Spousta lidí vyráží na Gozo pouze v rámci jednodenního výletu, kdy se stihnou seznámit pouze se základními atrakcemi, které ostrov nabízí. Gozo přitom nabízí celou řádku zajímavých aktivit, které vás zabaví klidně i na několik dní.

Pláže a koupání

Ačkoliv Gozo není vyhlášenou plážovou destinací, i tady si přijdou na své prakticky všichni milovníci koupání v moři a slunění se na plážích. Pláží je tu sice málo a nepatří mezi největší, ale narazíte snad na všechny myslitelné druhy. Pláže na Gozo jsou většinou více přírodní s menším turistickým zázemím. Na většině z nich najdete jen menší stánky s občerstvením a prakticky všechny jsou mimo centra měst v přírodě. 

Na větších z nich si vždy můžete zapůjčit lehátka se slunečníkem s cenami kolem 10 EUR za set 2 lehátek.

Písečné pláže a pláže ideální pro děti reprezentuje jedna z nejkrásnějších pláží na celé Maltě – Ramla Bay.

Většina dalších pláží nadchne především romantiky a milovníky krásných přírodních scenérií a také šnorchlování a potápění. Mezi nejkrásnější pláži s se s jistotou řadí Wied il-Ghasri nebo Mgarr ix-Xini.

Pěší turistika

Podél pobřeží Goza se táhne takzvaná Gozo Coastal Walk, tedy turistická trasa, po níž si můžete obejít celý ostrov kolem dokola. Celá trasa měří 50 kilometrů a je rozdělena do 4 menších dílčích úseků. Podrobný popis jednotlivých úseků včetně map najdete na oficiálním turistické webu visitgozo.com.

  • Červená trasa vede z přístavu Mgarr do městečka Xlendi, trasa je středně náročná, měří 12 kilometrů. Po cestě se budete moci kochat nejvyššími útesy, které se na Gozu nachází, včetně Sanap Cliffs. 
  • Modrá trasa pokračuje z Xlendi do San Lawrenz. Trasa měří 11 kilometrů a je opět považována za středně náročnou. Dorazíte až do Dwerja Bay, kde se nacházelo dnes již zřícené Azurové okno.  
  • Zelená trasa vedoucí ze San Lawrenz do Marsalfornu je považována za nejjednodušší úsek, měřící asi 11 kilometrů. Žádné velké převýšení zde nečekejte, tato trasa je tedy vhodná i pro rodiny s menšími dětmi. Projdete si klidné severní pobřeží, pokocháte se zátokou Wied Il-Għasri a v závěru trasy doputujete i k populárním solným pánvím.  
  • Žlutá trasa je považována za nejnáročnější úsek. Vede z Marsalfornu zpět do Mgarru. Měří 16 kilometrů a po cestě narazíte na několik stoupajících úseků. Trasa vás zavede na nepříliš známé pláže a na skrytá zákoutí. 

Potápění a šnorchlování

Gozo patří mezi nejoblíbenější lokality pro potápění ve Středozemí, nabízí spoustu možností ponorů jak pro začínající nadšence, tak i pro zkušenější potápěče. Moře zde bývá většinou klidné, viditelnost je výborná, a teplota moře nikdy neklesá pod 13 °C. Na pevnině ostrova se nachází spousta míst, odkud můžete zahájit ponor, není tedy nutně potřeba vyjíždět na moře. Mezi nejpopulárnější místa na potápění patří Blue Hole v Dwejra Bay, které se může pyšnit podvodním obloukem vedoucím až na otevřené moře. Potápět se dá i v okolí Xlendi, v oblasti Ta’ Cenc, Marsalfornu nebo v okolí zátoky Mġarr ix-Xini.

Velmi oblíbenou oblastí je celé severní pobřeží s mnoha podmořskými jeskyněmi.

Seznam registrovaných potápěčských center naleznete na oficiálním turistickém webu visitgozo.com.

Jaké jsou ceny?

  • Škola pro začátečníky: 60 EUR za jednu hodinu a ponor (obvykle jsou 3 ponory)
  • Celý kurz Scuba Diving: cca 300 EUR

Kromě potápění nabízí Gozo ještě mnohem více možností pro šnorchlování. Nasadit brýle, šnorchl a ploutve můžete prakticky kdekoliv, kde je přístup do moře a nikdy nebude odcházet zklamaní. Nejlepší místa jsou úzké členité zátoky, v čele s Wied il-Ghasri nebo zátokou u městečka Xlendi. Šnorchlovací vybavení můžete koupit do 20 EUR v obchodech u pláží nebo v centrech měst.

Cyklistika 

Cyklistika je na Gozu velmi populární, a to nejen mezi turisty, ale také mezi místními. Půjčte si proto alespoň na 1 den kolo a prohlédněte si tento ostrov z jiné perspektivy. Nejlepší období pro cyklistiku je od října do května, kdy panují příjemné teploty a na silnicích je malý provoz. V rámci programu SIBIT pod záštitou Evropské unie byla na Gozu vytvořena trasa určená pro cyklisty. Tato trasa je dlouhá 42 kilometrů, běžný cyklista ji zvládne ujet asi za 3 hodiny bez zastávek. Podrobnou mapu s jednotlivými místy, kudy trasa prochází, naleznete na webu medinbike.eu.

Půjčovny kol najdete ve všech větších obcích na Gozu, jejich seznam opět poskytne oficiální turistický web visitgozo.com.

Běžná cena za jednodenní půjčení kola i s helmou a zámkem se pohybuje kolem 15 EUR. Při vícedenním půjčení jsou pak ceny za den mírně nižší.

Výlety lodí a vodní sporty

Na Gozu se nebudou nudit ani příznivci vodních sportů a plaveb po moři. Můžete se vydat na kajak tour, užít si nespoutanou jízdu na vodním skútru, vyzkoušet si vodní lyže anebo se s rodinou vydat na šlapadla.

Velmi oblíbený je také výlet na sousední ostrůvek Comino, kde se nachází věhlasná Blue Lagoon s křišťálově průzračnou vodou, anebo okružní plavby kolem Goza s několika šnorchlovacími a koupacími zastávkami.

Půldenní plavba stojí kolem 35 EUR, s obědem a pitím pak 45 EUR. Celodenní plavby startují na částkách okolo 50 EUR. Příklad společností pořádajících plavby lodí na ostrově Gozo:

Památky a historie

Milovníci historie nesmí na Gozu vynechat Ġgantija Temples, což je památka zapsaná dokonce i na seznam UNESCO. Bazilika Ta’Pinu a věhlasná Cittadella jsou také must see, stejně tak jako spousta barokních kostelů zdobících centrum Victorie. 

Kultura a slavnosti

Na Gozu probíhá po celý rok velká spousta kulturních akcí. Za zmínku určitě stojí pětidenní karneval v únoru nebo březnu, následuje jarní festival klasické hudby Gaulitana. Od konce května do poloviny září probíhají hojné vesnické slavnosti, které se tradičně nazývají festa. Každé městečko pořádá výroční slavnost svému patronovi, budovy jsou vyzdobeny, kapely pochodují ulicemi a všichni se skvěle baví. V září si můžete vychutnat folklorní festival Qala International Folk Festival, a v říjnu nelze opomenout Festival Mediterranea, který vám představí historii a tradice Goza. Pokud patříte mezi milovníky opery, nenechte si ujít návštěvu operních divadel Astra a Aurora ve Victorii. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Heřmanská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 29 dny
Navrhni úpravu