To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Maďarska

Co vidět a navštívit v Maďarsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Maďarsku

Zavřít boční panel

Budapešť

Nejvíce turistů míří do hlavního města Budapešti, nazývaného někdy (právem) Paříží východu. K návštěvě lze doporučit Budínský hrad (Budavár), v jehož areálu se nachází Královský palác (Budavári palota), jehož součástí je Maďarská národní galerie a Muzeum historie Budapešti, Matyášův chrám (Matyáš templom), Rybářská bašta (Halászbástya) nebo podzemní labyrint (Budavári Labirintus).

Za zhlédnutí dále stojí socha Svobody před Citadelou na Gellértově vrchu, řetězový most (Széchényi lánchíd), budova Parlamentu, bazilika sv. Štěpána, synagoga v ulici Dohányi nebo náměstí Hrdinů (Hősök tere) s památníkem Tisíciletí. K němu vede ze středu města Andrássyho třída, na níž se nachází řada muzeí, divadel, významných městských budov a také mnoho obchodů s luxusním zbožím, restaurací a kaváren. Ulice patří od roku 2002 do Seznamu Světového dědictví UNESCO.

Z významných muzeí stojí za zmínku Maďarské národní muzeum na okružní třídě Muzeum Körút, Muzeum krásných umění na náměstí Hrdinů nebo Uměleckoprůmyslové muzeum na třídě Üllői. Známé Dopravní muzeum prochází rekonstrukcí a do roku 2018 bude uzavřeno. Za oddychem zamiřte do některých lázní s termálními prameny, zoologické zahrady, městského parku Városliget s hradem Vajdahunyad nebo na Markétin ostrov, oblíbené rekreační místo místních obyvatel. Mnoho užitečných informací lze načerpat na webových stránkách www.budapestinfo.hu.

Průvodce městem Budapešť

Zavřít boční panel

Balaton

Mimo metropoli láká k návštěvě Balaton a jeho blízké okolí (malebné městečko Keszthely s barokním zámkem rodiny Festetics, který je třetí největší aristokratickou stavbou v Maďarsku, poloostrov Tihany s opatstvím, benediktinským klášterem a muzeem levandule, zříceniny hradů Sümeg a Szigliget, jezerní jeskyně Tapolca, Malý Balaton s ptačí rezervací na ostrově Kányavár, bůvolí rezervace u Zalakomáru, rozhledna na Varsás hegy v obci Gyenesdiás aj.). Oblíbené je také pohraniční Neziderské jezero (maďarsky Fertő tó, německy Neusiedler See), o které se Maďarsko dělí s Rakouskem. V blízkosti leží Sopron, díky své poloze při rakouských hranicích nejbohatší město v Maďarsku, a údajně i nejromantičtější, neboť se jako jediné (díky tomu, že se mu vyhnuly pustošící vpády Osmanů) může pyšnit kompletně zachovaným středověkým jádrem s hradbami, gotickými domy, kostely a kláštery.

Zavřít boční panel

Debrecín

V maďarštině Debrecen představuje druhé největší město, ve kterém najdete největší kalvínský kostel v zemi.

Zavřít boční panel

Stoličný Bělehrad

Maďarsky Székesfehérvár je historické město s barokní katedrálou, která byla kdysi využívána jako hlavní korunovační město Uherského království.

Zavřít boční panel

Pětikostelí

Sídlo biskupa římskokatolické církve a univerzitní město Pécs je jedním z nejhezčích měst v Maďarsku vůbec. Atmosféra je ovlivněna i blízkostí Jaderského moře a středozemním klimatem.

Zavřít boční panel

Veszprém

Sídlo arcibiskupství s hradem a katedrálou sv. Michala. Je tradičním korunovačním místem uherských královen.

Zavřít boční panel

Szeged

Segedín není jen názvem pokrmu, ale také městem s krásnými paláci a širokými bulváry. Navštivte jej.

Zavřít boční panel

Győr

Česky město Ráb nabídne návštěvu bývalého biskupského hradu, katedrálu či jezuitský klášter.

Počasí a sezóny v Maďarsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Budapešť
Teploty jsou podobné v celé zemi

0 °C

2 °C

6 °C

12 °C

16 °C

20 °C

22 °C

21 °C

17 °C

12 °C

6 °C

1 °C

Počasí

Maďarsko má mírné klima s příjemným kontinentálním charakterem, typická jsou horká léta a chladné zimy. Nejstálejší teplé počasí je od července do srpna, nejstudenějším měsícem je naopak leden, kdy se průměrné teploty pohybují okolo nuly. Průměrné roční množství srážek je asi 600 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro návštěvu Maďarska je letní období od května do září. Termální prameny lze navštěvovat celoročně.

Skvělé akce do Maďarska

Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
57 starších akcí
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu