Libanon
Libanon

Jídlo v Libanonu

Libanonská kuchyně

Zelenina a luštěniny doplněné masem (nejčastěji skopovým či jehněčím), dost ryb a to vše značně kořeněné (tymián, koriandr, bazalka), nikoli však pálivé – to je základ libanonské kuchyně. Jídla jsou chutná, pestrá a neztloustnete po nich.

V restauracích se obvykle začíná výběrem z mnoha předkrmů servírovaných na malých miskách (mezze). Následuje maso (samozřejmě nikdy ne vepřové) doplněné zeleninou, závěr obstará nějaká výtečná sladkost, jako je baklava.

K nejběžnějším „lidovým“ pokrmům patří hummus (kaše z vařené cizrny), tabúleh (rajčatový salát s bulgurem), baba ganuš (základem je opečený lilek), všude se setkáte s různými variantami kebabů a shwarmy.

Nejběžnějším nápojem k jídlu je arabská káva, běžný je i mátový čaj. Z alkoholických nápojů je oblíbený arak, země produkuje i víno – konzumuje se převážně jen v křesťanských komunitách. V konzervativnějších muslimských oblastech (údolí Biká’a) není k dostání žádný alkohol a není vhodné se nad tím pohoršovat.

Jak se stravovat jako místní

Pouliční vývařovny, kebabové stánky a různé verze fast foodů od mezinárodních po lokální najdete všude – a v menších místech dost možná nic jiného. Dobrou volbou je vždy najíst se ve stánku na tržišti; počítejte s tím, že s evropským obličejem tam budete středem pozornosti.

Obvyklé ceny v restauracích

V Bejrútu na Corniche (nábřežní promenádě) dáte za večeři klidně i víc než v západní Evropě, tedy od 20 USD, jinde se v podniku střední třídy najíte a napijete za 12–15 USD. Stravu v jednoduchých jídelnách typu bývalých českých nádražních bufetů pořídíte za méně než polovinu.

Chystáš se do Libanonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.