Průvodce státem

Laos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země milionu slonů i přírodních krás

Navštivte s námi převážně hornatý stát ukrytý ve vnitrozemí jihovýchodní Asie. Tato na první pohled chudá země vás mile překvapí svým skrytým bohatstvím. Země vápenců, divoké džungle i usměvavých lidí. Zavítejte do země „milionu slonů“, jak ji dříve lidé označovali. 

Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V zimě jsou teploty příjemné a deště tu je minimum.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Laosu

Co vidět a navštívit v Laosu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Laosu

Zavřít boční panel

Luang Prabang

Bývalé hlavní město, původně nazvané Xieng Thong (Zlaté město), ležící na severu na soutoku řek Mekong a Nam Khan. Jedná se o světový unikát zapsaný na seznam UNESCO od roku 1995. Naleznete zde koloniální architekturu i buddhistické chrámy se zlatými věžičkami ležící na obou stranách Mekongu i na okolních kopcích.

Všemu zde vévodí palác Haw Hham, který dnes funguje jako muzeum. Dále je známý chrám zde Wat Xieng Thong (chrám Zlatého města) s krásnou mozaikou a střechami dosahujícími téměř k zemi. Původ Wat Xieng Thong sahá až do poloviny 16. století. V jeho blízkosti naleznete Červenou kapli a knihovnu Tripitaky (neboli posvátných buddhistických textů). Vše je překrásně zdobeno mozaikami z barevného skla. Chrám Wat Visun, který je údajně nejstarší, byl původně celý dřevěný. Byla zde uložena velká Buddhova socha jako ochrana města. Naproti němu stojí asi 15 m vysoká Lotosová stúpa, které se přezdívá také Stúpa vodního melounu, za což vděčí svému tvaru. Královský palác byl postaven později – až na začátku 20. století a svým vzhledem spíše připomíná francouzský palác. Je dostupný ze zadní strany, ve směru od řeky, z okolních stran je obklopen parkem s palmami. Prohlédnout si v něm můžete několik sálů s vystavenými exponáty, královským oblečením, busty králů nebo staré buddhistické sochy či hudební nástroje a další.

Celý ruch města doporučujeme zhlédnout z kopce Pu Si, dominanty města s malým chrámem na vrcholu. V minulosti se zde 4krát denně ozývalo 33 úderů velikého bubnu, který měřil čas a lidem stále připomínal 33 Buddhových přikázání. Ve městě je k vidění spousta mnichů především v dopoledních hodinách, ti dostávají almužnu od obyčejných lidí.

Zavřít boční panel

Vodopády Kuang Si

Ty jsou známé především mnoha svými vodními bazénky zbarvenými do tyrkysové barvy. Ve většině těchto jezírek pod vodopády se dá bez omezení koupat. Neskutečně krásný pohled do krajiny ještě doplňují pohádkově vypadající dřevěné mosty přes vodu.

Zavřít boční panel

Jeskyně Tham Ting a Tham Thung

Jsou 2 posvátné jeskyně proti proudu Mekongu, kde se skrývají až 2 tisíce soch Buddhy různých velikostí.

Zavřít boční panel

Vientiane

Od roku 1899 prohlášeno Francií za hlavní město Laosu. Je přezdívané také jako „město santalového dřeva“ a nachází se poblíž hranic s Thajskem. Za vidění zde stojí např. Stúpa Pha That Luang, vítězný oblouk Patuxai (je věnován Laosanům zabitým v boji o nezávislost na Francii) nebo chrám Wat Si Muang z 16. století, který je považován za strážce města a je hlavním bodem oslav That Luang. Interiér chrámu je bohatě zdoben vyřezávanými zlatými pilíři a malovanými scénami ze života Buddhy. Při vstupu do chrámu neplatíte žádný poplatek, platí se jen za zaparkování kola nebo motorky. Při vstupech do chrámů je zvykem zout si obuv.

Zavřít boční panel

Wat Phu

Je památkou, kterou nesmíte minout. Od roku 2001 se tyto tisíce let staré buddhistické a hinduistické trosky dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Mají skvělou duchovní atmosféru. 

Zavřít boční panel

Městečko Vang Vieng

Je takovým „St. Tropez“ Asie a je vyhledáván mnoha turisty. Najdete ho asi 4 hodiny jízdy autobusem rovnou na sever od hlavního města. Užijete si zde spoustu věcí jako např. Krasovou krajinu, sakrální kláštery, pravou rýžovou whisky, sjíždění řeky na pneumatikách nebo okolní zvuky džungle. 

Zavřít boční panel

Xieng Khuan

Buddha park jsou zahrady, které skrývají až 200 buddhistických a hinduistických soch, leží hned u hranic s Thajskem. Naleznete zde ležícího Buddhu, kterého se svými neuvěřitelnými 43 metry na délku a 20 metry na výšku nemůžete přehlédnout. Je zde také bůh Brahma a Ganéša a další. Lákadlem pro turistky je zde také socha obří dýně, při níž máte pocit, že kráčíte z pekla až do nebe.

Zavřít boční panel

Krasové jeskyně u obce Kong Lo

Za návštěvu stojí i krasové jeskyně u obce Kong Lo. Po zaplacení vstupného a poplatku za člun se vás chopí 2 zdatní průvodci a můžete se ponořit do temnoty jeskyně. Celá prohlídka může trvat i 2 a půl hodiny.  

Zavřít boční panel

Planina Xieng Khuang

Tato planina je doslova poseta množstvím kamenných nádob. O jejich významu se dodnes nic neví ani to, kdo je dal postavit. Některé džbány mají krásně vytesané poklice, jiné ne. Vědci se domnívají, že by mohli být až 2.000 let staré a mohly se pravděpodobně používat k fermentování vína nebo rýže. Na nalezišti je jeden obrovský, které se jmenuje Thong Hai Hin, vysoký asi 3 metry a vážící kolem 6 tun, je obklopen více než 250 menšími džbány. Podle legendy z něj popíjel král Khun Jüam, když vyhnal Číňany ze země. Džbány jsou převážně pískovcové nebo vápencové. Celá tato oblast byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V blízkosti se nachází město Phonsavan (severní část Laosu) a toto teď už klidné město vás může zaujmout svou „výzdobou“ z bomb, z nichž můžete vidět například plot, korýtko pro prasátko, stojánek pod květináč a další. Protože se oblast nachází blízko hranice s Vietnamem, bylo v rozmezí let 1964–1973 intenzivně bombardováno. I když se lidé snaží oblast odminovávat, je potřeba si uvědomit, že asi třetina malých bomb stále nevybuchla. Pro návštěvu planiny nádob zvolte raději variantu vzít si průvodce s sebou a dbát zvýšené opatrnosti.

Zavřít boční panel

Náhorní plošina Boloven

Zde v nadmořské výšce 1.000 m n. m. Můžete obdivovat velké množství nádherných vodopádů (Tad Itou, Champi, Tad Yuan a další) i divokých řek. Vulkanická půda a dostatek dešťových srážek dala podnět k pěstování kávy od roku 1900. Ta se stala jednou z nevyhledávanějších a nejdražších na světě. Dále se zde pěstuje čaj, ovoce i kardamon. 

Zavřít boční panel

Nam Ngum

Nam Ngum je vodní přehrada na stejnojmenné řece, jejíž hlavní přítok je Mekong. Projekt přehrady byl původně zamýšlen především na využití potenciálu vodních elektráren v Laoské LDR a zároveň dosažení ochrany před povodněmi, umožnit zavlažování i usnadnit rybolov. Počítalo se také s turistickým ruchem. 

Zavřít boční panel

Kiu Kacham a Kasi

Cestou z Luang Prabang do Vang Viengu si užijete po nádherné výhledy do krajiny, které berou dech. Kasi leží v oblasti velkých jeskyní, celé okolí je poseté malými vesničkami.

Zavřít boční panel

Bokeo

Oblast Bokeo je nejmenší a nejméně zalidněnou provincií na severu Laosu. Má rozlohu 6.196 km2. Celá tato severní provincie Laosu je bohatá na ložiska drahokamů a polodrahokamů. Provinci je také součástí „Zlatého trojúhelníku“ s Barmou a Thajskem. Žije zde asi 34 etnických skupin. 

Zavřít boční panel

Thakhek Loop

Užijte si klasický okruh pro na motorce po krásné hornaté krajině středního Laosu. Více o něm napoví samostatný průvodce.

Průvodce regionem Thakhek Loop

Počasí a sezóny v Laosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Laos
Celý Laos leží v jedné podnebné oblasti

28 °C

30 °C

33 °C

34 °C

33 °C

32 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

Počasí

Podnebí v Laosu je vlhké tropické. Jeho klima je ovlivněno pravidelnými monzunovými cykly ve třech základních obdobích. Monzun přichází v období mezi květnem a červnem a trvá až do listopadu. Průměrná teplota se celoročně pohybuje v rozmezí mezi 28–34 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Laosu doporučujeme vyrazit především v období mezi prosincem a březnem, kdy je málo srážek, teploty v tuto dobu nejsou úplně extrémní, ale pořád je příjemně teplo. 

Skvělé akce do Laosu

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí