Zpět na seznam míst co vidět na Gozo
Ggantija

Ġgantija

Ġgantija neboli také „Věž obrů“ je významný prehistorický chrám, který se řadí mezi nejstarší stavby na celém světě. Nachází se nedaleko centra městečka Xaghra, kam se z Victorie dostanete během pár minut jízdy. Stavba chrámu je datována do období okolo 3.500 let před naším letopočtem. Svatyně je tvořena obrovskými nepřehlédnutelnými balvany, avšak i přesto byla objevena poměrně nedávno – narazil na ni před 200 lety zemědělec, který v této oblasti obdělával pole. V chrámu byly nalezeny i historické předměty, které si můžete prohlédnout v archeologickém muzeu ve Victorii. Proč byl chrám postaven a jaký byl jeho význam, to dodneška archeologové netuší. Tradují se však pověsti o ženské obryni Sunsuně, která sem na hlavě přinesla mohutné balvany z lomu Ta´ Cenc na jižním pobřeží ostrova.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00.

V ceně lístku je zahrnuto i vstupné do blízkého větrného mlýna Ta' Kola Windmill, které pochází z 18. století. V přízemí si můžete prohlédnout dílnu s velkým množstvím nejrůznějších nástrojů, v 1. patře byly obnoveny obytné prostory mlynářovi rodiny.

Vstupné je následující:

  • Dospělí: 10 EUR
  • Studenti a senioři nad 60 let: 8 EUR
  • Děti do 11 let: 6 EUR

Jak se sem dostat

Do města jezdí z Vicotrie každou hodinu autobusová linka 307 (trasa a jízdní řád), z přístavu a Ramla Bay pak jednou za hodinu a půl linka 322 (trasa a jízdní řád). Zastávka je necelých 30 metrů od hlavního vstupu.

  • Naviguj: 36.0475, 14.2688

Další místa na Gozo

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Heřmanská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu