Průvodce státem

Lichtenštejnsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Aneb když se všichni znají

Ve svazích Alp na 160 km2 nalezneme Lichtenštejnsko, malé knížectví ležící v západní Evropě, vklíněné mezi Švýcarskem a Rakouskem. Hlavním městem, nikoli však největším, je Vaduz (přes 5 300 obyvatel; větší je Schaan, který má přes 5 800 obyvatel). Sevřená horská údolí, pastviny s kravami, horské statky, hrady, kostely. Jen stěží bychom hledali fotogeničtější místa. Navíc vás na každém kroku bude provázet přívětivost.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
Akční nabídky

Praktické tipy do Lichtenštejnska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií. Jen minulost vládnoucího knížecího rodu sahá do 12. století. Území knížectví tvořilo zprvu součást Franské říše, poté bylo součástí Svaté říše římské, nezávislým státem se stalo roku 1815. Zajímavý fakt je, že lichtenštejnská knížata trávila většinu času nikoli ve Vaduzu, ale ve Vídni nebo na svých moravských statcích. Do Lichtenštejnska natrvalo přesídlila až v roce 1938, a to kvůli okupaci Československa nacisty.

Lidé

Kromě Lichtenštejnců tvoří třetinu obyvatel lidé jiných národností, především Švýcaři, Rakušané, Němci a Italové. Většina obyvatel jsou katolíci, roste také počet muslimů, ten činí téměř 5 %.

Faktem zůstává, že se v Lichtenštejnsku setkáte s přívětivostí. Klid, který dýchá z krajiny, vyzařuje i z obyvatel. Místní jsou také velmi hrdí – na svůj národ, nezávislost, knížete i na svou zemi.

Svátky

Většina státních svátků v Lichtenštejnsku vychází z církevního kalendáře a víceméně se shoduji se svátky německými. Jedná se o Vánoce, Velikonoce, Nanebevstoupení Páně, Letnice, Nanebevzetí Panny Marie, Svátek všech svatých, Svátek práce a další.

Obchody bývají otevřené do 18 hodin, v sobotu do 16 hodin, v neděli bývají ve Vaduzu otevřené obchody především během letních měsíců.

Kultura

V Lichtenštejnsku se velmi silně mísí tradiční kultura s moderními technologiemi a historie s okouzlující přírodou.

Jedná se o zemi silně muzikální, na 37 tisíc obyvatel připadá 2.600 žáků v ZUŠ, 40 hudebních skupin, 26 sborů, 2 hudební divadla, 2 operety a 1 opera.

Za podívanou rozhodně stojí masopustní průvody. Funkensonntag je zase obdoba našeho pálení čarodějnic. Slavnosti se pořádají 15. 8. na tzv. Princův den, kdy se návštěvníkům otevírají brány vaduzského hradu. Velkým zážitkem je také svádění dobytka z hor do údolí, které se pořádá vždy na konci léta. V každé obci probíhá trochu jinak, vždy je však doprovázeno cinkáním kravských zvonců. Můžete také navštívit vinobraní nebo Oslí festival v Malbun.

Tradiční dům

Jazyk

Úředním jazykem je v Lichtenštejnsku němčina, většina obyvatel hovoří alamanským dialektem, ten je blízký dialektům Švýcarska a Rakouska. Bez potíží se domluvíte anglicky.

Turismus

Turisté se do Lichtenštejnska vydávají především díky malebné alpské krajině lákající k horským túrám. Za návštěvu stojí také půvabná městečka, hrady, vaduzská galerie nebo poštovní muzeum. Země láká turisty v zimě (lyžování) i v létě (turistika). Můžete zde také navštívit jeden z nejstarších hotelů světa, Gasthof Löwen byl postaven již v roce 1388.

Geografie

Země je rozdělena do 11 samosprávných oblastí – hrabství. Vedle hlavního města patří mezi atraktivní lokality městečko Balzers se zámkem Gutenberg, oblast Malbun známá především sjezdovkami a běžkařskými tratěmi láká v létě k turistice, za návštěvu stojí také hraniční Bodamské jezero nebo Walensee. Nejvyšší horou je Grauspitz (2.599 m n. m.). Atraktivní je také oblast podél Rýna.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Švýcarský frank

Švýcarský frank (CHF) je platidlem nejen ve Švýcarsku, ale také v Lichtenštejnsku. Dělí se na 100 centů. Používá se ve formě mincí o hodnotě 5, 10, 20 centů, půlfrank, frank, 2 franky a 5 franků. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100, 200 a 1000 franků. Orientačně uveďme, že 1 CHF je zhruba 25 Kč.

Švýcarský frank

Směnárny a platba kartou

V Lichtenštejnsku je placení kartou zcela bezproblémové a běžné. Ve velkých městech nalezneme směnárny, není problém vybrat z bankomatu.

Kolik co stojí

Ceny odpovídají cenám ve Švýcarsku, jsou tedy výrazně vyšší než u nás, především v sezoně. Vyšší cena se promítne ve všech komoditách, od ubytování přes dopravu až po potraviny.

Příklad cen:

  • brambory – 4 CHF
  • pomeranče – 5 CHF
  • chléb – 2 CHF
  • minerální voda – 2 CHF

Spropitné a smlouvání

Poplatek za služby je zpravidla účtován v ceně, spropitné není tedy nutnou a očekávanou podmínkou, ale samozřejmě je vítáno.

V Lichtenštejnsku se stěží dostanete do situace, která by vybízela ke smlouvání. A kdybyste přesto měli ten pocit, rychle na smlouvání zapomeňte.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit na stravování. Vyměňte restaurace za místní obchody, ubytujte se v apartmánech a vařte si sami. Rovněž lze ušetřit na ubytování, dejte přednost horské chatě před hotelem, menší vesnici před větším městečkem.

Vzhledem k velikosti Lichtenštejnska se nabízí ještě jedna varianta, a to ubytovat se v Rakousku a do Lichtenštejnska dojíždět.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel přijede do země autobusem, stejně tak se bude dopravovat výhradně hromadnou dopravou. Za den utratí minimálně 150 korun na dopravě. Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, v níž si uvaří jídlo z místních potravin. Pokoj stojí od 2.400 Kč na noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 450 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit 3.000 Kč za dvě osoby/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v příjemném rodinném hotelu se snídaní, využijeme vlastní auto nebo týdenní autobusovou jízdenku a stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude následující. Týdenní autobusová jízdenka ve středním pásmu nás vyjde zhruba na 760 Kč, variantou je i vlastní automobil, přičemž cena benzinu v Lichtenštejnsku se pohybuje okolo 38 Kč za litr. Hotel se snídaní pořídíme od 3.800 Kč za noc a během dne vypijeme a sníme potraviny asi za 950 Kč. Dostáváme se proto na částku 5.510 Kč za osobu/den.

Dopřát si luxus v Lichtenštejnsku není vůbec nic komplikovaného. Luxusnější hotely si účtují za noc ceny od 5.000 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun za osobu/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Lichtenštejnska

Existují prakticky jen dvě možnosti, jak se do Lichtenštejnska dostat. Ta nejpohodlnější je vlastním automobilem. Druhou možností je využití autobusu, ovšem z ČR sem nevede přímá linka, čeká vás řada přestupů. V Lichtenštejnsku totiž nenajdeme letiště, to nejbližší se nachází v Curychu.

Ať už se dostaneme do Curychu letadlem nebo z Vídně přímou vlakovou linkou, pokračovat vlakem dál můžeme pouze do Schaan, do Vaduzu musíme zvolit autobus. Na území Lichtenštejnska vede pouze 20 km železniční trati, takže ani doprava vlakem není ve své podstatě možná.

Do Schaanu se však dostaneme pravidelným a frekventovaným vlakovým spojením z Curychu nebo nepříklad ze St. Gallenu, ale i z Rakouska.

Jak se nejlépe dopravovat

Po knížectví se nám bude nejlépe cestovat autem, využít lze také autobusové linky, které jezdí poměrně často a jsou spolehlivé.

Pravidla silničního provozu jsou ryze středoevropská, rychlost je omezena v obci na 50 km/hod, mimo obec 80 km/hod. Silniční síť je kvalitní a dobře udržovaná.

Veřejná doprava

Autobusová doprava funguje v Lichtenštejnsku spolehlivě. Je pravidelná a přesná. Celá země je rozdělena do pásem a ceny se liší od vzdálenosti. Jízdenku pro krátký přejezd pořídíte za 2 CHF, například za jízdenku od švýcarského nádraží Buchs do Vaduzu (dvě zóny) pak 4 CHF. Horské středisko Malbun je z Vaduzu tři zóny = 6 CHF. Celodenní jízdenka na všechny zóny vyjde na 15 CHF.

Pokud plánujete po zemi jezdit autobusem, vyplatí se denní, popř. týdenní karta. Jízdní řády, tarifní pásma i ceny jízdného nalezneme na stránkách dopravce LIEmobil.

Půjčení auta

Pokud byste si přeci jen chtěli půjčit auto, počítejte s cenou od 2.300 Kč na den.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Lichtenštejnská kuchyně

Lichtenštejnská kuchyně je ovlivněna kuchyní švýcarskou, rakouskou i francouzskou, je tedy skutečně pestrá. Jídlo bývá vydatné, nedílnou součástí jídelníčku je polévka, zejména v horských centrech je kuchyně velmi poctivá.

Mezi typické výrobky patří sýr. Mezi typické pokrmy Bündnerfleisch (tenké plátky sušeného hovězího), Geschnetzltes Kalbfleisch (telecí plátky ve smetanové omáčce), Rösti (bramborové placičky), kaštanový nákyp, käsknöpfle (sýrové nudle s cibulí) nebo Ribel (pokrm z kukuřičné mouky, nejčastěji podávaný s kompotovaným ovocem a kávou).

Jak se stravovat jako místní

Místní stravovací návyky jsou velmi podobné těm našim. V poledne se restaurace plní lidmi spěchajícími na oběd, během odpoledne jsou plné především kavárny na náměstích, oplývající příjemnou a poklidnou atmosférou. A především malé kavárny v menších městech stojí za návštěvu, nejedná se sice o turisty vyhledávané lokality, ale o to jsou tato místa autentičtější a rozhodně mají své kouzlo. Ve větších městech narazíme také na fast foody, nic výjimečného vás v nich ale nečeká.

Naopak za návštěvu bude rozhodně stát některé z místních vinařství.

Osvědčenou radou zůstává: vybírejte restauraci podle toho, kam chodí místní. Pak nešlápnete vedle. Problém je, pokud cestujete po horách, zde nemáte příliš mnoho možností na výběr. Horské chaty většinou nabízí poctivou místní kuchyni.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Zatímco v obchodě koupíte místní pivo za 2 CHF, v restauraci počítejte s cenou minimálně dvojnásobnou. Jídlo pro dva o třech chodech stojí kolem 80 CHF, za jednu porci v luxusnější restauraci utratíte minimálně 22 CHF.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Lichtenštejnsko je vysloveně turistický ráj. Mezi nejoblíbenější treky patří Cesta kněžny Giny z Malbunu, která trvá asi pět hodin a nabízí krásné výhledy na alpské scenerie, a náročná dvanáctikilometrová trasa Fürstensteig – Drei Schwestern, ta zahrnuje výstup na tři dvoutisícovky. Místy je doplněna o jištění.

Lichtenštejnský turistický infoweb je velmi dobře zásoben nejrůznějšími trekovými tipy, včetně popisu cest a mapek.

Ferraty, stěny, horolezectví

Mnohé ze skal jsou uzpůsobeny pro horolezectví, nalezneme zde cesty různých náročností. Trasy najdeme v centrech Malbun nebo Balzers.

In-line

Zajímavý výlet se nabízí podél řeky Rýn až k Bodamskému jezeru. Stezka je vhodná pro pěší, cyklisty i bruslaře a je dlouhá 50 km.

Adrenalinová zábava

Z adrenalinových aktivit je možné vyzkoušet paragliding, a to buď ve městě Schaan, nebo Triesenberg. Malbun nabízí lukostřelbu, lze si tu také zarybařit.

Parky a rezervace

Lichtenštejnsko nabízí, díky své nezničené a nádherné přírodě, celou řadu rezervací k navštívení. Některé jsou turisticky upravené a zatraktivněné, jako je např. Birka Bird Paradise, některé jsou však řádně zpoplatněné, jako je třeba Eagle Adventure Hike, kdy vás procházka se sokolníkem vyjde na 150 CHF. Příjemné je také Grossabünt Outdoor Leisure Centre v Gamprin.

Zimní sporty a střediska

Lichtenštejnsko nabízí ideální podmínky pro zimní aktivity. Největším lyžařským centrem je Malbun (sedm vleků, 21 sjezdovek, snowpark, běžkařské trasy), menší je pak Steg (dva vleky, běžkařské trasy).

Pro děti

Pro děti je jako stvořený Malbi Park Kinderland. Nabízí dětské hřiště, minizoo, hlídání dětí, různé aktivity pro děti, piknikovou louku nebo lanový park.

Pro romantiky

Toulky v krajině jsou bezesporu romantické. Malebná údolí, kostelíky v kopcích, pasoucí se dobytek. Pokud chcete ještě něco víc, navštivte Vaduz večer, když se rozsvítí světla a ožije promenáda.

Kultura

Vaduz nabízí také řadu muzeí, např. poštovní muzeum, ale také galerii moderního umění nebo vinné sklepy. Krásné je také muzeum v Triesenbergu.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pokud neplánujete žádnou extrémní turistiku nebo horolezectví, vystačíte si s klasickým pojištěním.

Kriminalita

Obecně je kriminalita v Lichtenštejnsku nízká, riziková jsou místa s větší koncentrací lidí, především nádraží nebo náměstí, kde se občas vyskytnou kapsáři nebo příležitostní zlodějíčci.

Důležité kontakty

Konzulát je společný pro Lichtenštejnsko a Švýcarsko a sídlí v Bernu. Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • Nouzová situace: 999 (společné pro policii, hasiče i ambulanci)
  • Ambulance: +423 /230 30 30
  • Police: 117
  • Hasiči: 118
  • Liechtensteinisches Landesspital: +423 235 44 11
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Víza

K cestě do Lichtenštejnska postačí platný občanský průkaz. Bez víza je možné v zemi pobývat 3 měsíce. Pokud cestujete automobilem, je dobré mít s sebou oba díly zelené karty. V případě nehody si obvykle policie jeden díl nechává.

Co vidět a navštívit v Lichtenštejnsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Lichtenštejnsku

Zavřít boční panel

Balzers

Na kopci nad městečkem stojí nepřehlédnutelný hrad Gutenberg. Za návštěvu stojí nejen jeho interiér, ale také překrásné zahrady pod ním.

Zavřít boční panel

Schaan

Navštívit můžete kostel sv. Vavřince a také archeologické vykopávky z římské éry.

Zavřít boční panel

Vaduz

Malebné město s úzkými uličkami je sídlem knížecí rodiny, leží na pravém břehu řeky Rýn. Dominantou je knížecí hrad, úchvatná je však také katedrála sv. Florina v novogotickém stylu nebo moderní stavba lichtenštejnského parlamentu (na fotce).

Počasí a sezóny v Lichtenštejnsku

Počasí

Počasí v Lichtenštejnsku odpovídá středoevropským horským klimatickým podmínkám. Léto bývá teplé a vlhké, avšak kvůli nadmořské výšce je samozřejmě chladnější než u nás, i když jižní vítr pozitivně ovlivňuje podnebí, zima je mírná, teplota obvykle neklesá pod -5°C, avšak horské vrcholy nabízí velké množství sněhu a ideální lyžařské podmínky.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží na tom, co od Lichtenštejnska očekáváte. Pokud si chcete užít skvělou zimní dovolenou, vydejte se sem v lyžařské sezoně, která začíná koncem listopadu a končí v dubnu. Naopak nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, avšak daň za krásné počasí se jasně odráží v cenách. Pro letní dovolenou je optimální září nebo začátek října, kdy je stále počasí slušné, ale ceny poměrně výrazně klesají.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu