Cestování Covid-19

Turistické cesty do Libanonu po krátkém uvolnění opět nejsou povoleny a datum znovuotevření není známé. Aktuální informace na webu MZV.

Libanonská lira

Úřední měnou je sice libanonská lira (LBP), ale jako de facto platidlo slouží americké dolary (USD). Mnoho obchodních míst udává ceny pouze v dolarech, i proto, že kurs USD:LBP zůstává víceméně bez výkyvů (1:1500). S libanonskými lirami tak vůbec nemusíte přijít do styku.

Směnárny a platba kartou

Směnárny nejspíš nebudete potřebovat, je praktické mít u sebe vždy dolarové banky menší hodnoty (1, 5, 10 USD). Jednak se můžete setkat s klasickým „nemám zpátky“, navíc platba stodolarovkou (především starší bankovky) často vzbuzuje podezření, zda se nejedná o padělek, a může být odmítnuta.

Karetní terminály jsou běžné na větších obchodních místech i v hotelích od střední třídy výše, samozřejmě však nikoli např. na tržištích či v hromadné dopravě. Bankomatů potkáte mnoho a většinou jsou spolehlivé; pozor na volbu, zda chcete vydat USD či LBP.

Kolik co stojí

Pobyt v Libanonu ulehčí vaší kapse výrazně více, než je tomu v ostatních zemích Blízkého Východu s výjimkou Izraele. Počítejte s průměrnou cenovou hladinou asi o třetinu vyšší než v Česku.

Příklad cen:

  • Lístek na minibus/autobus z Bejrútu do Saidá (45 km) – 1,50–2 USD
  • Ubytování v jednoduchém hotelu – 20–30 USD v Bejrútu, 12–20 USD jinde
  • Jídlo „na ulici“ (falafel, shwarma apod.) – 3–4 USD
  • Láhev coly v obchodě (1,5 l) – 1,5 USD
  • Večeře v restauraci – od 12 USD

Spropitné a smlouvání

Bakšiš se očekává v podnicích střední a lepší cenové úrovně, naopak v „lidových“ restauracích a bufetech nikoli. Taxikáři budou rádi za decentní zaokrouhlení ceny – tu si dojednejte předem.

Smlouvá se na tržištích, často v hotelích, výjimečně i jinde. Pokud chcete koupit něco dražšího, napřed zkuste zjistit, kolik podobná věc stojí v kamenném obchodě, a pak jděte na trh – měli byste se dostat nejméně o čtvrtinu níže. Nebo se pokuste všimnout si, kolik platí místní; ideální je samozřejmě mít znalého kamaráda. Pokud na bazaru přijmete první obchodníkovu nabídku, budete považováni za hlupáky.

Jak ušetřit

Bejrút je výrazně dražší než zbytek země; omezíte-li pobyt ve městě na kratší dobu, v peněžence to pozitivně poznáte. Jezděte sdílenými taxíky (tedy s dalšími pasažéry) namísto s „privátní“ taxislužbou – rozdíl je zhruba pětinásobný. Jen o něco menší je rozdíl mezi stravováním „na ulici“, případně ve fast foodech, oproti normálním restauracím. Nenechte se napálit nereálnými cenovými nabídkami, například na trhu či v letištním taxíku.

Co se ubytování týká, tak větší pozornost výběru toho správného místa má smysl věnovat jen v Bejrútu – v menších místech beztak moc možností mít nebudete. Veřejná doprava je mnohem lacinější než cestování vypůjčeným autem, a to i při více lidech.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtová varianta, která vychází z ubytování v levných hotelích (můžete narazit na opravdové „blešárny“), z přesunů veřejnou dopravou a stravování „na ulici“, případně z vlastních zdrojů, vyjde asi na 40 USD osoba/den.

Zlatá střední cesta, založená na lepším ubytování, občasné stravě v restauraci a sem tam i jízdě v privátním taxi, s tím, že si můžete dopřát více zábavy (v Bejrútu je možností habaděj), vyroste na 50 až 60 USD osoba/den.

Pro opravdu pohodlný pobyt v Libanonu, tedy s bydlením v lepším hotelu, s přesuny pomocí vypůjčeného auta, bez omezení možností zábavy a sportu (například lyžování, placené pláže u moře, večerní show apod.) a s občasným využitím místních průvodců, počítejte nejméně se 100 USD osoba/den.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu