Průvodce státem
Lichtenštejnsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Lichtenštejnsku

Jak do Lichtenštejnska

Existují prakticky jen dvě možnosti, jak se do Lichtenštejnska dostat. Ta nejpohodlnější je vlastním automobilem. Druhou možností je využití autobusu, ovšem z ČR sem nevede přímá linka, čeká vás řada přestupů. V Lichtenštejnsku totiž nenajdeme letiště, to nejbližší se nachází v Curychu.

Ať už se dostaneme do Curychu letadlem nebo z Vídně přímou vlakovou linkou, pokračovat vlakem dál můžeme pouze do Schaan, do Vaduzu musíme zvolit autobus. Na území Lichtenštejnska vede pouze 20 km železniční trati, takže ani doprava vlakem není ve své podstatě možná.

Do Schaanu se však dostaneme pravidelným a frekventovaným vlakovým spojením z Curychu nebo nepříklad ze St. Gallenu, ale i z Rakouska.

Jak se nejlépe dopravovat

Po knížectví se nám bude nejlépe cestovat autem, využít lze také autobusové linky, které jezdí poměrně často a jsou spolehlivé.

Pravidla silničního provozu jsou ryze středoevropská, rychlost je omezena v obci na 50 km/hod, mimo obec 80 km/hod. Silniční síť je kvalitní a dobře udržovaná.

Veřejná doprava

Autobusová doprava funguje v Lichtenštejnsku spolehlivě. Je pravidelná a přesná. Celá země je rozdělena do pásem a ceny se liší od vzdálenosti. Jízdenku pro krátký přejezd pořídíte za 2 CHF, například za jízdenku od švýcarského nádraží Buchs do Vaduzu (dvě zóny) pak 4 CHF. Horské středisko Malbun je z Vaduzu tři zóny = 6 CHF. Celodenní jízdenka na všechny zóny vyjde na 15 CHF.

Pokud plánujete po zemi jezdit autobusem, vyplatí se denní, popř. týdenní karta. Jízdní řády, tarifní pásma i ceny jízdného nalezneme na stránkách dopravce LIEmobil.

Půjčení auta

Pokud byste si přeci jen chtěli půjčit auto, počítejte s cenou od 2.300 Kč na den.

Aneb když se všichni znají

Ve svazích Alp na 160 km2 nalezneme Lichtenštejnsko, malé knížectví ležící v západní Evropě, vklíněné mezi Švýcarskem a Rakouskem. Hlavním městem, nikoli však největším, je Vaduz (přes 5 300 obyvatel; větší je Schaan, který má přes 5 800 obyvatel). Sevřená horská údolí, pastviny s kravami, horské statky, hrady, kostely. Jen stěží bychom hledali fotogeničtější místa. Navíc vás na každém kroku bude provázet přívětivost.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Pojedeš sem asi jen na jednodenní výlet, navštiv kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena kombinace jízdenek na bus a vlak.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu