Průvodce státem
Maďarsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Maďarsku

Pláže u Balatonu

Jak již bylo zmíněno, Maďarsko je zemí vnitrozemskou. Má však Balaton, kterému se díky jeho rozloze přezdívá „a magyar tenger“ – maďarské moře. Pláže na severním břehu jsou pro milovníky plavání vhodnější, neboť je zde břeh příkřejší a jezero tedy hlubší. Na jižním břehu se dno jezera svažuje velmi pozvolně, stovky metrů jdete s vodou po kolena, takže zde si přijdou na své spíše rodiny s malými dětmi. Pobyt u Balatonu lze spojit i s jinými aktivitami, než jen s plaváním – pěší turistika, cykloturistika, windsurfing, zorbing, bobová dráha, lanové centrum.

Termální lázně

Maďarsko je pověstné svými termálními prameny s léčivými účinky. Jenom v Budapešti jich vyvěrá více než stovka. Mezi nejnavštěvovanější termální lázně v hlavním městě patří lázně Széchenyi a lázně Gellért, mimo metropoli pak lázeňská střediska Hévíz, Hajdúszoboszló, Mosommagyaróvár, Bük, Harkány či Zalakros.

Lázně v Maďarsku

Zimní sporty a střediska

I do rovinatého Maďarska lze jet na lyže či snowboard. Pohoří Mátra nabízí několik lyžařských středisek, nejznámějšími jsou Mátraszentistván, Galyatető či Kékestető, nacházející se cca 100 km severovýchodně od Budapešti.

Cykloturistika

Díky rovinatému profilu je Maďarsko vhodným místem pro jízdu na kole, navíc se v poslední době vkládá do cyklistické infrastruktury stále větší množství finančních prostředků. Bylo tak vybudováno mnoho kilometrů nových cyklostezek v metropoli i na venkově. Vedle nich lze využít poměrně hustou síť silnic nižších kategorií a zpevněných cest. Naopak je třeba se vyvarovat jízdy po silnicích I. třídy, které bývají velmi frekventované a nemají dostatečné šířkové poměry, obvykle na nich i absentuje vodorovné značení krajnic. Zhusta na ně bývá místní úpravou provozu vjezd cyklistů zakázán. Nejoblíbenější cyklolokalitou je Balaton, který lze celý objet po cyklistických stezkách nebo po  místních komunikacích s minimálním provozem motorových vozidel. Rozšiřuje se i možnost vzít kolo do vlaku jako spoluzavazadlo.

Na kole Budapeští

Noční život

Milovníci nočního života by při návštěvě Budapešti neměli vynechat „ruin bary“ ve staré židovské čtvrti v okolí ulice Kazinczy. Od konce druhé světové války zde stály celé bloky opuštěných domů a místní se této lokalitě vyhýbali. To se změnilo, když si jeden mladý podnikatel pronajal v roce 2002 prázdnou ruinu a pojmenoval ji Szimpla, z níž se stalo místo, kde se začali setkávat umělci a kreativně založení lidé. Čtvrť rázem ožila a nyní se v ní najdou nejrůznější butiky, kavárny, pouliční bufety a přes 250 barů, z nichž kolem třiceti patří ke nejslavnějším ruin barům. Vedle již ikonické Szimply jsou to např. Instant nebo Tuk Tuk Bár.

Výlety po méně známých místech

Při své cestě Maďarskem navštivte také starobylá města Visegrád a Esztergom (Ostřihom). Za zmínku stojí i Sárospatak (Blatný Potok), v němž působil Jan Ámos Komenský, který tu má také pomník, nebo Mohács, u kterého v bitvě proti Turkům zahynul český král Ludvík Jagellonský.

Za návštěvu stojí jeskyně v národních parcích Duna-Ipoly a Aggtelek. Mezi další významné národní parky patří Bükk, Hortobágy a Kiskunság. V Zemplínských vrších je pak k vidění několik hradů a  zřícenin a leží zde i oblíbená vinařská oblast Eger.

To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu