Zavřít boční panel

Aktivity v Casablance

Jak už bylo naznačeno v úvodu, Casablanca není (nebo by neměla být) primárním cílem návštěvy. Slouží spíš jako ideální zastávka po cestě a k nasání atmosféry moderního afrického velkoměsta, kterou nezažijete nikde jinde v Maroku.

Nákupy v medině

Casablanská medina není primárně vůbec určena pro turisty, o to lepší však je pro nakupování. Nebudete muset na každém kroku odhánět „heloumajfrendy“ a naháněče, ale přitom o nic nepřijdete, ba právě naopak. Obchůdků nejrůznějšího zaměření, od oblečení, přes suvenýry, po živá kuřata najdete v Medině stovky, ne-li tisíce.

Pláže a koupání

Při letmém pohledu je zřejmé, že Casablanca leží na břehu Atlantského oceánu, a tudíž tu určitě bude možnost odpočinku na pláži a nějaké té koupačky. Ano, je, ale má svá ale. Moře totiž není moc čisté, ani moc teplé a dopravně dobře dostupné pláže vypadají spíš jako menší skládky. Pokud si chcete užít krátkého odpočinku, vyrazte na Plage Lalla Meryem, bohužel budete muset jen taxíkem (cca 10 minut z centra). Je čistá a bez různých rádoby atrakcí typu jízdy na koni, kterých je plno na špinavé Plage Ain Diab.

Architektura

Casablanca určitě nepatří mezi města s přehršlem historických památek ani mezi průkopnické metropole ve směru moderní architektury. Když se však při procházkách po ulicích budete pozorně dívat na okolní budovy, zjistíte, že je Casablanca vlastně hrozně zajímavá.

Město fakticky vzniklo až na začátku 20. století za dob francouzského protektorátu, kdy byli osloveni evropští urbanisté a architekti, kteří vybudovali prakticky celé dnešní centrum. Typicky francouzské budovy střídají neméně typicky francouzské široké bulváry a ty zase střídají krásné stavby ve stylu art-deco.

Projděte se po Boulevard Mohammed V., a pokračujte přes Place des Nations Unies až ke katedrále.

Turecké koupele

Veřejné koupele tureckého stylu, v Maroku nazývané „hammam“, najdete po celém městě. V dnešní době už se nejedná o veřejnou tureckou koupel v pravém slova smyslu, ale spíše o menší lázně spojené s možnostmi skvělých masáží. Vstupné se většinou pohybuje kolem 50 dirhamů, další položky (masáže, mořské řasy, mytí apod. jsou zpoplatněny zvlášť). Mezi nejlepší casablanské hammam patří:

Co tady objevíš?

Největší marocké město, známé také pod arabským názvem Dár al-Bajdá, sice nikdy nebylo městem hlavním (tím je daleko menší Rabat), ale vždy tím nejvýznamnějším. Město má všechny atributy být romantickým přístavem s pravou orientální atmosférou. Alespoň takovou představu nabydete při zhlédnutí kultovního filmu Casablanca i při překladu názvu města – „bílý dům“.

Realita však může být výrazně jiná a nesplnit vaše velká očekávání. Současná moderní Casablanca má daleko k té filmové a ještě dále k romantickému místu. Ohromné třiapůlmilionové velkoměsto s chaotickou dopravou, bídnou MHD i mnoha špinavými zákoutími vás na první pohled může odradit. Byla by ovšem škoda nedat Casablance aspoň jednu další šanci, na druhý pohled totiž zjistíte, že rozhodně má co nabídnout. Minimálně jako vstupní, výstupní nebo přestupní bod na cestě za hlavními marockými krásami.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Zbytečné se ve městě zdržovat déle. Je ideální pro krátkou zastávku po cestě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Obecně celé Maroko lze navštívit kdykoli, záleží dle zamýšlených aktivit.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Do Casablancy nelétají lowcosty, leťte radši do blízkého Marrákeše či Rabatu.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu