Průvodce státem
Lichtenštejnsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Lichtenštejnsku

Historie v kostce

Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií. Jen minulost vládnoucího knížecího rodu sahá do 12. století. Území knížectví tvořilo zprvu součást Franské říše, poté bylo součástí Svaté říše římské, nezávislým státem se stalo roku 1815. Zajímavý fakt je, že lichtenštejnská knížata trávila většinu času nikoli ve Vaduzu, ale ve Vídni nebo na svých moravských statcích. Do Lichtenštejnska natrvalo přesídlila až v roce 1938, a to kvůli okupaci Československa nacisty.

Lidé

Kromě Lichtenštejnců tvoří třetinu obyvatel lidé jiných národností, především Švýcaři, Rakušané, Němci a Italové. Většina obyvatel jsou katolíci, roste také počet muslimů, ten činí téměř 5 %.

Faktem zůstává, že se v Lichtenštejnsku setkáte s přívětivostí. Klid, který dýchá z krajiny, vyzařuje i z obyvatel. Místní jsou také velmi hrdí – na svůj národ, nezávislost, knížete i na svou zemi.

Svátky

Většina státních svátků v Lichtenštejnsku vychází z církevního kalendáře a víceméně se shoduji se svátky německými. Jedná se o Vánoce, Velikonoce, Nanebevstoupení Páně, Letnice, Nanebevzetí Panny Marie, Svátek všech svatých, Svátek práce a další.

Obchody bývají otevřené do 18 hodin, v sobotu do 16 hodin, v neděli bývají ve Vaduzu otevřené obchody především během letních měsíců.

Kultura

V Lichtenštejnsku se velmi silně mísí tradiční kultura s moderními technologiemi a historie s okouzlující přírodou. 

Jedná se o zemi silně muzikální, na 37 tisíc obyvatel připadá 2.600 žáků v ZUŠ, 40 hudebních skupin, 26 sborů, 2 hudební divadla, 2 operety a 1 opera.

Za podívanou rozhodně stojí masopustní průvody. Funkensonntag je zase obdoba našeho pálení čarodějnic. Slavnosti se pořádají 15. 8. na tzv. Princův den, kdy se návštěvníkům otevírají brány vaduzského hradu. Velkým zážitkem je také svádění dobytka z hor do údolí, které se pořádá vždy na konci léta. V každé obci probíhá trochu jinak, vždy je však doprovázeno cinkáním kravských zvonců. Můžete také navštívit vinobraní nebo Oslí festival v Malbun.

Tradiční dům

Jazyk

Úředním jazykem je v Lichtenštejnsku němčina, většina obyvatel hovoří alamanským dialektem, ten je blízký dialektům Švýcarska a Rakouska. Bez potíží se domluvíte anglicky.

Turismus

Turisté se do Lichtenštejnska vydávají především díky malebné alpské krajině lákající k horským túrám. Za návštěvu stojí také půvabná městečka, hrady, vaduzská galerie nebo poštovní muzeum. Země láká turisty v zimě (lyžování) i v létě (turistika). Můžete zde také navštívit jeden z nejstarších hotelů světa, Gasthof Löwen byl postaven již v roce 1388.

Geografie

Země je rozdělena do 11 samosprávných oblastí – hrabství. Vedle hlavního města patří mezi atraktivní lokality městečko Balzers se zámkem Gutenberg, oblast Malbun známá především sjezdovkami a běžkařskými tratěmi láká v létě k turistice, za návštěvu stojí také hraniční Bodamské jezero nebo Walensee. Nejvyšší horou je Grauspitz (2.599 m n. m.). Atraktivní je také oblast podél Rýna.

Aneb když se všichni znají

Ve svazích Alp na 160 km2 nalezneme Lichtenštejnsko, malé knížectví ležící v západní Evropě, vklíněné mezi Švýcarskem a Rakouskem. Hlavním městem, nikoli však největším, je Vaduz (přes 5 300 obyvatel; větší je Schaan, který má přes 5 800 obyvatel). Sevřená horská údolí, pastviny s kravami, horské statky, hrady, kostely. Jen stěží bychom hledali fotogeničtější místa. Navíc vás na každém kroku bude provázet přívětivost.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Pojedeš sem asi jen na jednodenní výlet, navštiv kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena kombinace jízdenek na bus a vlak.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu