Gozo

17 míst co vidět na Gozu

Victoria

Turistické město, Opevnění

Cittadella

Victoria, známá také pod názvem Rabat, je hlavním městem Goza. Název Rabat je tradičnější, používá se již od dob vlády Féničanů. Na konci 19. století se město přejmenovalo na dnes používaný název Victoria, a to na počest 25. výročí kralování britské královny Victorie.

Vyhledat ubytování na ostrově Gozo

Žije zde pouhých 7 000 obyvatel, avšak i přesto se jedná o nejvíce obydlené město na Gozu. Victoria je lokalizována strategicky ve středu ostrova, a právě proto se město stalo centrem služeb, administrativy, vzdělání a zdravotnictví.

Cittadella

Dominantou Victorie je na kopci se tyčící Cittadella, která je největším turistickým lákadlem tohoto historického města. Z hradeb Cittadelly se vám odkryje unikátní výhled doslova na celé Gozo. Zajímavostí je, že právě odsud můžete vidět moře na všechny světové strany. Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na sousední Sicílii.

Historie Cittadelly sahá až do 9. století, kdy se na jejím budování podíleli Arabové. V 16. století byla výrazně poškozena během tureckého nájezdu. Středověká Cittadella vás nadchne zachovalým opevněním a kouzelnými úzkými kamennými uličkami.

Při vstupu do komplexu nepřehlédnete malé náměstí s katedrálou, která získala svou barokní podobu na začátku 18. století.

Vstupné a otevírací doba

Cittadellu si můžete projít bezplatně, na prozkoumání bezplatných úseků si vyhraďte alespoň hodinu.

Uličky i hradby citadely jsou otevřené 24/7.

Vstupné zaplatíte pouze do Visitor Centra a do všech muzeí (Museum of Archeology, Gran Castello Historic House, Nature Museum, Old Prison, Citadel Visitor Centre). Lístek pro dospělého stojí 5 EUR a lze jej pořídit na místě nebo online na webu heritagemalta.mt.

Centrum města Victoria

Hned pod hradbami Cittadelly se nachází centrum Victorie, které je představováno ulicí Republic Street a náměstím Independence Square, kde se nachází mimo jiné i oficiální turistické středisko. Náměstí vévodí kostel svatého Jakuba, bujará zeleň a v dopoledních hodinách i tradiční trhy.

V blízkosti náměstí nezapomeňte navštívit barokní baziliku svatého Jiří ze 17. století. Vstupné je zdarma. Kromě Cittadelly můžete při toulkách Victorií narazit na spoustu kostelů, které pocházejí ze 17. a 18. století.

Ubytování ve Victorii

Victoria je centrem ostrova Gozo, odkud se rozbíhají všechny autobusové linky paprskovitě všemi směry k pobřeží. Proto se jeví jako nejlepším místem pro bydlení, pokud na Gozu nebudete mít půjčené auto.

Ve Victorii najdete především menší penziony, apartmány a butikové hotýlky s cenami mezi 60 EUR a 80 EUR. Vybíráme nejlépe hodnocená ubytování v centru Victorie.

Doprava a parkování

Přímo v centru najdete centrální autobusové nádraží (poloha na google.com/maps). Začínají a končí tady téměř všechny autobusové linky na Gozu, více informací se dozvíte v kapitole Doprava.

Poblíž autobusového nádraží najdete dvě bezplatná parkoviště a parkovat můžete zdarma i podél všech ulic ve Victorii.

Je však běžné, že volné parkovací místo budete hledat i více než 20 minut a nakonec budete muset zaparkovat v okrajových částech města a do Cittadelly dojít pěšky.

Chystáš se na Gozo?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Barbora Heřmanská
naposledy aktualizováno 24. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.