Průvodce státem

Maďarsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Maďarska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Prvními maďarskými kočovnými kmeny původem z Povolží byla země osídlena koncem prvního tisíciletí. Samostatné Uherské království bylo založeno králem Štěpánem I. roku 1000. Od 16. století bylo území trvale ohrožováno výpady Osmanské říše.

Postupně se Uhersko stalo součástí Rakouské monarchie. V roce 1867 se Maďarům podařilo dosáhnout Rakousko-uherského vyrovnání a byla tak obnovena autonomie Uherského království.

Moderní dějiny se začínají psát spolu s událostmi souvisejícími s koncem první světové války. Na základě Trianonské mírové smlouvy z roku 1920 bylo Uhersko nuceno odstoupit celé dvě třetiny území ve prospěch okolních států a maďarské hranice se v zásadě zformovaly do dnešní podoby.

Po druhé světové válce, v níž Maďarsko udržovalo spojenectví s Německem, se země stala součástí východního bloku. Protikomunistické povstání v roce 1956 bylo krvavě potlačeno vojenskou intervencí Sovětského svazu. Po pádu socialismu v roce 1989 bylo ustaveno demokratické zřízení a v roce 2004 se Maďarsko stalo členem Evropské unie.

Lidé

Národnostnímu složení téměř desetimilionové země vévodí pochopitelně příslušníci maďarského národa (90 % obyvatel). Cca 5 % populace se hlásí k romské národnosti, dále v zemi žijí 2 % Němců a 1 % Slováků. Mezi méně početné menšiny patří Rumuni, Chorvati, Srbové, Rusíni aj. Pokud jde o náboženství, hlásí se ke katolické církvi necelých 40 % obyvatel, poměrně hojně zastoupeni jsou i vyznavači kalvinismu.

Lidé jsou vesměs přívětiví, zvláště na venkově, kde jsou častým výjevem starší lidé sedící na lavičkách před svými domky a sledující okolní cvrkot, obvykle připravení ochotně podat radu zbloudilému turistovi, nehledíce přitom na jazykové bariéry.

Svátky

Vedle nám známých oslav Nového roku, Velikonoc, Svátku práce a Vánočních svátků se v maďarském kalendáři nacházejí následující sváteční dny:

 • 15. březen: Národní svátek, konaný na počest začátku maďarské revoluce a boje za svobodu a nezávislost v roce 1848. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších svátků, který je každoročně velkolepě oslavován s mnoha doprovodnými akcemi (průvody, přehlídky).
 • Svatodušní pondělí, Letnice (maďarsky „Pünkösd“), křesťanský pohyblivý svátek připadající na sedmé pondělí po Velikonočním pondělí. Je spojen s různými krajovými zvyky (kácení májky, jízda králů, „törökbasázás“ - chlapci převlečení za tureckého pašu obcházejí domy a dostávají vajíčka či drobné peníze, „rabjárás“ (pochod otroků) - skupinka chlapců spoutaná na nohách obchází vesnici a prosí dívky, aby je vysvobodily a obdarovaly drobným dárkem.
 • 20. srpen: svátek zakladatele státu krále Štěpána I. Uherského, oslavuje se výročí vyzdvižení jeho ostatků v bazilice v Székesfehérváru za účelem kanonizace roku 1083.
 • 23. říjen: výročí povstání proti stalinské diktatuře v roce 1956.
 • 1. listopad: svátek Všech svatých.

Kultura

Maďarsko je země bohatá na různé lidové tradice a kulturní události, ať už jde o průvody masopustních masek, přehlídky lidových tanců, ukázky starých řemesel, vinařské festivaly, filmové přehlídky či hudební akce apod. Poukázat lze třeba na malou vesnici Hollókő nacházející se při slovenských hranicích necelých sto kilometrů severovýchodně od Budapešti, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hollókő

Ve vsi se udržuje řada lidových zvyků a tradic. Nedaleko od hlavního města, v Szentendre, významném sídle umělců, kde od nepaměti žili lidé různých národností, profesí a vyznání, a které je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Maďarsku, se nachází rozlehlý skanzen. K vyhlášeným kulturním akcím patří Mezinárodní knižní festival, jenž se pravidelně odbývá v druhé polovině dubna v budapešťském kulturním centru Millenáris, nebo Národní divadelní setkání v jihomaďarské Pécsi.

Divácky atraktivní záležitostí jsou programy v hortobáďské pustě, zahrnující ukázky ze života původních obyvatel, přičemž k největším zážitkům patří jízdy čikóšů (pastýřů) na koních. V oboru gastronomie stojí za zmínku vyhlášený Čabajský klobásový festival.

Z modernějších kulturních událostí pak nelze opomenout Sziget Fesztivál (Festival Ostrov), jeden z největších hudebních festivalů v Evropě, který se koná každoročně v srpnu na Óbudském ostrově na Dunaji v severní části Budapešti. Tradičním se stává i rockový festival Zorall Sörolimpia (Pivní olympiáda), konaný vždy koncem srpna u Balatonu.

Jazyk

Maďarština je kapitola sama pro sebe. Působí jako nejbizarnější jazyk široko daleko a její poslech vyvolává obvykle úsměvy. Ve skutečnosti se však jedná o relativně nepříliš obtížný jazyk s jasnou a logickou gramatickou strukturou, z níž není mnoho výjimek. S Maďary se domluvíte i anglicky, ale počítejte s tím, že to platí především pro větší města a mladší generaci. U dříve narozených prorazíte mnohem snáze s němčinou.

V turisticky významnějších oblastech, zejména u Balatonu, hojně navštěvovaného právě německými dovolenkáři, je němčina stále cizím jazykem číslo jedna. S ohledem na historické souvislosti lze narazit i na jedince, kteří si něco odnesli ze školní výuky ruského jazyka.

Malý slovníček:

 • Ahoj – Szia [sia]
 • Dobrý den – Jó napot
 • Na shledanou – Visszontlátásra [visontlátášra]
 • Ano – Igen
 • Ne – Nem
 • Děkuji – Köszönöm [kösönem]
 • Prosím – Kérem
 • Mám hlad – Éhes vagyok [éheš vaďok]
 • Proč? – Miért?
 • Kde? – Hol?
 • Co je to? – Mi ez?
 • Pivo – Sör [šör]
 • Víno – Bor
 • Malý – Kis [kiš]
 • Velký – Nagy [naď]
 • Elektrárna - Erőmű

Turismus

Cestovní ruch je v Maďarsku velmi významným a rozvinutým hospodářským odvětvím. Nejnavštěvovanějším turistickým cílem je hlavní město Budapešť a jeho blízké okolí. Další významnou destinací je jezero Balaton. Značnému zájmu se těší též lázeňská sídla (Hajdúszoboszló, Hévíz, Zalakaros), západní část země (především Sopron a okolí Neziderského jezera) a horské oblasti v severovýchodním Maďarsku (pohoří Mátra, krasová oblast Aggteleki s četnými jeskyněmi).

Geografie

Maďarsko je vnitrozemský stát, jehož čtyři pětiny zabírají rovinaté kraje (Velká uherská nížina). Severní část země je kopcovitá, zejména v blízkosti východní části hranic se Slovenskem, kde se nachází pohoří Mátra s nejvyšší horou Kékes (1 014 m. n. m.). Dalšími významnějšími pohořími jsou Bükk a Bakony. Nejvýznamnějšími vodními toky jsou Dunaj, který protéká hlavním městem a celým středem země, a Tisza. Balaton, nacházející se v západní části země, je se svou rozlohou bezmála 600 km2 největším jezerem ve střední Evropě.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Forint

Maďarský forint (HUF) se oficiálně dělí na 100 fillérů, v praxi se však filléry nepoužívají. Nejnižší mincí je 5 Ft, následují mince v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 Ft. Bankovky se vydávají v hodnotách 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 a 20 000 Ft. Euro jako oficiální měna nebude dle posledních odhadů přijato dříve než v roce 2020. Některé mezinárodní obchodní řetězce (Tesco, Spar) však již platby v eurech akceptují.

Maďarský forint

Směnárny a platba kartou

Situace je obdobná jako v ČR – v zemi existuje rozsáhlá síť směnáren, bank a bankomatů, platba kartou je zcela běžná. Některé směnárny ve větších městech či u Balatonu vyměňují i české koruny, je však třeba dát si pozor na to, že některé bankovky starších emisí s nižší úrovní protipadělatelských prvků, které jsou stále platným platidlem, mohou podle svých vnitřních pravidel směnárny odmítnout. Rozhodně se nedoporučuje využít služeb lidí nabízejících výměnu peněz na ulici.

Kolik co stojí

Obecně je cenová hladina srovnatelná s tuzemskou, některé komodity, zejména potraviny, jsou spíše levnější. Více peněz za jídlo, ubytování a další služby zaplatíte v turisticky významných oblastech.

Příklady cen:

 • Jízdenka v MHD: 300 – 400 Ft
 • Celodenní jízdenka na MHD: 1 100 – 1 700 Ft
 • Litr benzínu: 350 Ft
 • Taxi 1 km: od 280 Ft
 • Čokoláda (100 g): 260 Ft
 • Uherský salám (1 kg): 4 000 Ft
 • Víno v restauraci (1 dl): 260 Ft
 • Pivo v restauraci: kolem 500 Ft
 • Pivo v supermarketu: od 180 Ft
 • Jídlo v restauraci: od 1 000 Ft

Spropitné a smlouvání

Ceny jsou pevné a jsou vyznačeny u každého prodávaného zboží.Spropitné je běžné dávat ve výši 10 – 20 % v restauracích, rovněž tak v kadeřnictví či taxikářům.

Jak ušetřit

Při ubytování lze ušetřit prostřednictvím levných hostelů a penzionů, v univerzitních městech lze v letních měsících využít ubytování na studentských kolejích (cena kolem 3 000 Ft za pokoj). Cestovat lze stopem nebo nepříliš drahou autobusovou či železniční dopravou (ve vlacích v období od pátku 10:00 hod. do neděle 24:00 hod. platí sleva 33 % pro občana kterékoli členské země EU do 26 let). Levnější potraviny se dají sehnat na trzích, zejména v letních měsících je bohatá nabídka levného ovoce a zeleniny. Při kulturním vyžití lze ušetřit díky příležitostem volného vstupného, např. každou třetí sobotu v měsíci lze v Budapešti zdarma navštívit Maďarskou národní galerii, Maďarské národní muzeum, Uměleckoprůmyslové muzeum, každou poslední sobotu v měsíci Muzeum Aquincum či Petőfiho literární muzeum atd.

Denní rozpočty

Při nízkorozpočtovém cestování se lze vejít do v přepočtu 600 – 700 Kč denně (levný hostel 300 Kč, jídlo na ulici 200 Kč, veřejná doprava 150 Kč)

Střední rozpočet při ubytováním v běžném hotelu (700 Kč), stravování v restauraci (300 Kč) a zapůjčeném motorovém vozidlu (500 Kč) činí circa 1 500 Kč.

Při luxusním způsobu cestování budou denní výdaje minimálně 3 000 Kč.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Maďarska

Velmi snadno autem, autobusem (z Prahy do Budapešti kolem 10 spojů denně zajišťovaných různými dopravci, jízdenka cca 500 Kč), vlakem (spoje EC v dvouhodinovém taktu nebo noční lůžkový EuroNight) či letadlem (cca tři přímé lety denně). Využít lze i méně obvyklý způsob dopravy – hydroplány jezdící jednou denně po Dunaji na trase Vídeň – Bratislava – Budapešť.

Jak se nejlépe dopravovat

Vlakem

V Maďarsku je jedna z nejhustších železničních sítí na světě. Hlavní elektrifikované tratě se rozbíhající paprskovitě z Budapešťských tří nejdůležitějších nádraží (Keleti pályaudvar – Východní nádraží, Nyugati pályaudvar – Západní nádraží a Déli pályaudvar – Jižní nádraží) a zajišťují spojení většiny župních měst s metropolí. Dopravu zajišťují Maďarské státní dráhy (MÁV) a v menší míře další dopravci (GySEV na tratích v severozápadní části země, BKV na příměstských vlacích „HÉV“ v okolí Budapešti). MÁV poskytuje celou řadu slev, jejich systém je však dosti složitý a nepřehledný. Užitečnou pomůckou je vyhledávač spojení a dalších informací na webových stránkách https://www.mavcsoport.hu/. Spíše turistickou atrakcí než prostředkem běžné přepravy jsou úzkorozchodné železnice (např. Balatonfenyves GV – Somogyszentpál, Mesztegnyő – Felsőkak, Csömödér – Kistolmács aj.).

Vlaky v Budapešti

Autobusem

Autobusová doprava je velmi rozšířená, vedle dálkových linek mezi velkými městy jezdí linky regionální, obsluhující téměř každou obec. Nejvýznamnějším autobusovým dopravcem je společnost VolánBusz. Informace o jízdních řádech jsou k nalezení na http://www.volanbusz.hu/hu/menetrendek. Nejdůležitějšími autobusovými nádražími v Budapešti jsou Népliget a Árpád híd.

Autem

Silniční síť v Maďarsku je poměrně hustá, nové dálnice jsou kvalitní, silnice nižších tříd obvykle velkou kvalitou nedisponují. Užití dálnic je zpoplatněno, dálniční známka (matrica) se prodává 10denní (cena pro osobní automobily v roce 2017 je 2 975 Ft), měsíční (4 780 Ft) a roční (dvě varianty – celostátní za 42 980 Ft a regionální za 5 000 Ft). Známka se nekupuje v papírové podobě, ale virtuálně – na prodejním místě (obvykle čerpací stanice) nahlásíte registrační značku vozidla a požadovaný druh známky. Výhodné je, že známku si lze pořídit i dopředu z domova on-line. Kontrola uhrazení dálničního poplatku je prováděna prostřednictvím kamerového systému, občas policie provádí kontroly přímo na dálnici, kdy nechá sjet skupinu vozidel z dálnice na kontrolní stanoviště.

Pravidla silničního provozu jsou v zásadních bodech stejná jako v ČR. Alkohol není povolen, celodenní svícení je povinné pouze mimo obec, rychlostní limity jsou obdobné. Vyplatí se je dodržovat, zejména na silnicích nižších tříd, jejichž stavební stav často ani nedovolí jízdu vysokou rychlostí. Překvapit vás na nich může i větší počet koňských či oslích povozů, než na jaký jste zvyklí z českých silnic. Maďarská dopravní policie svou hlídkovací aktivitou rozhodně předčí české kolegy a její příslušníci jsou proslulí velkou dávkou nesmlouvavosti.

Některá specifická pravidla platí pro cyklisty. Cyklista jedoucí mimo obec po silnici I. třídy, hodlající odbočit vlevo, musí zastavit při pravém okraji vozovky, slézt z kola a pěšky přejít na druhou stranu. Za snížené viditelnosti musí mít cyklista nejen zapnuté předepsané osvětlení, ale mimo obec musí být oblečen do retroreflexní vesty. Platí též zvláštní rychlostní limity pro cyklisty – mimo obec nesmí jet cyklista, který nemá na hlavě přilbu, rychleji než 40 km/h, s přilbou rychleji než 50 km/h, v obci ve všech případech max. 40 km/h. Na stezce pro cyklisty platí nejvyšší dovolená rychlost 30 km/h, na společné stezce pro chodce a cyklisty 20 km/h.

Lodí

Lodní doprava má spíše okrajový význam. Společnost MAHART provozuje výletní lodě z Budapešti do Szentendre, Visegrádu a Ostřihomi, společnost Balatoni Hajózási Zrt. provozuje plavby po Balatonu, včetně dopravně strategického trajektu Szántód – Tihany, který převáží i automobily a značně tak řidičům zkrátí cestu na protější břeh.

Půjčení auta

V Maďarsku působí poměrně dost společností zabývajících se půjčováním aut (např. CarRent Budapest, Budget Hungary, HungaroRent Car, Avis, Sixt Car Rental atd.), přičemž podmínky jsou nastaveny různě. Obvykle je třeba prokázat se průkazem totožnosti a řidičským průkazem a složit kauci. Cena za půjčení se pohybuje podle typu automobilu kolem 3 500 – 7 000 Ft/den.

Městská hromadná doprava

Ve většině velkých měst funguje celkem spolehlivá městská hromadná doprava, obvykle zajišťovaná autobusovými linkami. Trolejbusy jezdí v Budapešti, Szegedu a Debrecenu, tramvají se můžete svézt v právě jmenovaných městech a též v Miskolci. V hlavním městě naleznete i méně obvyklé prostředky hromadné dopravy – čtyři lodní linky na Dunaji, sedm linek příměstské rychlodráhy HÉV, sedačkovou lanovku (libegő) na nejvyšší budapešťský kopec János hegy, pozemní lanovku (sikló) z náměstí Clark Ádám tér na Budínský hrad a zubačku (fogaskerekű vasút) ze stanice Városmajor do stanice Széchényi hegy, odkud vyráží další raritní záležitost, kterou je 12 km dlouhá dětská železnice (Gyermek vasút).

Tramvaj v Budapešti

Páteří budapešťské MHD jsou čtyři linky metra – žlutá M1 (v provozu od roku 1896, jakožto nejstarší podzemní dráha na evropském pevninském kontinentě je technicko-průmyslovou památkou), červená M2, modrá M3 (všechny mají přestupní bod v centru města na stanici Deák tér), a nejnovější zelená linka M4, obsluhovaná automatickými soupravami bez strojvedoucích, spojující Východní nádraží s nádražím Kelenföld, nacházejícím se v jihozápadní části města. Noční dopravu zajišťuje cca 40 autobusových linek a tramvajová linka č. 6, která jezdí v non-stop režimu.

Metro a denní povrchové linky jezdí obvykle mezi 04:30 hod. a půlnocí, některé trolejbusové linky začínají provoz až kolem sedmé hodiny ranní a končí před devátou večerní. Jízdné je rozmanité, existuje několik druhů nepřestupních a přestupních jízdenek, jízdenky jednodenní, třídenní a dlouhodobé. Zakoupit se dají v automatech, umístěných ve stanicích metra a na význačnějších povrchových zastávkách, nebo v okéncích ve vestibulech metra. Některé automaty přijímají i platbu bankovkami či kartou, nelze na to ale vždy spoléhat, automaty jsou v tomto směru docela poruchové. Není-li možnost koupit si jízdenku v automatu nebo u okénka, prodá vám ji některý ze zaměstnanců přepravní kontroly, kteří neustále střeží vstupy do metra a zastávají tak funkci jakýchsi živých turniketů. Informace o trasách linek, jízdních řádech, jízdném atd. získáte na přehledném webu www.bkk.hu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně má svůj svéráz, vyznačuje se bohatostí, chutností a pikantností. Nepatří mezi nejlehčí a nejzdravější – jejím základem je maso, především hovězí a vepřové, sádlo, cibule, kysaná smetana (ne náhodou se Maďarsko řadí na čelní místa v žebříčcích výskytu kardiovaskulárních a gastroenterologických chorob). Nezastupitelnou roli má paprika, zejména mletá. Ve větší míře než u nás se na jídelníčku objevují rybí pokrmy.

Mezi typická jídla, která byste při návštěvě Maďarska měli okusit, patří:

 • Halászlé – rybí polévka
 • Gulyás – polévka z masa a papriky. Nejedná se tedy o guláš v tom smyslu, jak jej známe my, tedy zahuštěný moukou. Pro tento pokrm mají Maďaři výraz pörkölt
 • Csirkepaprikás – kuře na paprice se smetanou, rajčaty a bramborami
 • Hortobágyi rostélyos – roštěná na hortobáďský způsob (vepřové roštěnky se zeleninou a paprikou podávané obvykle s noky)
 • Esterházy rostélyos – hovězí roštěnky podle hraběte Esterházyho
 • Gundelpalacsinta – palačinka plněná ořechy a zalitá čokoládou
 • Somlói galuska – pohár s kousky piškotové buchty, prokládanými vanilkovým krémem a rumovým rozvarem s rozinkami, navrch se přidávají vlašské ořechy, šlehačka a čokoládová poleva
 • Rétes – závin z listového těsta s náplní, nejčastěji tvarohovou (túrósrétes) nebo višňovou (meggyesrétes)

Guláš

Z nápojů nelze než doporučit bílé víno (hlavně tokajské), aperitiv Unicum (hořký bylinný likér), nebo některou z proslulých pálenek (slivovice – szilvapálinka, meruňkovice – barackpálinka, hruškovice – körtepálinka). Pivní kultura není v Maďarsku tak vyspělá (v restauracích obvykle narazíte na piva německé nebo české provenience, z maďarských piv se největší oblibě těší značky Borsodi, Soproni nebo Arany Ászok), místní popíjejí spíše vinný střik (fröccs), připravovaný v různých poměrech vína a sodovky, např. kisfröccs (malý střik) = 1 dl vína + 1 dl sody, nagyfröccs (velký střik) = 2 dl vína + 1 dl sody, nebo oblíbený házmester (domovník) sestávající z 3 dl vína 2 dl sody.

Neopomeňte ani další produkty maďarské gastronomie, jako uherský salám (téliszalámi), čabajku, lángoše nebo pagáčky (pogácsok).

Jak se stravovat jako místní

V Maďarsku naleznete dostatečné množství restaurací, i v těch nejmenších obcích obvykle naleznete otevřené „büfé“, kde lze sehnat aspoň něco studeného k snědku. Spoustu věcí lze nakoupit i na tržnicích.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou srovnatelné s cenami v České republice.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže u Balatonu

Jak již bylo zmíněno, Maďarsko je zemí vnitrozemskou. Má však Balaton, kterému se díky jeho rozloze přezdívá „a magyar tenger“ – maďarské moře. Pláže na severním břehu jsou pro milovníky plavání vhodnější, neboť je zde břeh příkřejší a jezero tedy hlubší. Na jižním břehu se dno jezera svažuje velmi pozvolně, stovky metrů jdete s vodou po kolena, takže zde si přijdou na své spíše rodiny s malými dětmi. Pobyt u Balatonu lze spojit i s jinými aktivitami, než jen s plaváním – pěší turistika, cykloturistika, windsurfing, zorbing, bobová dráha, lanové centrum.

Termální lázně

Maďarsko je pověstné svými termálními prameny s léčivými účinky. Jenom v Budapešti jich vyvěrá více než stovka. Mezi nejnavštěvovanější termální lázně v hlavním městě patří lázně Széchenyi a lázně Gellért, mimo metropoli pak lázeňská střediska Hévíz, Hajdúszoboszló, Mosommagyaróvár, Bük, Harkány či Zalakros.

Lázně v Maďarsku

Zimní sporty a střediska

I do rovinatého Maďarska lze jet na lyže či snowboard. Pohoří Mátra nabízí několik lyžařských středisek, nejznámějšími jsou Mátraszentistván, Galyatető či Kékestető, nacházející se cca 100 km severovýchodně od Budapešti.

Cykloturistika

Díky rovinatému profilu je Maďarsko vhodným místem pro jízdu na kole, navíc se v poslední době vkládá do cyklistické infrastruktury stále větší množství finančních prostředků. Bylo tak vybudováno mnoho kilometrů nových cyklostezek v metropoli i na venkově. Vedle nich lze využít poměrně hustou síť silnic nižších kategorií a zpevněných cest. Naopak je třeba se vyvarovat jízdy po silnicích I. třídy, které bývají velmi frekventované a nemají dostatečné šířkové poměry, obvykle na nich i absentuje vodorovné značení krajnic. Zhusta na ně bývá místní úpravou provozu vjezd cyklistů zakázán. Nejoblíbenější cyklolokalitou je Balaton, který lze celý objet po cyklistických stezkách nebo po místních komunikacích s minimálním provozem motorových vozidel. Rozšiřuje se i možnost vzít kolo do vlaku jako spoluzavazadlo.

Na kole Budapeští

Noční život

Milovníci nočního života by při návštěvě Budapešti neměli vynechat „ruin bary“ ve staré židovské čtvrti v okolí ulice Kazinczy. Od konce druhé světové války zde stály celé bloky opuštěných domů a místní se této lokalitě vyhýbali. To se změnilo, když si jeden mladý podnikatel pronajal v roce 2002 prázdnou ruinu a pojmenoval ji Szimpla, z níž se stalo místo, kde se začali setkávat umělci a kreativně založení lidé. Čtvrť rázem ožila a nyní se v ní najdou nejrůznější butiky, kavárny, pouliční bufety a přes 250 barů, z nichž kolem třiceti patří ke nejslavnějším ruin barům. Vedle již ikonické Szimply jsou to např. Instant nebo Tuk Tuk Bár.

Výlety po méně známých místech

Při své cestě Maďarskem navštivte také starobylá města Visegrád a Esztergom (Ostřihom). Za zmínku stojí i Sárospatak (Blatný Potok), v němž působil Jan Ámos Komenský, který tu má také pomník, nebo Mohács, u kterého v bitvě proti Turkům zahynul český král Ludvík Jagellonský.

Za návštěvu stojí jeskyně v národních parcích Duna-Ipoly a Aggtelek. Mezi další významné národní parky patří Bükk, Hortobágy a Kiskunság. V Zemplínských vrších je pak k vidění několik hradů a zřícenin a leží zde i oblíbená vinařská oblast Eger.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V Maďarsku nehrozí žádná specifická zdravotní rizika. Zdravotnictví je na obdobné úrovni jako v ČR. Zdravotnický systém je též založen na všeobecném zdravotním pojištění s principem solidarity. S kartičkou pojištěnce vám bude základní zdravotní péče (vyjma stomatologické) poskytnuta zdarma, je však lépe sjednat si cestovní pojištění.

Nepříjemnou součástí pobytu u Balatonu mohou být komáři (před zahájením sezony se provádějí letecké postřiky, nejsou ovšem stoprocentně účinné), dále je v přírodě možné narazit na dva druhy zmijí – nám známou zmiji obecnou (vyskytuje se především v Zemplínských vrších na severovýchodě země a v mokřadních oblastech žup Zala, Somogy a Tolna) a zmiji menší rákošskou, obývající stepní oblasti mezi Dunajem a Tiszou. Vysoký výskyt klíšťat je zejména v Bakonyském pohoří, v horách v severovýchodní části země, ale též v hlavním městě, především v lesnatých částech Budy.

Kriminalita

Míra kriminality nevybočuje ze středoevropského průměru. Je třeba dbát obvyklých bezpečnostních zásad – nenechávat své věci bez dozoru, nenavštěvovat sociálně vyloučené lokality, v turisticky hojně navštěvovaných místech se mít na pozoru před kapesními zloději. Podle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR se v poslední době na maďarských dálnicích zvýšil výskyt případů okradení, při kterých skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici, nebo si vyhlédne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta (např. vypustí vzduch z pneumatiky) a když řidič vystoupí, další člen skupiny ukradne věci volně položené na sedadlech.

Určité problémy v posledních měsících vyvolává hlavně při hranicích se Srbskem a Chorvatskem uprchlická krize.

Internet a elektřina

Napětí v síti je 230 V a zásuvky jsou stejného typu jako v ČR, adaptéru tedy není třeba. Bezplatné wi-fi sítě jsou dostupné ve většině hotelů a v některých veřejných budovách (nádraží, letiště).

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

 • Policie – 107 nebo 112
 • Záchranná služba – 104
 • Hasiči – 105

Velvyslanectví ČR:

 • Rózsa utca 61, Budapest VI. (v blízkosti linky metra M1, stanice Kodály körönd)
 • tel.: +361/4625011
 • úřední hodiny: po – pá 07:45 – 16:15
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Víza a dokumenty

Maďarsko patří do Schengenského prostoru, pro vstup do země postačí platný cestovní pas či občanský průkaz.

Očkování

Nevyžaduje se žádné zvláštní očkování.

Celní předpisy

Platí celní předpisy pro území EU – od dovozního cla jsou osvobozeny následující položky (množství na osobu):

 • Cigarety – 800 ks
 • Doutníky – 200 ks
 • Tabák – 1 kg
 • Lihoviny – 10 l
 • Víno – 90 l (šumivé max. 60 l)
 • Pivo – 110 l
 • Pohonné hmoty – objem nádrže + 20 l v kanystru

Co vidět a navštívit v Maďarsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Maďarsku

Zavřít boční panel

Budapešť

Nejvíce turistů míří do hlavního města Budapešti, nazývaného někdy (právem) Paříží východu. K návštěvě lze doporučit Budínský hrad (Budavár), v jehož areálu se nachází Královský palác (Budavári palota), jehož součástí je Maďarská národní galerie a Muzeum historie Budapešti, Matyášův chrám (Matyáš templom), Rybářská bašta (Halászbástya) nebo podzemní labyrint (Budavári Labirintus).

Za zhlédnutí dále stojí socha Svobody před Citadelou na Gellértově vrchu, řetězový most (Széchényi lánchíd), budova Parlamentu, bazilika sv. Štěpána, synagoga v ulici Dohányi nebo náměstí Hrdinů (Hősök tere) s památníkem Tisíciletí. K němu vede ze středu města Andrássyho třída, na níž se nachází řada muzeí, divadel, významných městských budov a také mnoho obchodů s luxusním zbožím, restaurací a kaváren. Ulice patří od roku 2002 do Seznamu Světového dědictví UNESCO.

Z významných muzeí stojí za zmínku Maďarské národní muzeum na okružní třídě Muzeum Körút, Muzeum krásných umění na náměstí Hrdinů nebo Uměleckoprůmyslové muzeum na třídě Üllői. Známé Dopravní muzeum prochází rekonstrukcí a do roku 2018 bude uzavřeno. Za oddychem zamiřte do některých lázní s termálními prameny, zoologické zahrady, městského parku Városliget s hradem Vajdahunyad nebo na Markétin ostrov, oblíbené rekreační místo místních obyvatel. Mnoho užitečných informací lze načerpat na webových stránkách www.budapestinfo.hu.

Zavřít boční panel

Balaton

Mimo metropoli láká k návštěvě Balaton a jeho blízké okolí (malebné městečko Keszthely s barokním zámkem rodiny Festetics, který je třetí největší aristokratickou stavbou v Maďarsku, poloostrov Tihany s opatstvím, benediktinským klášterem a muzeem levandule, zříceniny hradů Sümeg a Szigliget, jezerní jeskyně Tapolca, Malý Balaton s ptačí rezervací na ostrově Kányavár, bůvolí rezervace u Zalakomáru, rozhledna na Varsás hegy v obci Gyenesdiás aj.). Oblíbené je také pohraniční Neziderské jezero (maďarsky Fertő tó, německy Neusiedler See), o které se Maďarsko dělí s Rakouskem. V blízkosti leží Sopron, díky své poloze při rakouských hranicích nejbohatší město v Maďarsku, a údajně i nejromantičtější, neboť se jako jediné (díky tomu, že se mu vyhnuly pustošící vpády Osmanů) může pyšnit kompletně zachovaným středověkým jádrem s hradbami, gotickými domy, kostely a kláštery.

Zavřít boční panel

Debrecín

V maďarštině Debrecen představuje druhé největší město, ve kterém najdete největší kalvínský kostel v zemi.

Zavřít boční panel

Stoličný Bělehrad

Maďarsky Székesfehérvár je historické město s barokní katedrálou, která byla kdysi využívána jako hlavní korunovační město Uherského království.

Zavřít boční panel

Pětikostelí

Sídlo biskupa římskokatolické církve a univerzitní město Pécs je jedním z nejhezčích měst v Maďarsku vůbec. Atmosféra je ovlivněna i blízkostí Jaderského moře a středozemním klimatem.

Zavřít boční panel

Veszprém

Sídlo arcibiskupství s hradem a katedrálou sv. Michala. Je tradičním korunovačním místem uherských královen.

Zavřít boční panel

Szeged

Segedín není jen názvem pokrmu, ale také městem s krásnými paláci a širokými bulváry. Navštivte jej.

Zavřít boční panel

Győr

Česky město Ráb nabídne návštěvu bývalého biskupského hradu, katedrálu či jezuitský klášter.

Počasí a sezóny v Maďarsku

Počasí

Maďarsko má mírné klima s příjemným kontinentálním charakterem, typická jsou horká léta a chladné zimy. Nejstálejší teplé počasí je od července do srpna, nejstudenějším měsícem je naopak leden, kdy se průměrné teploty pohybují okolo nuly. Průměrné roční množství srážek je asi 600 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro návštěvu Maďarska je letní období od května do září. Termální prameny lze navštěvovat celoročně.

Skvělé akce do Maďarska

ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 72%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
45 starších akcí
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu