Průvodce státem
Maďarsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Maďarsku

Zdraví

V Maďarsku nehrozí žádná specifická zdravotní rizika. Zdravotnictví je na obdobné úrovni jako v ČR. Zdravotnický systém je též založen na všeobecném zdravotním pojištění s principem solidarity. S kartičkou pojištěnce vám bude základní zdravotní péče (vyjma stomatologické) poskytnuta zdarma, je však lépe sjednat si cestovní pojištění.

Nepříjemnou součástí pobytu u Balatonu mohou být komáři (před zahájením sezony se provádějí letecké postřiky, nejsou ovšem stoprocentně účinné), dále je v přírodě možné narazit na dva druhy zmijí – nám známou zmiji obecnou (vyskytuje se především v Zemplínských vrších na severovýchodě země a v mokřadních oblastech žup Zala, Somogy a Tolna) a zmiji menší rákošskou, obývající stepní oblasti mezi Dunajem a Tiszou. Vysoký výskyt klíšťat je zejména v Bakonyském pohoří, v horách v severovýchodní části země, ale též v hlavním městě, především v lesnatých částech Budy.

Kriminalita

Míra kriminality nevybočuje ze středoevropského průměru. Je třeba dbát obvyklých bezpečnostních zásad – nenechávat své věci bez dozoru, nenavštěvovat sociálně vyloučené lokality, v turisticky hojně navštěvovaných místech se mít na pozoru před kapesními zloději. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR se v poslední době na maďarských dálnicích zvýšil výskyt případů okradení, při kterých skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici, nebo si vyhlédne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta (např. vypustí vzduch z pneumatiky) a když řidič vystoupí, další člen skupiny ukradne věci volně položené na sedadlech.

Určité problémy v posledních měsících vyvolává hlavně při hranicích se Srbskem a Chorvatskem uprchlická krize.

Internet a elektřina

Napětí v síti je 230 V a zásuvky jsou stejného typu jako v ČR, adaptéru tedy není třeba. Bezplatné wi-fi sítě jsou dostupné ve většině hotelů a v některých veřejných budovách (nádraží, letiště).

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

  • Policie – 107 nebo 112
  • Záchranná služba –  104
  • Hasiči – 105

Velvyslanectví ČR:

  • Rózsa utca 61, Budapest VI. (v blízkosti linky metra M1, stanice Kodály körönd)
  • tel.: +361/4625011
  • úřední hodiny: po – pá 07:45 – 16:15

To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu