Průvodce státem
Maďarsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Maďarsku

Maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně má svůj svéráz, vyznačuje se bohatostí, chutností a pikantností. Nepatří mezi nejlehčí a nejzdravější – jejím základem je maso, především hovězí a vepřové, sádlo, cibule, kysaná smetana (ne náhodou se Maďarsko řadí na čelní místa v žebříčcích výskytu kardiovaskulárních a gastroenterologických chorob). Nezastupitelnou roli má paprika, zejména mletá. Ve větší míře než u nás se na jídelníčku objevují rybí pokrmy.

Mezi typická jídla, která byste při návštěvě Maďarska měli okusit, patří:

  • Halászlé – rybí polévka
  • Gulyás – polévka z masa a papriky. Nejedná se tedy o guláš v tom smyslu, jak jej známe my, tedy zahuštěný moukou. Pro tento pokrm mají Maďaři výraz pörkölt
  • Csirkepaprikás – kuře na paprice se smetanou, rajčaty a bramborami
  • Hortobágyi rostélyos – roštěná na hortobáďský způsob (vepřové roštěnky se zeleninou a paprikou podávané obvykle s noky)
  • Esterházy rostélyos – hovězí roštěnky podle hraběte Esterházyho
  • Gundelpalacsinta – palačinka plněná ořechy a zalitá čokoládou
  • Somlói galuska – pohár s kousky piškotové buchty, prokládanými vanilkovým krémem a rumovým rozvarem s rozinkami, navrch se přidávají vlašské ořechy, šlehačka a čokoládová poleva
  • Rétes – závin z listového těsta s náplní, nejčastěji tvarohovou (túrósrétes) nebo višňovou (meggyesrétes)

Guláš

Z nápojů nelze než doporučit bílé víno (hlavně tokajské), aperitiv Unicum (hořký bylinný likér), nebo některou z proslulých pálenek (slivovice – szilvapálinka, meruňkovice – barackpálinka, hruškovice – körtepálinka). Pivní kultura není v Maďarsku tak vyspělá (v restauracích obvykle narazíte na piva německé nebo české provenience, z maďarských piv se největší oblibě těší značky Borsodi, Soproni nebo Arany Ászok), místní popíjejí spíše vinný střik (fröccs), připravovaný v různých poměrech vína a sodovky, např. kisfröccs (malý střik) = 1 dl vína + 1 dl sody, nagyfröccs (velký střik) = 2 dl vína + 1 dl sody, nebo oblíbený házmester (domovník) sestávající z 3 dl vína 2 dl sody.

Neopomeňte ani další produkty maďarské gastronomie, jako uherský salám (téliszalámi), čabajku, lángoše nebo pagáčky (pogácsok).

Jak se stravovat jako místní

V Maďarsku naleznete dostatečné množství restaurací, i v těch nejmenších obcích obvykle naleznete otevřené „büfé“, kde lze sehnat aspoň něco studeného k snědku. Spoustu věcí lze nakoupit i na tržnicích.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou srovnatelné s cenami v České republice.

To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu