Libanon
Libanon

Jídlo v Libanonu

Libanonská kuchyně

Zelenina a luštěniny doplněné masem (nejčastěji skopovým či jehněčím), dost ryb a to vše značně kořeněné (tymián, koriandr, bazalka), nikoli však pálivé – to je základ libanonské kuchyně. Jídla jsou chutná, pestrá a neztloustnete po nich.

V restauracích se obvykle začíná výběrem z mnoha předkrmů servírovaných na malých miskách (mezze). Následuje maso (samozřejmě nikdy ne vepřové) doplněné zeleninou, závěr obstará nějaká výtečná sladkost, jako je baklava.

K nejběžnějším „lidovým“ pokrmům patří hummus (kaše z vařené cizrny), tabúleh (rajčatový salát s bulgurem), baba ganuš (základem je opečený lilek), všude se setkáte s různými variantami kebabů a shwarmy.

Nejběžnějším nápojem k jídlu je arabská káva, běžný je i mátový čaj. Z alkoholických nápojů je oblíbený arak, země produkuje i víno – konzumuje se převážně jen v křesťanských komunitách. V konzervativnějších muslimských oblastech (údolí Biká’a) není k dostání žádný alkohol a není vhodné se nad tím pohoršovat.

Jak se stravovat jako místní

Pouliční vývařovny, kebabové stánky a různé verze fast foodů od mezinárodních po lokální najdete všude – a v menších místech dost možná nic jiného. Dobrou volbou je vždy najíst se ve stánku na tržišti; počítejte s tím, že s evropským obličejem tam budete středem pozornosti.

Obvyklé ceny v restauracích

V Bejrútu na Corniche (nábřežní promenádě) dáte za večeři klidně i víc než v západní Evropě, tedy od 20 USD, jinde se v podniku střední třídy najíte a napijete za 12–15 USD. Stravu v jednoduchých jídelnách typu bývalých českých nádražních bufetů pořídíte za méně než polovinu.

Chystáš se do Libanonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.