Maďarsko - Balaton
Maďarsko

Bezpečnost v Maďarsku

Zdraví

V Maďarsku nehrozí žádná specifická zdravotní rizika. Zdravotnictví je na obdobné úrovni jako v ČR. Zdravotnický systém je též založen na všeobecném zdravotním pojištění s principem solidarity. S kartičkou pojištěnce vám bude základní zdravotní péče (vyjma stomatologické) poskytnuta zdarma, je však lépe sjednat si cestovní pojištění.

Nepříjemnou součástí pobytu u Balatonu mohou být komáři (před zahájením sezony se provádějí letecké postřiky, nejsou ovšem stoprocentně účinné), dále je v přírodě možné narazit na dva druhy zmijí – nám známou zmiji obecnou (vyskytuje se především v Zemplínských vrších na severovýchodě země a v mokřadních oblastech žup Zala, Somogy a Tolna) a zmiji menší rákošskou, obývající stepní oblasti mezi Dunajem a Tiszou. Vysoký výskyt klíšťat je zejména v Bakonyském pohoří, v horách v severovýchodní části země, ale též v hlavním městě, především v lesnatých částech Budy.

Kriminalita

Míra kriminality nevybočuje ze středoevropského průměru. Je třeba dbát obvyklých bezpečnostních zásad – nenechávat své věci bez dozoru, nenavštěvovat sociálně vyloučené lokality, v turisticky hojně navštěvovaných místech se mít na pozoru před kapesními zloději. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR se v poslední době na maďarských dálnicích zvýšil výskyt případů okradení, při kterých skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici, nebo si vyhlédne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta (např. vypustí vzduch z pneumatiky) a když řidič vystoupí, další člen skupiny ukradne věci volně položené na sedadlech.

Určité problémy v posledních měsících vyvolává hlavně při hranicích se Srbskem a Chorvatskem uprchlická krize.

Internet a elektřina

Napětí v síti je 230 V a zásuvky jsou stejného typu jako v ČR, adaptéru tedy není třeba. Bezplatné wi-fi sítě jsou dostupné ve většině hotelů a v některých veřejných budovách (nádraží, letiště).

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

  • Policie – 107 nebo 112
  • Záchranná služba –  104
  • Hasiči – 105

Velvyslanectví ČR:

  • Rózsa utca 61, Budapest VI. (v blízkosti linky metra M1, stanice Kodály körönd)
  • tel.: +361/4625011
  • úřední hodiny: po – pá 07:45 – 16:15

Chystáš se do Maďarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Marmiška
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.