Casablanca

Doprava v Casablance

Jak se dostat do Casablancy

Letecky

Casablanské mezinárodní letiště zatím nízkonákladové aerolinky odmítá, a tak není divu, že letenky přímo do „Casy“, jak městu říkají místní, stojí z Prahy vysoko přes 7.000 Kč, většinou s přestupem v Paříži nebo Lisabonu. Přímé lety do Prahy ani Vídně nelétají.

Využijte proto lowcost aerolinek (především Ryanair) do okolních měst. Z Prahy i Bratislavy létá přímá linka do Marrákeše (kolem 3.000 Kč), případně si pohrajte s rezervačním systémem Ryanairu a nakombinujte cestu s přestupem na do blízkého Rabatu.

Vlakem

Maroko má velmi kvalitní síť železnic, které spojují Casablancu se všemi významnými městy, snad s výjimkou Agadiru. V Casablance jsou dvě důležité železniční stanice, větší Casa Voyageurs a menší Casa Port poblíž historické mediny. Z obou nádraží se dostanete všemi směry, při vyhledávání na webu marockých železnic proto vždy zkontrolujte obě varianty.

Vlaky mezi největšími městy jezdí velmi často, jízdenky jdou koupit online na webu ONCF, ale není to nezbytné, stačí koupit před odjezdem klasicky na pokladně. Příklady cen a jízdních časů z Casablancy:

  • Marrákeš: 95 dirhamů; cesta trvá 3,5 hodiny; vlaky jezdí jednou za hodinu, odjezd z Casa Voyageurs,
  • Rabat: 37 dirhamů, cesta trvá hodinu a čtvrt, vlak jede 2–3x za hodinu, odjezd z obou nádraží,
  • Fes: 116 dirhamů, cesta trvá necelé 4 hodiny, vlak každou hodinu, odjezd z Casa Voyageurs,
  • Tanger: 132 dirhamů, cesta zabere 5 hodin, vlak jede jednou za dvě hodiny, odjezd z Casa Voyageurs.

Autobusem

Největší autobusový dopravce v Maroku s moderními klimatizovanými autobusy je CTM. Na rozdíl od vlaků je více než záhodno nakupovat jízdenky online, před odjezdem už nemusí být dostupné. Je zbytečné využívat autobusy na trasách, kde jezdí vlak, vždy to bude méně pohodlné i pomalejší. Hlavní tratě, na nichž využijete autobus:

  • Agadir: 225 dirhamů, cesta zabere 8 hodin, autobus jede cca 12–15x denně,
  • Essaouira: 155 dirhamů, cesta trvá 6 hodin, autobus jede 4x denně,
  • Beni Mellal: 95 dirhamů, cesta trvá 4 hodiny, autobus jede 3x denně.

Autobusové nádraží najdete v ulici „Rue Léon l‘Africain“ poblíž vlakového nádraží Casa Port.

Jak cestovat po Casablance

Veřejná doprava se ve třiapůlmilionovém velkoměstě smrskává prakticky na jedinou tramvajovou linku, což může být trochu nepraktické a nepříjemné. Neustále totiž budete plánovat, kam se dostanete pěšky, co už je moc daleko, a kam budete muset taxíkem…

Taxi

Naštěstí je taxíků po celém městě opravdu hodně a nebude tak nejmenší problém nějaký chytit ani v zapadlejších částech. Cenu si musíte domluvit vždy předem, taxametry neexistují, ale jízdné je velmi levné – nejvíc zaplatíte kolem 40 dirhamů. Jízda taxíkem je bezpečná, taxikáři relativně slušní a pokud umíte smlouvat, budete jezdit velmi levně.

Pěšky

Po centru a historické medině není jiná možnost než chodit pěšky. Připravte se na často špinavé ulice, ale to bude jediný problém na vašich toulkách městem. Maroko je obecně velmi bezpečná země na úrovni těch evropských, Casablanca se nijak nevymyká.

Zajímavá pěší trasa vede například z Place des Nations Unies přes historickou medinu k mešitě Hassana II.

Tramvají

Napříč městem jezdí západo-východním směrem jediná tramvajová linka, která se na svém východním konci dělí na dvě části – k fakultě a k plážím.

Tramvajový systém je jen pár let starý, vozy moderní, zastávky skvěle značené s vyvěšenými jízdními řády a automaty na jízdenky. Cestování tramvají je pohodlné a jednoduché. Lístek na jednu jízdu vyjde na 6 dirhamů, žádné časové jízdenky neexistují.

Tramvaj jezdí od 6:00 do 22:30, ve směru na západ vyjíždí poslední spoje až před půlnocí. Intervaly přes den činí 5–15 minut.

Autobusem

V Casablance funguje i síť městských autobusů MdinaBus, je ale velmi chaotická, bez jakýchkoli informací na zastávkách nebo webových stránkách. Autobus využijete maximálně v nouzi, kdy vidíte, že jede alespoň vaším směrem. Jízdenka stojí 4 dirhamy a platí se řidiči nebo průvodčímu v autobuse.

Chystáš se do Casablancy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.