Průvodce státem
Maďarsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Maďarsku

Aktuální kurz 1 Kč = 12.84 Ft

Forint

Maďarský forint (HUF) se oficiálně dělí na 100 fillérů, v praxi se však filléry nepoužívají. Nejnižší mincí je 5 Ft, následují mince v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 Ft. Bankovky se vydávají v hodnotách 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000 a 20 000 Ft. Euro jako oficiální měna nebude dle posledních odhadů přijato dříve než v roce 2020. Některé mezinárodní obchodní řetězce (Tesco, Spar) však již platby v eurech akceptují.

Maďarský forint

Směnárny a platba kartou

Situace je obdobná jako v ČR – v zemi existuje rozsáhlá síť směnáren, bank a bankomatů, platba kartou je zcela běžná. Některé směnárny ve větších městech či u Balatonu vyměňují i české koruny, je však třeba dát si pozor na to, že některé bankovky starších emisí s nižší úrovní protipadělatelských prvků, které jsou stále platným platidlem, mohou podle svých vnitřních pravidel směnárny odmítnout. Rozhodně se nedoporučuje využít služeb lidí nabízejících výměnu peněz na ulici.

Kolik co stojí

Obecně je cenová hladina srovnatelná s tuzemskou, některé komodity, zejména potraviny, jsou spíše levnější. Více peněz za jídlo, ubytování a další služby zaplatíte v turisticky významných oblastech.

Příklady cen:

  • Jízdenka v MHD: 300 – 400 Ft
  • Celodenní jízdenka na MHD: 1 100 – 1 700 Ft
  • Litr benzínu: 350 Ft
  • Taxi 1 km: od 280 Ft
  • Čokoláda (100 g):  260 Ft
  • Uherský salám (1 kg): 4 000 Ft
  • Víno v restauraci (1 dl): 260 Ft
  • Pivo v restauraci: kolem 500 Ft
  • Pivo v supermarketu: od 180 Ft
  • Jídlo v restauraci: od 1 000 Ft

Spropitné a smlouvání

Ceny jsou pevné a jsou vyznačeny u každého prodávaného zboží.Spropitné je běžné dávat ve výši 10 – 20 % v restauracích, rovněž tak v kadeřnictví či taxikářům.

Jak ušetřit

Při ubytování lze ušetřit prostřednictvím levných hostelů a penzionů, v univerzitních městech lze v letních měsících využít ubytování na studentských kolejích (cena kolem 3 000 Ft za pokoj). Cestovat lze stopem nebo nepříliš drahou autobusovou či železniční dopravou (ve vlacích v období od pátku 10:00 hod. do neděle 24:00 hod. platí sleva 33 % pro občana kterékoli členské země EU do 26 let). Levnější potraviny se dají sehnat na trzích, zejména v letních měsících je bohatá nabídka levného ovoce a zeleniny. Při kulturním vyžití lze ušetřit díky příležitostem volného vstupného, např. každou třetí sobotu v měsíci lze v Budapešti zdarma navštívit Maďarskou národní galerii, Maďarské národní muzeum, Uměleckoprůmyslové muzeum, každou poslední sobotu v měsíci Muzeum Aquincum či Petőfiho literární muzeum atd.

Denní rozpočty

Při nízkorozpočtovém cestování se lze vejít do v přepočtu 600 – 700 Kč denně (levný hostel 300 Kč, jídlo na ulici 200 Kč, veřejná doprava 150 Kč)

Střední rozpočet při ubytováním v běžném hotelu (700 Kč), stravování v restauraci (300 Kč) a zapůjčeném motorovém vozidlu (500 Kč) činí circa 1 500 Kč.

Při luxusním způsobu cestování budou denní výdaje minimálně 3 000 Kč.

To není jen guláš

Maďarská republika je středoevropský vnitrozemský stát, jehož sousedy jsou Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

V Maďarsku se určitě nudit nebudete, na nepříliš velké rozloze nabízí nečekanou škálu příležitostí. Na své si přijde jak návštěvník historických památek, tak sportovně založený jedinec. Zklamán nebude ani vyznavač odpočinkově pojatého výletu za dobrým vínem nebo termálními prameny. Nepřestane vás udivovat, jak je tato geograficky blízká země v mnoha aspektech podobná té naší, a zároveň v jiných ohledech tak moc odlišná.

Průvodce pro tebe napsal Marmiška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Budapešti a termálních lázních se zabavíš celoročně.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 68 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Marmiška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu