Co tady objevíš?

Největší marocké město, známé také pod arabským názvem Dár al-Bajdá, sice nikdy nebylo městem hlavním (tím je daleko menší Rabat), ale vždy tím nejvýznamnějším. Město má všechny atributy být romantickým přístavem s pravou orientální atmosférou. Alespoň takovou představu nabydete při zhlédnutí kultovního filmu Casablanca i při překladu názvu města – „bílý dům“.

Realita však může být výrazně jiná a nesplnit vaše velká očekávání. Současná moderní Casablanca má daleko k té filmové a ještě dále k romantickému místu. Ohromné třiapůlmilionové velkoměsto s chaotickou dopravou, bídnou MHD i mnoha špinavými zákoutími vás na první pohled může odradit. Byla by ovšem škoda nedat Casablance aspoň jednu další šanci, na druhý pohled totiž zjistíte, že rozhodně má co nabídnout. Minimálně jako vstupní, výstupní nebo přestupní bod na cestě za hlavními marockými krásami.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Zbytečné se ve městě zdržovat déle. Je ideální pro krátkou zastávku po cestě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Obecně celé Maroko lze navštívit kdykoli, záleží dle zamýšlených aktivit.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Do Casablancy nelétají lowcosty, leťte radši do blízkého Marrákeše či Rabatu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Mešita Hassana II

Symbolem a hlavním tahákem Casablancy je bezesporu 5. největší mešita na světě pojmenovaná po králi Hassanu II. Pyšní se především nejvyšším minaretem na světě, který se tyčí do výšky 210 metrů.

Mešita stojí na umělém výčnělku do oceánu a je tak první stavbou viditelnou při cestě lodí. Do samotné mešity se vejde 25.000 věřících, dalších 80.000 pak do prostor přímo naléhajících k mešitě. Bohatě zdobené interiéry pak nadchnou nejen architektonické nadšence.

Dobrou zprávou je, že do mešity je povolen vstup všem, tj. i nevěřícím. Musíte se však připojit ke skupině s průvodcem, který s vámi projde hlavní část mešity a prostory pro umývání. Minaret přístupný není. Prohlídka trvá necelou hodinu a je dostupná v několika jazycích.

Prohlídky probíhají denně od 9:00 do 16:00 vždy v celou hodinu, cena činí 120 dirhamů, lze platit i kreditní kartou. Místo placení i setkání s průvodcem najdete v budově muzea asi 150 metrů od vchodu do mešity.

K mešitě se dostanete jen pěšky nebo taxíkem.

Zavřít boční panel

Stará medina

Co do rozlohy se místní historická medina nemůže ani zdaleka rovnat těm v Marrákeši, Fesu nebo Meknesu, což přináší i pozitiva. Je totiž prakticky oproštěna od zahraničních turistů. Nenajdete tu žádné naháněče, kteří vás budou nutit koupit svoje zboží, nenajdete tu ani prodejny nesmyslných cetek.

Ve staré medině plyne život jiným rytmem než za jejími zdmi. Casablanská medina je autentická, obchůdky se všemožným zbožím, od knih, přes oblečení a jídlo, po živá zvířata jsou obklopeny nakupujícími, úzké uličky se klikatí mezi opravenými bílými domy s dřevěnými okenicemi a vy se rázem přenesete o století nazpět.

Ač to v postranních uličkách nemusí úplně vypadat, medina je bezpečná. Turistů si tu všímá opravdu málokdo.

Zavřít boční panel

Katedrála Sacre Coeur

Ač převážně v muslimském Maroku, jednou z architektonicky nejhodnotnějších staveb v Casablance je původně katolická katedrála Sacre Coeur. Mohutná stavba v neogotickém stylu Art-Deco je ukázkou francouzské architektury 30. let 20. století a rozhodně byste si její návštěvu neměli nechat ujít.

Katedrála tedy ve skutečnosti není katedrálou aktivní. V roce 1956 po osamostatnění Maroka byla odsvěcena a v současnosti slouží jako kulturní centrum. Vstup dovnitř je zdarma.

Zavřít boční panel

La Corniche

Malá čtvrť La Corniche vyčnívající na poloostrůvku do oceánu je výstavní skříní Casablancy s luxusními hotely a restauracemi, ale především pěknou a hlavně čistou pláží Lalla Meryem s dlouhou upravenou promenádou podél Atlantiku.

La Corniche bude vítaným místem pro odpočinek od prašných a rušných ulic zbytku města. Dejte si drink, dobré jídlo a zůstaňte na pláži do západu slunce, který odsud bude vypadat famózně.

Alternativou k taxíku je autobusová linka číslo 9 jedoucí z centra (Boulevard d’Anfa).

Zavřít boční panel

Náměstí Mohammeda V.

Hlavní centrum moderní Casablancy, rozlehlé a zelené náměstí Mohammeda V. je sídlem hned několika významných marockých institucí, od soudů, po různá ministerstva vždy sídlící v honosných, megalomanských budovách.

Právě tady nasajete atmosféru běžného pracovní dne Casablancy, ale přitom si dáte krátkou přestávku v příjemném parku uprostřed náměstí. Přímo jeho středem projíždí tramvaj, proto nebude těžké se sem dostat odkudkoli.

Zavřít boční panel

Královský palác

Podobně jako ostatní významné paláce po celém Maroku, i Palais Royal de Casablanca je nádhernou ukázkou tradiční islámské architektury. Bohužel se však jako turista musíte spokojit s obdivováním exteriéru, především bohatě zdobené vstupní brány. Interiér, stejně jako dvorany paláce, jsou veřejnosti nepřístupné.

Královský palác stojí trochu stranou centra a tras MHD, nejlépe se sem dostanete taxíkem (cca 30 dirhamů z centra).

Zavřít boční panel

Notre Dame de Lourdes

Jeden z mála funkčních katolických kostelů v Casablance vás na první pohled upoutá netradiční funkcionalistickou architekturou, když zvenčí připomíná spíše betonový kryt. Stavba z roku 1954 však bohatství ukrývá uvnitř. Oko návštěvníka spočine především na nádherných vitrážích a zajímavě řešené stropní části hlavní kostelní lodi.

Ke kostelu dojdete během 5 minut pěšky od zastávky tramvaje Avenue Hassan II.

Zavřít boční panel

Nová medina (Hobbus)

Casablanca je unikátním městem, které nemá jen jednu tradiční historickou medinu, ale i další, zcela oddělenou od té středověké pásem moderního města. Nová medina se nachází ve čtvrti Hobbus a vznikala postupně ve 20. letech 20. století systematickým budováním francouzskými architekty, kteří chtěli napodobit původní středověké mediny Maghrebského stylu.

Nutno podotknout, že se jim to povedlo takřka dokonale. Úzké klikatící se uličky úspěšně tají, že byly přesně naplánovány architektem na papíře, vibrující život v nich pak dodává celé čtvrti punc klasické arabské mediny. Vůně koření, kožených výrobků i zápach živých zvířat se prolínají a vytváří tak zajímavý obraz arabského světa.

V nové medině se také skvěle najíte v mnoha tradičních lokálních restauracích.

Zavřít boční panel

Parc de la Ligue Arabe

Casablanca trpí zásadním nedostatkem a tím je absolutní nedostatek zeleně. V celém městě prakticky nenajdete pravý velký park, kde by si místní i návštěvníci mohli trochu odpočinout od zaprášených ulic. „Jednookým mezi slepými“ a absolutní výjimkou v centru města je Park Arabské ligy, výstavní příkladné dílo francouzského typu zahrady s přesně vytyčenými cestami, palmovými alejemi a ukázkovým pořádkem.

Vzhledem k tomu, že park je skutečně jako narýsovaný podle pravítka a většinu jeho stromů tvoří palmy s řídkými korunami vrhající jen omezené množství stínu, jedná se spíše o umělecké dílo než o kus přírody v srdci města…

Zavřít boční panel

Mauzoleum Sidi Abderrahman

Na malém ostrůvku při břehu Atlantského oceánu leží nenápadná, zato však pro místní velmi významná svatyně – mauzoleum islámského myslitele Sidi Abder Rahmana. Velmi mystické místo je přístupné po krátké betonové lávce spojující ostrov s pevninou a je přístupné i nemuslimským návštěvníkům.

Mauzoleum není monumentální, ani jeho stavba není ničím zajímavá. O to intenzivněji tu pocítíte silnou spirituální atmosféru, která vás naprosto pohltí. Plánujete-li místo navštívit, vezměte si na sebe dlouhé kalhoty, ženy pak alespoň šátek na přes hlavu a zahalená ramena. Za vstup se nic neplatí.

Kromě samotného mauzolea se vám odsud naskytnou krásné výhledy na okolní pláže a Atlantský oceán.

K mauzoleu můžete dojet autobusem číslo 9 centra (jízdní řád bohužel neexistuje), nebo dojít pěšky podél pláže (cca 2 km) od konečné tramvaje „Ain Diab“.

Zavřít boční panel

Centrální tržiště

Jen pár set metrů od bran staré mediny v oblasti, kde vládne výstavní francouzská architektura, najdete v kamenné budově obrovské centrální tržiště (Marché Central). Na velké ploše najdete naprosto všechno od potravin, přes oblečení, až po květiny.

Na tržišti budete navíc dost možná jediní turisti, takže se nemusíte obávat otravných naháněčů a lidí, kteří vás budou nutit ke koupi cetek. Jen se procházejte a kochejte mumrajem obchůdků, řeznických pultů, rybích prodejen a bohatých květinových stánků a užívejte směsici opojných vůní i odporných odérů…

Zavřít boční panel

Muzeum marockého judaismu

Zájemci o religionistiku a židovství musí navštívit toto malé muzeum na jižním okraji centra. Ne snad pro jeho obsáhlé sbírky či expozice, ale už jen pro fakt, že se jedná o jediné židovské muzeum v celém arabském světě. Ostatně v Casablance žije jedna z nejpočetnějších židovských komunit v celém islámském světě, je zde dokonce i několik synagog, ovšem důsledně ukrytých v běžných domech.

Muzeum má otevřeno od pondělí do pátku v časech 10:00–17:00, v neděli jen do 15:00. Vstup činí 50 dirhamů, viz oficiální web.

Počasí a sezóny v Casablance

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Casablanca
Vhodné pro návštěvu po celý rok

17 °C

18 °C

19 °C

20 °C

21 °C

24 °C

25 °C

26 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

Počasí

Marocké pobřeží má vždy příjemné a vždy trochu větrné podnebí, takže i velká letní horka se tu dají snést lépe než ve vnitrozemí. Zatímco v zimě teploty klesají až ke 13 °C, v létě se bude vzduch ohřívat na příjemných 26 °C. Extrémy tu jsou však častější než u nás a klidně může být vysoko přes 30 °C.

Prší tu znatelně méně než u nás, v létě prakticky vůbec, v zimě očekávejte příležitostně kratší přeháňky. Počítejte s tím, že u pobřeží bude jen málokdy úplně čirý vzduch. Smog a tříštící se voda způsobují neustálý opar.

Sezóny a kdy vyrazit

Vše se bude odvíjet od plánovaných aktivit v Maroku. Pojedete-li za koupáním, vyrazte v létě. Klasická turistika po městech, horách a pouštích je nejlepší na jaře (březen–květen) nebo na podzim (září–říjen). Neprohloupíte ale ani cestou v zimě, zvlášť pokud vysokým teplotám moc neholdujete. Stále tu bude příjemných 15 °C, občas může sprchnout, ale na dlouhotrvající deště v Maroku nenarazíte, jak je rok dlouhý…

Skvělé akce do Casablancy

ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu