Gozo má rozlohu pouhých 67 km², na délku ostrov měří 14 km, na šířku pouhých 7 km. Nadšení turisté se mohou dopravovat klidně i pěšky, méně zapáleným turistům lze nejvíce doporučit dopravu lokálními autobusy nebo pomocí Hop-on hop-off autobusů, které jsou na Gozu velmi oblíbené. Kvůli malé rozloze zde není běžné si půjčovat auto ani skútr. Pokud patříte mezi fanoušky cyklistiky, můžete projet ostrov na kole.   

Autobusy 

Nejvyužívanějším způsobem cestování na Gozu je veřejná autobusová doprava. Autobusová síť zahrnuje 15 linek. Až na jednu výjimku (linka 322 z přístavu Mgarr do Marsalfornu) se všechny linky střetávají v hlavním městě Victoria, kde se nachází hlavní autobusové nádraží. Právě z Victorie se pohodlně dopravíte na jakékoliv místo na Gozu. Pozor, noční autobusy zde nejezdí, většina linek končí mezi 22 a 23 hodinou a začíná v 5:30. Některé linky začínají až kolem 8:00 a končí v 19:00.

Autobusy jezdí zpravidla každou hodinu, linka 301 z přístavu do Victorie je zajišťována pravidelněji, zhruba každou půlhodinu, naopak linka 322 jezdí jen jednou za hodinu a půl. Není dobré se stoprocentně spoléhat na jízdní řády a raději počítat se zpožděním stejně jako na sousední Maltě. Při příjezdu autobusu nezapomeňte na řidiče zamávat, zastávky jsou na znamení. Před výstupem pak stiskněte tlačítko "Stop".

Jízdní řády a mapy tras

Podrobné jízdní řády najdete na oficiálním webu dopravce publictransport.com. Bohužel již neexistuje odkaz na mapu všech linek na konkrétních ostrovech, konkrétní trasa včetně jízdních řádů se však zobrazí po rozkliknutí jednotlivé linky. Ve sloupci zastávek jsou vypsané obce, u nichž klikněte na tlačítko "+" a zobrazí se vám navíc i konkrétní zastávky v dané obci. Na Gozu jezdí tyto autobusové linky, klikněte na číslo trasy a zobrazí se vám mapa s jízdním řádem:

 • Linka 301: zajišťuje nejrychlejší spojení mezi největším městem Victoria a přístavem Mgarr (cesta trvá 12 minut, alternativně lze využít i o 2 minuty delší linku 323)
 • Linka 302: jede z Victorie přes Xewkiji, město In-Nadur k Ramla Bay
 • Linka 303: z Victorie přes In-Nadur a Weraq (zastávka blízká San Blas Beach) k přístavu Mgarr (cesta z Victorie do přístavu trvá 40 minut)
 • Linka 305: z Victorie na jih do Ta-Sannat, využitelná při cestě k útesům Sanap Cliffs
 • Linka 306: Victoria – Xlendi
 • Linka 307: okružní trasa z Victorie do města Xaghra (chrámy Ggantija)
 • Linka 308: Victoria – Ghasri (k cestě k bazilice Ta'Pinu, pozor, nikoliv k zátoce Wied il-Ghasri!)
 • Linka 309: jezdí z Victorie do města Zebbug (zátoka Wied il-Ghasri a solné pláně)
 • Linka 310: jede z Victorie do města Marsalforn (i k solným pláním), 
 • Linka 311: z Victorie do San Lawrenz (Dwejra Bay, bývalé Azurové okno, Inland Sea, Blue Hole), 
 • Linka 312: Victoria – Gharb (lze využít k cestě k bazilice Ta'Pinu, ale trasa 308 jezdí blíž), 
 • Linka 313: pouze okružní trasa po Victorii a na sídliště Ta Kercem,
 • Linka 322: spojuje přístav Mgarr, Ramla Bay, chrámy Ggantija a Marsalforn
 • Linka 323: zajišťuje alternativní spojení mezi největším městem Victoria a přístavem Mgarr (cesta trvá 14 minut, tj. o 2 více než linkou 301)
 • Linka 330: pouze občasné posilové spoje do Xlendi k lince 306

K vyhledání aktuálních odjezdů autobusů lze využít aplikaci Google Maps, která zde funguje překvapivě přesně. Všechny zastávky jsou označené sloupkem a na naprosté většině z nich visí i jízdní řád.

Ceny jízdenek a kde je koupit

Cena jízdného je stejná jako na sousední Maltě, používají se stejné jízdenky. Lístky se kupují u řidiče v přesné částce a pouze v hotovosti. Řidič nevrací! Alternativně můžete jízdenku (i do zásoby) koupit na mnoha prodejních místech (kompletní seznam) na Maltě i Gozu. Žádné automaty na jízdenky na Gozu (ani Maltě) nefungují.

Ceny jednotlivých jízdenek se liší v zimě a v létě, dětské slevy se neposkytují:

 • Zima (polovina října až polovina června): 1,15 EUR
 • Léto (polovina června až polovina října): 2 EUR

Jízdenka má platnost 2 hodiny a je přestupní, můžete libovolněkrát měnit spoj i směr jízdy. 

Pokud plánujete po Maltě a Gozu cestovat déle než týden, vyplatí se speciální týdenní jízdenka Explore Card za 21 EUR, která vás opravňuje využívat autobusovou dopravu bez omezení (pouze MHD, nikoliv červené hop-on, hop-off autobusy), a to jak na Gozu, tak i na Maltě. Týdenní jízdenku lze jen na prodejních místech/trafikách (kompletní seznam) nebo hned po příletu na maltském letišti v oficiálním stánku. U řidiče týdenní jízdenku nekoupíte. 

Další možností je speciální jízdenka na 12 jízd za 15 EUR, která je přenosná a dá se tak využívat i ve skupině více osob. Koupíte ji na stejných místech jako týdenní jízdenku.

Celodenní (24hodinové) lístky se neprodávají.

Elektronické personalizované kartičky Tallinja Card se nevyplatí používat, jelikož jejich pořizovací hodnota (od 10 EUR) nebude pro turisty výhodná. Tyto kartičky se vyplatí jen při dlouhodobých pobytech na Maltě.

Více o jízdenkách na Maltě a Gozu poskytne oficiální web MHD.

Hop-on hop-off autobusy 

Pokud se na Gozo chystáte v rámci jednodenního výletu, tak bude nejlepší využít dopravu pomocí Hop-on hop-off autobusů, které vyjíždí z přístavu a provezou vás celým ostrovem. Jízdenku stačí pořídit až v přístavu, není nutná rezervace předem. Hop-on hop-off autobusy jsou provozovány několika společnostmi, nejznámější jsou červené autobusy City-Sightseeing nebo zelené autobusy konkurenční společnosti Malta Sightseeing.

Autobusy jezdí od 9:45 do 15:45 hod., a to každých 45 minut. Po cestě zastaví celkem na 15 zastávkách, kde můžete libovolně vystupovat a nastupovat.

Jízdenky platí vždy 24 hodin a můžete kdykoliv a kdekoliv vystoupit a nastoupit a podniknout libovolný počet jízd. Informace o cenách a přesných trasách na webech jednotlivých dopravců:

Na kole 

Díky malé rozloze lze Gozo pohodlně prozkoumat i na kole. Pronájem kola na jeden den i s helmou se pohybuje od 10 do 15 EUR. Seznam ověřených půjčoven naleznete na oficiálním turistickém webu.

Autem  

Kvůli malé rozloze ostrova si většina turistů auto nepůjčuje, avšak pokud cestujete například s rodinou a chcete větší svobodu, počítejte s klidnější dopravou než na sousední Maltě. Nezapomeňte však na to, že i zde se řídí vlevo. Většina autopůjčoven sídlí ve Victorii, jednou z nejlépe hodnocených je například půjčovna Mayjo car hire s cenami od 20 EUR na den.

Mezinárodní autopůjčovny na Gozu nesídlí, půjčit auto si však můžete na letišti na Maltě, kde je výběr mnohem širší a ceny začínají zhruba na 18 EUR na den. Srovnejte ceny všech autopůjčoven na Maltě.

Poplatek za jízdu trajektem z Malty na Gozo je 15,70 EUR za auto s řidičem (zpáteční lístek) + 4,65 EUR za každého spolucestujícího.

Pěšky

Gozo je výbornou volbou pro milovníky pěší turistiky. Nachází se zde turistické trasy, které vedou okolo celého ostrova, jehož obvod činí pouhých 55 kilometrů. Jedná se o lehčí až středně náročnou turistiku. Na detailní informace se podívejte do kapitoly Aktivity.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Heřmanská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 27 dny
Navrhni úpravu