Průvodce státem
Lichtenštejnsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Lichtenštejnsku

Aktuální kurz 1 CHF = 23.67 Kč

Švýcarský frank

Švýcarský frank (CHF) je platidlem nejen ve Švýcarsku, ale také v Lichtenštejnsku. Dělí se na 100 centů. Používá se ve formě mincí o hodnotě 5, 10, 20 centů, půlfrank, frank, 2 franky a 5 franků. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100, 200 a 1000 franků. Orientačně uveďme, že 1 CHF je zhruba 25 Kč.

Švýcarský frank

Směnárny a platba kartou

V Lichtenštejnsku je placení kartou zcela bezproblémové a běžné. Ve velkých městech nalezneme směnárny, není problém vybrat z bankomatu. 

Kolik co stojí

Ceny odpovídají cenám ve Švýcarsku, jsou tedy výrazně vyšší než u nás, především v sezoně. Vyšší cena se promítne ve všech komoditách, od ubytování přes dopravu až po potraviny.

Příklad cen:

  • brambory – 4 CHF
  • pomeranče – 5 CHF
  • chléb – 2 CHF
  • minerální voda – 2 CHF

Spropitné a smlouvání

Poplatek za služby je zpravidla účtován v ceně, spropitné není tedy nutnou a očekávanou podmínkou, ale samozřejmě je vítáno.

V Lichtenštejnsku se stěží dostanete do situace, která by vybízela ke smlouvání. A kdybyste přesto měli ten pocit, rychle na smlouvání zapomeňte.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit na stravování. Vyměňte restaurace za místní obchody, ubytujte se v apartmánech a vařte si sami. Rovněž lze ušetřit na ubytování, dejte přednost horské chatě před hotelem, menší vesnici před větším městečkem. 

Vzhledem k velikosti Lichtenštejnska se nabízí ještě jedna varianta, a to ubytovat se v Rakousku a do Lichtenštejnska dojíždět.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel přijede do země autobusem, stejně tak se bude dopravovat výhradně hromadnou dopravou. Za den utratí minimálně 150 korun na dopravě. Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, v níž si uvaří jídlo z místních potravin. Pokoj stojí od 2.400 Kč na noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 450 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit 3.000 Kč za dvě osoby/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v příjemném rodinném hotelu se snídaní, využijeme vlastní auto nebo týdenní autobusovou jízdenku a stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude následující. Týdenní autobusová jízdenka ve středním pásmu nás vyjde zhruba na 760 Kč, variantou je i vlastní automobil, přičemž cena benzinu v Lichtenštejnsku se pohybuje okolo 38 Kč za litr. Hotel se snídaní pořídíme od 3.800 Kč za noc a během dne vypijeme a sníme potraviny asi za 950 Kč. Dostáváme se proto na částku 5.510 Kč za osobu/den.

Dopřát si luxus v Lichtenštejnsku není vůbec nic komplikovaného. Luxusnější hotely si účtují za noc ceny od 5.000 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun za osobu/den.

Aneb když se všichni znají

Ve svazích Alp na 160 km2 nalezneme Lichtenštejnsko, malé knížectví ležící v západní Evropě, vklíněné mezi Švýcarskem a Rakouskem. Hlavním městem, nikoli však největším, je Vaduz (přes 5 300 obyvatel; větší je Schaan, který má přes 5 800 obyvatel). Sevřená horská údolí, pastviny s kravami, horské statky, hrady, kostely. Jen stěží bychom hledali fotogeničtější místa. Navíc vás na každém kroku bude provázet přívětivost.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Pojedeš sem asi jen na jednodenní výlet, navštiv kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena kombinace jízdenek na bus a vlak.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu