Casablanca

Co dělat v Casablance

Jak už bylo naznačeno v úvodu, Casablanca není (nebo by neměla být) primárním cílem návštěvy. Slouží spíš jako ideální zastávka po cestě a k nasání atmosféry moderního afrického velkoměsta, kterou nezažijete nikde jinde v Maroku.

Nákupy v medině

Casablanská medina není primárně vůbec určena pro turisty, o to lepší však je pro nakupování. Nebudete muset na každém kroku odhánět „heloumajfrendy“ a naháněče, ale přitom o nic nepřijdete, ba právě naopak. Obchůdků nejrůznějšího zaměření, od oblečení, přes suvenýry, po živá kuřata najdete v Medině stovky, ne-li tisíce.

Pláže a koupání

Při letmém pohledu je zřejmé, že Casablanca leží na břehu Atlantského oceánu, a tudíž tu určitě bude možnost odpočinku na pláži a nějaké té koupačky. Ano, je, ale má svá ale. Moře totiž není moc čisté, ani moc teplé a dopravně dobře dostupné pláže vypadají spíš jako menší skládky. Pokud si chcete užít krátkého odpočinku, vyrazte na Plage Lalla Meryem, bohužel budete muset jen taxíkem (cca 10 minut z centra). Je čistá a bez různých rádoby atrakcí typu jízdy na koni, kterých je plno na špinavé Plage Ain Diab.

Architektura

Casablanca určitě nepatří mezi města s přehršlem historických památek ani mezi průkopnické metropole ve směru moderní architektury. Když se však při procházkách po ulicích budete pozorně dívat na okolní budovy, zjistíte, že je Casablanca vlastně hrozně zajímavá.

Město fakticky vzniklo až na začátku 20. století za dob francouzského protektorátu, kdy byli osloveni evropští urbanisté a architekti, kteří vybudovali prakticky celé dnešní centrum. Typicky francouzské budovy střídají neméně typicky francouzské široké bulváry a ty zase střídají krásné stavby ve stylu art-deco.

Projděte se po Boulevard Mohammed V., a pokračujte přes Place des Nations Unies až ke katedrále.

Turecké koupele

Veřejné koupele tureckého stylu, v Maroku nazývané „hammam“, najdete po celém městě. V dnešní době už se nejedná o veřejnou tureckou koupel v pravém slova smyslu, ale spíše o menší lázně spojené s možnostmi skvělých masáží. Vstupné se většinou pohybuje kolem 50 dirhamů, další položky (masáže, mořské řasy, mytí apod. jsou zpoplatněny zvlášť). Mezi nejlepší casablanské hammam patří:

Chystáš se do Casablancy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.