Průvodce státem
Libanon
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Libanonu

Zdraví

Zásadní komplikace by vás potkat neměly, doporučujeme jistou opatrnost v nakládání s vodou – kvalita tekutiny z kohoutku je velmi rozdílná. V horách není třeba mít obavy, ale ve městech se lépe obejdete (a problémům předejdete) spíše s vodu balenou.

Kriminalita

Běžná pouliční kriminalita sice existuje, především v Bejrútu, ale nepředstavuje zásadní problém. Mnohem horší je to s napjatou politickou situací, která periodicky vyúsťuje v ozbrojené střety – nikdy nevíte, kdy a kde nepokoje propuknou. Některé skupiny používají jako nátlakový prostředek také únosy cizinců a vymáhání výkupného. Většina západních států proto před nikoli nezbytnými cestami do Libanonu varuje a některé oblasti doporučuje nenavštěvovat v žádném případě.

Nehrajte si na hrdiny a rozhodně se vyhněte „výletům“ do uprchlických táborů (jižní Bejrút, okolí Tripolisu) – místní vás tam stejně nebudou chtít pustit. Bezpečnostně problémové je i samo město Tripolis, tamější atmosféra by se vám určitě nelíbila.

V údolí Biká’a není vhodné opouštět hlavní silnici, nejlépe se úplně vyhněte severní části oblasti (Hermel a okolí). Návštěva Baalbeku by však měla proběhnout bez potíží. Nejjižnější část země, nárazníková zóna u hranic s Izraelem jižně od města Tyros, je pro cizince nepřístupná – tam vás hlídky jednoduše nepustí. Avšak již celý prostor jižně od města Sajdá je „pevností“ hnutí Hizballáh a na západní cizince tu mohou pohlížet s nevraživostí.

Je dobře si vždy předem zjistit aktuální situaci, například dotazem v hotelu nebo debatou s ostatními cestovateli. Doklady nebo alespoň kopii pasu mějte vždy u sebe.

Důležité kontakty

České velvyslanectví v Libanonu sídlí na adrese 17, 419th Road (St. Bechara Church Street) 21007, Baabda, Mount Lebanon, telefonní číslo pro nouzové situace je +961 (0)3 332 291. Libanonské velvyslanectví najdete v centru Prahy na adrese Lazarská 2, telefon: 224 930 495 nebo 224 930 029.

Krásná, ale nestabilní země s „pěti P“

Na nepatrné ploše Libanonu (sotva 10.500 km2) se najde mimořádná různorodost krajinná, kulturní i náboženská. Vždyť v které jiné zemi můžete ráno lyžovat a týž den se koupat v moři; kde jinde vedle sebe žijí v ohromující směsici křesťané, muslimové i příslušníci jiných náboženství?

Mimořádné je bohužel také bezpečnostní napětí, které na libanonském území již mnoho let panuje a které v posledních ještě eskalovala válka v sousední Sýrii. Cestu do Libanonu je proto nutné dobře zvážit a vždy sledovat aktuální vývoj.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Zdarma
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Libanon kopíruje letní sezonu Středomoří. V zimě lze i lyžovat.
Více o počasí
Letenky od
6 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu