti

28 °C

30 °C

33 °C

34 °C

33 °C

32 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

Počasí

Podnebí v Laosu je vlhké tropické. Jeho klima je ovlivněno pravidelnými monzunovými cykly ve třech základních obdobích. Monzun přichází v období mezi květnem a červnem a trvá až do listopadu. Průměrná teplota se celoročně pohybuje v rozmezí mezi 28–34 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Laosu doporučujeme vyrazit především v období mezi prosincem a březnem, kdy je málo srážek, teploty v tuto dobu nejsou úplně extrémní, ale pořád je příjemně teplo. 

Skvělé akce do Laosu

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí