Průvodce státem
Libanon
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Libanonu

Treking

Hornatý a pestrý terén Libanonu teoreticky skýtá dobré podmínky pro výlety v přírodě, počítejte však s omezenou infrastrukturou. Jedinou dálkovou trasou, která je v terénu vyznačena, představuje Lebanon Mounatain Trail (LMT); táhne se od severu k jihu v délce asi 470 kilometrů, převážně pohořím Libanon. 

Za trekařskou mekku platí město Bsharri pod nejvyššími polohami pohoří Libanon. Turisticky dostupný jako denní výlet je i nejvyšší bod země (Kornet es-Saudá, 3.088 m), tedy pokud jej na nezřetelné náhorní planině najdete. Řada pěkných tras prochází i blízkým údolím Kadiša. Problémem je špatná dostupnost spolehlivých map v jakékoli podobě

Treky v Libanonu

Pláže

Zemi, obdařenou více než 200 kilometry scenéricky krásného pobřeží bychom mohli předem považovat za ráj pro plážové povaleče, leč v Libanonu to tak úplně neplatí. Jednak je velká část pobřeží strmá, kamenitá, s obtížným přístupem do vody, a za druhé tam, kde jsou fyzické podmínky příznivější, patří velká část pobřeží soukromníkům. Přístup k vodě je tak často nemožný nebo zpoplatněný (hotelové resorty). Veřejné pláže, kam je přístup zdarma, bývají nezřídka znečištěné odpadky.

Dokonce i v nejproslulejším přímořském letovisku v zemi, Jounieh severně od Bejrútu, najdete jen velmi málo volného přístupu k vodě – nejspíš budete muset zaplatit vstup na některou z hotelových či restauračních pláží (typicky 8–10 USD včetně lehátka a slunečníku).

Nejlepší volně přístupné pláže se najdou kolem Batrounu (asi 60 km severně od Bejrútu) a u města Tyros na jihu země. Jižně od Tyru se rozkládá zřejmě nejkrásnější písečná pláž v zemi, jde ale o problematickou oblast – na jihu přímo sousedí s palestinským uprchlickým táborem Rašidíja.

Pláže v Libanonu

Lyžování

Ano, lyžování. Sjezdové a dokonce i běžecké – to by na Blízkém východě možná leckdo nečekal. Jenže mimořádná geografie Libanonu umožňuje i tyto hrátky.

Všechny lyžařské resorty se nachází v pohoří Libanon, mezi největší patří Mzaar Kfardebian (jen hodinu jízdy z Bejrútu), Laqlouq a mezinárodně asi nejznámější Les Cedars („Cedry“). Posledně zmíněné místo má díky vysoké nadmořské výšce – svahy začínají v 1.900 metrech – nejdelší sezónu, lyžuje se obvykle od konce listopadu až do dubna. Veškeré lyžařské vybavení si, stejně jako to dělají místní, půjčíte na místě.

Lyže Libanon

Památky

Pro milovníky historických pamětihodností je Libanon zemí zaslíbenou – již jen prostý počet památek světového dědictví UNESCO, jichž je v zemi miniaturních rozměrů pět, dává tušit kvalitu. V Libanonu můžete navštívit prvotřídní lokality z antického období (Baalbek, Tyr), jsou tu i skvělé památky raně islámské (Andžar). Starobylou atmosféru si zachovala centra některých měst (Sajdá), velmi starou historií dýchají také ruiny v Byblu. Naopak v metropoli Bejrútu mnoho klasických pamětihodností nenajdete – město zaujme spíše připomínkami (ne vždy veselými) nedávných dějin i žhavé současnosti.

Krásná, ale nestabilní země s „pěti P“

Na nepatrné ploše Libanonu (sotva 10.500 km2) se najde mimořádná různorodost krajinná, kulturní i náboženská. Vždyť v které jiné zemi můžete ráno lyžovat a týž den se koupat v moři; kde jinde vedle sebe žijí v ohromující směsici křesťané, muslimové i příslušníci jiných náboženství?

Mimořádné je bohužel také bezpečnostní napětí, které na libanonském území již mnoho let panuje a které v posledních ještě eskalovala válka v sousední Sýrii. Cestu do Libanonu je proto nutné dobře zvážit a vždy sledovat aktuální vývoj.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Zdarma
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Libanon kopíruje letní sezonu Středomoří. V zimě lze i lyžovat.
Více o počasí
Letenky od
6 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu