Průvodce státem

Malta

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Rozmanitý ostrovní stát ve Středozemním moři

Málokterý ostrov ve Středozemí toho může nabídnout tolik jako Malta. I přes to, že se jedná o nejmenší stát v Evropské unii, naleznou tu své snad všechny věkové skupiny s rozličnými zájmy.

Rodinám s dětmi poskytne moře, pláže, teplo, slunce, mladším rušný noční život a starším naopak klid ve slunci souostroví. Na každém rohu na vás navíc bude dýchat bohatá historie se všudypřítomnými památkami, které ani nestihnete všechny projít. To vše pouhé 2,5 hodiny letu z Prahy.

Průvodce pro tebe napsal jantomsa
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Prázdniny jsou zaslíbené koupání, pro poznávání pak celý rok.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Maltu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Jen málokterá země se může pochlubit tak bohatou historií jako Malta. Malta se může chlubit dějinami v trvání téměř 7.200 let. Díky své centrální poloze ve Středozemním moři Malta sehrála svou roli v průběhu dlouhé lidské historie na zemi. Na ostrově zanechali své stopy Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, Rytíři řádu sv. Jana.

Díky Johanitům (Maltézský řád) získává Malta svůj proslulý symbol osmicípého kříže. Během jejich éry (od r. 1530) města získávají značné opevnění a hradby.

V roce 1798 obsazuje Maltu Napoleon, ale již o dva roky později padla do rukou Britům, kteří ji postupně industrializovali a nechali jí určitou samostatnost. Později, v 1. světové válce, se pro ně Malta stala neocenitelnou základnou ve Středozemním moři. Sílící poválečné hnutí vyústilo ve vyhlášení nezávislosti na Británii (21. 9. 1964), britské vojenské síly zůstaly v zemi až do roku 1979.

V roce 1974 se Malta stává republikou, v roce 2004 se společně s ČR stává členem Evropské unie a v roce 2008 členem Eurozóny.

Rok 2017 byl pro Maltu znamením smutku, neboť přišla o jeden z přírodních úkazů a zároveň typických znaků Malty – Azurové okno na ostrově Gozo, které se zřítilo při bouři do moře.

Skalní útvary na Maltě

Lidé

Současné obyvatelstvo tvoří z 96 % Malťané, 2 % jsou Britové, zbytek jiné národnosti. 98 % obyvatelstva jsou římští katolíci, zbytek tvoří malé skupiny protestantů a muslimů.

Žije zde více než 420 tis. obyvatel, čímž se Malta vyznačuje největší hustotou zalidnění v EU – přes 1.320 obyvatel na km² (osmá největší hustota na světě). Přes 90 % obyvatel žije ve městech. Se vstupem do EU se Malta určitě více otevřela cizincům, mnoho mladých vyráží do Malty na anglické jazykové kurzy.

Svátky

V turistických oblastech jsou některé obchody otevřené až do 22 hodin. Standardně však spíše do 19 hodin. V neděli a o svátcích jsou obchody zavřené.

Státní svátky:

 • 1. 1. – Nový rok
 • 10. 2. – Ztroskotání svatého Pavla
 • 19. 3. – Den sv. Josefa
 • 31. 3. – Den svobody
 • 1. 5. – Svátek práce
 • 7. 6. – Sedmý červen
 • 29. 6. – Den svatého Petra a Pavla
 • 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
 • 8. 9. – Svátek Panny Marie Vítězné
 • 21. 9. – Den nezávislosti
 • 8. 12. – Neposkvrněné početí
 • 13. 12. – Den republiky
 • 25. 12. – Vánoce

Pohyblivé svátky: Velký pátek, Velikonoční neděle

Kultura

Na Maltě převažuje středozemská kultura, ale je tu i pár známek britských vlivů. Katolická církev je strážcem národních tradic, vesnicím dominují obrovské katolické kláštery. I když její vliv slábne, katolická víra představuje v denním životě většiny lidí velkou roli.

Malta je velmi kulturní země a je na to náležitě pyšná. Kulturní akce tu probíhají celoročně a jsou velmi různorodé.

Nudismus na Maltě zakazuje zákon. Opalovaní a koupání „nahoře bez“ se toleruje, ale není prakticky rozšířeno, snad s výjimkou odlehlých pláží.

Jazyk

Úřední řečí je maltština a angličtina. Téměř všichni Malťané hovoří anglicky. Rozšířena je také italština. Jelikož maltšina zní téměř jako exotický jazyk z vesmírné planety ve Star Wars, tak i přízvuk angličtiny je často ne úplně britský.

Minislovníček:

 • Dobrý den – bongu [bonžu]
 • Děkuji – grazzi [graci]
 • Prosím – Jekkjoghgbok [jek jodžbok]
 • Ano – íva
 • Ne – le
 • Omlouvám se – jiddispjacinihafna
 • Jak se máte? – kifinti?
 • Dobře – koloxsew
 • Na shledanou – sahha
 • Mluvíte anglicky? – titkellembl-ingliz?
 • Kolik to stojí? – Kemm?

Turismus

Turismus je pro Maltu jedno z nejdůležitějších odvětví. V ČR je stále Malta brána jako exotičtější destinace, i když je letecky blíže než jiné obvyklé destinace. Obecně zájezdy přes cestovní kanceláře jsou z ČR stále nabízeny v menší míře a s tím je spojená i vyšší cena. Při individuální turistice však dovolená na Maltě nemusí být vůbec finančně náročná (lowcostové letecké spojení z Prahy, rozsáhlá síť ubytování přes airbnb.com, ceny podobné těm v ČR atd.)

Moře na Maltě patří k nejčistším a nejteplejším ve Středozemním moři, naleznete zde skryté písečné či skalnaté zátoky, které jsou i v létě téměř liduprázdné. Velké množství pláží na Maltě a Gozu zůstává stále nedotčených. Mnoho z nich nabízí ovšem i příznivé podmínky pro vodní sporty od windsurfingu až po pronájem vodních skútrů.

Ostrov je také rájem pro potápěče. Moře je během celého roku teplé a viditelnost je výborná. Pro ty, kdo dávají přednost odpočinku na palubě, jsou připraveny vyhlídkové plavby.

Mnoho turistů přijíždějících na Maltu si oblíbilo sousední, menší ostrov Gozo. Většina z nich sem stále jezdí na jednodenní výlety. Ostrov Gozo je naprosto rozdílný od ostrova Malta, menší, zelenější, poklidnější.

Malta je také vyhledávaným letoviskem pro výuku angličtiny. Na plážích i v barech potkáte lidi různých národností a věkových skupin, které si společným posedáváním vylepšují svou angličtinu.

Přes 3.000 hodin slunečního svitu během roku, průměrná denní teplota během léta kolem 30 °C a 15 °C během zimních měsíců dělá z Malty turisticky lákavou lokalitu.

Geografie

Maltská republika je ostrovní zemí ležící uprostřed Středozemního moře, přibližně 90 km jižně od Sicílie, 330 km severně od Libye a 300 km východně od Tuniska. Největšími ostrovy jsou Malta (246 km²), Gozo (67 km²) a Comino (3 km²), ostatní maličké ostrovy Cominotto, Filfla a Ostrov Sv. Pavla jsou neobydlené. Nejvyšší horou je Ta'Dmejrek (253 m).

Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Povrch se skládá z různých druhů propustného vápence, který se často používá jako stavební materiál. Geograficky i geologicky náleží Malta k Evropě.

Malta má silně omezené zásoby sladké vody – podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Zásobování obyvatelstva vodou je uskutečňováno dnes celkem čtyřmi stanicemi na úpravu mořské vody, parky a zemědělství užívají dešťovou vodu a částečně vodu ze studní; ještě v osmdesátých letech byla velká část spotřeby vody kryta jejím dovozem z Itálie. V kohoutcích teče nejčastěji právě odsolená/upravená voda z moře, takže chuťově k pití moc nenadchne, takže je lepší si zakoupit balenou vodu (k vaření však bez problému).

Malta

Na Maltě žije většina obyvatel, leží zde hlavní město státu a jediné letiště. Nejsou zde řeky ani hory. Povrch je mírně zvlněný, s nízkými kopci. Charakteristickým znakem krajiny ostrova jsou pole, která se terasovitě rozkládají na mírných svazích a jsou oddělena zdmi. Na velice členitém pobřeží Malty se nachází četné přístavy, skalnaté zátoky a písčité pláže.

Gozo

Šest kilometrů severozápadně od Malty leží ostrov Gozo. Hlavní město tohoto ostrova Victoria je známo spíše pod jménem Rabat. Mgarr je nejdůležitější přístav na ostrově. Malý ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda, je obilnicí maltského souostroví. Je menší, zelenější a klidnější (méně než desetina obyvatelstva Malty). Terasovitá pole, která poprvé založili Arabové před více než 1.000 lety a která jsou tak typická pro Maltu, naleznete na ostrově Gozo na každém kroku. Vládne tady zvláštní klid a pohoda. Tuto atmosféru na návštěvníky dýchá nejenom krajina, ale je typická i pro obyvatele, kteří jsou známí svým zvláštním založením. Kdo si chce od sebe odpočinout, pro toho je Gozo ideálním místem.

Comino

Ještě klidnější je ostrov Comino, který je nejmenším ostrovem maltského souostroví. Žije zde jen několik rolníků a žádné auto ani jiné vymoženosti neruší klid. Kdo si s mořem tyká, najde zde ráj na zemi. Četné zátoky, skaliska a křišťálově čistá azurová voda tvoří ideální podmínky pro všechny druhy vodních sportů, zvláště ale pro potápění. Comino je spojeno lodní dopravou jak s ostrovem Gozo, tak i s Maltou. Nejznámější je zátoka Blue Lagoon – azurová voda, jaká je snad jen v Karibiku. Velkým mínusem však je, že se jedná o velmi častou a rušnou destinaci pro výlety z Malty, takže je zde v létě značný počet turistů a lodí.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Od roku 2008 je měnou na Maltě euro. Mince eura na sobě nesou, stejně tak jako eura v jakékoli jiné zemi, významné a pro daný stát charakteristické obrazce. Mince maltského eura jsou ozdobeny nákresem neolitického chrámu Mnajdra, státním znakem Malty a osmicípým maltézským křížem. Euromince nesou hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1, 2 euro. Eurobankovky se vyskytují s 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 eurovou hodnotou.

Euro

Směnárny a platba kartou

Do Malty si nejlépe přivezte eura vyměněná již v ČR. Popř. je možné platit kartou, které jsou akceptovány u drtivé většiny obchodů, restaurací a hotelů, stejně jako u nás.

Obecně placení, směnárny i banky fungují stejně jako kdekoli jinde v EU.

Kolik co stojí

Ceny jsou o něco vyšší než v ČR. Především v hlavní turistické sezoně. Velmi však záleží, zda se budete stravovat pouze v restauracích, nebo zda si budete vařit sami z místních potravin. U druhé varianty, při výběru správných potravin, za jídlo zaplatíte stejně jako v ČR.

Příklad cen:

 • Mléko – 0,76 € / 1l
 • Pečivo – 0,20 € až 0,70 €
 • Kopeček zmrzliny – 1,75 €
 • Jablka – 1,35 €/kg
 • Banány – 1,70 € /kg
 • Pomeranče – 1,25 € /kg
 • Autobus – 2 € (jednotlivá jízdenka); 21 € (7 dní)
 • Víno (restaurace) – 2,75 €/ 2dcl
 • Máslo – 2,69 €
 • Coca-Cola (2l) – 1,65 €
 • Lahev vína – od 2,50 €
 • Pivo v plechu – od 1,10 €
 • Vajíčka 6 ks – 1 €
 • Těstoviny 500 g – 0,60 €
 • Kuřecí maso 500 g – 3,50 €
 • Jogurt bílý – 0,35 €
 • Voda 6x 2 l – 2,50 €
 • Capuccino – 1,60 €
 • Malá káva – 0,90 €
 • Trajekt na Gozo (cestující) – 4,65 €
 • Trajekt na Gozo (cestující s autem) – 15,70 €
 • Celý den potápění se zařízením – 65 €
 • Pronájem surfu na hodinu – 7,50 €

Spropitné a smlouvání

Na Maltě se spropitné pohybuje okolo 10 % z ceny. Pokud je zákazník velmi spokojený, může dát i více, to záleží na něm. Obvykle se také dává spropitné portýrům a vrátným. Spropitné není nutné nechávat řidiči taxi.

Malťané velmi rádi smlouvají a převážně na tržištích je možné cenu mnohonásobně snížit. Většina kamenných obchodů má však pevně stanovené ceny a zde raději nesmlouvejte.

Jak ušetřit

Při individuální turistice může být největší položkou v rozpočtu jídlo a pití. Pokud se budete stravovat pouze v restauracích a fastfoodech, může se vám dovolená prodražit. Ideální je si najít ubytování s kuchyní (např. přes airbnb.com), kde budete mít současně možnost si i uvařit, čímž výrazně snížíte náklady za jídlo.

Nejlépe si před zarezervováním ubytování zkontrolujte, zde bude v blízkosti možnost nakoupení potravin v obchodu – fungují zde např. Lidl, Carrefour a další.

Co se týče výletů a dopravy, na Maltě je hustá síť nových klimatizovaných autobusů a za poplatek 21 € získáte neomezený počet jízd na celý týden. Autobusy vás dovezou prakticky kamkoli po ostrově a nemusíte tak již ani platit poplatky za dopravu na výlety u místních agentur (kromě výletů mimo ostrov).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Maltu

Jedinou možnou variantou, jak se levně dopravit na Maltu, je využití letecké dopravy. Na ostrovech se nachází pouze jedno mezinárodní letiště. Při využití lowcostových dopravců lze na Maltu doletět z Prahy buď přímou linkou s ČSA, nebo s Air Malta již za 2,5 h. V případně jednoho přestupu např. v Miláně s Ryanair nebo easyJet bude cesta na Maltu trvat cca 5 až 7 h. Ceny za zpáteční letenky se pohybují většinou od 2.500 do 5.000 Kč.

Při příletu na letiště v denní době je následně nejlevnější varianta použití místních autobusů – zastávka je přímo před letištní halou. Nebo v druhém případě využít taxi. Placení taxi na letišti probíhá přímo ve stánku před východem z letištní haly, kdy vám bude podle nahlášené destinace z tabulek sdělena cena a po zaplacení již stačí jen ukázat lístek a taxikář vás odveze na dané místo. Odpadá tedy situace s dohadováním cen za taxi.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejná doprava

Asi nejoptimálnější volbou na Maltě je využití veřejné dopravy. V roce 2011 na Maltu vstoupila britská společnost Arriva a došlo k výměně všech autobusů (nyní jezdí všude nové a klimatizované vozy) a zlepšení autobusové sítě, která je nyní velmi hustá a veřejnou dopravou se můžete dopravit prakticky na všechna potřebná místa.

Např. cena týdenní neomezené karty vyjde na 21 € (ještě v roce 2015 to bylo pouze 7 €).

Starý autobus Malta

Vyhlídkové autobusy Hop-On Hop-Off Malta: https://city-sightseeing.com/en/65/malta/68/hop-on-hop-off-malta

Půjčení auta

Pokud vám nebude vadit jízda vlevo, neustále troubící řidiči a úzké uličky, do nichž zřejmě zpomalují jen turisti, tak zde existují mnoho možnosti, jak a kde si pronajmout vůz. Ceny se pohybují kolem 1.000 Kč za den. Minimální věk pro zapůjčení vozidla je 25 let, nejvyšší 70 let. Za přirážku za plné pojištění je možno si půjčit vůz již od 21 let.

Parkování je problém kvůli nedostatku parkovacích míst, převážně ve velkých a rušných městech, jako je Valletta či Sliema. Pozor na parkovací zóny, z nichž mohou vaše auto odtáhnout.

Taxi

Poznáte ho podle bílé barvy a červené číselné tabule s černými písmeny. Každé taxi je vybaveno taxametrem a dopravné kontroluje stát.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Maltská kuchyně

Na Maltu ve velké míře už před dlouhou dobou působila geografická blízkost Itálie. Její středomořská kuchyně se tak částečně podobá sousední italské s mnoha vylepšeními.

Na Maltě si jak těstoviny, tak pizzu můžeme dopřát v řadě různých variací a chutí. Pizza je zde skutečně výtečná a těstoviny se připravují například ve formě raviol. Na jídelních lístcích najdeme mnoho pokrmů připravených z mořských ryb či plodů moře. Nejčastěji si můžeme objednat různými způsoby upraveného okouna, mečouna, tuňáka, dokonce i delfína. Mimo ryb si pochutnáte na chobotnicích či olihních. Jídlo je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou.

Maltská kuchyně

Národním pokrmem na Maltě je králík na mnoho způsobů. Tradiční jsou špagety se zeleninou a s omáčkou z králíka.

Vápencové podloží, dostatek slunečního svitu, správný vánek a stálost počasí zaručují tu nejlepší úrodu červeného i bílého vína každý rok. Na Maltě je několik vinařství, nejznámější je Marsovin, Meridiana, Delicata a další rodinné podniky. Všichni vyrábějí kvalitní vína bez přidaných surovin a za velmi přijatelnou cenu.

Tvrdý alkohol Malťané nepijí, dávají přednost maltskému vínu a pivu. Maltský ležák Cisk je lehký a ideální do středomořského podnebí. Nealkoholický nápoj, maltská limonáda Kinnie je velmi osvěžující, její chuť je podobná naší becherovce, ale bez alkoholu. Je vyrobená podle tajné receptury z kůry červených pomerančů a směsi bylin. Ostrov Malta je jediným místem, kde ji lze ochutnat.

Obvyklé ceny v restauracích

Večeře v restauraci vás vyjde na jednoho na cca 15 € i se skleničkou vína, spíše však 20 €. U čerstvých mořských plodů počítejte 25 € a více. Můžete však narazit i na menu okolo 10 € (pizza, kebab atd.).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Ačkoliv Malta nepřekypuje nádhernými poloprázdnými plážemi se zlatým pískem, je stále jednou z předních vyhledávaných letních destinací. Nabídne totiž klidné moře s kamennými útesy, které vyloženě pózují fotografům při východech a západech slunce.

Comino

Historie

Skloubení dovolené u moře s výpravami za historií je to právě, proč se na Maltu vydat. Na každém rohu na vás čeká něco, co připomíná dávnou historii Byzantské říše, Arabské či Normanské.

Noční život

Nočním životem rozhodně ochuzeni nebudete. Na Maltě to žije, zejména v městečku St. Julian's s uličkami plné klubů a barů.

Plavba lodí Captain Morgan

Během plavby si můžete z moře prohlédnout nejen Maltu, ale také další dva obydlené ostrovy Gozo a Comino, stejně jako neobydlené ostrovy a miniostrůvky. Více na captainmorgan.com.mt.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na Maltě není nutné se obávat žádných zdraví ohrožujících věcí. Platí zde podobná pravidla a zvyklosti (co se týče zdravotních rizik) jako jinde v EU.

Výskyt nebezpečných zvířat je na Maltě skutečně jen ojedinělý. Žádný ze tří druhů hadů, kteří zde žijí, není jedovatý, a tak v podstatě jediným pevninským nebezpečím z živočišné říše mohou být pro turisty toulaví psi a kočky.

Co se týče moře, tak např. žraloci jsou k vidění pouze ojediněle a zejména ve větších hloubkách, proto se jich turisté nemusí příliš obávat. Nebezpečí poranění hrozí potápěčům spíše při kontaktu s mořskými ježky a podobnými ostnatými živočichy.

Zdravotnictví a případné ošetření

Malta je považována za velmi vyspělou zemi s vysoce rozvinutou a nadstandardní zdravotní péčí. V rámci celosvětového výzkumu získala Malta 5. místo na stupnici nejbezpečnějších míst světa. Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách financovaných vládou. Všichni turisté musí brát na vědomí, že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale jde o odsolenou vodu z moře. Doporučujeme pít vodu balenou, kterou běžně zakoupíte v místních obchodech.

Kriminalita

Malta je velmi bezpečnou destinací, avšak zvláště v turistických oblastech se nikdy nedá vyloučit výskyt zlodějů. Dbejte proto zvýšené opatrnosti na rušných místech.

Elektrický proud

V maltské elektrické síti je napětí o hodnotě 240 V, zásuvky jsou britského typu. V případě, že budete potřebovat pro své elektrické spotřebiče adaptér, lze ho běžně zakoupit na recepci hotelu nebo v obchodech.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR na Maltě není, zastoupeno je velvyslanectvím ČR v Římě.

Konzulát Malty v ČR

 • Perlova 1, Praha 1
 • tel.: 02/ 2166 7360, fax: 02/ 2166 7387

Konzulát ČR na Maltě

 • Honorary Consulate of the Czech Republic, No. 7, Pjazza Celsi, Naxxar, NXR 03
 • Tel.: 00356 21 413893, 21 412807, 21 4174218, mobile: 00356 9949 7478, fax: 00356 21 414120

Telefonní čísla

 • Hasiči: 199
 • Záchranná služba: 196
 • Policie: 191
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Po vstupu do EU a do schengenského prostoru nejsou víza pro občany ČR nutná.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. K opuštění území ČR k cestě do států EU lze jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).

Očkování

Na Maltu se není potřeba speciálně očkovat.

Celní předpisy

Předměty osobní potřeby spadají pod bezvízový dovoz. Taktéž např. 200 cigaret nebo odpovídající množství doutníků či tabáku, 1 láhev vína a lihovin a menší množství parfému nepodléhá proclení.

Co vidět a navštívit na Maltě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Maltě

Zavřít boční panel

Valetta

Středomořská Mekka historických památek. Hlavní město Malty, kde nalezneme neuvěřitelné množství památek.

Vstupné je zdarma nebo viz daná památka či muzeum: http://www.malta.com/en/about-malta/city-village/valletta

Zavřít boční panel

Comino

Nejmenší obydlený ostrov Malty nabídne krásnou přírodu, nádherné zátoky a útesy, které rozhodně stojí za návštěvu.

Zpáteční lodní lístek stojí následovně – Dospělí od € 10,00, děti (do 10 let) od € 5,00 (k roku 2017): http://www.cominoferries.com/schedule.html

Zavřít boční panel

Gozo

Druhý největší ostrov Malty, kde až do roku 2017 býval skalní útvar zvaný Azurové okno, než se při bouři zřítil do moře.

Lodní lístek stojí následovně – dospělí € 4,65, děti (3–12): € 1,15 (k roku 2017): http://www.gozochannel.com/en/fares-ticketing.htm

Zavřít boční panel

Blue Grotto

Jedna z nejnavštěvovanějších jeskyní na Maltě. Vychutnat si můžete buď výhled na jeskyni z venkovní vyhlídky, nebo se vydat do jeskyně přímo na lodi/pramici.

Zdarma je vyhlídka a okolí a samotný lodní lístek do jeskyně stojí dospělí € 14,00 (k roku 2017).

Zavřít boční panel

Hagar Qim

Jeden z nejzachovalejších pravěkých chrámů.

Vstupné činí pro dospělého € 10,00 a děti (6–11) € 5,50 (k roku 2017): http://www.malta.com/en/attraction/culture/temple-historical-site/hagar-qim-temples

Zavřít boční panel

Mdina

Považována za nejkrásnější město Malty, byla původně až do 16. století hlavním městem Malty.

Vstupné je zdarma: http://www.malta.com/en/about-malta/city-village/mdina

Zavřít boční panel

Paceville

Pokud patříte mezi milovníky nočního života, letovisko St. Julians pro vás bude jako stvořené, tedy zejména jeho část Paceville. http://www.malta.com/en/attraction/nightlife/paceville

Zavřít boční panel

Mosta

Historické město s rotundou Santa Marija Assunta (často nazývána Mosta Dome – Mostský chrám) s jednou z největších kopulí v Evropě o průměru 37 m. http://www.malta.com/en/attraction/culture/church/mosta-dome

Zavřít boční panel

Paradise Bay

Nádherná písečná pláž v zátoce Paradise Bay se zázemím stejnojmenného hotelu. Vstupné je zdarma.

Zavřít boční panel

Golden Bay

Většina pláží maltského souostroví je kamenitých, o to větší hodnotu zde mají pláže písčité. Na Golden Bay najdete písečnou pláž, která je místními považována za nejkrásnější.

Zavřít boční panel

Upper Barrakka Gardens

Zahrady nedaleko pevnosti St. Elmo, pěkný výhled na Valletu, každý den ukázka výstřelu z děla (cca v 16 h). http://www.malta.com/en/attraction/culture/garden-park/upper-barrakka-gardens

Zavřít boční panel

Rinella

Na Maltě je množství pevností, ale pouze v pevnosti Rinella můžete vidět největší funkční dělo. Dělo značky Armstrong vážící úctyhodných sto tun.

Vstupné: Dospělí € 12,00, děti: € 5,00 (k roku 2017): http://www.fortrinella.com/

Zavřít boční panel

Popeye Village

Vesnička postavená jako hlavní kulisy pro film s Robinem Williamsem v hlavní roli. Nyní komplex slouží jako rodinné zábavní středisko a malé filmařské muzeum.

Vstupné: Dospělí € 14,50, děti (3-12): € 11,50 (k roku 2017): https://popeyemalta.com/

Počasí a sezóny na Maltě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Valletta
Maličká Malta má všude stejné počasí

14 °C

14 °C

15 °C

18 °C

23 °C

28 °C

31 °C

31 °C

28 °C

24 °C

19 °C

16 °C

Počasí

Hledáte-li jistotu slunečného a teplého počasí, vydejte se na dovolenou právě na Maltu. V letních měsících sice téměř neprší, zato mohou panovat velká horka. I když se však Malta nalézá na úrovni např. Tuniska, tak je zde pobyt příjemnější i během nejteplejších letních měsíců. Je to způsobeno vánkem a vlivem okolního moře. Moře je teplejší v podzimním období. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor. Nejdeštivějšími měsíci jsou listopad a prosinec.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejtepleji je v letních měsících, kdy se průměrná denní teplota pohybuje kolem 30 °C a teplota vody kolem 25 °C.

Pokud budete chtít pouze cestovat, tak budou nejvhodnější měsíce květen, červen a září, říjen, kdy už nejsou taková vedra a srážky jsou stále ještě spíše výjimečné/krátkodobé. 

Skvělé akce na Maltu

ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
49 starších akcí
Avatar uživatele jantomsa
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu